Bauskas muzejā atklāj Jāzepa Pīgožņa gleznu izstādi

Bauskas muzejā līdz mēneša beigām var aplūkot gleznotāja, daudzu bērnu grāmatu ilustratora Jāzepa Pīgožņa gleznu izstādi «Ceļojumu iespaidi».

Ekspozīcijas atklāšanā 5. septembrī piedalījās mākslinieka sieva Leontīne, meitas Laura un Ieva, citi ģimenes locekļi un draugi. Kolekcija no Pīgožņu ģimenes mantojuma ir kā pērle, uzskata Bauskas muzeja mākslas nodaļas vadītāja un ekspozīcijas iekārtotāja Ilga Balode.
 
Mākslinieka draugs kinorežisors Jānis Streičs sacīja: «Ar Jāzepu biju pazīstams 50 gadu līdz pat viņa pēdējai minūtei pērn. Kā gan es varētu neatbraukt uz izstādes atvēršanu Bauskā? Mēs, Jāzepa Pīgožņa tuvākie draugi – tēlnieks Jānis Strupulis, gleznotājs Jānis Anmanis un es, 2014. gadā nodibinājām Pīgožņa balvu Latvijas ainavu glezniecībā.»

Kinorežisors informēja, ka Rīgas Svētā Pētera baznīcā šogad diezgan ilgi bija skatāma Latvijas mūsdienu ainavistu darbu konkursizstāde, bet 19. septembrī Preiļos notiks Pīgožņa balvas pasniegšanas ceremonija uzvarētājam Robertam Muzim un vairākiem māksliniekiem citās konkursa kategorijās.

«Vismaz 30 gadus esmu braucis caur Bausku uz sievas dzimteni Lietuvu. Abi esam apmeklējuši pirmos Senās mūzikas festivālus Bauskas pilī. Negrasos izlikties – man Bauska nepatika – tāda pelēka, neizteiksmīga, bezpersoniska. Bet nu jau vairākus gadus raugos uz jūsu pilsētu citādi. Tā ir piedzīvojusi patīkamas pārvērtības, kļuvusi pievilcīga, eiropeiska,» spriež J. Streičs.
 
Jāzepa Pīgožņa meita, gleznotāja Laura Pīgozne, atceras savu un tēva kopīgo izstādi Bauskas muzejā 2002. gadā. Abiem ir bijušas līdzīgas izstādes daudzviet, taču Laura akcentē: «Esmu piedalījusies plenērā «Bauskas vasara», iepazinusies ar daudziem Zemgales māksliniekiem. Mūsu ģimenei Bauska ir ļoti pievilcīga vieta, kur eksponēt tēta darbus.»

Izstādes apmeklētāja baušķeniece Aija atklāja interesantu faktu: «Es 1970. gadā absolvēju Rēzeknes Lietišķās mākslas vidusskolu, un diplomu par skolas beigšanu man pasniedza Jāzeps Pīgoznis – Latvijas Mākslinieku savienības pārstāvis. To uztvēru kā īpašu notikumu. Mākslas vidusskolas vasaras praksē ar Jāzepu jau bijām iepazinušies. Man un studiju biedriem pat neienāca prātā, ka jaukais cilvēks Pīgoznis ir tik ietekmīga persona.»
 
Izstāde «Ceļojumu iespaidi» no J. Pīgozņa ģimenes kolekcijas ir gleznieciski virtuoza, glāsmaina un mierpilna. Kolekcijā, ko eksponēšanai izvēlējās mākslinieka ģimene, fiksēti priekšstati par Venēciju, Francijas dienvidiem, Maroku, Melnkalni, Bulgāriju. Visiespaidīgākais ir Marokas cikls.

Komentē Ilga Balode: «Neesmu bijusi Marokā, bet Pīgožņa gleznu iespaidā gribētu tur nokļūt. Tas rāmais miers, saule un okera toņu bagātība mani neizsakāmi vilina. Lieliska izstāde, ko bija prieks iekārtot! Es domāju, ka ļoti niansētais, smalkjūtīgais, klusais, ārkārtīgi talantīgais mākslinieks Jāzeps Pīgoznis vēl nav īsti novērtēts. Te nu ir darbs jaunajiem mākslas zinātniekiem.»

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas