Bauskas novadā ielīgo vasaras saulgriežus 1

Bauskas novadā aktīvi gaida Līgo dienu, pagastos un pilsētā notiek ielīgošanas pasākumi. Katrā vietā svētkiem ir savas īpatnības un «odziņa». Vecsaules saieta namā 16. jūnija vakarā bija ielīgošanas pasākums «Piedzīvosim Jāņus». Uz to pulcējās aptuveni 20 dažāda vecuma folkloras cienītāju.

Pasākumā galvenā loma bija atvēlēta dziesminiece Dacei Prūsei, kas pati vilka meldiņu, spēlēja kokli un sanākušos iesaistīja rotaļās.
Dziesminiece uzsāka «Ai, saulīte, mēnestiņš...», un zāle dziedāja līdzi. Turpinājumā raisījās sarunas. D. Prūse skaidroja, ka savulaik jāņuzāļu vākšanai bijis konkrēts mērķis, ne velti vīriem, sievām un veciem ļaudīm bijušas savas jāņuzāles. «Kādas puišu jāņuzāles? Sīvi dadži, asas nātres,» skanēja saieta namā. «Jāņu dziesmu ir pierakstīts visvairāk,» smaidot stāsta dziesminiece.

«Tas ir milzīgs piedzīvojums būt par Jāņu tēvu vai Jāņu māti,» uzskata D. Prūse, stāstot par savu pieredzi līgošanā. Viņa atzina, ka reizēm svētku noskaņai ne tik svarīgi izpildīt visus saulgriežu rituālus, svinēt vajag ar izdomu un atjautību.

Sanākušie dalījās ar ticējumiem. Līgo vakarā ar pīlādžu zariem esot jārotā durvis, kūts un pagalma vārti. Naktī apkārt lidojot raganas, un pīlādžu zari no šīm kaitniecēm pasargājot.

Ielīgošanas pasākums izvērtās par filozofisku pārdomu brīdi, ļaujot pakavēties atmiņās, padomāt par šī gada Jāņu rīkošanu. Pasākuma nobeigumā sanākušie izkustējās aizrautīgās rotaļās.

Kultūras centra «Dāvis» vadītāja Inese Viļuma informēja, ka Dāviņu pagastā ielīgošanas zaļumballe notiks 19. jūnijā kopā ar muzikantu Māri no Baldones. Šīs pašas dienas vakarā Codes pagasta Jauncodē un Codes ciemā ielīgošanas pasākumu aizvadīs ar teātra izrādi «Tobiass ir miris, lai dzīvo Tobiass!».

Bauskā, Korfa dārzā, 20. jūnijā būs ielīgošanas pasākums visai ģimenei «Uguns puķe – zelta puķe». Visi varēs iesaistīties saulgriežu rituālā, būs radošās darbnīcas un kārumi mazajiem dalībniekiem.

21. jūnijā notiks nu jau tradicionālie ielīgošanas svētki Gailīšu pagasta atpūtas vietā «Miķelis». Tur uzstāsies Bauskas novada amatierkopas un pūtēju orķestris «Skaistkalne». 23. jūnija pusdienlaikā ielīgošana būs Ceraukstes pagasta Mūsas ciemā.

Daces Prūses ieteikumi labai Līgo vakara pavadīšanai un Jāņu rīta sagaidīšanai:
@ svarīgi vakaru pavadīt nevis runājot, bet gan dziedot un regulāri atkārtojot, lai citi var vilkt līdzi, jo vārdam ir spēks;
@ ar 12 melodijām pietiek, lai dziedātu visu nakti;
@ Jāņu dienas rītā interesantākā var būt apdziedāšana. Turklāt var izmantot jebkādu materiālu. Ja dzied pēc principa – ko redzu, to dziedu un trīs reizes vienu rindiņu atkārto, turpinājumu pa to laiku paspēj izdomāt.

Pievieno komentāru

Komentāri 1

super!

Superīgie ieteikumi no Daces!
Līgo, līgo rallallā, pašā svētku vakarā!

pirms 5 gadiem, 2015.06.19 17:13

Vietējās ziņas