Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Bauskas novada domei izstrādāts ētikas kodekss 54

Bauskas novada domē izstrādāts ētikas kodekss. Par tā apstiprināšanu deputāti lemj domes sēdē šodien, 22. decembrī.

Par izstrādāto ētikas kodeksu ziņo deputāte Inita Nagņibeda. «Bauskas Dzīvei» viņa pastāstīja, ka iecere par šādu dokumentu radusies pirms vairāk nekā gada. Tad tā atlikta, līdz tagad tiek īstenota. To rosinājuši deputāti, kā arī novada administrācijas darbinieki. «Ikdienā ir daudz gadījumu, kurās atbildīgās personas rīkojas, izsakās tā, ka tas aizskar kolēģus, rada nevajadzīgas stresa situācijas. Šis kodekss noteikti nebūs ierocis kāda sodīšanai. Tā mērķis ir likt katram no mums vairāk apdomāties, pirms izsakām kādu skarbāku repliku, rūpīgāk izvērtēt nodomātās darbības, iecerētos publiskos paziņojumus,» skaidro deputāte.

Dokuments tapis kolektīvā darbā, aktīvi iesaistoties pašvaldības juristiem. Ir skatīti paraugi citās pašvaldībās, valsts institūcijās. Kodeksu deputāti izvērtējuši komiteju sēdēs.

Ētikas kodeksa mērķis ir sekmēt likumīgu, godprātīgu un efektīvu novada pašvaldības darbu, uzlabot darba kultūru un vairot novada iedzīvotāju cieņu un uzticību pašvaldībai. Tas nosaka domes deputātu, pašvaldības institūciju un iestāžu darbinieku, kā arī pašvaldības kapitālsabiedrību valdes locekļu un darbinieku profesionālās ētikas vērtības un principus, pienākumus un atbildību, kas jāievēro attieksmē pret amata pienākumiem, saskarsmē ar apmeklētājiem, sadarbības partneriem, vadību, padotajiem un kolēģiem.

Dokumenta 35 punktos izklāstīti darbinieku profesionālās ētikas pamatprincipi, kur minēti arī tādi jēdzieni kā objektivitāte, taisnīgums, godprātība, atbildība un profesionalitāte, atklātība, lojalitāte un konfidencialitāte. Kodekss noteic, ka darbinieks ievēro vispārpieņemtās uzvedības normas, nepieļauj citu darbinieku goda vai cieņas aizskaršanu, pazemošanu, publisku kritiku vai cinisku attieksmi. Tāpat kodekss paredz darbiniekam nošķirt privāto dzīvi no darba attiecībām un neizmantot darba laiku, kā arī padotā un vadītāja attiecības privātās dzīves problēmu risināšanai. Nav labi savtīgos nolūkos izmantot padotā un vadītāja koleģiālās attiecības, kolēģu nekompetenci, kļūdas vai pieredzes trūkumu.

Kodekss paredz izvairīties no augstprātīgas un autoritāras rīcības, pieprasa darbiniekiem kopt runas un valsts valodas prasmes, nelietot tādus izteikumus, ko var uztvert kā aicinājumu uz pretlikumīgu rīcību. Arī ārpus darba laika deputātiem, pašvaldības darbiniekiem jāizvēlas tāds uzvedības stils, kas sabiedrībā nerada šaubas par viņu spējām godprātīgi veikt savus amata pienākumus, būt par paraugu godprātīgai, taisnīgai un objektīvai rīcībai. Kodekss paredz ievērot darba videi piemērotu pieklājīgu, lietišķu uzvedību, ģērbšanās kultūru.

Atsevišķi noteikti darbinieka ētikas pamatprincipi un aizliegumi komunikācijā ar lobētājiem. Viņa pienākums būs izvērtēt ikvienu ielūgumu vai viesmīlības piedāvājumu, kas saņemts, pildot amata pienākumus. Deputātiem un darbiniekiem aizliegts pieņemt no lobētāja vai organizācijas, kas algo lobētāju, dāvanas, viesmīlības piedāvājumus vai citus labumus savām vai ģimenes locekļu vajadzībām.

Atsevišķa sadaļa veltīta domes deputātu politiskās ētikas pamatprincipiem. Tajā norādīts, ka deputāts ir morāli atbildīgs par savu rīcību, runām, balsojumiem. Viņš nevar aizbildināties ar valdības pārstāvju, partiju vai citu personu spiedienu, lai attaisnotu balsojumu pret savu sirdsapziņu. Publiskos izteikumos deputātam jāizvairās no vārdiem, žestiem un citādas rīcības, kas var būt aizskaroša.

Deputāts nedrīkst lietot apvainojošus izteicienus, paužot viedokli, viņam jābalstās uz pārbaudītu informāciju un faktiem, to objektīvu interpretāciju un argumentāciju. Tautas kalpam jārīkojas godprātīgi, pieprasot paskaidrojumus un dokumentus un sniedzot priekšlikumus uzņēmumu un iestāžu amatpersonām. Nav pieļaujama administratīvo resursu nelietderīga izmantošana, nepamatota iestāžu un uzņēmumu darbības traucēšana.

Kodekss noteic, ka deputātam pastāvīgi jāizglītojas, jāapgūst savas valsts un citu valstu demokrātijas un politiskās kultūras pieredze, viņam jābūt atsaucīgam attieksmē pret sabiedrību un plašsaziņas līdzekļu pārstāvjiem.

Lai izskatītu ētikas kodeksa normu pārkāpumus, pašvaldībā izveidos ētikas komisiju. Tādēļ 22. decembra domes sēdē paredzēts apstiprināt ētikas komisijas nolikumu. Tas paredz, ka komisijā darbosies divi pašvaldības deputāti un trīs novada iedzīvotāji. Komisijas locekļus no deputātu vidus izvirzīs ne mazāk kā trīs domes deputāti. Savukārt kandidātus darbam komisijā no iedzīvotāju vidus varēs izvirzīt ne mazāk kā desmit novada iedzīvotāji. Šiem cilvēkiem jābūt sabiedrībā cienījamiem, ar nevainojamu reputāciju, bez disciplināriem un profesionālās ētikas pārkāpumiem.

Ja pēc izvērtēšanas komisija atzīs deputāta vai pašvaldības darbinieka vainu, viņam varēs izteikt mutisku brīdinājumu par ētikas kodeksa pārkāpumu, likt par pienākumu publiski atvainoties, ieteikt iestādes vadītājam ierosināt disciplinārlietu par darbinieka rīcību. Var būt gadījumi, kad komisija kodeksa pārkāpumus nesaskata, tad lietu izbeidz.

Komiteju sēdēs par atsevišķiem kodeksā un komisijas darba nolikumā ietvertajiem punktiem izvērtās plašas diskusijas. Tās paredzamas arī domes sēdē.

Pievieno komentāru

Komentāri 54

opsā rallā

miku mēeee
re kur svarīgs dokūments tapis!
a kas būs, ja to nepildīs? sanāks sapulce un pateiks ''fui'?

pirms 4 gadiem, 2015.12.22 15:24

Es

Ierosinājums-šādu ētikas kodeksu izstrādāt arī citiem domes darbiniekiem...Lai direktoru sanāksmēs netiktu pazemoti iestāžu vadītāji un citi darbinieki, lai tiktu izrādīta cieņa pret līdzcilvēku (mute nepārtraukti kustas gremojot un pārgremojot košļeni...)

pirms 4 gadiem, 2015.12.22 16:00

ES

Taisnība-tā mūžīgā gremošana ir nepatīkama pazemojoša liecina par stipri zemu intelektu!

pirms 4 gadiem, 2015.12.22 17:54

Nervozais

ka tik kaut kas nenotiek!

pirms 4 gadiem, 2015.12.24 11:24

....

