Bauskas novada dome uz pusi samazina atbalstu vasaras festivāliem 42

Bauskas novada domes sēdē 28. janvārī deputāti lēma uz pusi samazināt ierasto atbalstu festivāliem, kas notiek Bauskā vasaras laikā. Atlikusī puse ļaus iekļaut budžetā apmēram 16 tūkstošus eiro, kas paredzēti stipendiju apmaksai labajiem skolēniem.

Lielas diskusijas par šo tēmu bija 25. janvārī Bauskas novada domes apvienotajā finanšu komitejas, sociālo, izglītības, kultūras un sporta lietu komitejas un vides un attīstības komitejas sēdē. Deputātiem nācās meklēt līdzekļus vairākām izmaksu pozīcijām, kuras parādījās pēdējā brīdī, un diskusiju laikā sāka apšaubīt plānoto atbalstu vasaras festivāliem.

Apspriešana skāra trīs festivālus – «Zobens un lemess», Bauskas kantrifestivālu un «Vivat Kurlandia!». Pirmais bija neatkarīgais deputāts Uldis Kolužs, norādot, ka nav pārliecības, vai festivāli vispār notiks, bet finansējums ir paredzēts. Viņam piekrita Bauskas novada izpilddirektors Jānis Kalinka: «Varbūt varam rast samazinājumu festivāliem, un tur būtu 16 tūkstoši stipendijām?»

«Līdz gada vidum šādi pasākumi noteikti nenotiks, un, ja atļaus, tos atļaus pašus pēdējos. Nav prātīgi ieplānot šādus līdzekļus. Labāk novirzīt labiem skolēniem,» pauda deputāts Juris Landorfs no Latvijas Sociāldemokrātiskā strādnieku partijas.

Deputāte Mārīte Ķikure piedāvāja atbalstīt tikai pašvaldības pasākumus «Bauska TASTE» un «Pulsēta». «Lai ir stipendijām! Cik esmu ar iedzīvotājiem runājusi, pasākumi nav apmeklēti,» pauda M. Ķikure. Viņai piekrita I. Nagņibeda no Jaunās konservatīvās partijas. «Diez vai festivālus šogad atļaus. Vai jāparedz nauda un finansējums festivāliem, kas ir zem jautājuma zīmes?! Jāatbalsta gudrie prāti, mūsu skolēni. Šeit var atrast naudu daudzām citām lietām,» pievienojās Valdis Veips no Zaļo un Zemnieku savienības.

«Ja uz vieniem svaru kausiem ir izglītība un festivāli, tad viennozīmīgi – izglītība. Vai tiešām, ja neliksim līdzmaksājumu, pie mums nebrauks? Rīgas tuvums ir ģeogrāfiski labs, festivālu rīkošana ir bizness, un pašvaldības iestādēm ar to nav jānodarbojas,» tā Gatis Skurba no partijas «No sirds Latvijai» saraksta.

Visiem pa vidu Raitis Ābelnieks no Nacionālās apvienības aicināja atbalstīt vismaz ar samazinātu summu. «Nedrīkst pārtraukt ķēdīti, ka tie ir mūsu tradicionālie festivāli, jo gājām uz Bausku kā festivālu pilsētu, jo no tā ir milzīgs pienesums uzņēmējiem,» uzsvēra R. Ābelnieks.
Brīdī, kad lielākā daļa jau bija pārliecināti, ka festivāli jāatstāj bez atbalsta, kā glābēja balss ierunājās Jānis Dūmiņš, kultūras centra direktors un partijas «Latvijas attīstībai» biedrs. «Kaut vai samazinātā variantā, bet noteikti jāatbalsta. No festivāliem ir ieguvums ne tikai apmeklētājiem, bet arī uzņēmējiem. Viesnīcas ir pilnas, viesu nami pilni, ēdinātāji, veikali – tie ir mūsu uzņēmēji. Ja nepiešķirsim – «Zobens un lemess» var mainīt dislokācijas vietu, jo viņi jau mainīja. Mēs piedāvājām līdzvērtīgu finansējumu, labākus noteikumus, tāpēc izvēlējās Bausku. Esam kļuvuši par labāku festivālu pilsētu, un nevajadzētu kursu mainīt. Ir cilvēki, kas brauc no ārzemēm uz festivālu laikus, dzīvo šeit nedēļu un izmanto daudzus mūsu piedāvājumus,» uzsvēra J. Dūmiņš.

