Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Bauskas pilī rodas karnevāla noskaņa

Senā dzīvesveida skolā Bauskas pils muzejā sestdien, 9. novembrī, apmeklētāji veidoja ģipša maskas un izzināja to pielietojumu 15. – 17. gadsimtā.

Pasākuma «Maskas 15. – 17. gs.» apmeklētāji, lielākoties ģimenes ar bērniem, uzzināja, ka rudens ir karnevālu laiks. Tāpēc radošajās darbnīcās demonstrēja, kā lēti un vienkārši izveidot krāšņas maskas. Paraugdemonstrējumi notika Bauskas mākslas skolas un Bērnu un jauniešu centra pedagoģes Tijas Bušmanes vadībā. 

Apmeklētāji varēja apskatīt jau gatavas bērnu darinātas dzīvnieku maskas, kā arī ādas maskas ļauno garu aizbaidīšanai. Aplūkot un pielaikot varēja arī Venēcijas karnevālam raksturīgas maskas.

Muzeja speciāliste Ilona Ozola stāstīja par karnevālu aizsākumiem, masku veidiem un valkāšanas tradīcijām dažādās Eiropas valstīs. «Viskrāšņākās maskas varēja sastapt Venēcijas karnevālā, tajās rotājās arī maskarāžu izrādēs, ielu teātros un citos pasākumos,» stāstīja speciāliste. I. Ozola uzsvēra, ka dažādi maskētās personas tādējādi varēja ieņemt citu tēlu un demonstrēt sev neraksturīgu uzvedību, piemēram, vulgaritāti.

Pēc informatīvās daļas brīvprātīgie iesaistījās masku darināšanā. T. Bušmane mācīja veidot uz sejas māla masku. Virsū jāklāj mitrs papīrs, ko pielīmē ar PVA līmi. Klājot attiecīgā daudzumā papīru, seja ieņem vēlamo formu. Tāpat viņa rādīja, kā sejas masku atlej no ģipša.

Baušķenieks Edmunds Zalstrups kļuva par modeli ģipša maskas veidošanā. Viņš atklāja, ka šādas lietas viņu ļoti saista: «Šis nav pirmais ar maskas tematiku saistītais pasākums, ko es apmeklēju. Mājās jau ir izgatavota kvalitatīva kaķa maska, tagad būs vēl viena.»
Muzeja pārstāve Ilva Bitēna atklāja, ka izveidoto masku radošo darbnīcu dalībnieki varēs likt lietā Bauskas pils Ziemassvētku ballē 28. decembrī.

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas