Baušķenieki palīdz tapt izdevumam par alus vēsturi 3

Lietuvā pagājušajā nedēļā iznākusi Žigimanta Šalkauska grāmata «Latvija. Alus darītavas, etiķetes, paliktņi», kas aptver laika posmu no 19. gadsimta līdz 1946. gadam.

Apjomīgo darbu sagatavot palīdzējuši Bauskas novada iedzīvotāji Valts Linde un Uldis Veršūns, kā arī bijušais baušķenieks Artūrs Altbergs.

«Šīs tēmas interesentiem grāmata ir pārpildīta ar informāciju – gan vizuālo, gan vēsturisko,» stāsta Uldis Veršūns. Bauskas alus darītavai veltītas divas lappuses, kurā publicētas etiķetes gan vācu valodā, kad 19. gadsimtā strādāja Th. Lohding alus brūzis, gan no pirmās Latvijas brīvvalsts laikiem latviešu valodā, gan arī par 1946. gadā saražoto produkciju jau krievu valodā. Grāmatā ir atsauce arī uz Iecavas «Gross Eckau» alus brūzi, bet etiķetes no šī ražotāja nav pašlaik atrastas.

Alus atribūtikas kolekcionēšana pasaulē ir pazīstama ar nosaukumu birofilija. Lietuvietis Žigimants Šalkausks ir pazīstams kā lielākais šādas kolekcijas īpašnieks Baltijas valstīs. Tomēr viņa vēlme izveidot grāmatu par Lietuvas alus etiķetēm laika posmā līdz pagājušā gadsimta vidum atdūrusies pret materiālu trūkumu – Lietuvā atrodamas tik apmēram 60 alus pudeļu etiķetes. Savukārt Latvija 19. gadsimtā un līdz 20. gadsimta vidum bijusi īsta alus impērija – grāmatā apkopotas apmēram 1200 etiķetes, kas nebūt nav viss alus darītavu veikums, jo daudzas nav saglabājušās līdz mūsdienām.

Nepieciešamo alus etiķešu iegūšanai lietuvietis devies pie kolekcionāriem uz Maskavu, Igauniju, Vāciju, Ukrainu, Baltkrieviju. Visciešākā sadarbība izveidojusies ar Latvijas kolekcionāriem. Īpaša pateicība no autora puses ir bijušajam baušķeniekam Artūram Altbergam, kurš dalījās ne tikai ar krājumiem, bet arī palīdzēja izvairīties no kļūdām, sakārtojot latvisko tekstu.

Izdevumā apkopotas alus pudeļu etiķetes tikai no privātajām kolekcijām. Grāmata izdota 300 eksemplāros. Ja būs lielāks pieprasījums, plānots laist klajā papildu eksemplārus.

Pievieno komentāru

Komentāri 3

ezis

Tas ir burvīgi,kad cilvēki nodarbojas ar padziļinātu vēstures izpēti...

pirms 5 gadiem, 2015.10.14 16:38

Sarmīte

Vai Hikšteina alus darītava Jēkabštatē arī iekļauta ?

pirms 5 gadiem, 2015.10.15 07:58

A. fon A.

Jā, ir iekļauta.

pirms 5 gadiem, 2015.10.15 09:32

Vietējās ziņas