Bauskas novadā pieļauj grūtības saistībā ar PVN dzīvojamās mājas pārvaldīšanai 2

Bauskas novada pašvaldības kapitālsabiedrība SIA "Vides serviss" ar bažām gaida 2016.gada 1.jūliju, kad ar 21% plānoto pievienotās vērtības nodokli (PVN) apliks dzīvojamās mājas pārvaldīšanas pakalpojumu, jo tas palielinās nabadzīgāku iedzīvotāju izdevumus un var apgrūtināt parādu iekasēšanu.

Tā portālam pauda SIA "Vides serviss" sabiedrisko attiecību speciāliste Iluta Rasa, skaidrojot, ka bažas radot fakts, ka jau līdz šim ar PVN neapliktās apsaimniekošanas parādam, piemēram, pēdējo sešu mēnešu periodā, ir tendence augt par 3% katru mēnesi, kas netiek nomaksāti un gada beigās veido ievērojamu summu.

"Papildu apgrūtinājumu radīs tas, ka PVN būs jānomaksā pēc izrakstītā rēķina neatkarīgi, vai klients ir samaksājis vai nav," prognozēja uzņēmuma pārstāve.

Viņa skaidroja, ka SIA "Vides serviss" apsaimniekotajās mājās aptuveni 91% namu apsaimniekošanas maksa ir no 0,50 līdz 0,74 eiro par kvadrātmetru, pārējiem - zem 0,50 eiro.

"Ne mazāk svarīgs ir fakts, ka jau tagad tie, kas maksā mazāk par 0,50 eiro, neveic uzkrājumus, kas neļauj veikt mājas uzlabošanas un labiekārtošanas pasākumus. Pieaugot maksai par 21%, kā piemēru ņemot 0,50 eiro, maksa kļūs 0,605 eiro par kvadrātmetru. Vidēji dzīvoklim, kura platība ir 50 kvadrātmetru, maksa palielinātos no 25 eiro uz 30,25 eiro mēnesī," skaidroja Rasa.

"Iespējams, lielo un bagāto pašvaldību apsaimniekotājiem tas raizes nesagādās, bet Bauska ir mazpilsēta, kurā liela daļa klientu jeb 37,5% ir pensijas vecuma cilvēki virs 60 gadiem, kuriem jau esošā apsaimniekošanas maksa šķiet augsta," pauda SIA "Vides serviss" pārstāve.

Uzņēmuma vadība uzskata, ka nepārdomāti esot tas, ka šis nodoklis tiek piemērots uzreiz attiecīgā apmērā, necenšoties uz to virzīties pamazām, sākot ar mazāku nodokli, kā tas ir, piemēram, apkalpojošajam sektoram, proti, viesnīcām.

"Cilvēki visos laikos ar nepatiku ir uztvēruši maksas palielināšanos. Un šoreiz tas notiks nevis apsaimniekoto īpašumu uzlabošanai, bet "iekritīs" valsts budžetā. Tas uzliks slogu ne tikai iedzīvotājiem, bet arī apsaimniekotājiem, jo tas noteikti palielinās parādnieku skaitu, un mājas iedzīvotāji būs kūtrāki veikt uzkrājumus mājas uzlabošanai," pauda Rasa.

Lai apsaimniekotāji un iedzīvotāji sagatavotos izmaiņām, minētajiem grozījumiem būtu jāstājas spēkā ne ātrāk kā 2016.gada 1.jūlijā. Lai neradītu domstarpības, SIA "Vides serviss" jau laikus informēšot savus klientus par gaidāmajām izmaiņām.

"Apstiprinot Ministru kabineta grozījumus Pievienotās vērtības nodokļa likumā, kā pamatojums tiek minētas Eiropas Savienības Padomes PVN direktīvas prasības, lai gan acīmredzami "jaunievedums" būs kārtējā budžeta lāpīšana. Finanšu ministrija aprēķinājusi ieguvumus - 2016.gada budžetā došot papildu 9,3 miljonus eiro, 2017.gada budžetā - 22,4 miljonus eiro, bet 2018.gada budžetā - 22,4 miljonus eiro," pauda uzņēmuma pārstāve.

Kā ziņots, pagājušajā nedēļā Ministru kabineta sēdē tika atbalstīts priekšlikums piemērot PVN dzīvojamās mājas pārvaldīšanas pakalpojumam un kultūras pakalpojumiem.

PVN piemērošana arī dzīvojamās mājas pārvaldīšanas pakalpojumam ir saskaņā ar Eiropas Savienības Padomes direktīvu par kopējo pievienotās vērtības nodokļa sistēmu, kas neparedz nosacījumu, ka ar PVN neapliek dzīvojamo māju pārvaldīšanas pakalpojumu. Tādējādi līdz šim veidojās neatbilstība starp PVN likumu un minēto direktīvu, kuru plānotās izmaiņas novērstu.

Lai nodokļu maksātāji un iedzīvotāji sagatavotos izmaiņām attiecībā uz PVN režīma piemērošanu dzīvojamās mājas pārvaldīšanas pakalpojumam, minētajiem grozījumiem būtu jāstājas spēkā ne ātrāk kā 2016.gada 1.jūlijā.

Pievieno komentāru

Komentāri 2

viss kārtībā

Dzīvokļu īpašnieku biedrības nav PVN nodokļu maksātājas.Varbūt dzīvokļu īpašnieki tomēr sāks domāt par savu kopīpašumu apsaimniekošanu-kā lētāk,efektīvāk un izdevīgāk(piemēri pietiekoši)

pirms 5 gadiem, 2015.09.23 11:01

katram savs

varbūt kāds zin, kā privatās mājas īpašnieks varētu tikt pie 12%PVN apkurei, kā arī samazināta PVN mājas apsaimniekošanai, varbūt vēl arī pie struktūrfondiem siltināsanai, ja jau esam vienlīdzīgi vienas valsts pilsoņi.

pirms 5 gadiem, 2015.09.23 16:23

Vietējās ziņas