Vai tads "etikas kodeks "nav katra normala cilveka uzvedibas norma? Ta mums macija dzivot musu mates un tevi, katrs cilveks to zina no berna kajas.Bet varbut musu deputatus citadi audzinaja?

pirms 4 gadiem, 2015.12.22 16:44

tieši tā

gluži manas domas!

pirms 4 gadiem, 2015.12.23 09:26

nejaukais

Pastāstiet, kā ar ētiku ir pedagogam deputātam , kurš nevar iemācīt skolniekam savu mācību priekšmetu. Ja bērns apmeklē skolu , tad cienījamais deputāt māciet nevis pametiet savu pamatdarbu un steidzaties uz domi mācīt citus. Skolotājs tā ir misija.

pirms 4 gadiem, 2015.12.26 19:43

labais

kapēc avīzē nav nopublicēts pats galvenais no ētikas kodeksa punktiem, par darba un personīgo attiecību jaukšanu vienā katlā, un kā tad turpmāk dzīvos un strādās izpildvaras galva???

pirms 4 gadiem, 2015.12.22 16:53

prieks

ka pieņemts kārtējais papīrs, bez seguma, jo lielākā daļa no tām muļķībām nav kontrolējama un pierādāma, ja nav ko darīt deputāteļiem, tad nav ko darīt. smieklīgākā ir Nagņibedas atziņa izstrādāja kolektīvi, paņēma no cita novada ar copy paste, un tas arī viss

pirms 4 gadiem, 2015.12.22 16:56

minimiss

Kā tad pašai tagad ar ģērbšanās kodeksu? Būs jāpārrevidē gardrobe.

pirms 4 gadiem, 2015.12.22 22:11

plata josta

Inita, kur ta liksi tos very sexi svārciņus, kuri ir maķen par šauru, un kuriem šķēlums beidzās kāju dīgšanas vietā?

pirms 4 gadiem, 2015.12.25 21:20

oi

paga, a tagad degunu drīkstēs rimčikā urbināt vai nē?

pirms 4 gadiem, 2015.12.22 18:16

poi

tikai, tad ja deputāti urbinās tautai

pirms 4 gadiem, 2015.12.27 13:44

hmm

vai tas ir piesaistits kriminallikumam ari? kur un cik ilga laika tas tapa? vai tika veikta ekspidicija uz rimi laukumu pieredzes apmainai?

pirms 4 gadiem, 2015.12.22 18:49

Juris

Arī Aivija košļā, nu un?

pirms 4 gadiem, 2015.12.22 22:35

sviests

šie tikai pumpuriņi-kad R.I. sāk darbināt savu kombainu vot nenoskat'ties

pirms 4 gadiem, 2015.12.23 07:42

Devil

Klauni spēlējas ar Tautas pacietību!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

pirms 4 gadiem, 2015.12.22 22:54

Es

Bauskas mafia :-)

pirms 4 gadiem, 2015.12.23 00:17

doma

Nu beidzot....'' Mēle ir mazs loceklis un veic lielas lietas. Redzi, kāda maza uguns iededzina kādu lielu mežu!Un mēle ir kā uguns, netaisnības pasaule! Mēle ir likta starp mūsu locekļiem, tā apgāna visu miesu un aizdedzina dzīves ritumu, jo pati ir elles aizdedzināta. Jo katras sugas zvēru un putnu, rāpuļu un jūras dzīvnieku dabu savalda un ir savaldījusi cilvēka daba; bet mēli neviens cilvēks nevar savaldīt: nemitīgs ļaunums, pilns nāvējošas indes. Ar viņu mēs slavējam To Kungu un Tēvu, ar viņu mēs lādam cilvēkus, pēc Dieva līdzības radītus. No tās pašas mutes iziet svētība un lāsts. Tam, mani brāļi, nebūs tā notikt!''
Būs ko pastrādāt katram ar sevi!Lai izdodas un pasaule -sabiedrība kļūst labāka!

pirms 4 gadiem, 2015.12.23 08:42

:)))

Te kādam aizgājis ciet, steidzami pie psihiatra!

pirms 4 gadiem, 2015.12.23 08:48

Nedoma

Man mēle ir tur kur viņai jābūt ,un loceklis arī savā vietā .Un es nekad to nesajaucu.

