Bauskas novada domes deputāti vienojas par finansiālu un pārtikas atbalstu krīzes situācijā 70

Bauskas novada domes ārkārtas sēdē 11. aprīlī deputāti nobalsoja par saistošo noteikumu «Bauskas novada pašvaldības atbalsts ārkārtējā situācijā sakarā ar «Covid-19» izplatību» pieņemšanu. Iespējams, noteikumi vēl tiks grozīti.

Sēdē, kas ilga aptuveni divarpus stundu, izskanēja diezgan daudz savstarpēju apvainojumu, kuri lielākoties bija saistīti ar deputāta Aleksandra Novicka replikām. Viņš pauda viedokli, ka Bauskas novada domes priekšsēdētājs Arnolds Jātnieks sēdi nevada atbilstoši noteikumiem. Aptuveni pēc stundu garām diskusijām sēdi turpināja pēc A. Novicka rosināta scenārija, lemjot atsevišķi par katru lēmumprojekta pozīciju, kā arī balsojot par opozīcijas priekšlikumiem.

Novada domes administrācija piedāvāja savu lēmumprojekta variantu, kas atšķīrās no tā, kuru iesniedza opozīcija un uz kura pamata sasauca ārkārtas domes sēdi. Pēc aptuveni stundu garām diskusijām domes priekšsēdētājs Arnolds Jātnieks pieņēma lēmumu balsot arī par opozīcijas piedāvātiem variantiem. Neraugoties uz šo iespēju, lēmumprojektu pieņēma gandrīz tādu pašu, kāds bija paredzēts administrācijas versijā.

Atbalsts iecerēts trīs veidos. Vispirms – gan aprīlī, gan maijā plānots piešķirt pārtikas pakas 28 eiro vērtībā 1. – 9. klašu bērniem, kas nāk no trūcīgas, maznodrošinātas vai daudzbērnu ģimenes. Otrs veids – pārtikas karte jeb kupons 20 eiro par katru pirmsskolas vecuma bērnu un par katru bērnu, kurš ir vispārējās izglītības iestādes 1. – 12. klases izglītojamais neatkarīgi no tā, kuras pašvaldības administratīvās teritorijas izglītības iestādē viņš mācās. Trešais atbalsta veids – 80 eiro mēnesī vienai personai tiem, kas palikuši bez iztikas līdzekļiem un nespēj nodrošināt pamatvajadzības.

Pārtikas kartes vai pakas saņemšanai jāpiesakās Bauskas novada sociālajā dienestā vai pagastu pārvaldēs no 15. aprīļa līdz 10. maijam. Plašāk par šiem atbalsta veidiem var izlasīt Bauskas novada domes mājaslapā bauska.lv. Sabiedrisko attiecību nodaļas pārstāvji lūdz iedzīvotājus sekot līdzi informācijai mājaslapā, lai uzzinātu, kā pieteikties atbalstam. Aicināti atsaukties vietējie tirgotāji, kas gatavi iesaistīties pārtikas karšu atprečošanā, lai noslēgtu līgumu ar pašvaldību.

Opozīcijas piedāvājums bija lielāks – pārtikas kartes vai pakas 30 eiro vērtībā visiem un pabalsts vienai personai 150 eiro mēnesī. Par pēdējo bija lielas diskusijas – izrādās, ka valdība ir gatava atbalstīt šādu pabalstu, finansējot no šīs summas pusi, bet nepārsniedzot 40 eiro. Tas nozīmē, ka administrācijas piedāvājums bija minimāls, lai izmantotu visu valdības piedāvāto finansējumu.

Opozīcija rosināja piešķirt pārtikas pakas 30 eiro vērtībā arī pensionāriem un invalīdiem, kuru ienākumi nepārsniedz 200 eiro. A. Novickis minēja, ka izmaksas nedaudz pārsniegtu septiņus tūkstošus eiro. Balsošanā šo piedāvājumu noraidīja.

Deputāts Raitis Ābelnieks pauda viedokli, ka aicinājumi ziedot lielākas summas ir populisms – atgādinot pirmsvēlēšanu laika saukļus, no kā cietīšot budžets. A. Novickis iebilda, ka lemt par papildu gandrīz miljona eiro piešķiršanu objektu pabeigšanai neesot problēma, bet atvēlēt finansējumu novada iedzīvotājiem nezin kāpēc esot grūti.

