Baušķeniece no Itālijas aicina situāciju ar koronavīrusu uztvert nopietnāk

Baušķenieces Beātes Poļakovas ikdiena saistīta ar Itāliju, pašlaik viņa dzīvo Udīnē, pilsētā Itālijas ziemeļaustrumos, Friuli-Venēcijas Džūlijas reģionā, kas tagad iekļauta augstākajā riska zonā saistībā ar jaunās slimības «Covid-19» izplatību. Trešdien, 18. martā, Itālijā bija 27 980 saslimušo, no tiem izārstējušies ir 2749, miruši 2158. Pamatojoties uz piedzīvoto, viņa aicina Latvijas iedzīvotājus nebūt vieglprātīgiem.


Bez atļaujas nedrīkst iziet no mājas
«Latvijā cilvēki neapzinās situācijas nopietnību. Lai to apjaustu, piedāvāju ielūkoties šeit (sarkanajā zonā) dzīvojošo ikdienā. Mēs nedrīkstam iziet uz ielas, ja nav speciālas atļaujas. Tā ir jāuzrāda, pat ieejot veikalā. Uz tirgotavu drīkst doties tikai viens cilvēks no ģimenes, lielākā pārtikas veikalā laiž iekšā tikai pa desmit personām. Pilsētā atvērtas vien aptiekas un pāris pārtikas veikalu.

Ar droniem ielās tiek novērots, kur cilvēki staigā, situāciju uzrauga policijas patruļas. Ja tevi pakļauj pārbaudei un gadījumā, ja nav jau pieminētās atļaujas, par likuma neievērošanu tiek piemērots trīs līdz sešu mēnešu cietumsods, kā arī naudas sods,» situāciju apraksta baušķeniece.

Medicīnisko aizsargmasku Itālijā trūcis jau pašā slimības uzliesmojuma sākumā. Tagad nav pieejami arī roku dezinfekcijas līdzekļi. Slimnīcas ir pārpildītas, plānots ierīkot speciālas slimnīcas tikai vīrusa pacientiem, jo parastajās vairs nepietiek vietas. Nepietiek ārstu un medicīniskā personāla, bet saslimušo skaits turpina augt.»

Karantīna nav papildu brīvdienas!
«Mani visvairāk uztrauc tas, ka Latvijas iedzīvotāji jauno kaiti uztver kā parastu gripu, kas pavisam tā nav. Itālieši arī sākumā domāja līdzīgi, kamēr nonāca līdz šādam ārkārtas stāvoklim. Tagad vietējiem  ir radusies kaut kāda apziņa, bet, kad izziņoja ārkārtas stāvokli, tad itālieši vēl sēdēja restorānos, ēda picas un malkoja vīnus, īpaši nesatraucoties. Tagad, kad piemērojami reāli sodi, cilvēki beidzot ir sapratuši un sēž mājās. Katru nakti ir vismaz 100 jauni inficēti pacienti, slimnīcās valda haoss. Paziņas no citām pilsētām stāsta, ka viss ir kā šausmu filmās, darbinieki slimnīcās strādā vairākās maiņās  pēc kārtas, jo akūti trūkst medicīniskā personāla. Atceltas ir ārstu vizītes un plānveida operācijas, jo visi spēki tiek novirzīti «Covid-19» pacientiem.

Izplatījies arī mīts, ka šī ir tikai veco cilvēku slimība, bet slimnīcās ir daudz pacientu, kuri ir jaunāki par 40 gadiem. Pirmais saslimušais Itālijā bija 38 gadu vecs sportists, pirms saslimšanas nedēļas laikā bija noskrējis divus  pusmaratonus, tāpat sasirga. Pie mākslīgās elpināšanas aparāta bija pieslēgts no 20. februāra līdz 10. martam, pirms dažām dienām sāka elpot pats, nu jau esot sācis runāt. Kāpēc tik smagi? Kā skaidro ārsti, tik aktīviem sportistiem ir zema imunitāte, pēc diviem pusmaratoniem vīrieša imu-nitāte bijusi tik zema, ka nav spējis cīnīties ar slimību. Jaunumu par kopainas uzlabošanos Itālijā pagaidām vispār nav. Tikai paziņots, ja tik strauji katru nakti slimība kādu skars, pēc nedēļas situācija var būt gaužām bēdīga.

Es ieteiktu Latvijas iedzīvotājiem neuztvert šo situāciju kā papildu brīvdienas un nesmieties par to, ka ir cilvēki, kas uztraucas par savu veselību. Katram šajā situācijā ir nopietni jāieklausās, ja teikts, ka nedrīkst iziet no mājas, tad ir jāpaliek mājās!» uzsver baušķeniece.

Atbalstīt mediķus un citam citu
Beāte nav novērojusi, ka pārtikai Itālijā būtu  pieaugušas cenas. Tieši otrādi, viss ir kļuvis lētāks un tiek piedāvātas atlaides, lai cilvēki tikai kaut ko nopirktu.  Preču un produktu pieejamība tirdzniecības vietās gan esot atšķirīga. Ir dienas, kad plaukti tukši, bet vairumā
gadījumu tomēr bez izmaiņām – viss nepieciešamais ir pieejams.

«Ēst gatavojam tagad mazāk, jo, sēžot mājās, apetīte nav liela, no rīta apēdam jogurtu vai auzu putru, pusdienās ir kas spēcīgāks, bet vakariņās augļi. Tagad kustību ir mazāk, tādēļ daudz neiespring-stam uz ēšanu. Esot mājās, viss jau ir izdarīts,  logi ir nomazgāti, istabas sakārtotas. Apzinos, ka ģimenēm ar bērniem ir daudz grūtāk,  jo jādomā, kā bērnus četrās sienās izklaidēt un nodarbināt.

Ir grūti un ļoti nepierasti, atverot logu, saprast, ka tā  ir tāda burvība, privilēģija – ieelpot svaigu gaisu. Redzi aizbraucam automašīnu, tas šķiet tik interesanti. Itālieši no saviem māju logiem sadziedas, lai sildītu sirdis un atbalstītu cits citu. Mediķu darba atbalstam vakaros logos tiek iedegtas sveces, » raksta B. Poļakova.

Plaša palīdzība ģimenēm un darba vietām
«Itālijas valdības izziņotā ārkārtas situācija ietver finansiālu atbalstu strādājošām ģimenēm visā valstī. Tāpat paredzēti līdzekļi darbavietā vides uzlabošanai, lai palīdzētu izvairīties no vīrusa izplatības. Darbs ražošanā var notikt tikai tādā gadījumā, ja strādājošie ir pietiekami aizsargāti. Iedzīvotāju ekonomiskajai aizsardzībai valdība ir iedarbinājusi sociāli neaizsargātākajām grupām hipotekāro kredītu un komunālo maksājumu iesaldēšanu.  Itālijā ir pietiekami lieli pabalsti arī tiem, kuriem nav darba, kā arī veikalos ir lieli grozi, kuros ievietota pārtika, ko drīkst  ņemt bez maksas,» par situāciju dienvidu zemē ziņo baušķeniece.

Vietējās ziņas