Bauskas muzejā – krāšņa tulpju kolekcija

Bauskas muzeja otrajā stāvā piektdien, 15. maijā, atvēra tulpju selekcionāra baušķenieka Jāņa Salena izstādi «Tulpes», kurā skatāmas simts šķirnes šo ziedu.

Ekspozīcijas atklāšanā Bauskas muzeja direktore Baiba Šulce pateicās kolekcionāram par krāšņo ziedu daudzveidību, vēlēja veiksmi un pauda vēlmi nākamgad muzejā skatīt vēl krāšņākus ziedus.

Jāņa Salena aptuveni 500 šķirņu lielā kolekcija aug 800 kvadrātmetru laukā Bauskas novada Gailīšu pagastā. Selekcionārs atklāj, ka ziediem vispiemērotākais ir atklāts lauks ar mālainu zemi: «Augsne ir grūti apstrādājama, bet labvēlīga tulpēm, kam vajag daudz mitruma. Māls neļauj ūdenim iztvaikot. Divus mēnešus es pavadu, stādot ziedu sīpolus. Pusotru mēnesi tie zied. Pēc tam divi mēneši paiet tulpju norakšanai, divi – tīrīšanai uz šķirošanai.»

Kolekcionārs atminas savu pirmo ziedu šķirni ‘Eric Hofsjoo’, bet, viņaprāt, visskaistākās ir mutantu tulpes ar astoņām, nevis sešām ziedlapiņām. Vaicājot, kura ir pati mīļākā šķirne, J. Salens atbildēja: «Nosaukt savu mīļāko ziedu es nevaru. Vai tad vecākiem kāds bērns ir mīļāks par otru?»

Aptuveni ducis sanākušo interesentu tulpju pazinējam uzdeva virkni jautājumu par ziedu īpatnībām un to audzēšanu. Izrādās, ka retākās ir gaišās tulpes, tās mēdz būt cimperlīgas un kurā katrā dobē neaug. Slimos ziediņus nedrīkst apstrādāt ar instrumentu, ko izmanto veselo ziedu apkopšanai.

Uzvarietei Taisai Roenai ļoti patīk ziedi. Skatoties izstādi, viņa priecājās: «Atradu četras šķirnes, kas aug arī manā dārziņā.»

Gandarītas bija arī baušķenieces Astrīda Pavasare un Daina Šalta: «Atradām tulpes, kas krāšņi zied arī mūsu dobītēs. Ziedu daudzveidība un skaistums priecē acis un sirdi.»

Baušķenieks Jānis Mičulis slavē kolekcionāru par izturību, vienkāršību un mīlestību pret tulpēm: «Šis vīrs teju katru dienu ar velosipēdu mēro sešus kilometrus līdz Bauskai, visu dienu rūpējas par ziediem un paspēj paveikt citus ikdienas pienākumus.»

Pērn selekcionārs Lietuvas pilsētā Panevēžā eksponēja aptuveni 150 šķirņu tulpes, arī šogad plānots ziedus izrādīt kaimiņzemē.

Plašs interesentu pulks Bauskas muzejā skaistos ziedus skatīja Muzeja naktī, 16. maijā, kolekcija te būs aplūkojama tikai līdz otrdienai, 19. maijam.

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas