Bauskas mērs: Pašvaldībām jāpilda daudz funkciju bez attiecīga finansējuma 7

Pašvaldībām tiek uzlikts par pienākumu pildīt daudzas funkcijas bez attiecīga finansējuma, tādi centieni turpinās arī jaunu ideju līmenī, taču pašvaldību vēlmēs ministrijas ne vienmēr ieklausās, intervijā aģentūrai LETA pauda Bauskas novada domes priekšsēdētājs Raitis Ābelnieks (nacionālā apvienība "Visu Latvijai!"-"Tēvzemei un brīvībai"/LNNK).

Šādu tendenci Ābelnieks konstatējis gan agrāk deputāta statusā, gan pirmo sasaukumu vadot domi. "Bieži cenšamies pārliecināt Satiksmes ministriju, ka viena no lielākajām problēmām ir lauku ceļi. Ir ļoti daudz mazākas nozīmes ceļu, kas ir valsts pārziņā un kas bieži vien ir sliktāki nekā pašvaldības ceļi. Dažkārt mums piedāvāts pārņemt valsts ceļus, bet tas nozīmē jaunas saistības," skaidroja Ābelnieks.

"Šī tieši varētu būt tā problēma, ka ik pa laikam izskan mēģinājumi no valdības puses uzlikt pašvaldībai arvien jaunas funkcijas, tām līdzi nedodot finansējumu. Agrāk tā bija ar pirmsskolas izglītību, tagad darījumu ar lauksaimniecības zemi tiesiskuma uzraudzība, kas pašvaldībām nodota," pauda Bauskas mērs.

Viņš pastāstīja, ka, piemēram, arī Valsts policija vēlas, lai Bauskas novads izveidotu pašvaldības policiju, vajadzētu arī atskurbtuves veidot, bet par pašvaldības naudu. "Mēs varbūt būtu ar mieru to visu darīt, ja valsts dod vismaz pusi finansējuma," uzskata Ābelnieks.

Viņš skaidroja, ka pašvaldība iegulda lielu naudu arī nacionālas nozīmes objektos. Piemēram, Mūsas tilta rekonstrukcijā pašvaldība ieguldījusi kopumā ap 1,2 miljoniem eiro. Aptuveni lēšot, pavisam šajā projektā finansējums bijis ap pieciem miljoniem, no kā lielākā daļa bija Eiropas Savienības (ES) nauda. Taču tilts atrodas uz pietiekami svarīga valsts autoceļa Bauska-Eleja-Dobele-Annenieki.

Tāpat šogad ar pēdējo asfalta kārtu Bauskā pabeigs posmu, kas vienlaikus ir arī starptautiskās šosejas A7 sastāvdaļa. Pilsētas teritorijā tā ir pašvaldības iela, lai gan šī iela ir arī daļa no valsts nozīmes šosejas, bet ne vienmēr esot atsaucība pašvaldības lūgumiem vai interesēm.

"Iedzīvotāji mums regulāri pauž, ka Bauskai vajag apvedceļu, tādā ideju līmenī tas tiek apspriests sen. Pirms trim četriem gadiem bija publiskā apspriešana, ka būs apvedceļš saistībā ar jaunu šoseju Saulkalne-Ārce. Tiek runāts, ka tas varētu būt kaut kad pēc 2020.gada. Tas ir gana nekonkrēti, jo tikpat labi tas var attiekties arī uz 2050.gadu vai vēl vēlāk. Satiksme pilsētu sadala. Arī vecpilsētu. Ielas malas veikaliņi, kuriem garām kursēja kravas auto, izzuda. Tur joprojām ir palikušas tukšas lielās vitrīnas. Skaņa, izplūdes gāzes, vibrācija. Tas būtiski ietekmē cilvēkus," skaidroja Ābelnieks.

Tomēr viņš uzskata, ka kopumā valdības un pašvaldību attiecībās tagad esot taisnīgāk nekā pirms pieciem desmit gadiem.

"Esam kā reģionālais attīstības centrs arī nacionālajā attīstības plānā. Bija laiks, kad bija daudz reģionālo attīstības centru, bet Bauskas to vidū nebija. Laikam agrāk tos centrus izvēlējās pēc politiskās piederības. Iekļāva pat tādas pilsētas, kas nebija rajona centri, bet tur bija atbilstība pēc "krāsām". Tas iepriekšējā periodā mums nedeva iespēju piesaistīt ES līdzekļus, kas bija reģionālās attīstības centriem," klāstīja Ābelnieks.

"Ja iepriekšējā periodā mums nebija iespējas tikt pie šiem līdzekļiem, tad tagad šāda iespēja ir un tas ir korekti," secināja Bauskas mērs.