pirms 4 gadiem, 2015.12.24 10:40

aga

varbūt derētu pārmaiņas, tā sacīt restrukturizācija

pirms 4 gadiem, 2015.12.24 13:51

forši

Deputātiem, kuri ieraduši vilkt ar pirkstu līdzi lēmumu izpildei un citu inspirētiem notikumiem, nu tiek iedots lielisks līdzeklis, kur vienmēr varēs atrast kādu punktu, ko kāds cits ir pārkāpis. Ētikas komisijai darbs garantēts 40 stundas nedēļā....

pirms 4 gadiem, 2015.12.23 09:12

nu ja

bet diemžēl, visi tie punkti ir grūti pierādāmi, jo balstīties uz man liekas, rādās, šķiet un es nojaušu nav atļauts, tā kā tik tiešām, nodrošinātas 40 stundas nedēļā tukši kult mēli

pirms 4 gadiem, 2015.12.23 09:23

ne-forši

Šamējiem būs jāsāk ar sevi, bet savā acī baļķi neredz/

pirms 4 gadiem, 2015.12.25 18:03

bite

Ceru , ka kādu ētikas normu ieviesīs arī attieksmē pret novada iedzivotājiem un apmeklētājiem. Tik rupju, pretigi vulgāru izturēšanos pret klientu kā to dara M.Mākulēna kungs, kas ir it kā jurists ir nožēlojami. Ja tā var izturēties juridiskās nodaļas vadītājs, tad es nešaubos kāpēc zemāka ranga speciālisti ir tik neprofesionāli.

pirms 4 gadiem, 2015.12.23 11:10

lapsene

lūdzu, nevajag tik daudz kakāt, un pielīdzināt citus speciālistus pie Modra Mākulēna.

pirms 4 gadiem, 2015.12.23 14:34

M.M.

Cienītā kodēja - bites k-dze , Maksājiet nekustamā īpašuma nodokli, kas maksājams, .. maksājiet to noteiktajos termiņos un noteiktajos apmēros ..
Nekādas sarunāšanas un atlaides nav un nevar būt!
Attieksme pret visiem vienāda

pirms 4 gadiem, 2015.12.23 18:57

M.M.

Atnācāt.. mēģinājāt ietekmēt ... kad sapratāt, ka savu nepanāksiet, tagad te gānāties un mani vēl publiski par Nezvēru nosaucāt... ..Tas nav labi
Fui

pirms 4 gadiem, 2015.12.23 19:02

oj

tik īpašumu, ka nevar atcerēties par kuru nav nomaksāts

pirms 4 gadiem, 2015.12.24 13:53

Bite

Cien. Kundzites, lapsenes un M.M un oj, ....jūs kā kārtīgi latviešu suņi droši vien zinat ko esat ēduši, un lai kā jums iespējams skaustu citu ipašumi , bet man bij cita veida telafona saruna ar juridiskas nodaļas vadītaju, kur es kā parliecinājos, ka šis amats jau sen brēc pēc citas kandidatūras. Un tas protams man lika griezties pie citiem darbiniekiem, kur tāpat -jautājumu atrisināsanas vietā noplāta rokas. Pasarg Dievs, tas nav par visiem, bet katrs jau pats zin ko dara/ nedara. Un atļaušos piebilst, ka man paldies Dievam nav seit neviena ipasuma un arii ne centa nodoklu paraada. Un mani nodokli labu laicinu kā nonaak tajā pasvaldibā, kur taa netiek primitivi sadalīta pa kabatām un tik jaudīgi roka roku nemazgā, ka tas notiek Bauskā. Sveiciens no KNAB un NEkā personīga.Lūk tā.

pirms 4 gadiem, 2015.12.25 10:18

Bite

MM.....ja es tur kādu publiski vai personīgi par kko nosauktu vai nosaukšu, tas tas nebūtu un nebūs vārds "nezvērs" .....

pirms 4 gadiem, 2015.12.25 10:31

Bite

MM.....ja es tur kādu publiski vai personīgi par kko nosauktu vai nosaukšu, tas tas nebūtu un nebūs vārds "nezvērs" .....

