Bauskas muzejā aplūkojama itāļu fotogrāfa izstāde «Cilvēks un daba Latvijā»

Bauskas muzejā izstādē «Cilvēks un daba Latvijā» no šodienas, 1. oktobra, iespējams apskatīt četru vēsturisko Latvijas novadu melnbaltās fotogrāfijas, ko uzņēmis itāļu fotogrāfs Luka Berti, portālu informēja Bauskas muzeja pārstāv Ieva Bronko-Pastore.

Viņa atklāja, ka Luka Berti ir slavenas Florences baņķieru dzimtas pēctecis. Izstādes apmeklētāji, uzmanīgi skatoties fotogrāfijas, ievēros gandrīz nemanāmu zīmogu ar divām lauvām, kuru viņš uz fotoattēlu baltajām malām spiež paraksta vietā. Tas ir Berti ģimenes ģerbonis, datēts ar 1430. gadu. Pašlaik Luka dzīvo un strādā Dānijā, bet «Cilvēks un daba Latvijā» ir daļa no plašāka projekta, kas dokumentē 21. gadsimta lauku kultūru Skandināvijas, Baltijas un Austrumeiropas valstīs.

«Dīvaini – tādās vietās kā Dānijā un Latvijā es jūtos vairāk saprasts,» intervijā žurnālam «Ir» teic L. Berti.

Viņš absolvējis Itālijas Fotogrāfijas institūtu Milānā, kļuva par modes fotogrāfu asistentu stila žurnālos, taču izdevību veidot karjeru komerciālās fotogrāfijas jomā neizmantoja. Piepelnīdamies Kopenhāgenas nakts klubos, kuru «tusiņu» atmosfērā atradis modeļus savām bildēm un pirmajai izstādei Dānijā, sapratis, ka arī tā nebūs viņa tēma, Luka sāka sadarbību ar Dānijas muzejiem un vēlāk devās arī ekspedīcijās uz nomaļiem apvidiem Zviedrijā un Norvēģijā. Tā viņš 2013. gadā nokļuva Latvijā, kuras laukos pamanīja bagātīgo kultūras mantojumu, lepnumu un pašpārliecinātību lauku cilvēku acīs, atradis harmoniju cilvēku mijiedarbībā ar dabu.

L. Berti ir savs stils – fotografēšanai viņš izmanto melnbaltās fotofilmas, pats tās arī attīsta savā darbnīcā un izgatavo attēlus. Melnbaltā Latvija Luka Berti fotogrāfijās – tie ir Kurzemes jūrnieki, Latgales sievietes, Vidzemes bērni, melanholiskās lauku ainavas.

«Lauku ainava Eiropā strauji mainās,» Luka Berti raksta savā mājaslapā internetā, «var pat teikt, ka tā izzūd, palikuši tikai vecāka gadagājuma cilvēki, pieaug bezdarba līmenis, jaunatne emigrē.» Viņaprāt, tas izjauc lauku vēsturiskās dzīves līdzsvaru starp cilvēkiem un dabu. Viens no fotomākslinieka uzdevumiem ir notvert un iemūžināt to, kas vēl pastāv.

Ar Luka Berti fotogrāfijām jau iepazinušies skatītāji Kurzemē, Vidzemē, un tagad viņa darbi ir skatāmi arī Zemgalē. Bauskas muzejā ekspozīcija būs aplūkojama līdz 15. novembrim.

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas