Baušķenieki cīnās ar lapkriti 16

Bauskas ielas, parki un pagalmi pamazām tiek atbrīvoti no kritušajām lapām. Darbi lielākoties tiek veikti mehanizēti, skaidro Bauskas novada pašvaldības SIA «Vides serviss» tehniskais direktors Raimonds Bitins.

Cīņā ar lapkriti tiek izmantots lielais un mazais ielu putekļsūcējs. Mehāniski – ar raideru, kam ir lapu savākšanas funkcija, – lapas šonedēļ vāks no Korfa dārza.

«Izskatās, ka šogad rudens birums beigsies ātrāk. Lai nebūtu dubults darbs, vēl nedaudz nogaidīsim, lai kokos pārpalikumu ir pēc iespējas mazāk, un tad sāksim intensīvāku lapu vākšanu no pilsētas zaļās zonas, iesaistot vairāk roku darba,» stāsta R. Bitins.
Viņš atgādina, ka iedzīvotāji līdz 16. novembrim dārza bioloģiskos atkritumus var bez maksas nodot Biržu ielā 8b Bauskā. Savāktās lapas gan no iedzīvotājiem, gan pilsētas teritorijas tiek transportētas uz atkritumu poligonu «Grantiņi», kur noglabātas komposta laukumā.

Dzirdēts uzskats, ka kritušās lapas varētu atstāt mēslojumam, taču speciālisti skaidro, ka tās vajag savākt no jutīgajiem dzinumiem, zāles, mūžzaļajiem augiem un mauriņa, jo trūdošās lapas var radīt nelabvēlīgas sekas. Kritušās lapas var izmantot komposta gatavošanai, tās var krāt zem kokiem, krūmiem, uz novāktām puķu un dārzeņu dobēm.

«Bauskas Dzīve» tikās ar vairākiem privātmāju īpašniekiem un noskaidroja, ko viņi dara ar nokritušajām lapām. Baltgalvju māju saimnieks Jānis Kirilko pastāstīja, ka lapas vēl nav sagrābis: «Tad, kad tās nokritīs, sagrābšu visas uzreiz kaudzē un likšu kompostā. Pāris kaudžu sadedzināšu, lai nekrājas. Ozolam lapas turas ilgi, tomēr lielākais lapkritis jau bijis.»

Anita Nākmane lapas liek kompostā, lai pūst un veido auglīgu augsni. «Stādot puķes, pievienoju kompostu. Lapas noder ne tikai kompostam, bet arī rudens svētkiem meitai skolā. Viņa tās liek arī herbārijā,» stāsta Anita. Lapas grābšot tad, kad būs «lielais» sals, tad tās tiešām visas nokritīšot.

Bauskā, Ošu ielā, dzīvojošā Dzidra Zilpure arī gatavošot kompostu: «Pavasarī lapas būs sapuvušas, paberu tās pa dārzu un siltumnīcās. Izmantoju visu dabas doto.»

Pievieno komentāru

Komentāri 16

patronu pienesējs

Malači, JĀCĪNĀS, līdz pēdējai asins lāsei!

pirms gada, 2019.10.18 10:30

reģionālis

Varbūt tās lapas vienkārši savākt, bez asins izliešanas, ko?

pirms gada, 2019.10.18 10:33

mjāā

Ja brauks ar lapu savākšanas iekārtām pa Korfa zālienu, tad nebūs labi! Paskata ko sadarīja strūklakas izņēmēji- TĀDUS riepu nospiedumus (+- 20 cm iegrimums zālienā) nekad, nevienā reizē nav bijis! Zeme ir salijusi, lūdzu sakārtojiet zālienu ap Bauskas 2. v/skolas mākslas skolu.

pirms gada, 2019.10.18 11:23

Lo

Ņemot vērā pēdējos gados savairojušās koku kaites, es gan neieteiktu lapas kompostēt, bet dedzināt. Tikai dedzinot var samazināt silmību vairošanos, nevis kompostā tās tikai pavairot!!!

pirms gada, 2019.10.18 15:39

tira

es lapas atstaju lidz pavasarim, un ari nekada vaina. Lai pa ziemu ir kur kukainisiem patverties no sala. ari kokiem , krumiem siltak, ja pie saknem silta seģenīte. takaa taa nav liela problema-lapas-, ir daudzas svarigakas lietas, ko risinaat.

pirms gada, 2019.10.18 16:14

Raitis

Poligonä ir kompastēsanas laukums....
Kaukads jaunums

pirms gada, 2019.10.18 17:20

jokaini

Visa dzīve ir viena cīņa, ja vairs nekā cita nav- tad ar lapām, jo ar lapkriti cīnīties būs grūti,nu kā tu piespiedīsi tā lapas turēties pie koka.

pirms gada, 2019.10.18 17:30

ārprāts

Ceriņus Slimnīcas ielas kalnā izzāģēja.No tiem nu būtu miers.Ko tās liepas domā?Prāta nemaz vairs nav.

pirms gada, 2019.10.18 19:47

Vārds 9

Pilnīga nejēdzība _pa ziemu vēji pūš, grāb, cik gribi, vienalga būs kas atpūsts... Un to, kas uz zemes trūd, sliekas sariktē, būs trūdviela zālienam.

pirms gada, 2019.10.18 23:05

P

Rokos līdz saknei;grābju nokritušās lapas vai cīnos ar lapkriti-ķeru tās ar tauriņu ķeramo tīkliņu jau lidojuma fāzē?

pirms gada, 2019.10.20 11:49

Kaspar,

Ar lapkriti cīnīties ir vienkārši muļķīgi, jāsagrābj nokritušās lapas un viss.Lapkritis vienkārši jāliek mierā. Ja jau tik ļoti gribi to cīņu, nu tad cīnies ar tām nokritušajām lapām.

pirms gada, 2019.10.22 18:28

Vietējās ziņas