Pārtikas paku summa – 28 eiro – ir cieši saistīta ar valsts atvēlēto finansējumu ēdināšanai. Ekonomiste Zaiga Kārkliņa informēja, ka aprīlī šī summa ir vairāk nekā astoņi tūkstoši eiro, bet maijā, ja netiks izlietota, būs lielāka. Šo finansējumu var atvēlēt tikai minētajām mērķa grupām. «Ja visi nepieteiksies uz pārtikas pakām, atlikušais finansējums būs jāatskaita valstij,» skaidroja Z. Kārkliņa.

Pieņemtie saistošie noteikumi ir jāsaskaņo Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijā. Sēdes sākumā Bauskas novada administrācijas juridiskās nodaļas vadītāja Eva Upīte informēja, ka šāda redakcija ir saskaņota ar ministriju un problēmām nevajadzētu būt.

Nākamnedēļ Ministru kabinetā plānots lemt par iespēju saņemt vecākiem atbalstu nevis kā pārtikas paku vai karti, bet kā finansējumu uz norādīto kontu. Ja šādu lēmumu pieņems, atbalsta veids var mainīties. Administrācijas pārstāvji sēdē pauda, ka šādi atbalstu vieglāk administrēt, nevis kā ar pārtikas pakām vai kuponiem.


Pievieno komentāru

Komentāri 70

izskatās, ka kaut kas greizi

ja brīvpusdienu pamatojums visiem skolēniem līdz 4. klasei bija- lai bērni vismaz zina kā izskatās un garšo skolas ēdnīcā gatavotais, daudz maz veselīgais produkts, tad pārtikas paku izsniegšana tiem, kas putraimus un griķus nekad negatavos un tādu rapšu eļļu arī savā X6 vai Q7 diez vai lies, nemaz nerunājot par konserviem. Tad ,kā vērtēt šo paku un pabalstu izsniegšanu visiem, arī to personu bērniem, kuru algas nav samazinātas un ienākumi sniedzas pat vairākos simtos mēnesī, vai tas tiešām nav populisms?

pirms gada, 2020.04.12 10:53

Laucinieki

Nesaprotam vārda populisms nozīmi.

pirms gada, 2020.04.12 12:04

tā varētu būt

jo ir jūsu, laucinieku vidū arī tādi, un ne mazums, kas saņemot valsts dotācijās simtiem tūkstošu, četrāpus par piecīti līdz Rīgai vardi aizdzīs, jo savtīgumam mēru nezin

pirms gada, 2020.04.12 13:20

bez komentariem

Nākamnedēļ Ministru kabinetā plānots lemt par iespēju saņemt vecākiem atbalstu nevis kā pārtikas paku vai karti, bet kā finansējumu uz norādīto kontu(TIEŠI TO KO IEROSINĀJA OPOZĪCIJA DEPUTĀTI). Skolēnu barotāju firma iespējams baro ne tikai skolniekus.

pirms gada, 2020.04.14 10:12

Lauķis

Saprotu vārda populisms nozīmi, - tautisms vai tautiskums.

pirms gada, 2020.04.14 11:03

Lauķim

Tas ir burtisks tulkojums, nevis jēdziena izpratne.

pirms gada, 2020.04.14 15:27

populismu neredzošie

diemžēl, arī šis ir laiks, kad izceļas tukšu salmu kūlēji, lai izrādītu savu "nesavtību", jo tādēļ valstī un pašvaldībās ir tik daudz dienestu, kas zin visus jūsu ienākumus un jūsu materiālo stāvokli, lai šādos un ne tikai šādos gadījumos cilvēki saņemtu pabalstus, bet tie kam tie tiešām nepieciešami, bet uz krīzes rēķina nebūtu jāšķiežas ar pabalstiem pabalstu pēc

pirms gada, 2020.04.12 13:28

Domes darbiniecei

Populisma apkarotājai, novēlu tev kādreiz izbaudīt maznodrošinātajiem novada jātnieku "nesavtībā" atvēlēto 20 eiro vērto pašvaldības "ruhocku" organizēto putraimu un makaronu paku ar 5 litru eļļas piešprici !

pirms gada, 2020.04.12 13:40

Cici, paliec Rīgā!

