Bauskas pilī atvērs Mārītes Putniņas grāmatu par sakrālās arhitektūras un mākslas mantojumu Zemgalē 1

Bauskas pilī piektdien, 6.martā, plkst. 16 tiks rīkoti Mārītes Putniņas grāmatas “Sakrālās arhitektūras un mākslas mantojums Zemgalē” atvēršanas svētki. Izdevumu laidis klajā apgāds "Neputns", „Bauskas Dzīvi" informēja apgāda pārstāve Dace Krecere.

Grāmata papildina "Neputna" kultūras mantojumam veltīto sēriju, kurā atrodams unikāls materiāls par Latvijas reģionu sakrālās arhitektūras un mākslas pieminekļiem. Līdz šim sērijā iznākušas Preiļu, Rēzeknes, Valmieras, Daugavpils rajonam un Rīgas pilsētai veltītas grāmatas.

"Par spīti mūsu zemes sarežģītajai politiskajai vēsturei, smagajiem satricinājumiem, postījumiem un zaudējumiem, baznīcas visā Latvijā un arī Zemgalē joprojām ir nozīmīga arhitektūras un mākslas mantojuma daļa, kas pārstāv visplašāko periodu no 15.gadsimta līdz 20.gadsimta pirmajai pusei. Šie dievnami pamatā vēl arvien pilda savu funkciju, ārpus muzejiem glabājot un dodot iespēju izmantot senās un izcilās mākslas vērtības. To iepazīšanai arī veltīta šī grāmata," stāsta grāmatas autore, Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas Zemgales reģionālās nodaļas inspektore M. Putniņa.

Ziņu aģentūra LETA raksta, ka grāmatā apkopota informācija par trim Zemgales bijušajiem rajoniem - Jelgavas, Bauskas un Dobeles rajonu. Atbilstoši tagad pastāvošajam administratīvajam iedalījumam tie ir Jelgavas, Ozolnieku, Dobeles, Tērvetes, Auces, Bauskas, Rundāles, Iecavas novads, kā arī Vecumnieku, iekaitot Valles un Kurmenes baznīcas, kas pirms reformas atradās Aizkraukles rajonā, novads.

Kopā darbā ievietoti 53 sakrālo celtņu apraksti, pēc konfesionālās piederības ietverot 34 luterāņu, deviņas katoļu, piecas pareizticīgo baznīcas, divas sinagogas, vienu reformātu baznīcu, vienu vecticībnieku draudzes namu un vienu adventistu lūgšanu namu. Seši no aprakstītajiem dievnamiem ir pilnībā gājuši bojā.

Īpaša uzmanība pievērsta zīmējumiem, plāniem un fotogrāfijām gan no dažādām krātuvēm - Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas Pieminekļu dokumentācijas centra, Rundāles pils muzeja, Bauskas novadpētniecības un mākslas muzeja, Ģederta Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzeja, Latvijas Valsts vēstures arhīva, Latvijas Nacionālā vēstures muzeja u.c. -, gan draudžu un privātajām kolekcijām, informē LETA.

Pie izdevuma strādājusi māksliniece Inta Sarkane. Tajā iekļauts kopsavilkums angļu valodā.

Pievieno komentāru

Komentāri 1

Burkāns

Nu, jauki, ka kāds kaut ko tādu uzraksta.

pirms 5 gadiem, 2015.03.05 18:37

Vietējās ziņas