Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Bauskas novada skolās iespējama reorganizācija 19

Bauskas novada vispārizglītojošo skolu direktoriem izvērtēšanai nodots «Bauskas novada izglītības iestāžu tīkla attīstības un optimizācijas plāns 2014. – 2017. gadam». Tā novada domes izglītības, kultūras un sporta lietu komitejas februāra sēdē pavēstīja izglītības nodaļas (IN) vadītājs Ģirts Bernauts.

Jaunais, vairāk nekā 40 lappušu biezais dokuments izstrādāts, «lai izglītības sistēma Bauskas novadā spētu ne tikai pastāvēt, bet arī attīstīties. Tādēļ to nepieciešams nepārtraukti pilnveidot, pakāpeniski panākot maksimālu tās darbības efektivitāti.»

Dokumentā izvērsti analizēta demogrāfiskā situācija novadā, iezīmētas tās iespējamās attīstības tendences. Fakti un prognozes ir pamatā izglītības iestāžu turpmākās pastāvēšanas plānošanai. Raksturots arī izglītības iestāžu izvietojums, salīdzinot to ar apdzīvoto vietu attīstības prognozēm.

Dati liecina, ka novadā izglītojamo kopskaits samazinās. Īpaši izteikts tas ir vidusskolas klasēs. Pamatskolas posmā vērojams mazs un vidējs skolēnu skaits – vidēji līdz 15 izglītojamajiem. Pirmsskolas izglītības posmā skolēnu skaits ir stabils, ar tendenci pieaugt.

Detalizēti izstrādātajā izglītības iestāžu SVID (stiprās un vājās puses) analīzē atklājas būtiskākās vairāku skolu pastāvēšanas problēmas. Daudzviet – 2. vidusskolā, pilsētas pamatskolā, Mežgaļu pamatskolā – nepieciešama sporta zāļu renovācija. Griķu un Vecsaules pamatskolā jāpārbūvē stadioni, savukārt Codes pamatskolas vājā puse ir pedagoģiskā kolektīva novecošanās. Savas sporta zāles joprojām nav Mežotnes pamatskolai, tur jāturpina arī sporta laukuma iekārtošana.

Īslīces vidusskolā jāmaina jumts, jāsakārto apkures un ūdensapgādes sistēma. Sanitārajām prasībām neatbilst ēdnīca Uzvaras vidusskolā. Remontus nepieciešams turpināt bērnudārzos «Zīlīte» un «Pasaulīte», kā arī Ozolaines un Mežgaļu pamatskolā.

Katrai izglītības iestādei formulētas arī tās stiprās puses, tostarp pedagogu prasme dot skolēniem kvalitatīvu izglītību. Vecsaules un Mežotnes pamatskolā uzteikta kultūras tradīciju sekmīga kopšana, Ozolaines pamatskola spēj prasmīgi piesaistīt audzēkņus no Dāviņu pagasta. 2. vidusskolai perspektīva ir attīstīties kā novada iekļaujošās izglītības metodiskajam centram, Bauskas sākumskolai – kā novada sākumskolas izglītības metodiskajam centram.

Neraugoties uz to, ka Bauskas sākumskolā ir problēmas ar telpām visiem skolēniem, daudzām izglītības iestādēm būtiskākais drauds to pastāvēšanai ir izglītojamo skaita samazināšanās. Pašlaik reāli apdraudēta ir vidusskolu pastāvēšana Īslīcē un Uzvarā. Audzēkņu skaita samazināšanās vecākajās klasēs, visticamāk, noteiks šo skolu pārveidošanu par pamatskolām. Arī Mežotnes internātvidusskolā audzēkņu skaits ir atbilstīgs pamatskolai, ne vidusskolai.

Ja Ministru kabineta iecere par minimālā izglītojamo skaita striktu ievērošanu skolās gūs likuma spēku, problēmas varētu būt arī ar pamatskolu pastāvēšanu laukos. Par sākumskolām varētu pārtapt Mežgaļu, Ozolaines un Mežotnes pamatskola. Izglītības nodaļas vadītājs Ģirts Bernauts gan šādā pārveidē nesaskata nekādu lietderību. Pašvaldības izdevumi skolu uzturēšanai būtiski nesamazinās, ja pamatskola pārtop par sākumskolu. Pašvaldība ir pat zaudētāja, jo samazinās darba vietu skaits, sarūk inteliģences slānis, pazeminās kultūras dzīves līmenis.

Divu nedēļu laikā šis dokuments jāizskata mācību iestāžu direktoru padomē. Pēc tam to vērtēs speciāli izveidotā komisijā. Tajā darbosies IN vadītājs Ģ. Bernauts, pašvaldības izpilddirektora vietniece Ineta Ruhocka, ekonomiste Zaiga Kārkliņa, sabiedrisko attiecību un tūrisma nodaļas vadītāja Aija Spriņķe, izglītības, kultūras un sporta komitejas priekšsēdētāja Inita Nagņibeda, Bauskas 2. vidusskolas direktore Vera Grigorjeva un Griķu pamatskolas direktore Daiga Vīlipa. Deputātu komitejās šo dokumentu plānots skatīt martā.

Pievieno komentāru

Komentāri 19

Balsojam?

Es par Mežotnes pamatskolas slēgšanu, ne reorganizāciju, direktore un skolotāji beidzot varēs doties strādāt tur un tādu darbu ko pelnījušas par savu attieksmi pret skolēniem un vecākiem!

pirms 6 gadiem, 2014.02.20 14:37

bijušo skolnieku mamma

Mežotnes pamatskolā, ja kas, ir pat ļoti labi pedagogi un nevajag bārstīties ar apvainojumiem, mani bērni mācījās šai skolā tāpēc zinu ļoti labi, ka mēdz būt vecāki, kuriem viss un visi ir slikti izņemot pašus! Sāksim ar sevi un tad kritizēsim pārējos!

pirms 6 gadiem, 2014.02.20 16:56

vietējais

Kāda tur pašvaldībai daļa par skolas slēgšanu vai neslēgšanu. Tad kad slēdza Bērzu pamatskolu, tad nevienam neinteresēja ka ēka tā pat jākurina, jāuztur un tagad vēl nelietderīgi iegulda mistiskos remontos. Tad neinteresēja ka paliek skolotāji bez darba, saruka inteliģences slānis un tiešām pazeminājās kultūras dzīves līmenis, jo Mežotnes skola nepiedalās pagasta rīkotajos kultūras pasākumos.

pirms 6 gadiem, 2014.02.20 15:22

Es

Eh, kā mēle niez pakomentēt dažu"labu" šā dokumenta vērtētāju, bet Nevar, ka neizsūta uz Sibīriju....
Bet izvērtēt vajag ļoti nopietni, tad nākamajā gadā Bauskas novadā būs nevis 26, bet krietni vairāk miljonu , ko tērēt....

pirms 6 gadiem, 2014.02.20 16:57

lietderība

Pirmskolas izglītības telpas būtu piemērotas tagadējā pamatskolā.

pirms 6 gadiem, 2014.02.20 19:34

iedzīvotājs

Pagasta kultūras dzīvē Mežotnes pamatskolas skolotāji nav jūtami.

pirms 6 gadiem, 2014.02.20 20:34

Mežgaļi

mums tas pats

pirms 6 gadiem, 2014.02.24 19:00

Omīte

Skolotājs nav aktieris vai klauns.
Sokolotājam jāprot aizraut bērnus ar mākslu vai teātri vai ko citu, bet tam visam nepeiciešams finansējums (arī skolotāja stundu apmaksai), Jūs mīļie vaukšķētāji negribat par brīvu vakarā pie skolas sētu uzslaucīt, nē? Jūs mājās Jūsu pašu bērni negaida? Jums nav privātās dzīves?

