Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Bauskas sākumskolā izvieto 30 eksperimentu stacijas

Nebijušu interesi par skolas gaiteņos notiekošo šonedēļ izrāda Bauskas sākumskolas audzēkņi. Dežūrskolotājas sūdzas, atskanot zvanam, bērni nav dabūjami klasēs. Viņi nemitīgi darbojas ap dažādām fizikas un dabaszinātnes parādības izskaidrojošām ierīcēm.

Zemgales reģiona Kompetenču attīstības centra (ZRKAC) ceļojošā izstāde, izglītojošais projekts «Miniphanomenta» jeb «52 aizraujoši eksperimenti mācību stundām un starpbrīžiem» apskatāms skolas gaiteņos. Pirmdien, 3. februārī, ZRKAC speciālisti Sanita Šabanska un Zintis Buls ar to iepazīstināja sākumskolas, kā arī citu Bauskas novada izglītojošo iestāžu darbiniekus.

Projektā «Miniphanomenta» ietilpst vairāki desmiti tehnisko ierīču, kas palīdz skolēniem izprast dažādus fizikas procesus, apjaust dabā notiekošās parādības. «Esam šo izstādi izvietojuši vairākās Jelgavas skolās, tur tā guvusi lielu atsaucību. Tagad desmit dienas ar šiem eksponātiem iepazīties un izzināt to darbību varēs mazie baušķenieki,» stāsta S. Šabanska. Līdztekus citiem šīs ceļojošās izstādes mērķiem viņa nosauc arī iespēju skolām pašām izgatavot tādas iekārtas. Tam noderēs projekta rokasgrāmata.

S. Šabanska uzsver, ka vērtīga ir bērnu vecāku iesaistīšana iekārtu izgatavošanā: «Bērni lepojas, ka eksperimenta sagatavošanā iesaistījušies vecāki. Tas vairo viņos interesi, arī mudina saudzēt pašu rokām izgatavoto.»

Bauskas sākumskolas saimnieks Jānis Laicāns atzīst, iespēja ko līdzīgu izgatavot Bauskā ir reāla. Viņš arī cer, skolēnu vecāki neatteiks palīdzību materiālu sagādē, līdzdarbosies izzinošo stendu izgatavošanā. Bauskas novada izglītības nodaļas metodiķe Māra Bauvare ļoti cer, ka jelgavnieku pieredze rosinās līdzīgām aktivitātēm arī Bauskas novada skolotājus.

To, ka šādas ierīces būtu saistošas bērniem, «Bauskas Dzīvei» apliecināja sākumskolas audzēkņi. Evelīnai Alopai no 3. klases bija interesanti izpētīt, kā ūdens pārvietojas starp diviem traukiem. 5. klases skolniekam Emīlam Matulēnam vairums iekārto šķiet ļoti jautras. Taču līdztekus izklaidei tās arī palīdz izprast daudz ko no dabā notiekošā. Trešklasnieks Kristers Ružinskis atklāj, iesaistīties šādos eksperimentos un saprast dažādas fizikas zinības ir interesantāk nekā sēdēt solā un lasīt par to grāmatās.

Bauskas novada Pamūšas speciālās internātpamatskolas direktores vietniece Māra Kampāne arī atzinīgi izsakās par izziņas iekārtām: «Ļoti bieži elementāras lietas skolas grāmatās ir izskaidrotas tik sarežģīti, ka bērniem šos procesus izprast ir ļoti grūti un nav arī interesanti. Te skolēni paši pārbauda, kā darbojas zemes pievilkšanās spēks, kā rodas paātrinājums, gaismas plūsma.»

«Skolēniem tas noteikti patiktu. Arī man, pieaugušam cilvēkam, ne uzreiz ir saprotams, pēc kādiem principiem darbojas dažas no ierīcēm. Tas arī ļoti ieinteresē,» atzīst Pamūšas speciālās internātpamatskolas skolotāja Dina Vizule.

Semināru par projekta «Miniphanomenta» jeb «52 aizraujoši eksperimenti mācību stundām un starpbrīžiem» apmeklēja vairāku novada skolu pārstāvji. Līdztekus teorētiskajām zināšanām viņi arī paši iesaistījās aizraujošos eksperimentos.

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas