Bauskas muzejā īpašā uzvedumā atgādina par aizsardzēm 3

Pirms astoņdesmit gadiem Latvijā bija populāra ne tikai aizsargu, bet arī aizsardžu kustība. Par to baušķeniekiem vēlējās atgādināt Agnija Ruhocka, Bauskas muzeja speciāliste, sarīkojot speciālu izrādi.

Uzvedumu ar nosaukumu «Latvju sievietes savas zemes un tautas sargu rindās – Bauskas aizsardzes» varēja skatīt 6. oktobrī Bauskas muzejā.

A. Ruhocka sanākušos iepazīstināja ar aizsardžu darbību. Savulaik aizsardzes bijušas visās trīs Baltijas valstīs un Somijā. To galvenais uzdevums bijis rūpēties par aizsargu sanitāro un kultūras darbu, popularizēt biedrības idejas, kontrolēt saimniecisko dzīvi. 1926. gadā apstiprināta aizsardžu forma – balta blūze ar tautiskiem izšuvumiem, tumši zili svārki un tumši zila berete. Bija īpašas saktas, kurās iestrādāts katram Latvijas novadam atšķirīgas krāsas akmentiņš. Ap 1940. gadu aizsardžu rindās bija apmēram 15 tūkstoš biedreņu.

Atraktīvā uzvedumā tika izrādīts, kā trīs dāmas ieradušās viesnīcā «Kurzeme» pavakariņot. «Viesnīca «Kurzeme» pirmās brīvvalsts laikā atradās pašreizējā Bauskas muzeja telpās,» precizē muzeja direktore Baiba Šulce. Dāmas apkalpoja viesmīlis – Mārtiņš Kazušs –, piedāvājot Lodinga limonādi. Vakara turpinājumā Mirdza – Marta Suveizda – un Laima – Agnija Ruhocka – ar stāstiem par aizsardžu ikdienu centās pārliecināt Elzu – Martu Celmiņu –, kas tikko bija atgriezusies no Vācijas, ka ir vērts iesaistīties aizsardžu darbībā.

Turpinājumā varēja noklausīties brāļu Laivinieku – Raitis Sirmanis un Aigars Urtāns – uzstāšanos. Brāļi Laivinieki – Kārlis Grūbe, pazīstams kā Kārlis Bedrītis, un Fricis Kuģis – savulaik bija ļoti populāri kupletisti, kas ar pašu sacerētām dziesmām smīdināja publiku un ironizēja par politiku un sadzīvi.

«Šādu pasākumu noteikti var izmantot kā mācību stundu vidusskolas vecuma jauniešiem, lai radītu attiecīgā laikmeta ainu un priekšstatu par to, kāda bija aizsardžu organizācija,» uzvedumu vērtēja Bauskas Valsts ģimnāzijas vēstures skolotāja Sarmīte Ābelniece.

Uzveduma laikā vairākas reizes atskanēja nosaukumi, kas Bauskā saistāmi ar pirmās brīvvalsts laiku. Laikmeta īpašie apģērbi un aizraujošais stāstījums radīja jauku iespaidu skatītājiem.

Uzvedumā piedalījās aktīvistes no Rīgas un Ērgļiem. Lai šādu mācību stundu varētu demonstrēt arī nākotnē, vairāk jāpiestrādā vietējiem māksliniekiem. Pašiem uzveduma dalībniekiem demonstrējums paticis – tā bijusi lieliska iespēja iedzīvoties pagājušā gadsimta gaisotnē.

Pievieno komentāru

Komentāri 3

Aizsargs

Aizsargu kustība Latvijā jau pašā sākumā bija nolemta iznīcībai no Garbunova ,un nodevēja Rības puses.
Tajā pat laikā TBLNNK ar Grīnblatu priekšgalā sēdēja zem galda un klusēja.Kas gan var labāk zināt par
Aizsargu oganizācijas sagraušanu ja ne R.Ābelnieka kungs.Mēs Latvieši ļāvām norakt savu tautas lepnumu Aizsagu organizāciju

pirms 5 gadiem, 2015.10.09 06:46

ES

Toties tagad ir Zemessardze ,un spēcīga sākumā bija pilna ar sarkanajiem bet tagad jau izkristalizējusies,bija vēl viens Aisargu nīdējs TP tavarišč pukvedis to Jūs paši zināt

pirms 5 gadiem, 2015.10.09 06:52

arī aizsargs

Rība bija jocīgs tipiņš bet aizsargus nodeva ne tikai Gorbunovs bet vēl simtiem citu tā laika amatvīru- latviešu tautas nodevēju, LNNK darboņus ieskaitot. Jo kā gan citādi, viņi zināja ka tāda spēcīga, tradīcijām bagāta organizācija, kurā, atjaunošanas brīdī, bija daudzi Latvijas laika aizsargi, nepieļaus prettautisku valdības un viņas piesegto laupītāju darbošanos kā tas notiek visu laiku pēc neatkarības atjaunošanas. Ja būtu aizsargi valstī būtu kārtība bet tas nebūtu izdevīgi augstāk minētajiem neliešiem.

pirms 5 gadiem, 2015.10.09 23:07

Vietējās ziņas