Bauskas Valsts ģimnāzijā atrod vēsturiskās kāpnes 14

Bauskas Valsts ģimnāzijas remontdarbu laikā skolas vecajā korpusā uzietas centrālās vēsturiskās ieejas kāpnes.

Bauskas novada administrācijas attīstības un plānošanas nodaļas projektu vadītāja Ilze Munda portālam pastāstīja, ka kāpnes tika atraktas jūnijā.

«Projekts paredzēja nostiprināt klašu grīdas. Telpā atradās klase, pirms vairākiem gadiem bijusi deju zāle. Grīdas pastiprināšanai bija nepieciešama vecās grīdas demontāža. Demontējot grīdu, atklājām skolas ēkas vēsturisko ieeju,» informē I. Munda, «sākām domāt, vai turpināt realizēt iesākto projektu, kas kāpņu saglabāšanu neparedzēja, jo par šīm kāpnēm iepriekš nezinājām, vai arī radīt projektā izmaiņas un mēģināt saglabāt kāpnes. Visu šo laiku plānojām, rēķinājām, vai kāpnes spēs izturēt smagumu, jo plānots, ka no otrā stāva uz pirmo pārcelsies skolas bibliotēkas lasītava ar daļu krātuves.»

«Neviens no tā laika nezināja, ka tur atrodas kāpnes. Kāpnes tiks saglabātas. Arhitekte iekārtos omulīgu, mūsdienīgu lasītavu skolēniem. Ekspertīze parādīja, ka grāmatu lasītava tur var atrasties, projektētājs un pasūtītājs piekrita,» sacīja Ilze Munda, «vismaz daļēji mēs plānojam atstāt veco grīdas flīžu segumu, tās, kuras vairāk ir nolietojušās, tiks aizvietotas.»

Telpai tiks atjaunotas iekšējās centrālās durvis. Bauskas novada administrācijas saimnieciskās nodaļas būvtehniķis Andis Lībietis Ilzei Mundai piekrīt, ka projekta pārplānošana ir prasījusi salīdzinoši īsu laiku. I. Munda atklāja, ka centrālā skolas ieeja aizmūrēta septiņdesmitajos gados, pēc tam ieeja pārveidota par klasi.

Viņai piekrīt arī Bauskas muzeja vēstures nodaļas vecākais speciālists Raitis Ābelnieks. Viņš atklāja, ka kāpnes tika izbūvētas tad, kad tika celta skolas ēka. «Skolas ēku uzcēla Bauskas pilsētas pamatskolas vajadzībām. Pamatskolas skolēni tajā iegāja 1930. gadā, taču 1934. gadā Valsts Bauskas ģimnāzija bija ēkas apakšīrniece, kurai ieeja bija skolas sānā. Tā abu skolu skolēni mācījās vienā ēkā līdz 1944. gadam, kad Otrā pasaules kara laikā ēka tika sagrauta. Līdzko septiņdesmitajos gados uzbūvēja jauno skolas korpusu, vecā ieeja vairs nebija nepieciešama,» pastāstīja Raitis Ābelnieks.

Bauskas Valsts ģimnāzijas direktore Linuta Ģerģe atklāja, ka bibliotēkas grāmatas no vecās telpas jau ir nogādātas skolas aktu zālē. «Līdz mācību gada sākumam nepaspēsim iekārtot bibliotēku. Vēlamies izveidot pievilcīgu vizuālo noformējumu, saglabājot vēsturisko kontekstu. Ja būs iespēja, veidosim izstādes, līdzīgi kā Latvijas Universitātes Dabas mājā, iespējams, skolēni uz kāpnēm varēs sēdēt, mācīties un atpūsties,» teic L. Ģerģe, «nākotnē, iespējams, blakus esošo zobārstniecības kabinetu apvienosim ar lasītavu. Daļa krātuves atradīsies lasītavā, otra daļa – skolas pagrabstāvā.»

Pievieno komentāru

Komentāri 14

Janka

Pārsteigums, ka tas ir kāds atklājums. Vēl pirmajā klasē ejot tur bija gan kāpnes, gan gardrobe.

pirms 9 mēnešiem, 2020.08.18 15:56

hi,hi

Tieši tā. ..un tas vēl bija tālajos 70-tajos...

pirms 9 mēnešiem, 2020.08.18 16:25

ugunda

Pārsteigums ir tas, ka kāpnes saglabātas nevis nojauktas

pirms 9 mēnešiem, 2020.08.18 20:36

X

Super! Lasītavā, pie reizes, varēs zobus salabot!

pirms 9 mēnešiem, 2020.08.18 19:18

Ārija

Esmu 1973. gada absolvente. Priecājos, ka kaut kas vēl saglabājies no mūsu laikiem. Man vienmēr, apciemojot mīļo skolu, ir ļoti pietrūcis šo jauko kāpņu, bijušo centrālo durvju un āra ieejas kāpņu.Ir sajūta, ka šai vēsturiskajai, Bauskai tik nozīmīgajai ēkai ir gauži nodarīts pāri, pretī nostatot tik necilas pašreizējās ieejas durvis. Par to, cik majestātiska kādreiz izskatījās mūsu skola, liecina vienīgi senas fotogrāfijas. Skumji.

pirms 9 mēnešiem, 2020.08.18 21:15

Skolniece no 1960-1971.

Kauns, ka tas ir atklājums!

pirms 9 mēnešiem, 2020.08.19 07:39

Absolvents 80 -tie

Būvējot mazo zāli vecā ieejas foajē vietā 1. stāva gaiteņa līmenī, aizmirsa ielikt paziņojumu nākamajai paaudzei un fotogrāfijas, lai “pārsteigums” izpaliktu.... Var pameklēt vēl kādu pie aizbūvētās ieejas pie vecajiem darbmācības kabinetiem.

pirms 9 mēnešiem, 2020.08.19 08:10

ssss

tieši tā..tur ari bija skaistas kāpnes..

pirms 9 mēnešiem, 2020.08.19 09:01

ja atceramies

tad šo iekšējo kāpņu abās pusēs bija ar margām norobežoti laukumiņi, uz viena no tiem, labajā pusē, gan 1. septembrī, gan citos svētkos ienācējus sagaidīja vietējais, skolas pūtēju orķestris ar skanīgiem maršiem un citu piemērotu "ragu mūziku"

pirms 9 mēnešiem, 2020.08.19 10:24

1955.gada absolvents

Uz šīm kāpnēm,turot aiz auss,direktors Zevs (latviešu valodas skolotāja Tante bija viņa sieva) reiz mani izveda un piekodināja bez tēva atpakaļ skolā nerādīties ...

pirms 9 mēnešiem, 2020.08.19 13:56

Bijušais vidusskolnieks

Jauki, ka kāpnes tiek saglabātas.

pirms 9 mēnešiem, 2020.08.20 13:07

mj/a

Paķēra uz nostaļģiju, atcerējos kā 1970 kāpu pa tām kāpnēm kā pirmklasnieks......

pirms 9 mēnešiem, 2020.08.21 21:58

Vietējās ziņas