Bauskas pašvaldība atbalstīs vecpilsētas šķūnīšu atjaunošanu vai pārbūvi 27

Bauskas novada dome 25. aprīlī lēmusi, ka papildus iepriekš noteiktajam pašvaldības finansiālajam atbalstam Bauskas vecpilsētas ēku vēsturisko fasāžu un būvgaldniecības izstrādājumu atjaunošanai, atbalstīs arī ar daudzdzīvokļu māju saistīto šķūņu atjaunošanu vai pārbūvi.

Papildinājums ietverts 2016. gada 31. marta saistošo noteikumu Nr. 8 «Saistošie noteikumi par valsts nozīmes pilsētbūvniecības pieminekļa «Bauskas pilsētas vēsturiskais centrs» teritorijā esošo ēku vēsturisko fasāžu un būvgaldniecības izstrādājumu atjaunošanu» grozījumos.

Lēmums atbalstīt šķūnīšu atjaunošanu vai pārbūvi vecpilsētā pamatots ar mērķi nodrošināt Bauskas pilsētas vēsturiskā centra teritorijā esošo ēku autentiskuma un arhitektoniski kvalitatīvas vides saglabāšanu, tai skaitā veicināt funkcionāli saistīto ēku pārbūvi un atjaunošanu. Saglabājot un atjaunojot kultūras pieminekļus un ar tiem saistītas ēkas, vienlaikus tiks uzlabota vide kopumā, kā arī prognozēts pozitīvs iespaids uz tūrisma infrastruktūras un kultūras jomas attīstību.

Pašvaldības līdzfinansējums paredzēts materiālu iegādei šķūņu atjaunošanai vai pārbūvei. Atbalsts 50% apmērā tiek piešķirts, ja šķūnis redzams no ielas. Savukārt, ja šķūnis ietilpst vecpilsētas perimetrālajā apbūvē – tas piekļaujas ielai, paredzēts atbalsts 75% apmērā. Noteikts arī maksimālais atbalsts vienam objektam – ne vairāk kā 5000 eiro.

Bauskas novada Būvvaldes vadītāja Dace Putna domes sēdē stāstīja, ka pašvaldības uzņēmums «Vides serviss» ir aptaujājis daudzdzīvokļu māju iedzīvotājus par vēlmi atjaunot palīgēkas, saņemot pašvaldības līdzfinansējumu. Pašlaik ir apzināti trīs ieinteresētie uz atbalstu šķūnīšu pārbūvei. D. Putna paskaidroja, ka izstrādātais šķūņa tipveida projekts samazinās izmaksas katra šķūnīša atjaunošanai. Tas bija svarīgi arī tāpēc, ka Būvvalde tādējādi cenšas panākt, lai būve būtu iespējami ugunsdroša un arhitektoniski pilnvērtīga. Projektu izstrādājusi pašvaldības Būvvalde, un par to iedzīvotājiem maksāt nevajadzēs.

Būvvaldes vadītāja uzsvēra, ka pieņemtie atbalsta pasākumi attieksies tikai uz tām daudzdzīvokļu mājām, kurām ir malkas apkure un šķūnīši paredzēti vienīgi malkas glabāšanai. Pārsvarā daudzdzīvokļu mājas vecpilsētā apsaimnieko «Vides serviss», līdz ar to uzņēmums arī kārtos visu projekta dokumentāciju, un arī finansējums tiks piešķirts ar uzņēmuma starpniecību. Taču tas nenozīmē, ka atbalsts paredzēts tikai pašvaldības uzņēmuma apsaimniekotiem namiem, tas attiecas arī uz daudzdzīvokļu ēkām, ja tās apsaimnieko paši iedzīvotāji.

Biedrības «Bauskas vecpilsēta» valdes priekšsēdētāja Ieva Bronko-Pastore pauda gandarījumu par ļoti sen gaidīto pašvaldības iesaistīšanos pilsētvidi degradējušo palīgēku likvidēšanā vecpilsētā. Biedrība jau kopš 2011. gada centusies pievērst sabiedrības un pašvaldības uzmanību vecpilsētas kopskatam, jo īpaši vēršoties pret graustu šķūnīšiem, kas ir neapsaimniekoti un tiek izmantoti drazu un ugunsnedrošu materiālu glabāšanai. Tas ne tikai bojā vidi, bet arī apdraud vecpilsētas ugunsdrošību kopumā.

I. Bronko-Pastore atceras, ka 2012. gadā biedrības rīkotajās graustu šķūnīšu nojaukšanas talkās atklājuši, ka tajos glabājās tikai atkritumi, riepas un citas drazas.

Biedrība centusies pievērst pašvaldības uzmanību vecpilsētu kropļojošajiem šķūnīšiem jau 2014. gadā rīkotajā konferencē, kas bija veltīta vecpilsētas turpmākai attīstībai. Daudzas pilsētas Latvijā, kuras vēlas uzlabot vecpilsētu pievilcību, dažādus atbalsta pasākumus veic jau sen. Viņa pastāstīja, ka joprojām Bauskas vecpilsētā redzami nepievilcīga izskata šķūnīši, kas netiek izmantoti to paredzētajai funkcijai – malkas glabāšanai, bet tur redzami papes un skārda gabali, dzeloņdrātis u. tml. Biedrībai noteikti nav iebildumu pret malkas šķūnīšiem, kuros cilvēkiem jāglabā malka un kuri ar savu izskatu neveido graustu rajona iespaidu. Viņa atzinīgi novērtēja tipveida projekta izstrādi malkas šķūnīšu būvēšanai, kas nodrošinās vienotu izskatu un būves kvalitāti. 

Pievieno komentāru

Komentāri 27

Ierosinājums

Galveno balvu par ieguldījumu vecpilsētas vizuālā tēla izveidošanā jāpiešķir tam "skaistajam veidojumam", kas atrodas Rīgas ielā blakus kombinātam "Saule", redzams no ielas un "ļoti daiļi" aizsedz vēsturisko dzirnavu pārvaldnieka ēku. Pie reizes arī jādod atzinības raksts Būvvaldei, kas jau vairāk nekā gadu neko nevar izdarīt ar šo "skaisto vecpilsētas arhitektūras pērli"!

pirms gada, 2019.04.30 08:12

tur

vēsturiski bija manuprāt liela telpa ,kā zāle,ar verandu. tur jau tā ona ar savu šaiku sabūvēja kaut ko šausmīgu. atceros tur āra koridorā pie trepēm stāvēja ļoti vecs skapis ar spoguļiem ,diez kur tas palika.

pirms gada, 2019.05.01 07:58

ierosinātājs.

Gudri žvankstēt netā jau visi māk... tad aizej un pastāsti kam kur un kā jābūt!

pirms gada, 2019.05.02 18:30

ierosinātājs.

Atbilde tur. Laikam jau ir kautkādi sirdi plosoši iemesli lai lielu ģimeni nosauktu par šaiku.... Azej un pasaki tai šaikai to visu sejā... Uzreiz uzzināsi ko visa šaika par teviem izteicieniem domā...

pirms gada, 2019.05.02 18:33

Skepse

Es gan Ievas vietā laikam tā nesteigtos ar atzinību izteikšanu vēl neizdētai olai.
Pirmkārt, esmu pārliecināts, ka tipveida projekts šķūnīšiem, ja tas ir viens vienīgs (tātad, viena veida, vienu izmēru un vienādos materiālos izpildīta būve) ne tuvu nav ideālais variants vecpilsētas apbūvēšanai, kur visam vajadzētu pieiet absolūti individuāli, vajadzētu rekonstruēt tādus šķūnīšus, kādi tur vēsturiski bijuši, un vajadzētu panākt nevis vienveidību, kuras mums pilnīgi pietiek, piemēram, Vītolu ielā, bet gan maksimāli kultivēt "sugu daudzveidību". Otrkārt, stāsts par tām šķūnīšu individuālu projektu izmaksām, kuras nu tikšot samazinātas, liekas tāds pajocīgs. Vai tad no dažu šķūnīšu versiju uzzīmēšanas mūsu pašvaldība izputēs? Un, cik tad galu galā šāds projekts, kādu pirmā kursa students uzzīmētu pusstundas laikā, īsti maksā? Treškārt, zinot visu, ko Bauskas vecpilsētā pašvaldība līdz šim no jauna uzbūvējusi, nav ne mazākās ticības, ka šīs būves vizuāli kaut attāli līdzināsies vēsturiskiem šķūnīšiem, nemaz nerunājot par to būvē izmantotajiem materiāliem un tehnoloģijām. Tā lūk...

pirms gada, 2019.04.30 10:51

ierosinātājs.

Pilnīgi piekrītu! Kad visu Bauskas vecpilsētu apsaimniekoja namsaimnieks tad neviens neprotestēja ja tika uzbūvēts kautkas vai uzcelts...Atnāca namsaimnieka darbinieki un sameistaroja kā sanāca un kā bija ātrāk.. Tagat visi tik šūmējās par katru itkā vēsturisku šķūni vai ēku.... Gribētu redzēt kādi tie vēsturiskie šķūnīši izskatīsies...

pirms gada, 2019.05.02 18:40

lol

atbalstiet ari taas Riigas ielas pamestaas maajas-graustus, citaadi tur izskatas kaa peec kara.

pirms gada, 2019.04.30 11:06

lolai

pēc kara tik šausmīgi neizskatījās

pirms gada, 2019.04.30 11:41

atkal nesaprotu

Bet kāpēc tad jāatbalsta Rīgas ielas pamestās mājas graustus? Kāda mērķa labad pilsētai jākopj īpašnieku pamestās mājas? Vai naudu nav kur likt?

pirms gada, 2019.05.01 18:50

zinātājs

Cik tur nav iekšā ņemts un kaut kas romantisks ārā špicēts! Ne saskaitīt, ne visus atcerēties!

pirms gada, 2019.04.30 19:04

Jolanta

It kā jau jāpriecājas, taču vairāk izklausās pēc kārtējās bezsistēmas grābstīšanās

pirms gada, 2019.04.30 12:46

kropļojošais grausts

Pašvaldības policija atbalstīšot jaun/pārbūvēto šķūnīšu regulāras atmūķēšanas un apkrāmēšanas projektu

pirms gada, 2019.04.30 14:01

Jumiķis

a no kā būs jumti? Ruukki vai kāda vēsturiska materiāla?

pirms gada, 2019.04.30 14:44

poga

no Ondulīna, nocenota, kas noliktavās nostāvējis)))

pirms gada, 2019.04.30 15:32

Skice

Gribu redzēt kāds izskatās vēsturiskais šķūnis Bauskā. Kur ir makets? Ceru, ka ne tāds, kā krievu laikos, kur pagales caur šķirbām izvilka. Un sabūvēja tā, lai puse šķūņu nebūtu pārredzami no logiem. Vēsturiski būtu sienas mūrēt no vecajiem sarkanajiem ķieģeļiem, piešķirot tiem mūsdienīgu praktiska modernisma niansi. Tā sakot - odziņu. Un Bauskā ir daudz graustu, kur sakopjot var dabūt ķieģeļus.

pirms gada, 2019.04.30 15:49

Un atkal

pilsētniekiem, tiem kas par saviem īpašumiem nedomā dome palīdzēs, bet kas palīdzēs laukos dzīvojošiem? Tiem viss par saviem līdzekļiem jāatjauno. Kaut kā īsti godīgi nesanāk! Šķūnīši jāatjauno pašiem, par apgaismojumu pagalmā arī jāmaksā pašiem u.t.t.

