Bauskas pilī atklāj izstādi «Čehijas pilis Bauskā»

Bauskas pils muzeja landtāga zālē 22. jūlijā  sadarbībā ar Čehijas Republikas vēstniecību Latvijā un Čehijas Republikas Nacionālo muzeju atklāta izstāde «Čehijas pilis Bauskā».
Bauskas pils muzeja pārstāve Elīna Jegorova atklāja, ka ekspozīcijā aplūkojamas 24 interesantāko Bohēmijas un Morāvijas cietokšņu un piļu izlase no vēsturiskajiem apvidiem, kas veido Čehijas valsti. Objektu atlases kritēriji bijuši to vēsturiskā nozīme, arī arhitektūras, mākslinieciskā un vēstures vērtība. Skatāmas Eiropas mērogā nozīmīgas celtnes, turklāt ne tikai tās, kas jau ir UNESCO sarakstā (Prāga, Česki Krumlova, Kutna Hora, Kromeržīža, Lednices–Valtices kultūrainava, Telča), bet arī virkne potenciālo kandidāšu (piemēram, Karlštejna, Krivoklāta, Jindržihuva Hradeca).

Šajā izlasē iekļautas arī iespaidīgas (piemēram, Rabi) un romantiskas drupas (piemēram, Bezdeža, Troski), varenās pils rezidencēs pārvērsti cietokšņi (piemēram, Hluboka pie Vltavas, Vranova pie Dijas) un modernas brīnišķīgu parku iekļautas pilis (piemēram, Veltrusi, Jemnište, Buhlovice, Lednice un daudzas citas).

Čehijas Republika ir kultūras dārgumu pārbagāta, īpaši uzmanību piesaista pilis un cietokšņi, vēsturiskās sociālās elites, valdnieku, aristokrātijas, reliģisko institūciju rezidences. Cietokšņi, nocietinātās viduslaiku rezidences, tika celtas no 12. gadsimta līdz pat 16. gadsimta sākumam. Modernajos laikos (16. – 19. gs.) tos aizstāja komfortablas un bieži vien grezni aprīkotas pilis.

Čehijas Republika ir viena no valstīm ar lielāko šo brīnišķīgo celtņu blīvumu uz kvadrātkilometru, un šis fakts kopā ar neparasti autentiski saglabātajām formām dod mums tiesības to saukt par piļu un cietokšņu lielvalsti. Lielāko daļu publiski pieejamo vietu pārvalda Nacionālā mantojuma institūts vai dažādi muzeji, pilsētas, pašvaldības un privātpersonas, tostarp vēsturisko čehu augstmaņu ģimenes.

Izstāde Bauskas pils muzejā būs aplūkojama līdz septembrim.

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas