Bauskas svētkos dejo lambetvoku 1

Bauskas muzeja pagalmā 22. jūnija pirmspusdienā apmeklētājus gaidīja muzeja sarūpētais pasākums «Vasaras saulgrieži Latvijā 1920. – 30. gados».

Pagalmā valdīja vēsturiska un izklaidējoša gaisotne – skanēja pacilājoša mūzika, atnākušos cienāja ar atspirdzinošu dzērienu pie galdiņiem, pārklātiem ar smalki tamborētiem galdautiņiem. Uzmanību piesaistīja kāds no vēstures lapām «izbraucis» velosipēdists, kurš bija tērpies... peldkostīmā. Bija apskatāmi vairāki Ērenpreisa velosipēdu paraugi, ko izrādīšanai bija aizdevuši to īpašnieki Kārlis Sinka, Mārtiņš Belickis un Jānis Bite. No muzeja krājumiem bija izcelti 20. un 30. gados darināti rokdarbi – izšuvumi un tamborējumi.
Improvizētus modes paraugdemonstrējumus ar izsmeļošu un interesantu vēsturisko izziņu komentēja vēstures speciāliste Agnija Lesničenoka. Speciāliste pašlaik vairs nestrādā Bauskas muzejā, bet viņa ir bijusi idejas autore, tāpēc vēlējusies to pati arī īstenot. Vēsturniece atklāja, ka tieši 20. gadsimta starpkaru periods viņu īpaši interesē. Tāpēc ar lielu aizrautību gatavojusi priekšnesuma saturu un izpildījumu. Viņa iepazīstināja ar modes stila veidošanās fonu un ietekmēm attiecīgajā vēsturiskajā periodā: «20. gadu stils ir ietekmējis visu modes industriju, tas ir paliekošs un  neaizmirstams. 20. gadi ir arī «Art Deco» mākslas stila aizsākums. Tā galvenie principi ir krāsas un formas, kas aizgūtas no acteku un Senās Ēģiptes kultūras – ģeometrija, plūstošas, asimetriskas līnijas un kubisms. Šīs iezīmes ienāk ne tikai interjerā un arhitektūrā, bet arī apģērbā». Savukārt ietekme uz 30. gadu modi tika raksturota šādi: «Saimnieciskās grūtības, kas skāra Eiropas valstis, savu kulmināciju sasniedza 1929. gadā. Tas bija krīzes un bezdarba laiks, kas turpinājās vairākus gadus. Valstis ierobežoja importa preces un centās nodrošināt vietējo tirgu ar pašu  ražojumiem. Tas atsaucās arī uz sieviešu modi, kas zaudēja dažādos dekorus un vienkāršojās.»

Tērpus atraktīvi izrādīja vairākas brīvprātīgās «modeles».

Katram laikam vēsturē piedien arī kādas īpašas dejas – šoreiz tika demonstrēta 30. gados populāra angļu deja lambetvoks. Mūziķu Daces Prūses un Aigara Urtāna akordeonu dueta pavadījumā vēsturiskajam laikam pieskaņotos tērpos deju izpildīja Īslīces deju kluba «Relax» dalībnieki – veterāni. Arī apmeklētāji ar prieku iesaistījās dejošanā, un otrajā «tūrē» dejotāju pulks jau bija dubultojies. Jāatzīst, ka dejotājiem īsts izaicinājums bija izraudzītā deju grīda – bruģis... Arī mūziķe D. Prūse izteicās, ka Bauskai kā festivālu pilsētai būtu jāiegādājas kāda pārvietojama deju grīda, kas noderētu ne tikai vienā pasākumā vien. Sporta un balles deju skolotāja Lidija Dāvide pastāstīja, ka kursu laikā lambetvoku nemāca, deju sagatavojuši tieši šim gadījumam. Redzot, kā priekšnesums iepriecina klātesošos, viņa pauda prieku par pasākumu un bija gandarīta, ka atsaukusies piedalīties: «Cilvēki dejo, ir skaisti!»

Pasākumā satiktās iecavnieces Indra un Edīte atklāja, ka braukušas uz Bausku speciāli, lai apmeklētu svētku sarīkojumus. Viņas bija priecīgas par pasākuma gaisotni un redzēto.

Muzeja pagalmā sanākušie varēja justies kā izredzētie – viss bija labi saskatāms, nebija burzmas, varēja baudīt teju privātu noskaņu. Tomēr, novērtējot pasākumā ieguldīto darbu un līdzekļus, žēl, ka apmeklētāju skaits bija izšķīdis starp vairākiem pilsētā vienlaikus notiekošiem pasākumiem. Iespējams, apmeklējumu «norāva» arī pasākuma datums, kad daļa jāņotāju jau devušies ārpus pilsētas.

Pievieno komentāru

Komentāri 1

P

Iesaku noskatīties:"Lai tā grīda put".Žēl,ka nevarēju apmeklēt,22 km pa mūsu gludajiem lielceļiem turp un atpakaļ bišku pa traku.

pirms gada, 2019.06.26 18:16

Vietējās ziņas