Bauskas vecpilsētā no rožu alejas līdz zilās jūras dzelmei; Aplūko pilsētas jauno rotu 3

Bauskas vecpilsētā, Strautnieku ielā, atklāts oriģināls vides objekts. Tas ir mozaīkas tehnikā izstrādāts panno ar zivju un ūdens motīviem. To izveidoja vietējie mākslinieki un viņu draugi. Mozaīka atrodas ieliņas noslēgumā pie Mēmeles uz 30 metru gara mūra šķūnīša sienas.

Ideju bagātība
Ieceres autores ir Rundāles māksliniece Laura Matilde Ikerte un Bauskas gleznošanas studijas «Meistars Gothards» dalībniece Kristīne Selane. Vides objekta «Sarunas pie upes» projektam biedrība «Meistars Gothards» saņēma gan Zemgales plānošanas reģiona, gan Bauskas novada domes projektu konkursa «Mēs savam novadam»  finansējumu, informē nevalstiskās organizācijas pārstāve Inga Krolle. Viņa aizrautīgi iesaistījās mozaīkai piemērotas vietas meklēšanā. Necilā pelēkā šķūnīša siena izrādījās teju vai ideāla vieta jaunas rekreatīvās zonas izveidei vecpilsētā. Pretējā pusē ir zaļš miniatūrs skvērs, bet ieliņa beidzas pie upes, no kuras paveras ainavisks skats uz otru krastu.

Pagājušā gada septembrī biedrība «Meistars Gothards» pēc mākslinieces Lauras Matildes Ikertes un viņas domubiedru iniciatīvas tuvējā Rīgas ielas kvartālā izveidoja rožu aleju – īpašā tekstiltehnikā darinātus ziedus, kas rotā namu fasādes vismaz 200 metru garumā. Kopš 2017. gada rudens šī vecpilsētas daļa ir vietējo iedzīvotāju, fotogrāfu un tūristu visvairāk apmeklētā vieta Bauskas vecpilsētā. Šo faktu ir fiksējis  Bauskas tūrisma informācijas centrs.

Laura Matilde un draugi
«Bauskas Dzīve» vēroja mozaīkas veidošanu. Ar Bauskas Svētā Gara luteriskās draudzes, īpaši ar Zentas Paļuļones, atbalstu mozaīkas veidotāji strādāja draudzes namā, kas atrodas pavisam tuvu Strautnieku ielai. Tas bija ļoti svarīgi tāpēc, ka smagos keramikas mozaīkas fragmentus varēja vieglāk nogādāt paredzētajā vietā, saņemot uzņēmuma «Vides serviss» palīdzību. Firmas darbinieki, piestiprinot mozaīku pie sienas, bija prasmīgi un ļoti ieinteresēti.

Projekta pirmajā dienā mozaīku sāka veidot vietējās profesionālās mākslinieces Laura Matilde Ikerte, Līga Jansone un Laima Grigone. Viņu palīdzes bija baušķeniece  Justīne Eižvertiņa, rundāliete Aija Straume, kā arī Kandavas keramiķe Linda Romanovska un Arta Savdona no Rīgas, kura ir piedalījusies arī Bauskas vecpilsētas  rožu alejas veidošanā. Nākamajās dienās darbā iesaistījās gleznošanas studijas «Meistars Gothards» dalībnieki un citi interesenti.

Stāsta Laura Matilde: «Keramikas lausku mozaīku līmējām uz celtniecības sieta. Katrs autors veidoja savu fragmentu ar zivju motīviem. Kad kompozīcija bija gatava, to sagriezām atsevišķos fragmentos, lai varētu piestiprināt pie sienas vienotā panno. Salaiduma vietas pat nevar pamanīt – tik veiksmīgi ar uzņēmuma «Vides serviss» meistaru palīdzību mums izdevās visu kompozīciju piestiprināt pie sienas.»

Kandavas pieredze
Katrs projekta dalībnieks tika lūgts sagādāt kvalitatīvas keramikas lauskas dažādos toņos. Māk-slinieki ir sevišķi pateicīgi jaunajai Svitenes keramiķei Laimai Grigonei, kura atveda dāsnu un apbrīnojamu materiālu.

Mozaīku veidošanas pieredzē dalās Linda Romanovska: «Šo paņēmienu esmu izmantojusi, mākslas plenēros veidojot mozaīku Kandavas pilsētas centrā. Toreiz savās kompozīcijās izmantojām Kandavai raksturīgos vides motīvus – ozolus,
čužu krūmu ziedus, pilsētas ainavu fragmentus. Šovasar Kandavas mākslas plenērā mozaīku papildināsim. Redzu, ka objekts ir labi iedzīvojies pilsētvidē. Esmu priecīga, ka uzticamā kolēģe Laura Matilde uzaicināja piedalīties sava projekta īstenošanā Bauskā. Ideja ir lieliska!»

Jauniešu klātbūtne
Savukārt māksliniece restauratore Līga Jansone, kura dzīvo Ceraukstē un piedalās daudzu piļu un muižu atjaunošanā, atzīst: «Augsti novērtēju projektu «Sarunas pie upes». Cenšos atbalstīt biedrības «Meistars Gothards» dažādas ieceres, bet Lauru Matildi Ikerti uzskatu par ideju nepārspējamu ģenerētāju.»

Mozaīkas veidošanā piedalījās arī jaunieši Dita Dārzniece, Linda Rūta Šteinberga un Kristiāns Graudiņš. Dita atklāj: «Studijā «Meistars Gothards» nepilnu gadu mācos gleznot. Man ļoti, ļoti patīk. Uzaicināju draugus Kristiānu un Lindu piedalīties projekta «Sarunas pie upes norisē». Sākumā jutāmies bikli, ieraugot tik daudz mākslinieku, bet gaisotne bija tik laba un iedrošinoša, ka nekautrējāmies iesaistīties.  Manuprāt, mozaīkas veidošana ir notikums, kas vasaras sākumu mums padara neaizmirstamu.»

Pievieno komentāru

Komentāri 3

nadja

Nu re!Domei tas viss liekas neatbalstāms, bet,kad lieliski cilvēki paveic, tad visi iet un lepojas.Labi, ka atbalsta entuziasti un Jelgava!

pirms 3 gadiem, 2018.06.21 09:05

Lasu rakstu

un citēju... "Vides objekta «Sarunas pie upes» projektam biedrība «Meistars Gothards» saņēma gan Zemgales plānošanas reģiona, gan Bauskas novada domes projektu konkursa «Mēs savam novadam» finansējumu"... Beidzam baumot!

pirms 3 gadiem, 2018.06.21 13:33

Inta

Paldies meitenēm par uzņēmību!!! Bauska rotājas!!!

pirms 3 gadiem, 2018.06.29 12:47

Vietējās ziņas