Bauskas muzejā piektdien atklās fotogrāfiju izstādi «Daudzkrāsainā Uganda» 1

Piektdien, 10. janvārī, Bauskas muzejā atklās vēsturnieka, fotogrāfa Raita Ābelnieka fotoizstādi «Daudzkrāsainā Uganda», portālu informēja Bauskas muzeja vecākā speciāliste Ieva Bronko-Pastore.

Izstādes autors Raitis Ābelnieks stāsta, ka pirms diviem gadiem decembrī Ugandā tapuši aptuveni 3000 fotouzņēmumu. Tāds attēlu daudzums padarījis bilžu atlases procesu visai piņķerīgu un laikietilpīgu.

«Vispirms atlasīju 170 izstādei derīgus attēlus. Pēc tam priekš manis grūtākais uzdevums bija samazināt izgatavojamo bilžu skaitu līdz 50. Godīgi sakot, es to nespēju līdz galam izdarīt, tāpēc tika izgatavotas 60 fotogrāfijas, bet ierāmētas un izstādē apskatāmas ir 46 bildes,» atklāj R. Ābelnieks.

Lai gan pats sevi vairāk viņš uzskatot par dabas fotogrāfu un arī Ugandas ceļojuma mērķis bijis bildēt savvaļas dzīvniekus viņu dabiskajā vidē, tomēr izdevušās arī daudzas labas vietējo iedzīvotāju sadzīves un portretu bildes.

R. Ābelnieks pieļauj, ka fotogrāfijas varētu patikt eksotikas cienītājiem, jo ekvatoriālā Āfrika esot pavisam cita pasaule, kas nemaz nelīdzinās Eiropai. Izstādes atklāšanā viņš sola arī stāstus par Ugandu, kuras platība ir četras reizes lielāka par mūsu valsti. 1950. gadā šeit dzīvoja apmēram pieci miljoni iedzīvotāju, tagad to skaits ir pieaudzis līdz 45 miljoniem. Demogrāfiskās prognozes paredz iedzīvotāju skaita pieaugumu līdz 130 miljoniem 2050. gadā. Dzimstība šajā zemē vienmēr bijusi augsta, bet mūsdienās bērnu mirstība ir samazinājusies līdz 13%. Ugandā iedzīvotāju vidējais vecums ir 15 gadi, bet vecāki par 65 gadiem ir tikai 2,5% no visiem iemītniekiem. Tur sanākot vidēji viens ārsts uz katriem 12 000 iedzīvotāju.

R. Ābelnieks atzīmēja, ka Uganda pieder pie pasaules pašām nabadzīgākajām valstīm, iekšzemes kopprodukts uz vienu iedzīvotāju 2016. gadā sasniedza 630 ASV dolārus. Salīdzinājumam tajā pašā gadā Latvijas rādītājs bija 25 589 ASV dolāri uz katru mūsu valsts iedzīvotāju. 97% Ugandas iedzīvotāju dienā nevar atļauties lielākus tēriņus par diviem ASV dolāriem. Neskatoties uz trūcīgajiem dzīves apstākļiem, vietējie iedzīvotāji ir dzīvespriecīgi un draudzīgi noskaņoti pret svešzemju ceļotājiem.

Izstāde Bauskas muzejā būs aplūkojama līdz 25. februārim.

Pievieno komentāru

Komentāri 1

Vietējās ziņas