Alex tu jau laikam izbaudi maznodrošinātā dzīvi, ka tik ļoti satraucies, tad tev jāzina , ka arī makaroni un purtaimi, eļļa ir ļoti vērtīgi pārtikas produkti, 5 l. eļļas daudzbērnu ģimenei nemaz jau nav tik daudz, bet, protams, cita lieta, tiem, kuriem dzīve kā no pārpilnības ragag, kas ir nieka putraumi, vai makaroni, un eļļa, nav jau kaviārs un debesmanna. Vienkārši es nesaprotu, ko viens cilvēks var ākstīties, tās ir šausmas. Ne visi var par knapu ierēdnīša aldziņu, braukāt dārgos ceļojumos, un vēl ar to soc. tīklos plātīties? Kauns!

pirms gada, 2020.04.12 18:25

Alex

Pārsteidzoši, cik daudz maznodrošināto paku saņēmējas strādā novada administrācijā, kas šeit drukājot komentārus no sajūsmas “spiedz” par putraimu un makaronu paku! Ko iepriekš nebļāvāt par varas auļotāju un “ruhocku” saplānoto 20 eiro Anivas pārtikas paku, iemanoties pat no piešķirtās brīvpusdienu naudas uz maznodrošināto rēķina ietaupīt 8 eiro “citām vajadzībām”? jeb tomēr šeit izpaužas dažas labi apmaksātos amatos sēdošās administrācijas madāmas? vai domē kādam "iesprūdis kumoss" kaklā? jeb tomēr uzdevums ir pēc iespējas “sakasīt” kārtējam sporta halles sadārdzinājumam?

pirms gada, 2020.04.13 10:09

Laila

5l eļļas nav vienai dienai.Izbeidziet ākstīties.
Labāk padomājiet,kā ierobežot cilvēku pieplūdumu Rimi un Maxsima.
Piektdien gāza riņķī laukumu.
Kur ir karantīna.Jaunieši tusē visu nakti un tirgus zeļ no cilvēku pieplūduma.
Un kad beidzot Bauskā dos pārtikas pakas?Mēs bez darba palikām,trīs bērni es gribu makaronus un citu.
Manai ģimenei nav iebildumu.
Kontrolējiet Rimi un Bauzes tirgu.

pirms gada, 2020.04.12 14:13

"Lailai"

trīs bērni es gribu makaronus un citu....3×5 litri eļļas būs ne vienai dienai vien!

pirms gada, 2020.04.12 14:23

Es

Piekritu, sis vietas neviens nekontrole, a kontrole mazos bernu laukumus, sviests

pirms gada, 2020.04.13 20:37

Vickis

Novickīti,izbeidz.
Un Karīna,esmu vīlies tevī,jau sen.
Nebalsošu par tevi vairs.

pirms gada, 2020.04.12 14:24

?

Karīna tev nav naudiņas?

pirms gada, 2020.04.13 09:58

vīlusies

bailīgā komentāru žurka, brēksi ka nav naudiņas kad pelnīti pazaudēsi silto krēslu administrācijā!

pirms gada, 2020.04.15 09:02

Kas

Kur dod to eļļu 5 l?
Es gribu 20l
Man 9 cilvēku ģimene,būtu labi.

pirms gada, 2020.04.12 14:25

Viedais

Priecīgas Lieldienas!Beidziet vārīties!
Nedod dievs,ka jums kādreiz vajadzēs to pārtikas paku!
Neviens nezina,kā dzīvē var sanākt!

pirms gada, 2020.04.12 14:42

Destrukcija, zemniek.

Populisms un šantāža.

pirms gada, 2020.04.12 15:49

var arī tā

ja lielai daļai iedzīvotāju pēc nodokļu samaksas, arī tās daļas, kas pa tiešo aiziet pašvaldībām" pakalpojumu sniegšanai", nepaliek nekādi uzkrājumi un kā uzskata pašvaldībā, nepietiek pat bērnu uzturam, tad pašvaldībā tā lemšana, vai tos dažus centus dienā dot naudā vai putraimos, pašiem tajā pat laikā saņemot vismaz 50 eiro dienā, tad par ko mēs te vispār runājam, varbūt tos nodokļus noēdam paši, nevis par tiem veselu mēnesi lemj, kā tos centus sadalīt iedzīvotājiem uz galviņām?

pirms gada, 2020.04.12 14:47

Rita

Es gribu naudu kontā.
Trūcīga neesmu,bet ja visiem,tad visiem.

pirms gada, 2020.04.12 15:06

Ritai

tev būs tikai gribēt.....savādāk vēl notērēsi šmigai un cigaretēm! Jāteic Pazemīgs Paldies Vaidelošu kungam un svītai par atmaigušo sirdi un talonu!

pirms gada, 2020.04.12 16:17

Alex3

Kāpēc neieredzi lauku ļaudis?Kāpēc pret lauku cilvēkiem tāds naids?Man nav x6,vai tāpēc mūs neieredzi?

pirms gada, 2020.04.12 16:00

Anita

Jā, Saša, kāpēc tu tā pret lauku ļaudīm, no kādas tad tu aristokrātu dinastijas nāc, ko? Ko mēs tev esam sliktu izdarijuši, ļoti daudzi par tevi nobalsoja, tagad tik pat daudzi nožēlo savu izvēli.

pirms gada, 2020.04.12 18:35

aulotāja trolli

Domā ka tauta ir stulba un nesaprot kā te nikus mainot nabu plēs savu mēslos iestigušo betgodi glābdama!

pirms gada, 2020.04.12 23:15

Q5

Naudu kontā nevar.
Tikai pārtikas pakas ,būs labi.Necepieties.
Arī šo vellu covit 19 pārdzīvosim.
Esam veseli un piesardzīgi.Kontrolēt Rimi,Maksimu un Bauzes tirgu.

pirms gada, 2020.04.12 16:10

Secinājums

Viņš nekad nebeigs ālēties, jo viņa naids ir pārāks par viņu pašu! Man žēl tā cilvēciņa, lai viņam laba veselība!

pirms gada, 2020.04.12 18:30

Blondīne nesaprot

Pakas trūcīgiem utt. Kartes visiem bērniem un pabalsts bez darba palikušajiem? Vai arī šis viss tikai nabagākiem cilvēkiem?

pirms gada, 2020.04.12 16:34

Blondīne saprot

Pārtikas pakas.Vis būs ok.
Daudz augļu un piena.

pirms gada, 2020.04.12 16:52

Trakums

Par ko cepiens?Vasaras mēnešos tāpat visi mājās.
Un tagad,ja ir ģimene ,tad pašiem jārūpējas,vai lai kāds cits to dara?
Nu dodat vaļā!Smieklīgi nav.

pirms gada, 2020.04.12 17:21

Vājprāts

Vājprāts,kādas pakas un nauda????Pašiem jārūpējas.
Nu gan dod vaļā.Pašu bērni,pašu nauda.

pirms gada, 2020.04.12 17:47

Labojums vājprātam

Tu nepareizi uzrakstīji komentētāja vārdu,nevis vājprāts,bet vecmeita.

pirms gada, 2020.04.13 07:04

Sos

Nu ziniet,kauna nav!Nezinu,kur to eļļu 3l dod,bet tā ir palīdzība ģimenēm!Arī makaroni un griķi!Citādi var spriest tikai tie, kas pa restorānuem un kafūžiem dzīvo....kas nezin ko nozīmē ģimenei taisīt ēst,jo paši rij restorānos..pretīgi

pirms gada, 2020.04.12 18:17

NU

NU KĀ NAV KAUNA.JA TĀS PAKAS BAUSKAS NOVADS IEDEVIS TAS YAK LABI. NU KO TAGAD TE VISIEM PĀRMEST.TAS TAK LABI KA CILVIKIEM PALĪDZ.

pirms gada, 2020.04.12 18:42

Nikolajs

Sveiki! Vai tiešām tauta nevarētu tikai gudri runāt, bet reāli izmest ārā no varas jātnieku ar visu viņu zagļu komandu?

pirms gada, 2020.04.12 20:06

Nacionālaļiem

Te viss ir izteikt---Deputāts Raitis Ābelnieks pauda viedokli, ka aicinājumi ziedot lielākas summas ir populisms – atgādinot pirmsvēlēšanu laika saukļus, no kā cietīšot budžets. A. Novickis iebilda, ka lemt par papildu gandrīz miljona eiro piešķiršanu objektu pabeigšanai neesot problēma, bet atvēlēt finansējumu novada iedzīvotājiem nezin kāpēc esot grūti.

pirms gada, 2020.04.12 21:11

Vietējās ziņas