Bauskas novada domes deputātiem lielākais atalgojums 14

Kopumā pašvaldību domes deputāti parasti mēnesī saņem mazāk par minimālo algu, viņu atalgojums ir atkarīgs no domes sēdēs pavadīto stundu skaita.

Tuvojoties trešajam balsojumam par Latvijas novadu administratīvi teritoriālo reformu, var sākt arī aptuveni rēķināt, kādu ietaupījumu uz administrācijas rēķina varētu iegūt, apvienojot četrus novadus vienā. Varētu domāt, ka būs ietaupījums uz deputātu rēķina, jo to skaitam vajadzētu samazināties gandrīz četras reizes, bet, iespējams, tas saruks labi ja divas reizes, visdrīzāk – vēl mazāk.

Valsts ieņēmumu dienesta mājaslapā vid.gov.lv publicētas valsts amatpersonu deklarācijas. Katrs interesents var pārliecināties par valsts amatpersonu ienākumiem savos novados un salīdzināt tos ar citu novadu pārstāvjiem. Jāņem vērā, ka ne visiem deputātiem iespējams aprēķināt precīzu atalgojumu, jo deklarācijā uzrādīts kopējais ienākums no pašvaldības. Ja deputāts strādā kādā amatā pašvaldībā, tad deklarācijā uzrāda kopējo summu. Tāpēc pēc deklarācijām var noteikt tikai aptuvenās vidējās un kopējās izmaksas.

Bauskas novada domē ir 17 deputātu, un vidējais pašvaldības samaksātais atalgojums viņiem ir aptuveni 3700 eiro, bet kopējā summa, paņemot nost priekšsēdētāja un vietnieka atalgojumu, ir apmēram 55 tūkstoši eiro. Komiteju vadītāju ienākumi ir tikai nedaudz lielāki par pārējo deputātu atalgojumu.

Iecavas novadā ir 15 deputātu. Tie, kas centīgi apmeklē sēdes, gadā saņem aptuveni 1700 eiro atalgojumu. Kopējais maksājumu apjoms deputātiem, ko viņi saņēma 2019. gadā no pašvaldības, ir apmēram 21 tūkstotis eiro. Vairākiem deputātiem ir parādsaistības, kas veido aptuveni pusi no gada ienākumiem vai pat vairāk. Piemēram, viens deputāts ir parādā vairāk nekā 45 tūkstošus eiro.

Rundāles novadā ir deviņi deputāti. Vidējie deputātu ienākumi no pašvaldības ir apmēram 1700 eiro gadā, kopējā summa – nedaudz lielāka par 11 tūkstošiem eiro. Kāda deputāta parādsaistības pārsniedz gada ienākumus – tās ir gandrīz 20 tūkstoši eiro.

Vecumnieku novada domē strādā 15 deputātu. Deklarācijās uzrādītie ienākumi no Vecumnieku novada domes ir ļoti dažādi, bet parasti tie svārstās no diviem līdz četriem tūkstošiem eiro. Kopā Vecumnieku novadā deputātiem gada laikā tērē apmēram 33 tūkstošus eiro. Vecumnieku novadā kāda deputāta parādsaistības pārsniedza gada ienākumus – summa ir lielāka par 40 tūkstošiem eiro.

Visu saskaitot, iznāk, ka gada laikā četros novados deputātu atalgojumam tērē apmēram 120 tūkstošus eiro. Pašlaik prognozē, ka topošajā lielajā Bauskas novadā varētu būt 23 deputātu vietas. Ja to skaitā būs priekšsēdētājs un divi vietnieki, bet pārējie deputāti saņems varbūt pat nedaudz vairāk kā Bauskas novadā pašlaik, piemēram, četrus tūkstošus eiro gadā, tad izmaksas būs apmēram 80 tūkstoši eiro, kas nav pat divreiz mazāk par to summu, kādu viņi saņem pašlaik.

Jāatzīmē, ka uz parasto deputātu rēķina īpaši neietaupīja arī iepriekšējās reformas laikā. Pagastu deputāti saņēma atalgojumu no 150 līdz 200 latiem gadā, kas tagad būtu 200 – 280 eiro gadā. Pat Bauskas novadā, sareizinot ar pagastu skaitu, deputātu pašreizējais ienākums ir lielāks nekā toreiz visu deputātu. Nav skaidrs, vai šī tendence neatkārtosies, veicot kārtējo reformu.

Pievieno komentāru

Komentāri 14

Kļūda

“Pagastu deputāti saņēma atalgojumu no 150 līdz 200 latiem gadā, kas tagad būtu 200 – 280 eiro gadā.” Tā nedrīkst rēķināt. Jāņem vērā inflācija. Cik reāli preces un pakalpojumus varēja nopirkt tad par to naudu un cik tagad?

pirms gada, 2020.04.14 09:35

piebilde

Rakstā nez kāpēc piemirsti Bauskas pilsētas deputāti, kas noteikti saņēma vairāk nekā pagastos. Ja to pieskaita klāt, tad kopaina pirms iepriekšējās reformas izskatās drusciņ savādāka, nekā te rakstīts.

