Bauskas slimnīcas mediķi ceturtdien strādās; Iecavas medicīnas darbinieki pagūs būt gan piketā, gan darbā 1

Cerībā panākt lielāku finansējumu medicīnas nozarē strādājošie veselības aprūpes darbinieki 7. novembrī no pulksten 8.30 līdz 9.30 rīko sapulci – piketu pie Saeimas. Bauskas slimnīca un poliklīnika šajā dienā strādās bez izmaiņām, medicīnas iestādēs ceturtdien iedzīvotājiem būs pieejami visi pakalpojumi, portālam apliecināja SIA «Bauskas slimnīca» vadītāja Mirdza Brazovska.

Viņa pastāstīja, ka līdz trešdienai, 6. novembrim, nav saņēmusi nevienu iesniegumu no darbiniekiem ar lūgumu piešķirt bezalgas atvaļinājumu, lai varētu atbalstīt medicīnas darbinieku sapulci. M. Brazovska pieļauj, ka sapulcē varētu piedalīties tie speciālisti, kuriem ceturtdiena ir brīvdiena. «Streika prasības mēs atbalstām viennozīmīgi, karogs šajā dienā būs pusmastā. Domājot par vietējiem ļaudīm, mēs nevarējām rīkoties radikālāk. Ja cilvēks trīs mēnešus ir gaidījis uz izmeklējumu un tagad viņam paziņos, ka pārbaudes nebūs, jo mediķi pieteikuši streiku, pacienta  negatīvo reakciju var tikai apjaust. Iespējams, ka tā arī būtu jādara, ja sirdzējs būtu Saeimas deputāts, taču onkulis, kurš ir atbraucis no Skaistkalnes, diez vai būtu to pelnījis. Turklāt šo protesta akciju negribētu reducēt uz algu jautājumu vien, bet par finansējumu veselības aprūpei. Tā ir pakalpojumu pieejamība, no kuras mēs ciešam visi. Finansējums ir jāpalielina, lai mēnešiem nevajadzētu gaidīt rindās,» akcentē M. Brazovska.

Viņa prognozēja, ja prasības netiks izpildītas, mediķu arodbiedrība īstenos solīto parakstu vākšanu elektroniski atbilstīgi likumam par priekšlaicīgu Saeimas atlaišanu.

Bauskas slimnīcas aprūpes nodaļas virsmāsa, Latvijas Veselības un sociālo darbinieku arodbiedrības  biedre Iveta Kārkliņa atklāja, ka domās ir ar kolēģiem, atbalsta vārdi tiekot pausti sociālajā tīklā «Facebook», kā arī sazinoties telefoniski. «Mēs esam maza profila slimnīca, kur sniedzam ikdienas palīdzību, tādēļ arī streikā nepiedalāmies. Pikets ir tikai stundu, bet, ja braucam uz Rīgu un atpakaļ, – kavējam visu dienu. Personīgi jūtos abižota, nepārtraukti tiek bārstīti solījumi, kuriem nav nekāda seguma. Ja salīdzinu, es kā mediķis ar maģistra grādu nopelnu piecus eiro stundā, bet celtnieks ar lāpstu, kurš ir bez izglītības, saņem 15 eiro  stundā – kāda man ir atbildība, un kāda ir viņam?! Lai uzturētu savu ģimeni, man jāmeklē papildienākumi papilddarbu veidā. To visu sasummējot, pašizdegšanas sindroms agri vai vēlu ir klāt,» teic I. Kārkliņa.

Viņasprāt, pašreizējai Saeimai darbs jāturpina, taču esot jāapsver, vai veselības ministre ir īstajā vietā. 

«Kā es pati saku – vecās «kara laika» māsas cer un gaida, un paliek tur, kur viņas ir, bet jaunās māsas izmācās, darbu atrod privātā jomā vai dodas uz ārvalstīm. Ja būtu kareivīgāki un visi mediķi izietu ielās, ciestu pacienti, kuri jau tā no valsts puses nav aizsargāti. Ja mēs, mediķi, stundu, divas vai trīs saliktu rokas klēpī, neko nedarot, notiktu lielas nelaimes. Mēs nevaram aiziet visi un aizslēgt medicīnas iestādi, piemēram, kā veikalu vai biroju. Esam vienoti ar iedzīvotājiem, un palīdzība viņiem tiks nodrošināta, kā nekā arī Hipokrāta zvērests ir dots,» uzsvēra I. Kārkliņa.

«Tas ir signāls, ka varētu būt vēl sliktāk,» pašvaldības portālam iecava.lv paziņojis Iecavas veselības centra direktors Sandris Kaidaks. Arī Iecavas mediķi solidarizējas ar ceturtdienas rītā pie Saeimas plānotās protesta akcijas dalībniekiem.

«Ja valdība ignorē to, kas iestrādāts likumdošanas aktos, tad atskaņas ir katrā iestādē. Finanšu līdzekļus dalot, prioritātes nav bijušas pareizas. 20 gadus esam dzīvojuši pēc pārpalikuma principa. Inflācija daudz ko ir «noēdusi», 4% no IKP medicīnai netiek sasniegti. Ar to vairs nevar nerēķināties. Ja pacienti ietu atbalstīt mediķus un parādītu savu attieksmi, varbūt tas rosinātu politiķus domāt citādi.

Mēs domās būsim kopā ar piketa dalībniekiem. Ir darbinieki, kas izmanto iespēju paņemt bezalgas atvaļinājuma dienu, lai piedalītos akcijā. Bet pacienti var būt mierīgi – visu akūto palīdzību veselības centrā sniegsim. Ceturtdienās strādājam vēlajā maiņā, tā ka mediķi paspēs būt gan piketā, gan darbā,» sola S. Kaidaks.

 Nacionālais veselības dienests informē, ka 7. novembrī visu diennakti padomus vienkāršu saslimšanu gadījumos varēs saņemt, zvanot pa valsts ģimenes ārstu konsultatīvo tālruni 66016001, savukārt neatliekamos gadījumos, kad apdraudēta cilvēka veselība vai dzīvība, palīdzību sniegs slimnīcu uzņemšanas nodaļas. Ja tiek plānots patstāvīgi doties uz slimnīcas uzņemšanas nodaļu, par palīdzības saņemšanas iespējām atbilstīgi pacienta veselības stāvoklim ieteicams ar iestādi sazināties iepriekš.

Ja protesta akcijas norises dienā pacientam slimības dēļ nepieciešams atvērt e-darbnespējas lapu, bet ārsts nestrādā, pacients tiek aicināts sazināties ar dakteri nākamajā darbdienā.

 

 

Pievieno komentāru

Komentāri 1

Taisnība

Veselības ministre tik vāvuļo un neko nav izdarījusi. Protams, ka nav īstajā vietā.

pirms gada, 2019.11.07 14:21

Vietējās ziņas