«Bauskas Novada Vēstis» izdos reizi mēnesī 21

Bauskas novada domes sēdē deputāti lēma informatīvo izdevumu «Bauskas Novada Vēstis» 2020. gadā izdot reizi mēnesī, vienlaikus noraidot ierosinājumu par informatīvā izdevuma izplatīšanas pārtraukšanu.

Kopš Saeimā apspriešanai nonākuši likuma grozījumi par pašvaldību informatīvajiem izdevumiem, vairākās pašvaldībās apspriesta iespēja likvidēt vai mainīt informatīvos izdevumus. Par to tad deputāti arī lēma 28. novembra domes sēdē.


Kā neoficiāli minējuši vairāki Bauskas novada domes deputāti, 2020. gada budžetu plānots veidot kā taupības budžetu, un novada vadība pieprasījusi administrācijas nodaļām samazināt izmaksas. Iespējams, tas kļuva par galveno iemeslu, kāpēc Bauskas novada sabiedrisko attiecību nodaļa piedāvāja lēmumprojektu par izdevuma «Bauskas Novada Vēstis» slēgšanu, kas ļautu samazināt izdevumus par aptuveni 20 tūkstošiem eiro. Šogad tikai drukāšanas izmaksas ir 32 tūkstoši eiro. Nodaļas vadītāja Ieva Šomina novembrī komiteju sēdēs minēja, ka izdevuma sagatavošanai ir arī profesionālas grūtības, jo tikai viens nodaļas darbinieks ir apmācīts izdevuma maketēšanā. Nākotnē, ja darbinieks saslims, būšot jādomā par iespējām pirkt ārpakalpojumu. Savukārt ietaupīto naudu varot atvēlēt jaunas un labākas interneta mājaslapas veidošanai, veicinot saziņu ar iedzīvotājiem digitālajā vidē.
Deputāti noraidīja ideju sociālo, izglītības, kultūras un sporta lietu komitejas sēdē, piekrita vides un attīstības komitejas sēdē un noraidīja finanšu komitejas sēdē. Pēdējā gan atzina, ka divas reizes mēnesī «Bauskas Novada Vēstis» vairs nevajag izdot, it īpaši ņemot vērā plānotās likumu pārmaiņas, un uz domes sēdi rosināja papildu lēmumprojektu par pāreju uz izdošanu vienu reizi mēnesī. Tas ļaus samazināt izdevumus par aptuveni 12 tūkstošiem eiro.

Domes sēdē kā pirmo lēmumprojektu virzīja piedāvājumu slēgt izdevumu, reizi mēnesī publicējot atvērumu laikrakstā «Bauskas Dzīve». Šādas darbības izmaksas būtu apmēram 12 tūkstoši eiro. «Tas ir obligātās publicitātes jautājums. Ja tāda nebūtu vajadzīga, mēs neapsvērtu sadarbību ar «Bauskas Dzīvi» vispār,» sacīja I. Šomina.

Diskutējot par šo variantu gan komiteju sēdēs, gan arī 28. novembra domes sēdē deputāti minēja skaitļus bez nopietna pamatojuma. Kā vienu no galvenajiem argumentiem deputāts Raitis Ābelnieks minēja tirāžas atšķirību: «Bauskas Novada Vēstīm» tirāža ir astoņi tūkstoši, bet «Bauskas Dzīvei» – aptuveni trīs tūkstoši. Novada izdevuma tirāža esot noteikta pēc mājsaimniecību skaita novadā. R. Ābelnieks minēja, ka tā esot iespēja nogādāt informāciju vecākām personām laukos, kam internets nav pieejams. Arī deputāts Agris Mustermanis minēja, ka viņu uzrunājuši vēlētāji, aicinot izdevumu saglabāt.

Opozīcijas deputāti šādu pieprasījumu apšaubīja. Rudīte Čakane sacīja, ka saņem pārmetumus par to, ka izdevums nesasniedz lauku cilvēkus. Karīna Andreika atzina – bieži dzirdēts, ka izdevumus paņemot krāšņu iekuram. Reālā pieprasījuma datus novada domes pārstāvji neminēja.
Deputāts Gatis Skurba rosināja iegādāties pagastu pārvaldēs A3 izmēra printerus un izdrukāt tik daudz eksemplāru, cik iedzīvotāji pieprasa. Viņš minēja, ka printeri varētu izmaksāt apmēram četrarpus tūkstošus. «Bauskas Dzīvei» eksperti atzina, ka summa pat varētu būt mazāka un viena šāda izdruka varētu izmaksāt aptuveni 20 – 30 centus atkarībā no printeru kvalitātes. Par minēto summu šādus printerus varētu iegādāties arī bibliotēkās. Šo ideju gan deputāti neapsprieda –, iespējams, tāpēc, ka tas parādītu izdevuma reālo pieprasījumu.


Deputāti norādīja uz papildu izmaksām, ja slēgs «Bauskas Novada Vēstis». Deputāts un Bauskas kultūras centra direktors Jānis Dūmiņš uzsvēra, ka izdevumā pašlaik ir iespēja bez maksas izplatīt reklāmu, kura citādi par maksu būtu jāpublicē privātajā laikrakstā. Konkrētas summas gan netika minētas. Deputāti rosināja, ka varētu būt mazāk fotogrāfiju, vairāk informācijas. «Bildes ir viens no tiem iemesliem, kāpēc cilvēkiem izdevums patīk,» pauda I. Šomina.

Deputāti neatbalstīja ideju par izdevuma «Bauskas Novada Vēstis» izdošanas pārtraukšanu. Par pārtraukšanu balsoja Aleksandrs Novickis, Aivija Kursīte, Andris Arcimovičs, Juris Landorfs un Gatis Skurba. Nepiedalījās Agris Mustermanis. Turpinājumā deputāti piekrita lēmumprojektam par izdošanu vienu reizi mēnesī.

Savukārt Saeimā turpinās likuma «Par pašvaldībām» izmaiņu apspriešana saistībā ar informatīvo izdevumu vadlīnijām. Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas deputāti atzina, ka mērķis ir novērst situāciju, kad pašvaldību informatīvie izdevumi konkurē ar reģionālo presi un tādējādi kropļo mediju tirgu. Komisijā uzsvēra, ka informatīvajiem izdevumiem būtu jāpublicē tikai pieņemtie lēmumi, nevis politiskā propaganda un reklāmas.


Pievieno komentāru

Komentāri 21

tas labi

ok,pilnigi pietiek reizi meen. agraak tak ari taa bija?! bet, lieta tada , ka lidz sim praktiski nav dabuuts neviens num, proti, retak sanaak buut tais vietaas, kur izplata, ta ari , cilveki sagrabjas pa vairakiem exemplaariem, un parejiem nekaa,., butu labi, ja vismaz pa avizitei pa reizei iemestu pastkastee, bet, tadu greznibu jau lieki gaidiit)) tad nu ir kaa ir, untamdeel aboneju Bauskas dzivi, mu ja trapisies pa reizei dabuut Veestis, garaam jau neladiisu!))

pirms gada, 2019.12.02 11:36

tas slikti

būs jāmeklē citi krāsns iekuršanas materiāli un kāpēc "šajā jautājumā" dome nerīkoja "iedzīvotāju aptauju", laikam vien tādēļ, ka "šajā jautājumā" uz izdošanas reižu samazinājuma štati domē paliks līdzšinējā apmērā

pirms gada, 2019.12.02 13:00

***

Valdošie politiķi nekādi nespēj atteikties no pašslavināšanās un turpinās par desmitiem tūkstošu eiro drukāt iekuru papīrus. Nu, īsts "taupības budžets"! Arī aprēķinu matemātiku nesapratu. Ja šogad propagandas lapas izdošanai tikai druka maksā 32 000, tad kāpēc, to nedrukājot (tātad, arī nesagatavojot, nemaketējot u.tml.), ietaupījums būs tikai 20 000?

pirms gada, 2019.12.02 11:38

domātājam kurs domā, ka

visi domā kā viņš. Vai savulaik Rīgas domē jebkurš opozicionārs netika nosaukts par kvekstētāju, vai Bauskas domē viss ir vislabākajā kārtībā, vai tas pats tikai atbilstoši rocībai?

pirms gada, 2019.12.02 16:13

Anita

Ja tur nevar lasīt, ko saka sēdēs Novickis un Kursīte, tad šī lapele var vispā neiznākt

pirms gada, 2019.12.02 12:31

toties

vienmēr šajā portālā var izlasīt ko saka domes vairākums "Novicka sakarā"

pirms gada, 2019.12.02 13:02

tirliñš

Gribėtu gan, bet tie abi nevienam vairs kā politiskas, sakarīgas personas neinteresė!

pirms gada, 2019.12.02 13:31

tirliņam

Varbūt vari pateikt, kuras tad tajā domē ir tās politiski sakarīgās figūras? Varbūt tie, kas ar savu nedomāšanu un parādu vairošanu noveduši novadu līdz "taupības budžetam"?

pirms gada, 2019.12.02 14:22

domātājam

Un ko tad šie divi. viens bļauj., otra knapi pīkst..Ko viņi šo daudzu gadu laikā ir sasnieguši, tikai sabojājuši savu reputāciju cilvēku acīs, ar savu priekšzīmīgo dzīvesveidu! Kuri tad ir viņu labie darbi nebalsojot, vai atturoties? Kauna nav vēl kvekstēt, savu politisko reputāciju vairāk nav iespējams sabojāt, tas nu gan tiesa. Protams šai izdevumā nevar anonīmi gānīties, tad viņš arī nav vajadzīgs.

pirms gada, 2019.12.02 15:58

Nedomātājiem

Novicka kungs, lai kā jums nepatiktu, nodokļu maksātāju miljonus pagaidām nav izķērnājis un miljonu parādus nav sataisījis, tā ka varbūt pietiks viņu te gānīt. Kas ir tie gānītāji, gan skaidrs. Tie paši, kuriem viņš liek kaut nedaudz kustināt savas gadiem atsēdētās pēcpuses.

pirms gada, 2019.12.02 17:31

Doma

Pareizi pateici pagaidām un labi ka tā'

pirms gada, 2019.12.02 17:41

tiešām

Cilvēkus nevērtē pēc vārdiem, bet pēc darbiem, runāt var daudz, bet ja nav rezultāta tad tukša muca tālu skan! Mums tādi oratori bijuši pa pilnam, tauta noticēja un paši ziniet, kas no tā iznāca. Skumji, bet tā ir taisnība.

pirms gada, 2019.12.02 17:49

Nedomātāj

Nosauc konkrėtus cilvēku kurš ir sataisijis miljonu parādu, kurš ir vainīgais, vai kuri? Ja nevari runāt skaidru valodu, tad balamute vien esi! Tavu novicki vari aiztāvėt cik gribi, es šim cilvēkam kādreiz arī noticēju, daudzi noticēja. Bet mācība paliek, kaut rūgta, bet mācība. Par šo cilvēku negribas pat neko spriedelēt, tikai novēlēt, ja jau notinās uz Rīgu, lai tur arī paliek, neko sliktu viñam nevēlu.

pirms gada, 2019.12.02 18:45

Klau,

Tu, tiešām, domā, ka tie miljonu parādi uzradās paši no sevis? Apskaties domes pozīcijas sarakstā un arī atradīsi sev tik mīļos uzvārdus.

pirms gada, 2019.12.02 23:23

Klaukai

Un tu tiešām domā, ja saldais deputātu pārītis būtu pie valdīšanas būtu savādāk- naivums.. vēl nesen šie ar Bondaru sēdēja pie viena galda un parakstija sadarbības līgumu, vai nez ko tur, tagad redzam, kā ar šī kunga svētību partijas 7x paaugstināja sev finansējumu, bet medicīnas darbiniekiem un citiem naudas nav, bet taču tā brēca un solija un kritizēja un kas notika, kad pats tika pie teikšanas? Secinājums viens, vārdi ir tulša muldėšana, un tā agresivitāte uz mata abiem kungiem vienāda. Tici mesijai:))) Bez apvainojumiem, bet tā tas ir, diemžēl! Kur man nav taisnība?

pirms gada, 2019.12.03 07:36

Tomēr atbildēšu

Kurš te runā par Mesiju? Un Mesiju, kā zināms, bija izraudzījies Dievs, nevis vēlētāji. Neviens te nav iemīlējies konkrētajos opozīcijas deputātos, tikai atļaujas norādīt, ka šobrīd vairāk bēdu mums rodas no klusās, rātnās, pieklājīgās un savstarpēji tolerantās pozīcijas. Var jau meklēt grēkāzi un atrast viņu Novicka personā, taču pie reālām problēmām novadā viņu gan grūti vainot. Arī, atgriežoties pie raksta tēmas, labi redzams, ka pozīcija nekādi nevar saņemties un ietaupīt novada naudu, atsakoties no sevis reklamēšanas.

pirms gada, 2019.12.03 08:43

paliek vien jautājums

kad opozīcijā esošie ir varējuši ko ietekmēt domes darbā, kad opozicionāriem ir ļauts kas vairāk kā norādīt uz domes rīcību, un šeit redzams, ka pat kritika izsauc "uguni pakulās", kur pozīcija neatturas no personas apvainošanas, līdz trešajai paaudzei.

pirms gada, 2019.12.03 09:51

Klaukas taisnība

sajauci adreses tūdaliņu trolli! Bauskas domē parstāvētā tukšmuldētāja Pleša, Bondara, Kazāku un tagad arī nacionāļu staiguļa Dūmiņa Aparistu partija tā brēca un solija, kritizēja, bet kā tika pie pie teikšanas 7x paaugstināja sev finansējumu, bet medicīnas darbiniekiem un citiem naudas nav….

pirms gada, 2019.12.03 10:25

Ja jau reiz par Saeimu

Partiju finansējuma palielināšana, ja tā ietu kopsolī ar pastiprinātu uzraudzību pār partiju darbiem un to, kā partijas izmanto savu ietekmi, no politiskā viedokļa būtu tikai apsveicama. Mediķu algām "trūkstošie" desmiti miljonu gan meklējami pavisam citās tēriņu pozīcijās, taču, lai saprastu, kur nauda "pazūd", vismaz pa diagonāli būtu jāpārskata valsts budžets. Bet tas jau laikam ir ievērojami grūtāk, nekā virknēt lamuvārdus...

pirms gada, 2019.12.03 11:37

laukai-

---- TE LAIKAM VIENS PATS AR SEVI SARUNĀJAS!?

pirms gada, 2019.12.03 13:30

klaukām vai aukām

dzīve tiešām novadā iet uz augšu, uzņēmēji stāv rindā, lai dabūtu vietu pie "ceļa uz nekurieni", arī pašvaldības policija raujas vaiga sviedrā. lai sarakstītu protokolus visiem tiem, kas ar atvērtu pudeli Dambja ielas galā..., arī baseins dotu 'fantastisku peļņu, ja vien aizdevēji būtu atļāvuši to nosaukt par atpūtas centru ar alkoholu kafejnīcā, kā bija iecerēts...

pirms gada, 2019.12.03 14:03

Vietējās ziņas