Bauskas novada pašvaldība plāno skolu ēdināšanu nodot privātam uzņēmumam 16

Bauskas novada pašvaldībā nolemts skolu ēdināšanu, ko līdz šim organizēja pašvaldība, nodot privātam ēdināšanas uzņēmumam, kā tas risināts citviet, un tam patlaban izsludināts iepirkums.

Bauskas novada pašvaldības Sabiedrisko attiecību un tūrisma nodaļas vadītāja Aija Spriņķe informēja, ka novada izglītības iestādēs no 2015./2016.mācību gada izglītojamo ēdināšanu nodos firmām, kuras tiek noskaidrotas iepirkumā.

Uzņēmumiem, kas nodrošina ēdināšanu izglītības iestādēs, jābūt reģistrētiem Pārtikas un veterinārajā dienestā (PVD) un jādarbojas saskaņā ar normatīvajiem aktiem, kas noteic prasības attiecībā uz telpu higiēnu, pārtikas drošumu, personāla higiēnu.

Izglītības iestādēs bērnu ēdināšanu Bauskas novadā veic saskaņā ar Veselības ministrijas izstrādātajām veselīga uztura normām. Liela daļa ēdināšanas uzņēmumu ir organizācijas "Izglītības iestāžu ēdinātāju asociācija" biedri, kuras mērķis ir nodrošināt sabalansētu, daudzveidīgu un veselīgu uzturu visās izglītības iestādēs. Ir arī ēdināšanas uzņēmumi, kas darbojas patstāvīgi un nodrošina skolās bērniem veselīgu uzturu.

Par ēdināšanas organizāciju skolā atbild un par to, kāda būs ēdienkarte, lemj izglītības iestādes vadītājs sadarbībā ar vecākiem un ēdināšanas pakalpojuma sniedzēju. Neatkarīgi no tā, kādu ēdienkarti - komplekso vai izvēles - skolā piedāvā, uztura normu noteikumi attiecas uz abām, skaidroja pašvaldības pārstāve.

Katru dienu jāiekļauj pārtikas produkti, kas bagāti ar saliktajiem ogļhidrātiem, piemēram, rupjmaize vai pilngraudu maize, vārīti kartupeļi vai kartupeļu biezenis, vārīti griķi, rīsi vai citi putraimi, graudaugu pārslas, makaroni. Augoša bērna organismam ir nepieciešami tādi olbaltumvielām bagāti pārtikas produkti kā liesa gaļa, zivs fileja, olas, biezpiens un pākšaugi. Neiztikt arī bez dārzeņiem, augļiem vai ogām, tostarp svaigā veidā, un piena vai skābpiena produktiem, informēja Spriņķe.

Ēdināšanas uzņēmumam būs jānodrošina, lai ēdieni, izņemot ēdienu piedevas un maizi, nedēļas ēdienkartē neatkārtojas. Bauskas novada izglītības iestādes piedalās programmā "Skolas auglis", kurā skolēni iegūst papildvitamīnus rudens un ziemas periodā.

Bauskas novada izglītības iestādēs ievēro 2012.gada 13.marta Ministru kabineta (MK) noteikumus, kas noteic - ja izglītojamam ir ārsta apstiprināta diagnoze, piemēram, celiakija, cukura diabēts vai pārtikas alerģija, kuras dēļ ir nepieciešama uztura korekcija, izglītojamam ir jānodrošina atbilstoša ēdināšana.

Bauskas novada izglītības iestādēs ēdināšanas kvalitātes uzraudzība notiek katru dienu, tā ir izglītības iestādes medmāsas uzraudzībā, kurai tas noteikts darba pienākumos. Izglītības iestāžu struktūrvienībās par higiēnas prasību ievērošanu un ēdiena kvalitātes uzraudzību atbild struktūrvienību vadītājs, kuram ir norāde amatu aprakstā, informēja Spriņķe.

Viņa skaidroja, ka izglītības iestāžu darbinieku un ēdināšanas pakalpojumu sniedzēju sadarbība un kontrole ir vērsta uz rezultātu. Tā tiek fiksēta normatīvo aktu noteiktajā kārtībā, ka arī nepieciešamības gadījumā ir noformēti akti par konstatēto, kā arī tiek sekots, lai konstatētais fakts tiktu novērsts.

Uzraudzību ikdienā veic arī klašu audzinātāji, kā arī pedagogi, kuri izmanto ēdināšanas pakalpojumu. Tiek uzklausītas vecāku vēlmes. Piemēram, Mežgaļu pamatskolā 2014./2015.mācību gadā veikta skolēnu, vecāku, pedagogu aptauja par ēdināšanas kvalitāti, klāstīja Spriņķe.

Viņa informēja, ka nesen veiktajās pārbaudēs par Ozolaines pamatskolai PVD aktā norādīto ēdiena neatbilstību ēdienkartei izteikts mutisks aizrādījums pavārei, lai savlaicīgi veiktu korekcijas ēdienkartē, ja nav piegādāti plānotie produkti. Ēdienkarte jāplāno un jāsaskaņo divas nedēļas uz priekšu, tāda ir vienošanās ar izglītības iestādes vadību.

Ozolaines pamatskolas skolēnu ēdināšanas procesa uzraudzībā no PVD un skolas vadības pēdējo astoņu gadu laikā nav bijuši būtiski normu pārkāpumi un aizrādījumi. Ēdināšanas pakalpojums apmierina skolēnus un vecākus. Ozolaines pamatskolas direktore skaidroja situāciju par uztura (piena olbaltumvielu) normu ievērošanu - PVD pārbaudi veic tikai vienas nedēļas ietvaros, bet mēneša periodā šī norma tiek ievērota, tāpēc skolas vadība uzskata, šis norādījums ir ar rekomendējošu raksturu, informēja Spriņķe.

"Bauskas novadā arī turpmāk skolēnu ēdināšanas uzraudzībai pievērsīsim pastiprinātu uzmanību. Iespēja skolā ēst veselīgi pamatā ir nodrošināta, bet, vai ēdiens ir arī pievilcīgi pasniegts un apetīti rosinošs, tas ir ļoti būtisks jautājums. Ēst veselīgi ir jāmācās visiem," pauda pašvaldības pārstāve.

Kā ziņots, PVD Zemgalē konstatējis neatbilstības 33 skolu ēdināšanas uzņēmumos, no kuriem lielākajā daļā gadījumu bijušas neatbilstības ēdienkartē, aģentūru LETA informēja PVD Dienvidzemgales pārvaldes vadītājs Jānis Grosbārdis.

Viņš skaidroja, ka PVD Dienvidzemgales pārvaldes teritorijā no 15.aprīļa līdz 15.maijam veiktas tematiskās pārbaudes 48 izglītības iestāžu ēdināšanas uzņēmumos, pastiprinātu uzmanību pievēršot uztura normu ievērošanas nodrošināšanai.

Kopumā neatbilstības konstatētas 33 uzņēmumos. No tiem 21 gadījumā konstatētas problēmas ar ēdienkarti - ēdienkarte nav saskaņota ar skolas vadību, nav novietota visiem redzamā, pieejamā vietā, konstatētas nepilnības apjoma un uzturvērtības norādēs, dažos gadījumos rakstītais neatbilst faktiski pasniegtajam ēdienam.

Savukārt 23 gadījumos neatbilstības konstatētas noteikto uztura normu nodrošināšanā. Visbiežāk nav bijis atbilstošs augļu un dārzeņu nodrošinājums, bijis nepietiekams piena produktu daudzums, nepietiekams vai pārāk liels kaloriju daudzums. Trīs gadījumos konstatēta Ministru kabineta (MK) noteikumos nepieļautu produktu izmantošana ("E" vielas, kuras nav pieļaujamas skolās, zems gaļas saturs gaļas produktos), bet 13 gadījumos konstatētas neatbilstības izmantotā sāls un cukura uzskaites nodrošināšanā.