pirms 6 gadiem, 2014.02.25 20:58

jautājums

Kamdēļ šo dokumentu skatīs sab. attiec. nod. vad.? Vai "likvidējamās" skolas būs kā tūrisma objekti citiem novadiem? Kristīgo skolu jau Spriņķes kundzes gādībā nolikvidēja...

pirms 6 gadiem, 2014.02.20 21:52

atbilde

tāpēc, ka pārzin izglītības jomu daudz labāk nekā nacionāļu ,vienotības, TP un sociķu IN ieliktenis !!!

pirms 6 gadiem, 2014.02.21 12:54

izlūks

Kas ir Mežotnes pagasta kultūras dzīve, kurā skolotājiem jābūt jūtamiem?

pirms 6 gadiem, 2014.02.20 23:20

Bernauts

Pats sadzejoju ??? un pats vērtēšu ar !!!

pirms 6 gadiem, 2014.02.21 12:26

vecsauliete

visu mūžu dzīvoju Vecsaulē, pirmo reizi uzzinu, ka mums ir stadions. Mums varbūt arī ir sporta zāle?

pirms 6 gadiem, 2014.02.21 14:13

par komisiju

Kāda tur komisija,netērējiet laiku.Kā Zaiga Kārkliņa teiks tā būs.Viņa ir visgudrākā.Izdomās,nolikvidēs kādu štata vienību,nepatiks kāds skolotājs,tad tam beigas.Nu pasēdēt jau jūs pārējie tur varat,ja nav ko darīt.Ši ekonomiste ir tiešām izcili "gudra".Nesaprotu kāpēc viņa nav kādā augstākā amatā.Nu protams ne jau novadā,bet vismaz kādā ministrijā.

pirms 6 gadiem, 2014.02.21 18:12

baušķeniece

Jā, jā -es arī par Kārkliņas Zaigas izcilajām dotībām un zināšanām visās jomās....un izglītības jautājumos tās ir fantastiskas....Patiesi žēl, ka tāds zelta kadrs strādā tikai vietējā novada pašvaldībā...

pirms 6 gadiem, 2014.02.22 13:36

andžs

Tā negodīgā ,vienmēr izbrauks cauri.

pirms 6 gadiem, 2014.02.22 16:55

?

Šī ekonomiste muļķe nav.Viņai tikai jātmet D.Ludrikas darba metodes.Tās traucē strādāt viņai pašai un ļoti skolu direktoriem.Vairāk strādāt,mazāk intrigoties, atriebības kāre nav tā labākā īpašiba.

pirms 6 gadiem, 2014.02.23 20:11

jokaini

Ka tik tie lielie kungi veidojot šo dižo optimizācijas plānu nav kļūdījušies, var būt vajadzēja piepildīt lielās pilsētas skolas , likvidējot Bauskas pamatskolu, kāpēc jāuztur 3 lielas skolas, kurās nav pietiekoši bērnu skaits? Un tad ķerties klāt lauku skoliņām. IN lielais priekšnieks pats izstrādā optimizācijas plānu, kuram it kā nepiekrīt, dīvaini gan????

pirms 6 gadiem, 2014.02.25 06:47

Omīte

Šoreiz ir TĀ reize, kad lēmums par skolu likvidāciju, transformāciju vai apvienošanu ir jāpieņem Politiski! Ceru, ka novada Tautas kalpi (kad jautājums tiks līdz domes sēdei) ieklausīsies sevī, atcerēsies savu bērnību laukos, savu skolu, skolotāju un risinot šo sensitīvo (jutīgo) jautājumu neskatīsies tikai sausajos Zaigas Kārkliņas skaitļos, bet atcerēsies, ka arī pagastos vēl joprojām ir cilvēki ar bērniem, kuriem nepieciešama ne tikai izglītība, bet arī vide attīstībai, jo skola ir netikai mācības, bet arī pulciņi, koris, teātris, sports u.c.

pirms 6 gadiem, 2014.02.25 21:16

Vietējās ziņas