pirms gada, 2020.04.14 10:50

bez komentariem

Ja deputāts strādā kādā amatā pašvaldībā, tad deklarācijā uzrāda kopējo summu-Bauskas novadā trīs paklausīgākie deputāti tak ir arī algoti pašvaldības darbinieki(bija viens nepaklausīgs-bet to noēda). Ēd gan deputātu maizīti,gan vienlaicīgi arī pasvaldības maciņā dzīvo. ;ĻOTI ĒRTI ŠĀDI DEPUTĀTI.

pirms gada, 2020.04.14 10:06

no malas

vai deputāti nevarētu savas alkas pēc naudas piebremzēt šajā grūtajā laikā.Ko īpašu jūs dariet šobrīd.lai palielinātu sev algas?Tā notiek visā valstī,arī novados,diemžēl.skumji.

pirms gada, 2020.04.14 10:50

Cilvēki mīļie,

Ja gribat, lai deputāti mums ir spējīgi un zinoši cilvēki, tad algas būtu jāceļ nevis jāsamazina.
Man personīgi liekas, ka deputāti saņem nesamērīgi maz, salīdzinot pret to, kas nāk līdz ar šo darba vietu - visas dzīves publiskošana, prese, publiskā ķengāšanās, utt.
Ja man kāds dotu tagad garantētu iespēju sēdēt, piemēram, Bauskas domē, es viņu maigi atšūtu, jo privātajā sektorā es varu nopelnīt krietni vairāk un krietni mierīgākos apstākļos.

pirms gada, 2020.04.14 11:06

Vēl

Pilnai laimei, pašvaldības deputātiem vajadzētu būt pilna laika darbiniekiem un šo amatu nevajadzētu varēt savienot ar citu darba vietu. Attiecīgi deputātiem piešķirt pienākumus katram savā lauciņā, tādā veidā arī izrevidējot "vidējā līmeņa vadītājus" un nevajadzīgus vietniekus.

pirms gada, 2020.04.14 11:13

mīļie cilvēki

bet ko jūs lieniet tajos deputātos, ja tik grūti, piedevām, cik tūkstoši aiziet reklāmām, lai tevi ievēlētu, izskatās, tur tomēr vieni, nu kā viņus nosaukt, piepalīdziet?

pirms gada, 2020.04.14 15:56

taurs

Deputātiem vispār nav jāmaksā, jo tā deputēšana ir sabiedriska lieta. Krievu laikā tā bija un nekāda vaina
Nebija tādu sērgu, ka apturēja pasauli.

pirms gada, 2020.04.14 14:04

taurkāvis

Neaizmirsti, ka krievu laikā par deputātiem kļuva visi, kas bija ierakstīti vienīgajā vēlēšanu biļetenā. Un pēc ievēlēšanas šie deputāti retu reizi par kaut ko lēma, bet lemjot drīkstēja balsot tikai "par". Tā bija tikai formāla lemšanas imitācija, jo par visu bija jau izlemts "partijas un valdības" līmenī.

pirms gada, 2020.04.14 15:25

taukrāvim :)

Vecie deputāti ar padomju laiku dzīves pieredzi -tā arī dara. Ja partijas saimnieki liek balso PAR da par jebkādu lēmumu. Lai cik absurds lēmums-ja partija liek deputāti PAR.

pirms gada, 2020.04.14 15:29

Pīrādziņš

Deputātu atalgojums patiesībā ir smieklīgs, taču pat tādā miestā kā Bauska viņi iegūst zināmu ietekmi, un tas laikam arī viņus stimulē reizi no reizes censties iekļūt tajos deputātos. Mēs ļoti nepareizi darām, ievēlot "da jebko" un pēc tam viņus gānot pēdējiem vādiem. Tā vietā, ejot uz vēlēšanām, pašiem vajadzētu padomāt, kurš no tajās listēs ierakstītajiem pārzina vismaz kādu jomu, ir apveltīts ar loģisku domāšanu, intelektu. Skumji, ka vēlam vienmēr tos pašus jau pierastos, lai arī daudzi no viņiem sevi nekādi nav parādījuši (paskatieties video ierakstos - sēž, bola acis un pēc komandas ceļ roku kā dresēti zvēriņi). Tāpat galīgi garām ir ievēlēt deputātos pašvaldības iestāžu vai kapitālsabiedrību vadītājus, jo viņi savā ikdienā ir tieši pakļauti pašvaldības administrācijai. Rezultātā toni nosaka nevis deputāti, bet ierēdņi. Un tas ir ļoooti slikti.

pirms gada, 2020.04.14 21:14

Pīrāgmaize

Taisnība!
Tikai politika, protams, ir atpazīstamības sacensība un uz tā arī balstās visu partiju top kandidātu izvēle - tie, kas pazīstamāki, tos saliek augšgalā, tos reklamē, tos arī iebalso. Neapšaubāmi partijās ir arī zinoši cilvēki, bet tie parasti nemeklē prožektoru gaismas un ja pat ir iekļauti vēlēšanu sarakstā, par tiem nobalso reti kurš. Tas gan, kā jau minēts, ir uz vēlētāju sirdsapziņas, kas ejot vēlēt ievelk ķeksi pie tā, kuru pazīst vai par ko ir dzirdējis. Reti kurais ir tik advancēts, ka savu balsojumu pirms tam tiešām apdomā.

pirms gada, 2020.04.15 08:26

Maizītis

Zelta vārdi!

pirms gada, 2020.04.15 22:35

Vietējās ziņas