Bauskas pilī iepazīstinās ar vainagu nozīmi renesanses laikmetā 7

Sestdien, 6. jūlijā,  Bauskas pils muzejs aicina uz Senā dzīvesveida skolas nodarbību «Vainagi renesansē», portālu informēja muzeja pārstāve Elīna Jegorova.

Viņa atklāja, ka Senā dzīvesveida skolas nodarbības Bauskas pils muzejā notiek kopš 2010.gada. To laikā apmeklētājiem ir iespēja apgūt dažādas seno amatu prasmes un gūt priekšstatu par 15.-17.gadsimtu cilvēku dzīvesveidu, sadzīves kultūru, zinātni un atklājumiem.

«Renesansē vainagu darināšanai pievērsa daudz lielāku uzmanību nekā mūsdienās, uzskatot tos ne tikai par skaistiem, dekoratīviem tērpa aksesuāriem, bet piešķīra simbolisku jēgu un ticēja to labvēlīgai iedarbībai. Tradicionāli vainags zināms kā meiteņu un jaunavu galvas rota, taču toreiz greznojās arī jauni puiši un vīrieši,» stāsta E. Jegorova.

Viņa atzīmēja, ka vainags bija ne tikai būtiska apģērba sastāvdaļa, bet arī svarīgs svētku vai rituāla atribūts gadskārtu, karnevālu, nozīmīgu baznīcas notikumu, kristību, iesvētību, bet jo īpaši - kāzu tradīciju svinībās. Renesanses laikā augstdzimušām personām vainagi gatavoti no metāla, dārgakmeņiem, pērlītēm, stieplītēm, dažādiem smalkiem audumiem, kā arī no dzīviem ziediem un augiem. Zemnieki un pilsētnieki nevarēja atļauties greznas lietas vainagu pīšanai, tamdēļ izmantoja to, ko sniedza daba no agra pavasara līdz vēlam rudenim. Renesansē plašas zināšanas par puķu nozīmi, ārstniecisko augu iedarbību bija ne tikai dārzniekiem, ārstiem, zāļu sievām, bet arī māksliniekiem, dzejniekiem, rakstniekiem, galminiekiem.

Sestdienas nodarbības laikā Bauskas pilī apmeklētāji gūs ieskatu  Floras pasaules bagātībās, ko apjūsmoja dzejdari sonetos un ziedu vilinājuma atspulgu galma dejā, kā arī uzzinās kādas puķes un augus vija vainagos dziedniecības rituālos, mīlas maģijas nolūkos un dažādās svinībās.

Skatītājiem būs iespēja redzēt nelielu izstādi, kurā eksponēti renesanses laika dievību un alegoriju vainagi un apgūt prasmes tā laika vainagu darināšanā Bulduru dārzkopības vidusskolas floristikas meistares Inetas Skrūzmanes- Ozoliņas vadībā.

Tos, kuri vēlas piedalīties vainagu darināšanā, E. Jegorova aicina pieteikties laikus, kā arī uz nodarbību ņemt līdzi šķēres, diegu un dabas materiālus vainaga veidošanai.

Pievieno komentāru

Komentāri 7

Nesapratu

Kas tieši Elīnai lai izdodas?

pirms gada, 2019.07.06 19:26

mjā

Lai izdodas beidzot kādam uzlikt kroni..

pirms gada, 2019.07.06 20:52

Doma

Tautā vainagu sauc arī par kroni. Mēdzam teikt - "kronis visam". Piem. "Kronis visam" varam attiecināt uz politiku gan pozitīvā, gan negatīvā nozīmē. Pils varētu nākošā gada sarunu festivālam "Lampa" ierosināt aplūkot tēmu "Kronis"!

pirms gada, 2019.07.06 14:07

Lasītāja

"Gudrajam" "Tā viš ir" atbildot: 1) tās, ko minat, ir parastas drukas kļūdas nevis stila pērles; 2) esot tāds teiciens, ka inteliģenti cilvēki drukas kļūdas citiem acīs nebāžot..... Man patika Bauskas Dzīvē intervija ar filozofi Skaidrīti Lasmani, kura arī pateica, ka drukas kļūdas presē viņu uztraucot vismazāk, bet saturs un ētiskie aspekti esot daudz svarīgāki

pirms gada, 2019.07.07 16:33

Lasītājai

Kaut kā sāk mākt aizdomas, vai tik neesat "rakstītāja", nevis "lasītāja"? Paviršs darbs ir paviršs, un par to būtu jākaunās, nevis ar to jālepojas, lai ko arī Jūsu slavenā filozofe šajā sakarā nefilozofētu.

pirms gada, 2019.07.07 17:00

Vietējās ziņas