Bauskas Valsts ģimnāzijā atklāj izstādi par Ķeguma HES celtniecību

Bauskas Valsts ģimnāzijā no 21. novembra aplūkojama ceļojošā izstāde «Ķeguma HES – Latvijas enerģētikas lepnums», kurā var apskatīt fotogrāfa Eduarda Krauca fotogrāfijas, kas tapušas laikā no 1936.līdz 1940.gadam un kurās iemūžināta Ķeguma hidroelektrostacijas celtniecības gaita, portālu informēja A/s «Latvenergo» pārstāve Ivita Bidere.

Izstāde ir mazs ieskats stāstā par Ķeguma HES būvniecību, un šī izstāde unikāla ar to, ka fotogrāfijas, kas šeit izstādītas, ir no pirmā latviešu skaņu kino operatora un ievērojama fotogrāfa Eduarda Krauca foto negatīvu uz stikla platēm kolekcijas. Tā ataino tieši būvniecības gaitu, skaidroja uzņēmumā.

I. Bidere atzīmēja, ka kolekcija ievērojama gan tādēļ, ka tā ataino Ziemeļeiropā un Baltijas reģionā unikālas inženiertehniskās būves tapšanu, kas iezīmē Latvijas ceļa sākumu uz vienotas energosistēmas attīstību, gan tādēļ, ka fotogrāfs Eduards Kraucs izmantojis samērā sarežģītu foto tehniku – stikla plates. Šāda kolekcija ir līdz šim vienīgā Eiropā zināmā kāda būvobjekta celtniecības tik vērienīga foto dokumentācija.

Fotogrāfijas sniedz iespēju ieraudzīt arī atsevišķas nozīmīgas inženiertehniskas nianses būves konstrukcijās, izceļot būtiskus tehnoloģiskus elementus, ko inženiertehniskie speciālisti vērtē kā unikālus. Šo iemeslu dēļ 2009.gadā kolekcija tika iekļauta UNESCO programmas «Pasaules atmiņa”»Latvijas nacionālajā reģistrā. Izstādē iekļautie materiāli ir tikai maza daļiņa no vairāk nekā 7000 fotogrāfiju, kas ir Enerģētikas muzeja krājumā un kas vēsta par Ķeguma spēkstacijas celtniecības vēsturi. 
Lai iepazīstinātu sabiedrību ar Eduarda Krauca kolekciju par Ķeguma spēkstacijas celtniecību, 2012. gadā Enerģētikas muzejs izveidoja ceļojošo izstādi «Ķeguma HES – Latvijas enerģētikas lepnums», kas izcili uzņemtās fotogrāfijās soli pa solim stāsta par monumentālās būves tapšanas gaitu.

Astoņos gados izstāde ir aktīvi «ceļojusi» pa Latvijas izglītības iestādēm, bibliotēkām, muzejiem un citām atmiņas institūcijām, kā arī «viesojusies» «Latvenergo» koncerna struktūrvienībās. Izstāde pabijusi arī ārpus Latvijas robežām – 2013. gada septembrī tā eksponēta Lietuvā, Kauņas Tehnoloģiskajā institūtā, Lietuvas Zinātnes festivāla «Erdvelaivis Zeme – 2013» ietvaros. Kopumā izstāde eksponēta 84 vietās un to apskatījuši gandrīz 110 000 interesentu.

Noslēdzošā ceļojošās izstādes atklāšana 21. novembrī notiek Bauskas Valsts ģimnāzijā, kuras laikā izglītības iestādei dāvinās fotoalbumu «Latvijas enerģētikas lepnums  –  Ķeguma hidroelektrostacija Eduarda Krauca fotogrāfijās», kuru «Latvenergo» koncerna 80 gadu jubilejas ietvaros svinīgi atvēra šā gada 14. martā.

Bauskas Valsts ģimnāzijā ceļojošā izstāde būs apskatāma līdz 12. decembrim.

    
   

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas