Bauskas Valsts ģimnāzijas mantojuma lieta nerimst 15

Bauskas novada domes sēdē deputāti lēma piešķirt Bauskas Valsts ģimnāzijas stipendiju izmaksai 7. – 12. klašu audzēkņiem finansējumu 2060 eiro apmērā. Naudu gan bija paredzēts ņemt no ģimnāzijas mantojuma summas, bet izrādījās, ka problēmas ar mantojumu nav beigušās.

Bauskas Valsts ģimnāzijas direktors Raimonds Žabovs informēja, ka izglītības iestādes stipendijas saņems 35 skolēni no 7. līdz 12. klasēm. Balstoties uz izglītojamā vidējo atzīmi, kurai jāpārsniedz astoņas balles, vienreizējā pusgada stipendija var būt no 40 līdz 200 eiro. Kopējā izmaksājamā summa pārsniedza trīs tūkstošus eiro, un bija paredzēts, ka to izmaksās no mantojuma naudas, kura savulaik saņemta no Zviedrijas.

«Bauskas Dzīve» atgādina, ka 2017. gada oktobrī Bauskas Valsts ģimnāzijas kontā ieskaitīts mantojums 361 211 eiro. To savai bijušajai izglītības iestādei bija atvēlējuši kādreizējās Bauskas 1. vidusskolas absolventi Zenta un Mihails Kočetkovi. Pirmā problēma ar mantojumu bija saistīta ar Bauskas sākumskolas vēlmi šo summu pārdalīt, ņemot vērā arī otru izglītības iestādi, kas ir Bauskas 1. vidusskolas mantiniece. Tomēr Bauskas novada finanšu komitejas sēdē kļuva zināms, ka tā nav vienīgā problēma, kas saistīta ar mantojumu.

Jaunā Bauskas novada pašvaldības juridiskās nodaļas vadītāja Inese Gailīte skaidroja, ka trūkst dokumentu, kas nepieciešami saņemtās summas juridiski precīzai noformēšanai. Viņa atklāja, ka bija arī citi mantinieki un Zviedrijā notika tiesa. Esot zināms, ka tiesas spriedums ir spēkā, bet nav nekādas informācijas par to, kāds tas bijis un kāds ir juridiskais pamatojums naudas pārskaitījumam. Vienīgā dokumentācija ir mantojuma apliecības kopija.

«Man nekādu aizdomu par tiesas lēmumu nebija. Uzticējos Hedemoras skolas direktoram, kas pārstāvēja mūs tiesas procesos. Man nav aizdomu, ka tur notikušas kādas nelikumības,» pauda R. Žabovs. «Mums valstī ir trīs tiesu instances, arī Zviedrijā var būt dažādi. Nepieciešams dokuments, kas apstiprina, ka kontā ieskaitītā summa sakrīt ar spriedumā minēto. Jāprecizē, kāda bija valūtas konvertācija uz ieskaitīšanas dienu pēc Latvijas Bankas noteiktā valūtas kursa. Jābūt uzmanīgiem, auditoriem var rasties jautājumi,» sacīja I. Gailīte.

Deputāti gan diskusiju gaitā noskaidroja, ka pašvaldības audita veicējiem līdz šim nekādu jautājumu par šo naudu nav bijis. Tomēr sanākušie atzina, ka informācija par mantojumu ir jāprecizē. «Juridiski mēs nevaram iegrāmatot šo naudu un nevaram ķerties pie tērēšanas,» vērtēja Bauskas novada izpilddirektors Jānis Kalinka.

Bauskas novada domes deputāti uzdeva I. Gailītei iegūt informāciju par tiesas procesu, kā arī pieprasīt atsūtīt no Zviedrijas nepieciešamos dokumentus. Savukārt Bauskas novada domes sēdē pieņēma lēmumu finansēt stipendijas no citiem ziedojumiem, kā arī papildus piešķirt no Bauskas novada pašvaldības 2018. gada budžeta rezerves fonda finansējumu 2060 eiro Bauskas Valsts ģimnāzijai stipendiju izmaksai un šo summu atdot Bauskas novada budžetā no mantojuma naudas, kad visi nepieciešamie dokumenti būs nokārtoti.

Jāteic, ka arī Bauskas sākumskolas vadība nav atmetusi domu par mantojuma sadali. R. Žabovs informēja, ka bijusi tikšanās, kur runāts par mantojuma naudas izmantošanu skolas apkārtējās vides labiekārtošanai, sporta zāles labiekārtošanai un koru un deju kolektīvu kopīgu tautastērpu iegādei.

Pievieno komentāru

Komentāri 15

apnicis

Apnicis,ka notiek tāds cīniņš par mantojumu.Kā nav kauns.Vislabāk būtu,ja naudu vajadzētu atdot atpakaļ citiem mantiniekiem.Vecākiem vajadzētu atteikties no tām stipendijām,ja tās tā tiek piešķirtas.Nabagi nepaliksiet.

pirms gada, 2019.01.04 21:25

Slota

Piešķiriet lāpstu un smiltis,lai kakls nav jālauž ejot uz sporta namu pēc bērna.

pirms gada, 2019.01.05 10:55

sākummirsteklis

Par maz mirušo - kārta pašai ģimnāzijai !

pirms gada, 2019.01.05 14:53

stipendiāte

Daudzās skolās un augstskolās tiek maksātas stipendijas no mantojumiem, kas novēlēti skolām. Tas ir tikai normāli un nekāda kauna tur nav.... Slikti, ka nespēj sakārtot dokumentus, tas ir vienīgais, ko pārmest..

pirms gada, 2019.01.05 17:24

stipendiātei

Protams,ka tas nav kauns.Tas ir pat atbalstāmi.Kauns ir plēsties par mantojumu,ko labu gribēdami atstāja Kočetkovi.

pirms gada, 2019.01.05 18:50

Viedoklis

Jāpiekrīt Stipendiātei. Mantojuma jautājumi ir jāizvērtē juridiski, Atbildība prasāma no skolas vadības, kā arī šobrīd no Domes ieceltās jaunās Juridiskās nodaļas vadītājas, kuras pienākums dod juridisku atzinumu un dokumentu pārbaude par mantojuma likumību veicama pirms nodošanas domes sēdē izskatīšanai, lai nerastos šķēršļi mantojuma likumiskā izmantošanā. Jāpiebilst, ka par mantojumu jau bija zināms pērnajā gadā, kad darbojās novada domes iepriekšējais Juridiskās nodaļas vadītājs. Tātad secinājums - domes administrācijas darbinieku - nodaļu vadītāju, atbildība, profesionalitāte. Ja attiecīgais jautājums sagatavots juridiski korekti, nebūtu jāizmanto rezerves fonda līdzekļi, arī deputātiem būtu vieglāk pieņemt lēmumus, strādājot produktīvi iedzīvotāju, šinī gadījumā bērnu interesēs, ekonomējot laiku. Vienlaicīgi atrisināms jautājums konkrēti par visiem mantojuma saņēmējiem, tiesību pārņēmējiem.

pirms gada, 2019.01.07 13:27

Pilsrundāles vidusskolas

Haaa haaaa, mums stipendijas ir 50€ mēnesī

pirms gada, 2019.01.06 02:32

Vienk

Vienkārši direktors nav spējīgs juridiskos jautājumus risināt. Cilvēks neatbilst amatam. Punkts. Tas nav tas pats, kas padotās novest līdz asarām un aiziešanai no darba. Skola turās uz vietnieku spēju saprātīgi un daudz strādāt.

pirms gada, 2019.01.07 08:01

nepiekrītu

Vietnieki dara savu darbu,par ko saņem algu.Direktors dara savu darbu.Tās nu gan ir pēdējās muļķības,ka skola turās uz vietnieku darbu.Direktors ir savā vietā.Lai atnāk kāds cits vai cita direktore,tad redzēs par tām asarām.Skolu un tās vadību zinu daudzus gadus,mācās tur bērni.Ja personīgi nepatīk direktors,tad nevajag izteikt tik gategorisku viedokli.

pirms gada, 2019.01.07 21:38

pele

Tad konkrēti pasakiet ko labu tieši ir izdarījis direktors. Ja būtu savā vietā, tad šitādi nesmukumi nebūtu jālasa.

pirms gada, 2019.01.08 10:34

..

Tur jau tā lieta, ka direktors kaut ko jēdz un konfekti nesaņem tas, kurš to tik ļoti grib... Cien. deputāti, varbūt pienācis laiks pievērsties jautājumiem, kas skar naudas lietas celtniecības un būvniecības jomā, jo tur naudas neviens neieskaita, bet tās tiek ņemtas un tērētas no nodokļu maksātāju maciņiem... Un cik tur viss notiek likumiski?

pirms gada, 2019.01.07 08:18

tūdaliņa dziesma

u nas vsjo v porjadke (visi gali ūdenī)!!!.

pirms gada, 2019.01.07 09:04

no malas

Ļaujiet tiem abiem cilvēkiem,kuri gribēja tikai labu savai dzimtajai skolai dusēt mierīgi.Beidziet plēsties par viņu sūri grūti pelnīto naudu.

pirms gada, 2019.01.09 05:51

Vietējās ziņas