Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Bauskas pilī sestdien notiks paukošanās tēmai veltīts pasākums

Sestdien, 28.septembrī, Bauskas pils muzejā notiks «Senā dzīvesveida skolas» pasākums «Paukošanās māksla», kurā apmeklētāji uzzinās, kā attīstījusies paukošanās māksla dažādos vēstures periodos un kāda tā ir mūsdienās.

Bauskas pils muzeja sabiedrisko attiecību speciāliste Ilva Bitēna portālu informēja, ka pasākumā būs iespēja vērot profesionālu paukotāju demonstrējumus. Tāpat pasākumu papildinās ekspresizstāde, kurā būs aplūkojama 1664.gada paukošanās apmācības grāmata, 16.gadsimta divkaujas duncis un 16.-17.gadsimtu rapiera asmens, kas atrasts Bauskas pilī arheoloģisko izrakumu laikā.

Par paukošanās attīstības vēsturi un tajā izmantotajiem ieročiem stāstīs Bauskas pils muzeja speciālisti Jānis Grūbe un Ilona Taure. Par mūsdienu paukošanās sporta veidu stāstīs un paraugdemonstrējumus rādīs paukotājs Jānis Jakubovskis un citi sportisti.

Bauskas pils muzeja pārstāve skaidroja, ka Senajā Ēģiptē, 1200 gadus pirms mūsu ēras, meklējami paukošanās cīņas pirmsākumi. Templī, netālu no Luksoras, atrasts cilnis, kurā attēlotas cīņas ainas. Paukošanās attīstījusies no divkaujām un dueļiem. Attīstoties kara bruņojumam un ieročiem, mainās cīņas veids un paņēmieni. Kara ieročus - šaurasmens zobenus jeb špagu, trīs vai četrasmeņu rapierus, dunčus un vairogus - izmantoja arī divkaujās un dueļos.

Viduslaikos Bruņinieku ētikas kodekss noteica, ka arī kaujā bruņiniekiem jācīnās vienam pret vienu jeb divkaujā. Galvenais uzdevums bija nevis nogalināt, bet saņemt upuri gūstā, ielikt cietumā un gaidīt izpirkuma maksu no tuviniekiem. 15.gadsimta vidū Eiropā rodas pirmās paukošanās ģildes, par vēsturi klāstīja Bitēna.

Viņa atklāja, ka "16.gadsimtā un 17.gadsimtā lielu popularitāti iegūst dueļi, tiem ir noteikta attīstības secība, kamēr nonāk līdz cīņai. Katrai pusei ir savs sekundants - parasti tuvi stāvoša persona - labākais draugs, radinieks, uzticības persona. Sekundants cenšas atrunāt no cīņas, bet, ja tas neizdodas, tad nosaka, ar kādiem ieročiem cīnīsies, vai cīņa būs uz dzīvību - noteiktiem savainojumiem - vai nāvi. Gatavošanās cīņai varēja notikt pat vairāku mēnešu garumā".

Uzskata, ka paukošanās mūsdienās ir sporta veids, kas radies 18.gadsimtā Francijā. Līdz pat mūsdienām franču valodu izmanto starptautisko paukošanās sacensību laikā.

Arī mūsdienās paukošanās cīņas laikā izmanto floreti, špagu un zobenu, kuru pirmsākumi meklējami pirms vairākiem gadsimtiem. Mūsdienās paukošanās laikā netiek gūti ievainojumi, pieskārienus fiksē elektroniski. Katram ieroča veidam ir atšķirīgi punktu skaitīšanas noteikumi - ir noteiktas ķermeņa zonas, kurām pieskaroties noteiktā stiprumā gūst punktus, skaidroja Bitēna.

Biļetes iepriekšpārdošanā var iegādāties Bauskas pils muzeja kasē, mākslas salonā "Meistars Gothards" un rezervēt pa tālruni.


Pievieno komentāru

Vietējās ziņas