Pēc J. Dūmiņa runas deputāti sāka atrunāties, ka neesot gluži gribējuši, lai festivāli nenotiek, un beigās nolēma virzīt tālāk variantu, kur finansējumu samazina par pusi, reizē sedzot stipendiju naudu labajiem skolēniem. Iepriekš festivāliem bija paredzēts atbalsts 35 tūkstošu eiro apmērā. Savukārt skolēniem nākamā gada pēdējiem četriem mēnešiem stipendiju izmaksām bija nepieciešama mazāk nekā puse no šīs summas – 16 tūkstoši eiro.

Opozīcija kārtējo reizi apšaubīja pašvaldības nepieciešamību ieguldīt līdzekļus kultūras centra rīkotajā festivālā «Bauska TASTE». G. Skurba pauda viedokli, ka pašvaldības iestādei nav jānodarbojas ar uzņēmējdarbību, bet gan jāuztic festivāla organizēšana privātajiem uzņēmējiem. Neatkarīgais deputāts Aleksandrs Novickis uzskata, ka pārāk lielus līdzekļus tērē dažādu pakalpojumu pirkšanai. J. Landorfs aicināja piesaistīt sponsorus, tiesa, neprecizējot, kā to panākt pašreizējā situācijā, kad uzņēmējdarbība cieš no «Covid-19» ierobežojošo pasākumu ietekmes.

Atbildot J. Kalinka norādīja, ka jau tagad J. Dūminš ir atradis iespēju samazināt potenciālo ieguldījumu no pašvaldības puses festivāla organizēšanā par 11 tūkstošiem eiro. «Finansējums 30 tūkstošu eiro apmērā ir tā pati summa, kas visu laiku pirms tam bija atvēlēta Bauskas pilsētas svētkiem. Finansējums nav mainījies,» skaidroja J. Dūmiņš. Viņš uzsvēra, ka «Bauska TASTE» nav bizness. Kultūras centra direktors arī iepriekš informēja, ka ar novada domes finansējuma atbalstu ir izdevies piesaistīt daudz lielākus līdzekļus un atvest uz Bausku pazīstamus māksliniekus, ļaujot viņu sniegumu baudīt baušķeniekiem par mazāku samaksu nekā citiem apmeklētājiem.

Diskusijas laikā J. Dūmiņš atzina, ka pašlaik kultūras centra komanda domā par to, kā varētu izskatīties festivāls «Bauska TASTE» šovasar. Potenciāli tas varētu būt plānots ne vairāk kā trīs tūkstošiem dalībnieku un sadalīts vairākās dienās. Tomēr pilnīgas pārliecības par to, vai festivāli varēs notikt, viņam nav.

«Pašreizējā situācija valstī ir neprognozējama un mainās ik pa nedēļām. Oficiāls paziņojums par festivāla formāta maiņu vai atcelšanu sekos pēc valstī noteiktā ārkārtas stāvokļa beigām vai pēc oficiāla valdības lēmuma par masu pasākumu norisi šajā vasarā. Aicinām sekot līdzi aktualitātēm un informācijai festivāla «Bauska TASTE» sociālo tīklu profilos,» situāciju komentēja Kristiāna Paula Lībiete, Bauskas kultūras centra sabiedrisko attiecību speciāliste.

Pievieno komentāru

Komentāri 42

Interesanti

Vai nebūtu godīgi, ja domes finansētos pasākumus kaut vai Bauskas novada iedzīvotāji varētu apmeklēt bez maksas. Pretējā gadījumā labāk šo atbalsta summu redzētu izcilnieku kabatās un bedrainajās ielās...

pirms 28 dienām, 2021.01.28 12:49

nebūtu godīgi

jo ir ļoti daudzi, kam šī pseidokultūra neinteresē, bet laba grāmata maksā teju 50 eiro un bieži vien tā nav nopērkama mazās tirāžas dēļ. Tad kādēļ viena "izklaide" būtu jāapmaksā no budžeta, bet par citu pilnā apmērā?

pirms 27 dienām, 2021.01.30 10:05

Njā

Varēja jau droši visu festivālu naudu novirzīt kaut kam citam.
Ļoti maz ticams, ka vasarā būs ļauta jebkāda pulcēšanās vairāk kā pāris simtu cilvēku apmērā, līdz ar to apšaubu, ka festivāli vispār varēs notikt.
Tomēr ceru, ka BKC organizēs mazos pasākumus savā pagalmā, līdzīgi bija iepriekš. Tā kā šīs kovida sekas mums vilksies tagad līdzi turpmāko dzīvi, tad ir tomēr jāpārorientējās no lieliem masu pasākumiem uz kaut ko mazāku..

pirms 28 dienām, 2021.01.28 13:02

:@

Dūmiņ, sāc strādāt! Šobrīd kā KC direktors Tu neesi izdarījis neko, kas attīstītu šo iestādi kā konkurēt spējīgu kultūras pasākumu norises vietu, pat Īslīces KC ir 10 reizes spēcīgāka gan satura, gan kadru ziņā!

pirms 28 dienām, 2021.01.28 13:12

no laukiem

Kāda vaina Dūmiņa kaunga darbam KC ?

pirms 28 dienām, 2021.01.28 13:36

nepiekritējs

Jā Jāni!Uzcel par savu naudu Bauskai Kultūras centru.Tas nekas,ka Tu nebrauc dārgā džipā,Tev nav privātmājas ar skaisti iekārtotu apkārtni,nebrauc dārgos ceļojumos.Uzcel!!!.Tad pie mums varēs braukt mākslinieki un priecēt baušķeniekus.Tad nebūtu jāpārvieto bibliotēka.PALDIES Jāni,par to,ko Tu dari.Paldies par Pulsētu.Tas pagājušo vasaru bija vienkārši super.Tikai žēl,ka Tavi kolēģi deputāti,to neredz.Bet mēs redzam,un Tevi atbalstām.Zinu,ka manam komentāram būs daudz mīnusiņu.Tā tas Bauskā ir.Paslavē kādu-nepatīk.Bet man vienalga,Es Dūmiņu atbalstu,un visus kultūras centra darbiniekus arī.Paldies,ko varat izdarīt,savu iespēju robežās.

pirms 28 dienām, 2021.01.29 07:33

?

Nepiekrītēj, pastāsti, ko Jānis ir darījis, lai uzceltu vai uzlabotu KC? Droši varat neatbildēt uz šo jautājumu, ja atbilde sastāvēs no komandas paslavesanas, un žēlošanās, ka Jānis nebrauc ar dārgu džipu. Jānītim nav ne saprašanas, ne vēlmes domei pieprasīt bausķeniekiem jaunu KC, jo pats ir deputāts, neies jau pret savējiem!

pirms 28 dienām, 2021.01.29 10:02

koks

Vispār nevar salīdzināt pasākums Bauskas KC un Īslīces KC.
Vienkārši NEvar. Bauskā ir taste, pulsēta, a kas ir Īslīcē? Popsīgie koru kari un bocmanis?

pirms 27 dienām, 2021.01.29 16:41

tam?

Tev vienkārši pašam nepatīk kultūras centra direktors,tāpēc stulbi neraksti.Nu nevar viņš kā deputāts stāties pretī lielajām "haizivīm".Gadiem tur sēž tādi,kuri jau sen varēja parūpēties,lai Bauskā būtu kultūras centrs.Vieni un tie paši vecie "vēži".

pirms 27 dienām, 2021.01.29 19:19

Tam?

Bet protams, ka stulbi nerakstu! Varbūt vajag vairāk pievērsties darbam un radošajam procesam, tautā runā, ka cigarešu marka, ko pīpē mazā zivtiņa, raisot fantastisku domu lidojumu, varbūt vajadzētu iedot nomeģināt arī pārējiem domes deputātiem, varbūt beidzot visi kopā nosapņos un realizēs ideju par normālu kultūras centru un tā saturu!

pirms 27 dienām, 2021.01.30 01:54

nepiekritējam-piekrītu:)

Jā Jāni kļusti par īstu vīrieti un nečiksti par mazo aldziņu,bet sāc pelnīt ar savu darbu vai talantu. Iekop sev skaistu apkārtni un par sapelnīto naudu arī ceļo.Ņem piemēru no citiem kolēģiem kam tas ir izdevies.Tu tak vari.....vai varbūt nē? Grūti mēdz būt -ja alga jānopelna,vieglāk ir saņemt.

pirms 23 dienām, 2021.02.02 12:53

Nesaprotu

Izlasot rakstu skumji paliek ,vai mums nauda jāgriež uz kultūras ietaupījumiem.
Gudro skolēnu atbalstam būtu jāparedz nauda vairāk,jo izglītība un kultūra ir viens veselums.Gudrie domes deputāti lēmēji un visuvarenie ,es saprotu Jūs tas daudz neuztrauc no kuras nozares griežat,svarīgi ir gala rezultāts.Negribas domāt,ka Jums kā novada vadoņiem un lēmējiem ir vienalga,jo sliktais jau tā pat ir daudz ....stipri pa daudz.Kultūras centrs ar savu komandu ir pierādījis,ka ir iespējams rīkot mazu pasākumus,Pulsēta bij superīga laika pavadīšana vasaras vakaros,man ļoti patika.
Lai izdodas mums visiem kopā vairot labu un skaistu,tas tikai mūsu sirdis labākas darīs.

pirms 28 dienām, 2021.01.28 14:23

Pulsēta

Pulsētai noteikti ir jānotiek, vismaz tik daudz. Un M. Ķikure, Jūs, no kādiem avotiem-cilvēkiem esat noskaidrojusi, ka Bauskas pasākumi nav apmeklēti? No kurienes tas nāk? Cik esmu bijusi, vienmēr cilvēki ir bijuši atsaucīgi atbalstot šādus kultūras pasākumus.

pirms 28 dienām, 2021.01.28 16:03

Andis

Ķikure ir 61. gada izlaidums, līdz ar to droši vien ir runājusi ar sava gada gājuma un vecākiem "apmeklētājiem". Šādai mērķauditorijai jau to pasākumu nav daudz un ja ir, tad nav īsti apmeklēti (pieņemu, bijis neesmu..).
Tur drīzāk deputāte šādi izrādīja savu nepatiku pret kādu citu deputātu, kurš tos pasākumus rīko :)

pirms 28 dienām, 2021.01.28 16:09

Santa

M.Ķikure ieteica atbalstīt Bauskas novada KC rīkotos pasākumus Bauskas Taste un Pulsētu, jo no iedzīvotājiem , kas iepriekš apmeklēja šos pasākumus , bija labas atsauksmes. Var jau rīkot festivālus katru nedēļu, ja ir finanses un valstī nav noteikti ar Covid noteiktie ierobežojumi. Festivāla organizātoriem ir vajadzīga vismaz pusgadu iepriekš zināt, vai to varēs rīkot, vai nē. Nav vērts iesaldēt naudu šobrīd , ja to var izmantot lietderīgi citiem mērķiem. Man patīk, ka informācija iedzīvotājiem tiek pasniegta presē. Lai Jums veicas...nāk vēlēšanas

pirms 28 dienām, 2021.01.29 10:48

:)

Kāda puse! Kādi vēl festivāli! Saslimušo pārāk maz, vai?

pirms 28 dienām, 2021.01.28 16:30

Dita

Pilnīgi jums piekritu !

pirms 27 dienām, 2021.01.30 09:12

varbūt?

jautājums par tagadējo nostādni kultūras jautājumos būtu jāapskata no citas puses? Ja vairāk kā simts gadus iepriekš, Diklos, lai sarīkotu dziesmu svētkus, būtu bijusi vajadzīga adekvāta summa kā pašlaik notiekošajiem, tad diez vai valsts varētu lepoties ar šādiem svētkiem pašlaik. Vai kultūra nav pārvērsta biznesā, kur tās rīkotāji jau tepat Latvijā "apgroza" miljonus, bet cilvēkam parastajam simtgades sakarā, ja nav tikts pie jau krietnu summu izmaksājošām biļetēm, jāiztiek vien ar svētku salūtu televizorā un tas no pieškirtajiem gandrīz simts miljoniem. Tad kam tā "kultūra" rīkotājiem jeb skatītājiem, vai skatītāji bieži nav tikai statisti priekš rīkotāju orģijām?

pirms 28 dienām, 2021.01.28 17:17

...

Pilnīgi piekrītu! Pulsēta un Taste ir komerciāls pasākums, kuru finansē no pašvaldības budžeta, tiem kas nav spējīgi nopirkt biļeti, tiem atliek bezmaksas amtierkolektīvu skates repertuāru atrāde, pie tam 10 reizes gadā, ar vieniem un tiem pašiem priekšnesumiem bez satura, bez spilgtiem gaismu un skaņu šoviem. Nav jau slikti vienreiz gadā tādu apmeklēt, bet KC vajadzētu ieguldīt lielāku darbu, lai strādātu uz visiem iedzīvotājiem pieejamu un kvalitatīvu saturu.

pirms 28 dienām, 2021.01.28 18:16

Gove

Kas Jūs jukuši deputāti vai, Jātnieka dēlam nedodot naudu? Nebija pagājušajā gadā festivāls, nebūs šogad.

pirms 28 dienām, 2021.01.29 09:02

bulta

Trāpīts!

pirms 26 dienām, 2021.01.30 16:45

par kultūru runājot

umpapā, umpapā vai pastum, pastum- pietupies var pieskaitīt kultūrai, pie tam šādiem izklaides pasākumiem atvēlot ne mazas summas? Ja agrāk, ar šādam "zaļumballēm" tika iegūta zināma summa akūtām vajadzībām, t.s ziedojumi, tad tagad tieši otrādi, valsts un pašvaldības vēl piemaksā, lai galu galā tumšajā laikā "atpūtnieki" sarīkotu vēl grandiozu kautiņu. Šādas izrādes gan vairāk izskatās , kā rīkotas lumpeņproletarīātam, lai tas dabū "nolaist tvaiku" un mazāk interesējas par nejēdzībām novadā, kā arī ir zināmas personas, kas šos tūkstošus apgūst, bet, vai kultūras vārdā?

pirms 28 dienām, 2021.01.29 09:58

NIKS

Kasis REGĪNA

pirms 14 stundām, 2021.02.25 11:09

Runcis

Jūs esat vienkārši stulbi, manā laikā skolēniem naudu nedeva un neziedoja, bet drīzāk priekš pilsētas un visiem pasākumiem kas notika

pirms 28 dienām, 2021.01.29 10:07

hm

pilnīgi piekrītu teiktajam. Kāpēc par mācīšanos jāmaksā?

pirms 28 dienām, 2021.01.29 11:36

Ome

Vispār jau dīvains tas stipendiju jautājums. Veids kā motivēt skolēnu labāk mācīties. Tam būtu jābūt pašsaprotamam- MĀCĪTIES. Ne jau par to naudu piemaksāt. Varbūt pamainīt ko izglītības sistēmā, lai skolēnam būtu interesanti mācīties, nevis dot naudu, lai motivētu. Labāk to naudu ieguldiet veselības aprūpē.