Grosbārdis apstiprināja, ka pārkāpumi konstatēti atsevišķās skolās visā pārvaldes teritorijā - Bauskas novadā, Iecavas novadā, Rundāles novadā, Vecumnieku novadā, Dobeles novadā, Auces novadā, Tērvetes novadā, Jelgavas pilsētā, arī Jelgavas novadā un Ozolnieku novadā.

Pievieno komentāru

Komentāri 16

Kretingi

Tas labi. Būs bezatkritumu uzņēmējdarbība. Ko neapēdīs pirmā maiņa, to iemāčkās otrai maiņai. Ko neapēdīs otrā, to pasniegs citurītu brokastā.

pirms 5 gadiem, 2015.05.21 11:02

kā tik labi zini

Tu tā savās mājās dari?

pirms 5 gadiem, 2015.05.21 13:36

kk

Vajag skatīties TV, tad Tu zinātu, kurās skolās un kura firma tā jau dara

pirms 5 gadiem, 2015.05.21 13:38

Jā jā!

Skaties TV! Vēl krievijas kanālus palūri vai palasi krievu presi: uzzināsi visu patiesību! :D

pirms 5 gadiem, 2015.05.22 07:52

neticu

Ja novada dome to plāno,tad nekas labs nav gaidāms.Pilnīgi garām.

pirms 5 gadiem, 2015.05.21 13:49

Baušķiniece

Attiecībā par skolu, arī pansionāta ēdināšanas procesu, nodot telpas privātuzņēmumiem, lai tie veic ēdināšanas pakalpojumu, mērķis jau ir tas, ka pati dome nevēlas ***ies ar pārtikas produktu iepirkumiem, respektīvi Rācenis ar savām fifām nevēlas ar to nodarboties.

pirms 5 gadiem, 2015.05.21 14:21

....

Izskatās pēc nezinātāja

pirms 5 gadiem, 2015.05.21 15:11

Un

Un pareizi dara.

pirms 5 gadiem, 2015.05.22 07:54

Zinātāja

Rācenim ar to nav nekāda sakara, nav ko muldēt un sniegt nepatiesas ziņas.

pirms 5 gadiem, 2015.05.21 14:55

zinātājai

nu ,nu I.R.gan bija .Vai tā nav Rāceņa nodaļa ?

pirms 5 gadiem, 2015.05.21 15:08

!

Ar vien jautrāk, arī bērnu minimālo skaitu pirmsskolu grupās palielina no 10 uz 12, gada sākumā jau palielināja no 8 uz 10, vēl par maz, visi zina, ko tas nozīmē lauku PII ! Nezinu, kurš tur ģenirē tās ģeniālās idejas, bet ,liekas, atbalstītāju netrūkst, vai vienkārši nava vēlēšanās iedziļināties, tik ceļ rociņas! Lai tas gudrinieks atnāk un vienu dienu pastrādā ar 12 maziņiem bērniņiem, no kuriem lielākā daļa krāmē pamperos, un ir auklējami, barojamai, pieskatāmi un apmācāmi utt.i.Lūdzu, papētiet ārzemju, kaut Norvēģu pieredzi, vai viņiem citādi bērni?

pirms 5 gadiem, 2015.05.22 07:20

Kāds te sakars

Ar ēdināšanu?

pirms 5 gadiem, 2015.05.22 07:55

?

idejas ģenerē Izglītības nodaļas "attīstītākā no vadītājām", be pārējie deputāti ir lojāli Ābelniekam, ar to viss ir izteikts...

pirms 5 gadiem, 2015.05.22 15:33

gudri izdomāts

Var būt Bauskas novada pašvaldība vēlas pastrādāt privāta uznēmuma virtuve par minimālu algu,varat droši pieteikties.

pirms 5 gadiem, 2015.05.23 11:24

Vietējās ziņas