Bauskas svētkos sola vēl nebijušu programmu 22

Jau rīt, 18. jūnijā, sāksies Bauskas pilsētas un novada svētki, kas šogad tiks aizvadīti īpašās Līgosvētku noskaņās. Teju nedēļas garumā rīkotāji sola vēl neredzētas aktivitātes, unikālu uzvedumu, īpaši daudzveidīgu svinību programmu, kur padomāts par ikvienu – gan mazākiem novadniekiem, gan gados pieredzējušākiem baušķeniekiem.

Jautājot, vai svētku norise sešās dienās sevi attaisno, vai pievilcīgāks nav vienas vai divu dienu formāts, Bauskas kultūras centra (BKC) direktors Jānis Dūmiņš apgalvo, ka šāda pieeja izvēlēta, lai maksimāli dotu iespēju iepazīt tik dažādās amatierkopas, kā arī ļautu svētkiem ieskanēties ne tikai Bauskas Rātslaukumā vai pilskalna parka estrādē, bet visā pilsētā. BKC direktora vietniece Elīna Māla atzīst, ka teorētiski esot iespējams ap 60 amatierkolektīvu «uzlikt» uz vienas skatuves, bet nepārliecinot, vai skatītājiem šāds pavērsiens būtu pietiekami saistošs un acij tīkams. «Klasiskā tautas deja, koru mūzika, Austrumu un līnijdejas – gana liela eklektika jeb, sadzīviski apzīmējot, «rasols» vien sanāk. Mēs novērtējam, ka šiem cilvēkiem ir svarīgi uzstāties pašu pilsētā, tālab uzskatu, ka sarīkot priekšnesumus dažādos laikos, vietās un dienās ir gana veiksmīgs risinājums,» teic E. Māla.

Šogad pilsētas un novada svinības sakrīt ar Līgosvētkiem. J. Dūmiņš skaidro, ka jau iepriekš zinājuši – vasaras saulgriežos vēlas organizēt kādu vērienīgāku pasākumu. Tā kā novada svētkiem konkrēts datums neesot piesaistīts, nolemts šajā reizē svinības aizvadīt Līgo noskaņās. J. Dūmiņš atklāj, ka arī nākotnē viens konkrēts laika sprīdis nebūšot, jo pārsvarā viss atkarīgs no tās pagasta pārvaldes, kas organizēs. Vienu brīdi svinēja abus svētkus, pēcāk pilsētas svētki pārveidoti par festivālu «Taste», vienojoties, ka atsevišķi Bauskai tiks atzīmētas pusapaļās un apaļās jubilejas. «Savulaik svinēts septembra sākumā, tad mainījās uz augusta pirmajiem datumiem, jo rudens pirmais mēnesis vienmēr bija vēss, lietains un nesagādāja pozitīvākās emocijas. Savukārt augustā saskārāmies ar lielu pretestību no amatierkolektīvu dalībniekiem, jo liela daļa strādā lauksaimniecībā, un viņiem tas ir karstākais ražas novākšanas laiks, kad nepavisam nav vaļas piedalīties kādā uzvedumā. Pērn novada centrālais sarīkojums bija maijā, lai nepārklātos ar Dziesmu un deju svētkiem. Mums ir jārēķinās ar visiem pasākumiem, kas notiek visapkārt, un to nav mazums. Līdz šim Līgosvētkos esam saskārušies ar vietējo iedzīvotāju kūtrumu. Nesarīko balli – tu tiec nopelts, bet, noorganizējot to, – atsaucība vien no simt personām, kas neattaisno pasākumā ieguldīto, tālab šogad izvēlēts šāds formāts,» paziņo J. Dūmiņš.

Nebijušas aktivitātes
Šogad aprit desmit gadi kopš novadu reformas, tālab daudzviet novadu centrālie pasākumi ir gana krāšņi un vērienīgi. Arī mūspusē ieplānotas vairākas vēl nebijušas aktivitātes. Viena no tām ir centrālā svētku dižvainaga vīšana pie tirdzniecības centra «Rimi Bauska» laukuma zaļajā zonā, kas sāksies 19. jūnijā. BKC sabiedrisko attiecību speciāliste Ilze Lujāne aicina ikvienu iesaistīties šīs svētku rotas tapšanā. Interesentu jau netrūkstot arī patlaban, kundzes zvanot un piedāvājot uzmeistarot mājās jau gatavu vītni, tikai nezinot, cik plata tā nepieciešama. Taču ar to steigties gan nevajagot. I. Lujāne skaidro, ka BKC pieder ideja, bet tehniskais nodrošinājums uzticēts pašvaldības uzņēmumam SIA «Vides serviss». Dižvainags tiks tapināts visu nedēļu, un tā simboliska atklāšana kopīgi ar folkloras kopām paredzēta 23. jūnija rītā. Līdz tam ikviens ar savām jāņuzālēm, ziediem no pašmāju dārza un citiem iederīgiem elementiem tiek gaidīts lielveikala laukumā. Citkārt šajā vietā svētkos izkārtojās galvu reibinošas atrakcijas bērniem, bet šoreiz nolemts iztikt bez karuseļiem, priekšroku dodot tradicionālām vērtībām.

Trešdien pie tirdzniecības centra «Rimi Bauska» uzstāsies kantrī mūzikas grupa «Klaidonis» un novada līnijdeju kolektīvi. Savukārt BKC pagalmā notiks Bauskas mūziķu koncerts, kur uz skatuves kāps «Nakts & Ervīns», «Without Borders», Adriana Miglāne, «AK69», «Bekars» un Pēteris Upelnieks.

Aizraujošas, līdz šim nepiedzīvotas sacīkstes gaidāmas 21. jūnijā pie Mēmeles gājēju tiltiņa. Tur iecerētas ūdensvelosipēdu sacensības «Mēmeles regate». «Līdzīgi mači ik gadu notiek Rīgas svētku laikā. Pērn pats pārstāvēju Bauskas novadu Rīgas kanāla regatē, un tā likās ļoti saistoša, atraktīva atrakcija, kuru labprāt redzētu arī mūspusē,» idejas pirmsākumus ieskicē J. Dūmiņš. Arī no iedzīvotāju mutēm dzirdēts, ka par maz izmantojot mūsu ūdenskrātuves. Tālab J. Dūmiņš sazinājies ar šīs regates organizatoriem, un, iespējams, tagad ūdensvelosipēdu mīšanās mači turpmāk būs tikai šeit, jo Rīgas kanāla regate vairs nenotikšot. Nolikumā vēstīts, ka vienlaicīgi sacentīsies trīs komandas, kurās jābūt četriem dalībniekiem. Vispirms pirmo apli būs jāveic pirmajam divniekam, pēc tam nomainoties pilotiem, jānomin otrs aplis. Pie Bauskas novada uzņēmēju sarūpētām balvām tiks trīs ātrākās komandas. Dalībnieki aicināti padomāt par vienības vizuālo noformējumu, taču lieli atribūti nav vēlami, jo obligāts nosacījums esot glābšanas veste. J. Dūmiņš atzina, ka šī vieta ap Mēmeli līdz šim pasākumiem nav izmantota, taču, izvērtējot nākamās piektdienas sarīkojumu, iespējams, tiks apsvērts nākotnē izmantot arī šo vietu. Sacensību laikā mūziku nodrošinās DJ apvienība «FunkyGang» un grupa «Pulsa efekts», bet moderatora lomā būs dīdžejs Ēriks Loks.

Gājienā no Korfa dārza
Centrālā Bauskas pilsētas un novada svētku diena būs sestdiena, 22. jūnijs. No rīta agruma līdz pēcpusdienai Bauskas Rātslaukumu piepildīs ap 100 tirgotāju ar visdažādāko piedāvājumu, neiztrūkstoši būs arī Līgosvētkiem un galdam vajadzīgais, sola pasākuma organizatori. I. Lujāne pavēstīja, ka vairākiem pārdotgribētājiem nācies iedot kurvīti, jo pieteikušies vairāk, nekā ir paredzētā rūme. Tālab prioritāte noteikta vietējiem.

Tikmēr Korfa dārzā pašus mazākos ķiparus sveiks Bauskas novada iedzīvotāju kārtā, turpat visas dienas garumā dažādas izklaides nodrošinātas būs bērniem, sākot no koncertiem un krāsainiem ziepju burbuļiem un beidzot ar varen lustīgu disenīti. BKC direktora vietniece E. Māla atklāja, ka jārēķinās – daļa atrakciju būs par maksu, taču netrūkšot arī bezmaksas izklaižu. Vienlaicīgi dažādas norises būs gan pie lielveikala «Rimi» izbūvētajā skatuvē, gan Bauskas muzeja pagalmā, gan laukumā pie novada domes, gan citviet pilsētā. Pulksten septiņos vakarā Korfa dārzā sāksies svētku gājiens, kas noslēgsies pilskalna parka estrādē. Ik reizi šādu sarīkojumu gājiena sākuma vietas tiekot koriģētas, taču, BKC ieskatā, Korfa dārzs esot pieņemamāks, jo, slēdzot Dārza ielu, iespējams ērti sastāties un krietni lielāka auditorija no apkārtējām daudzdzīvokļu mājām var aktīvi sekot un līdzi just.

Kulminācijā – lieluzvedums
Plānots, ka svinīgā daļa estrādē sāksies ar sadraudzības pilsētu pārstāvju oficiālajām uzrunām, ar vietējo iedzīvotāju godināšanu, šajā reizē arī tiks izlozēts pagasts, kur notiks nākamie novada svētki. Pulksten deviņos vakarā gaidāma svētku kulminācija – lieluzvedums «Starp trijām upēm un debesīm», kur savīsies vizuālās izteiksmes elementi – laikmetīgā deja, mūzika un mūsdienu tehnoloģiju radītās iespējas, kas, cita citu papildinot, radīs stāstu par Bauskas pilsētas notikumiem gadsimtu gaitā. «Uzvedums caur simboliem, spēcīgu muzikālo pavadījumu, kustību un videoklipiem mūsdienīgi iezīmēs spilgtus notikumus, kas norisinājušies Bauskā no tās rašanās brīža līdz pat mūsdienām. No ledāju kušanas, kad upes sāka savu plūdumu, līdz pilsētai un cilvēkiem pašlaik, ļaujot ielūkoties pagātnē un sastapties ar šodienu. «Starp trijām upēm un debesīm» apmeklētāji spēs sajust un piedzīvot dažādo notikumu emocijas, atrisinot āķus, kas zināmi tikai baušķeniekiem, un izdziedot Bauskas himnu, kas par godu pilsētas svētkiem šogad ieguvusi jaunu skanējumu,» teic I. Lujāne.

Lieluzveduma idejas un scenārija autori ir BKC speciālisti, kas ieceres īstenošanai piesaistījuši profesionālus baušķeniekus. Par horeogrāfiju un stāsta atklāšanu kustībā rūpējas Latvijas Kultūras akadēmijas absolvente, deju kompānijas «LDM5» dalībniece Sabīne Neilande, mūziķis un skaņu mākslinieks Pēteris Upelnieks rada spilgtas muzikālās partitūras, kas ļauj Bauskas stāstam ieplūst un atklāties mūzikā. Savukārt videomākslinieks Mārcis Pļaviņš veido izteiksmīgus videoklipus, kas uzvedumā atainotos notikumus ietērpj trāpīgās vizualizācijās. «Starp trijām upēm un debesīm» nozīmīgu artavu snieguši arīdzan baušķenieki, leģendārie Nacionālā teātra aktieri Lāsma Kugrēna un Uldis Dumpis.

Uzveduma galvenie atainotie notikumi scenārijam izvēlēti no Aigara Urtāna un Raita Ābelnieka grāmatas «Bauska – pilsēta, kur satiekas». BKC radošā komanda aicina pasākuma apmeklētājus ņemt līdzi nelielus akmentiņus un kabatas izmēra spogulīti, lai piedalītos uzveduma ainās.

Veicināt lokālpatriotismu
«Šoreiz šādā veidā gribējām sniegt baušķeniekiem to izjūtu par šo vietu, kur mēs dzīvojam, par to, cik īpaši mēs šeit esam, cik ļoti mēs dzīvojam sinerģijā cits ar citu, ko ikdienā varbūt tā neievērojam, bet tā tas ir. Tas, ko vēlamies sniegt ar šo uzvedumu, ir piederības izjūta Bauskai. Mēs ļoti ceram, ka šī vīzija, kas ir mūsu prātos un sirdīs, aizies arī līdz katram pasākuma apmeklētājam. Mēs ticam un ceram, ka baušķenieks mājup dosies ar pacilātu izjūtu un apziņu, ka ir šejienietis. Pavisam noteikti vēlamies lauzt stereotipu, ka Bauskā viss ir slikti, ka nekas te nenotiek. Mūsu komanda neatlaidīgi strādā, veido pasākumus un norises, lai veicinātu lokālpatriotismu. Mēs visi ļoti lepojamies, ka esam Bauska, ka esam tieši šeit un tagad, un gribam, lai tas arī aiziet tālāk,» uzsvēra BKC direktora vietniece Elīna Māla.

Sīkākās niansēs par galveno daļu viņa neiedziļinājās, jo negrib pazudināt pārsteiguma momentu. Lieluzvedumam sekos koncerts un balle. Tāpat kā citos vērienīgos pasākumos, arī šajā reizē neiztiks bez apsardzes, un apmeklētājiem jāņem vērā, ka ar saviem ēdamajiem un dzeramajiem ieeja tiks liegta. «Neapšaubāmi apsardze iespēju robežās cilvēcīgi izvērtēs. Ja pensionārs vēlēsies ienest siermaizi un blašķi ar ūdeni, to neviens neliegs, bet, ja kompānija nāks ar četriem piekrautiem «Rimi» iepirkuma maisiem, kas šķind un grab, mums drošība pirmajā vietā, jo jāspēj garantēt, ka tas, kas tajā maisiņā ienests, nekādā gadījumā nespēs apdraudēt pasākuma apmeklētāju drošību. Uz vietas būs ēdinātāji, «Bauskas alus» nodrošinās atspirdzinošos dzērienus un alus produkciju,» praktiskās nianses ieskicē E. Māla.

Svētku svinēšana noslēgsies ar LR2 un LNT dižkoncertu «Līgojam Bauskā» 23. jūnijā, kas ir maksas pasākums, visās iepriekšējās dienās svētku norise būs pilnīgi bez maksas. Ar pilnu svētku programmu iespējams iepazīties BKC un pašvaldības mājaslapā, «Bauskas novada vēstīs», portālā bauskasdzive.lv.

Pievieno komentāru

Komentāri 22

Cik tas maksā?

Hei.
Vai nav nedaudz pa traku šitas viss? Svētki nedēļas garumā!!!
Es saprotu, ka pašvaldībai nauda pietiek, bet ir taču jābūt saprātam to izdalīt pa prioritātēm. Katru nedēļās nogali kādā tuvākā vai tālākā LV pilsētā varam apmeklēt pilsētas svētkus ar top mākslinieku uzstāšanos un visādām izdarībām!

pirms gada, 2019.06.17 09:03

Gudrā pensionāre

Bauska ir zemnieku laimes vieta, kur var norakt rūpes un raizes.

pirms gada, 2019.06.17 09:46

patriots

Iet laiks, nomainās civilizācijas, bet tautas dullināšanas programmās nekas nemainās. Jau ķīļrakstu plāksnītēs var lasīt kā vara rīkoja tautai svētkus nedēļas garumā, kuru laikā tika solīts, ka vara strādās tikai tautas interesēs. Svētki parasti beidzās ar tautas pacienāšanu, bet pēc tam uz veselu gadu visi izklīda pa savām vietām - tauta uz tīrumiem, lai saules svelmē strādātu un nodrošinātu saviem kungiem labklājību, bet kungi uz no māla ķieģeļiem mūrētiem namiem, lai vēsumā baudītu tautas pūļu augļus.

pirms gada, 2019.06.17 10:34

VDX

PILSĒTAS IEDZĪVOTĀJI TAKŠ ATGRIEZIETIES VIENREIZ PIE DIEVA Un IELAIŽIET SAVĀS SIRDĪS JĒZU KRISTU,pietiek takš kalpot pagānu Dieviem tā saucamiem mēmiem elkiem. Un netērējiet naudu saviem elka dievekļiem APSTĀJIETIES VIENREIZ!!!!!!! JĒZUS JŪS ĻOTI MĪL TĀPĒC ARĪ MIRA PAR VISAS CILVĒCES GRĒKIEM !!

pirms gada, 2019.06.17 12:59

Nīče

Dievs ir miris.

pirms gada, 2019.06.17 13:35

Ateists

Parādi man viņu?
Iedomu tēlu, ko baznīcas slēpj gadsimtiem.

pirms gada, 2019.06.17 15:53

zinātājs

Būs šamais pārvērtis tik daudz ūdeni vīnā, ka visus šos 2000 gadus ir traki aizņemts ar tā degustēšanu. Apsolītā otrreizējā atnākšana ir galīgi izgājusi no prāta.

pirms gada, 2019.06.17 19:23

Nenīče

Nīčes citātu tukšpauriem nesaprast, sacīdams "Dievs miris" domāja, par to, ka cilvēkos vairs nav palicis nekā svēta, cilvēki dzīvo dzerdami, lamājās, skauž, kā grib pārojās, pārkāpj laulību, nogalina, aprunā, karo, naidojās utt. Cilvėki ignorē vērtības, kas mūs padara par cilvēkiem... neiet runa par pilsētas svētkiem, cilvēkiem vajag svētkus, nenoliedzot Dievu, ja negrib netic, bet nez kāpēc cilvēki pirms nāves sāk lūgties. Uz svētkiem iešu, super, malači rīkotāji, lai veicās...

pirms gada, 2019.06.17 22:08

Nīče

Nenīče - citātu es saprotu, bet paldies par interpretāciju.
Vienkārši, šis konkrētais izteiciens ir izcils katalizators, lai tādi kā VDX aizsviltos nu ļoti ļoti, tieši ar tādu mērķi arī tika ierakstīts :)

pirms gada, 2019.06.18 08:07

Vdw

Tiešām murgs!!!!pretīgi svētki... kur tautai nodzerties, nonākt nelaimēs. Nekā laba šādos svētkos!!! Tauta, atgriezieties pie Jēzus kamēr vēl var!!!

pirms gada, 2019.06.19 16:25

Bruno Bahs

Lepojos ar savu dzimto Bausku. Lepojos ar Jāni Dūmiņu un viņa komandu, kura sniedz tik vajadzīgo svaigumu Bauskas novadam ar tik foršām idejām un kvalitatīvu pasākuma organizēšanas plānu. Lai izdodas vairot pozitīvo un saliedēt savējos arī turpmāk!

pirms gada, 2019.06.17 13:57

sviests

Nu kautkas ar galvam nav kartiba!Pustraki palikusi,kas tos murgus baudis.Paskatisimies.

pirms gada, 2019.06.17 14:00

Maksa

Delfi apkopojis Pilsētas svētku izmaksas
* konkrētas izmaksu pozīcijas vēl tiek precizētas
Pilsēta Svētku norises datums Salūta izmaksas, eiro Koncerta izmaksas, eiro Svētku kopējās izmaksas, eiro

Jūrmala 25. maijs 18 000 62 000 250 000
Rēzekne* 2.-4. augusts 2 000 70 000
Valmiera* 26.-28. jūlijs 5 500 81 600
Jelgava 20.-26. maijs nerīkoja 41 700 75 000
Jēkabpils 3.-7. jūlijs 5 300 25 600 47 100
Daugavpils 7.-9. jūnijs 39 249 90 000 260 000
Ventspils* 1.-4. augusts 106 000
Rīga* 16.-18. augusts 600 000

Bauskas svētkiem ir 106 000, sanāk ka mēs šaujam pāri Jelgavai, Valmierai, Rēzeknei utt. Vai sīkāku tāmi BKC var izsniegt, kur šī nauda aizgājusi???

pirms gada, 2019.06.17 14:58

Jānis

Izskatās, ka dižvainags jau būs tapis ļoti ātrā tempā, kur tad tos pilsētnieku ziedus liks? Rūmes neizskatās pārāk daudz...

pirms gada, 2019.06.17 15:02

hei hei

Tā vien izskatās ka gribat pārspēt pompozitātē pamuļķo Ventspili? Varbūt ka jums arī izdosies bet jautājums- priekš kam?

pirms gada, 2019.06.17 15:12

Nekā nebij

Es domāju, ka vienkārši Ventspils Aivars tās izmaksas paslēpj citās pozīcijās un cipars ir lielāks, bet svētki, ieskaitot ziedu paklāju, pulcē tik tiešām cilvēku jūru.

pirms gada, 2019.06.17 15:47

dēls-dziedošais

kā tur ar to laimē diešanu ? Melš,ka valsts jau esot gana svētīta.

pirms gada, 2019.06.17 16:13

Beidzam čīkstēt

Jauki. Kultūras centra darbinieki ir enerģiski un radoši. Lai izdodas!

pirms gada, 2019.06.17 19:20

.

Ir cilvēki kuri cenšas radīt prieku citiem, bet ir tādi, kas to nespēj novērtēt un tomēr nāks tos skatīties.

pirms gada, 2019.06.18 07:53

Haris

Pilnīgs sviests tā svētku programma!!! Sevišķi jau pēdējā diena! Maksāt pilsētas un novada svētkos? !!!!!!

pirms gada, 2019.06.18 09:11

par svētkiem

Paldies kultūras centra direktoram Jānim Dūmiņam un viņa kolēģiem.Jauni un enerģiski cilvēki.Apbrīnojami,kā Jānis spēj pabūt visās svētku norises vietās.Lai veicās arī turpmāk.

pirms gada, 2019.06.20 06:41

Vietējās ziņas