pirms gada, 2019.04.30 20:08

bet un atkal

Nemaz jau tik jauki tai pilsētā nav.Atšķirība tā,ka pilsētā mēs maksājam katru mēnesi apsaimniekošanas maksas,un vecpilsētā tās ir lielākas nekā jaunajās mājās.Par apgaismojumu pagalmā rūpējamies paši un arī maksājam paši (vecpilsētā).Protams tie,kuri grib gaismu pagalmā.Ja gribi,lai izskatītos kaut cik normāli,tad darām paši.Jūs vismaz nemaksājiet apsaimniekošanas maksas.

pirms gada, 2019.05.01 11:03

Autentiskais šķūnis

Kā ir iespējams saglabāt vecpilsētas autentiskumu, būvējot tipveida šķūņus?

pirms gada, 2019.04.30 21:30

neticīgais

Ja šo projektu uzticēts veikt Vides servisam,tad zūd ticība visam šim pasākumam.Kas to darīs.Trūkst sētnieku,kas strādā.Kur ņems strādniekus.Tā būs vējā izkaisīta nauda.Par materiāliem vispār nerunājot.Kad pašvaldība beidzot sapratīs,ka šis uzņēmums nav spējīgs to izdarīt.

pirms gada, 2019.05.01 09:03

nauda

Kādu savu naudu?Tas nav privātais bizness.

pirms gada, 2019.05.01 11:21

Dzintars

Pirmam ,kartām ,kāda daļa ir kas tur glabājas ,kas sausa malka nau degoš ,vai ugunsbīstams patreāls ,domaju ,te nav jāiesprigst ko tur glabā ,jo tā ir katra īpašnieka īzvēle ,tas būtu tas pats ,ja viņa tagad naktu manā mājā un noradītu ko kur man drīkst turēt ,tas vairāk ka absurts skan! Pašam pieder 2 šķūņi Vecpilsetā un viņiem tiešām ir vidi degredējoš skats ,bet viņi tādi tur ir bijusi jau vēsturiski ,pats esmu ieguldījis tiesi savos šķūņos ,nesošajās konstrukcijās ,lai viņi neapdraud manu dzīvību un veselību tur ieejot ,man vienam šķūnītim ir platās durvis ,šaubos ja visi būs vienādi šādas platās durvis atstās ,vispareizāk būtu restaurēt ,vai uzbūvēt jaunus tādā izkārtojumā kādi viņi ir pašlaik

pirms gada, 2019.05.02 11:52

varbūt prātīgāk būtu?

ja to naudu piešķirtu biedrībai "Vecpilsēta", lai tā pēc saviem un iedzīvotāju ieskatiem tos šķūnīšus arī pārbūvē. Protams, ar novada būvvaldes akceptu projektam un atskaiti par katru izlietoto naglu. Tad arī šī biedrība un pati Bronko- Pastore būs darītāji, ne tikai lūdzēji un kritizētāji.

pirms gada, 2019.05.02 19:23

piekrītu

Tieši tā,atskaiti par katru izlietoto materiālu.Un Jūsu idejai par Vecpilsētas biedrību-piekrītu.Un kāpēc lai biedrība nelūgtu un nekritizētu.Domāju,ka viņi vēl par maz to dara.

pirms gada, 2019.05.03 06:24

"Vēsturiskais projekts"

Izsmiekls. Pasniedza padomju laika - 1959. gada šķūņu projektu - kopiju. Patiešām vēsturisks!!! Bezsmadzeņu paraugstunda. Iedzīvotāji protestēja pret šādu šķūņa projektu, bet mūs vienkārši negrib ņemt vērā. Tātad malkas zagšana turpināsies, jo šķūņa durvis nav no mājas pārredzamas.

pirms gada, 2019.05.17 09:14

Vietējās ziņas