Saistībā ar skolu finansējumu un nepieciešamību kādu skolu slēgt pašvaldībā regulāri aktualizējas jautājums par Mežotnes internātvidusskolu, intervijā skaidroja R. Ābelnieks.

Viņš pastāstīja, ka pārsvarā visas skolas novadā ir nokomplektētas un par vairumu vairs nav diskusiju, taču šis jautājums ir aktuāls saistībā ar Mežotnes internātvidusskolu, jo, ja tur ir 42 audzēkņi un pedagoģiskais vai saimnieciskais personāls ir aptuveni tikpat liels, esot saprotams, ka šīs skolas pastāvēšana ir neskaidra.

"Deputātu vairākums gan nobalsoja par saglabāšanu, bet saimnieciski un ekonomiski šis lēmums, protams, nav pamatots, jo mūsu pašu novada bērnu tur ir mazāk par pusi. Protams, internātskolas tiek finansētas arī no valsts, bet finansējuma apjoms ir atkarīgs no skolēnu skaita. Ja tas ir tik niecīgs, tad saimnieciskos izdevumus vairs nevar nosegt ar valsts līdzekļiem un ir nepieciešama krietna pašvaldības "piešprice"," skaidroja Ābelnieks.

Viņš informēja, ka saistībā ar šīs skolas saglabāšanu ir doma izveidot kādas jaunas izglītojošās programmas, un tas jau notiekot. "Trakākais ir tās apvienotās klases - tur apvienota otrā, piektā un sestā klase, vidusskolā apvienota desmitā un vienpadsmitā, divpadsmitās patlaban vispār nav," uzskata Bauskas mērs.

Viņš personīgi bija aicinājis deputātus šo skolu slēgt, jo to uzturēt nav ekonomiskā pamatojuma, taču izprotot arī atšķirīgu nostāju -, skolu saglabājot, tiek pildīta sociālā funkcija, jo Garozas ciems Mežotnes pagastā ir vairāk vai mazāk saistīts ar skolu un nebūtu viegli, ja daļa cilvēku pazaudētu darbu.

"Tāpat būtu sarežģījumi ar telpām, kā tās tālāk izmantot. Ja tas būtu pilsētā, telpām ātri atrastu lietojumu, bet, tā kā tas ir novada nomalē un līdz turienei nav asfaltēta ceļa, tad saprotams, ka investorus šīs telpas neinteresēs," skaidroja Ābelnieks.

Pievieno komentāru

Komentāri 7

...

Nu ja, ka finansējums pasīks, bet kur ir, tur uzaug dubultīgi! Paskatīsimies, cik izmaksās ģimnāzijas renovācija. Vēl jau būs peldbaseins.

pirms 5 gadiem, 2015.04.15 07:19

!

Neticu,ka to ir rakstījis vai teicis Ābelnieks.Viņš nenoliedzami ir gudrs vēsturnieks,bet ne par šādām lietām.Skumji paliek izlasot.Kārtējā izrādīšanās.

pirms 5 gadiem, 2015.04.15 07:23

to !

Ja kādam nav sajēgas, tad tikai tev, jo rakstā viss ir pat ļoti loģiski. Tev laikam kādi personīgi rēķini ar Ābelnieku, ja tas ir tā, tad tiešām skumji paliek, vai tad par to zem dažādiem nikiem visu laiku jāizkliedz i-netā.

pirms 5 gadiem, 2015.04.15 09:52

!!!

To jau daudzas reizes esmu teicis kafijas telpa un tiesi acis jo nesaprot. ta luk

pirms 5 gadiem, 2015.04.15 10:27

sviesc

jā, rūpes par saviem cilvēkiem nav lēts prieks. Jāmāk nodefinēt prioritātes un dzīvot taupīgi, nevis laist naudu pa vējam projektos, sliktos iepirkumos, izmaksāt kompensācijās nepamatoti atbrīvotiem darbiniekiem. Nesai,mnieciskumam naudas netrūkst, bet funkcijām un saviem iedzīvotājiem trūkst. Kur tad modrēna mūžīgie atgādinājumi par pašvaldības mantas neizšķērdēšanu, ko neredz lietas, kad izšķērdē...

pirms 5 gadiem, 2015.04.15 09:56

joptv

par apvedceļu gan muld kaut kādus niekus, ja nav sajēga tad jāiet atpakaļ uz muzeju un nav ko gaudot ! redz kur transporta plūsma izzūd veikali ! vai kāds pašvaldībā zin īsto iemeslu ?!

pirms 5 gadiem, 2015.04.15 11:15

Vietējās ziņas