pirms 28 dienām, 2021.01.29 10:25

Opis

Tās stipendijas jau izdomāja tikai tāpēc, lai jaunieši neizvēlētos doties uz profesionāljām skolām.. un sanāktu vajadzīgais skaits lauku vidusskolās..

pirms 28 dienām, 2021.01.29 11:11

kasis

Piekritisu,ka vajadzetu ieguldit medicina un attistit musu novada to,ekas ir.Viens no variantiem ir ka novads katru gadu finanse 2 vai vairakiem jaunajiem toposajiem arstiem studijas un tiek noslegts ligums,ka vinjiem vismaz 20 gadus jastrada novada,ja nee,tad lai atmaksa naudu dubulta vai vairak kartigi.

pirms 26 dienām, 2021.01.31 11:26

Gribi kantrī,tad

viss skaidrs - Juris grib piedzerties

pirms 28 dienām, 2021.01.29 11:27

gribēt nav kaitīgi

kaitīgi ir negribēt, bet dabūt, kā līdz šim, tavu gribēšanu apmaksāt ar pārējo iedzīvotāju nodokļiem. Tev kā lielam zēnam jau pašam vajadzētu varēt apmaksāt savas izpriecas, bet sliktākajā gadījumā, taviem vecākiem. Cita runa, ja taviem vecākiem nepietiek naudas priekš tavām izpriecām, jo pārāk lieli nodokļi, tad jautājums būtu politiķiem, nevis pašvaldībai, kas gatava tērēties tavai izklaidei

pirms 27 dienām, 2021.01.29 14:16

GURIJS

Ja vakcīnu sila aprilī, tad nekādu festivālu nebūs. Domei šos līdzekļus jānobīda datoru iegādei skolām, protams caur iepirkumu.

pirms 27 dienām, 2021.01.29 13:24

Njā

Loģiski, ka nebūs, šogad noteikti. Par nākamo gadu skatīsimies, varbūt kaut kādā formātā varēs noorganizēt, bet tas noteikti vairs nekad nebūs kā agrāk.

pirms 24 dienām, 2021.02.02 09:40

iedzīvotāja

Piekrītu Dūmiņam. Bauska ir tikai ieguvēja no dažādiem festivāliem. Bauskas vārds izskan tālu. Nevaru iedomāties Bausku bez Kantrī vestivāla un TasTe, interesanti cilvēki arī ir Zobens un Lemess festivālā.

pirms 27 dienām, 2021.01.29 18:18

Fakts

Nav gan kantrī festivāls ir noiets etaps

pirms 27 dienām, 2021.01.30 09:11

varētu īsāk

bez jau gadiem dzirdētiem lozungiem no rīkotāju puses

pirms 27 dienām, 2021.01.30 10:12

nu ja

"interesantus cilvēkus" tu varēsi skatīt tajā pašā "RIMI festivālā", katru dienu no 8 rītā līdz 22 vakarā, tiklīdz beigsies ierobežojumi, bet tam nav jāpiešķir tūkstoši no budžeta līdzekļiem

pirms 26 dienām, 2021.01.30 15:02

Aldona

Varēja māmiņām. Pielikti to naudiņu
Pie bērnu naudas. Jo tagat viņi bērnus māca mājās. Viss jāmaksā vairāk. Tikai. Skolotājām un auklēm. Kur vecākiem. Viņi jau tagat otrie skolotājas. Ar bērniem kopā. Ne viss pasākumus. Tiem ka vairāk bērni vairāk tehnikas lieto. Datorus telefonus lādē katru brīdi lai tikai izpildītu uzdevumus.

pirms 27 dienām, 2021.01.29 18:34

novada dome

kas Tev, Aldonīt liedza vispirms mācīties vai vismaz nopirkt diplomu un tikai pēc tam tikai taisīt bērnus, varētu ielauzties domes pulciņā, un dzīvot uz nebēdu

pirms 27 dienām, 2021.01.30 10:17

Vietējās ziņas