pirms 4 gadiem, 2015.12.25 10:32

vēlētājs

vispirms jau laikam ,tev nebūs zagt,tev nebūs melot saviem vēlētājiem,tev nebūs savus radus vilkt domē un citās iestādēs,tev nebūs pazemot zemāk stāvošos,tev nebūs vēlētāju nodokļu naudu nelietderīgi iztērēt.Un vēl ļoti daudz citu-tev nebūs.Ar Dieva likumiem jāsāk ,nevis cilvēku izdomātiem kodeksiem,kuriem visi spļauj virsū.Priecīgus Ziemassvētkus elite!

pirms 4 gadiem, 2015.12.23 11:19

jautājums

cik liels atalgojums paredzēts ētikas komisijas vadītājam un locekļiem?

pirms 4 gadiem, 2015.12.23 12:48

atbilde

mums ir daži kuri grib strādāt par velti, tad lūk ir laucuņš, kurā varēs plēsties b e z m a k s a s.

pirms 4 gadiem, 2015.12.23 14:36

bezmaksas?

tad jau tu esi pārkāpis(usi) bausli- tev nebūs melot, kāda tad vēl var būt runa par ētiku, domes darbiniek?

pirms 4 gadiem, 2015.12.23 16:08

Finansits

Atbildu! Par vadītāju spriežam ,bet loceklim jāstrādā darba apvienošanas kārtībā par locekli.

pirms 4 gadiem, 2015.12.24 10:43

to Finansits

pilna novada administrācija ar locekļiem, bet negrib strādāt par velti

pirms 4 gadiem, 2015.12.27 13:53

stabs

Konkrēti divi marazmātiķi. Tipa nenovērtētie brīvmūrnieki :):):)

pirms 4 gadiem, 2015.12.23 22:04

Ārsts

Labi kad ievēlētais sasaukums ir tikai 5 gadi ,savādāk tie klauni nomirtu.

pirms 4 gadiem, 2015.12.24 10:34

to ārsts

ir gan tev lielas zināšanas valsts pārvaldē, kuru sasaukumu ievēl uz pieciem gadiem?, paldies, ka tikai uz četriem, un tad jau pilnīgi pietiek

pirms 4 gadiem, 2015.12.25 21:19

Andris

Kāda ētika ja administrācija ar deputātiem rij pilnām mutēm un saņem lielu algu,tikmēr apkopējas par kapeikām tīra telpas,un siekalojas

pirms 4 gadiem, 2015.12.24 10:11

Mana sieva tur strādā administrācijā viņa apstiprināja kad notiek izklaides.

pirms 4 gadiem, 2015.12.24 10:13

Kritiķis

Sevišķi neiedziļinoties tajā bardakā kas tagad notiek domē divi izpilddirektori ,vesela varza juristu ,iepirkumu komisija visādi klerki un padomnieki,bet bardakas lielāks nekā publiskajā izgāstuvē
Lai Dagniju kā kritizēja viņa jau sen būtu izdzinusi pusi no tiem darboņiem.

pirms 4 gadiem, 2015.12.24 10:21

Kauns

Laikam Raitis sēž ne savā vietā kopā ar Alvi .Ceru kad jaunajā gadā viņi pārdomās savu rīcību.

pirms 4 gadiem, 2015.12.24 10:25

Cita opera

Precīzi pateikts.

pirms 4 gadiem, 2015.12.25 10:21

rieksts

Labi , labi lai iet vaļā visi ētikas kodeksi. Sporta skolā tur notiek tāāāda bļaustīšanās. Redzēsim vai tur kas mainīsies.

pirms 4 gadiem, 2015.12.25 19:02

Vēlējums

Tev nebūs zagt,tev nebūs braukāt par nodokļu maksātāju naudu lūrēt sporta spēles uz dzert
Tev būs rūpēties par savu novada ,un tā iedzīvotājiem.Ja domes vadība nepildīs tos novēlējumus 2016 gadā tad piemetīsies caureja,un viņa beigsies tikai pēc jaunām vēlēšanām.

pirms 4 gadiem, 2015.12.24 10:31

paldies

labāk caureja nekā aizcietējums

pirms 4 gadiem, 2015.12.24 13:57

Vietējās ziņas