Beibežos viesojas romānu autore Andra Rušmane no Iecavas novada

Vecumnieku pagasta Beibežu bibliotēkā vairāk nekā divdesmit interesentiem vakar, 25. oktobrī, bija iespēja iepazīt māsu Rušmaņu – Andras un Guntas – atšķirīgos talantus. Viena raksta un izdod romānus, otra pašmācības ceļā apguvusi akordeona spēli.

Viešņas no Iecavas novada pastāstīja, kā sākusies viņu aizraušanās ar lietām, kas iedvesmo, rada prieku un kļuvušas par svarīgāko nodarbi ikdienā.

Jaunā literāte Andra Rušmane ir divu grāmatu autore. Viņai, tāpat kā daudziem iesācējiem, labs starts bijis «Lata romāna» konkurss. Izdevniecība «Latvijas mediji» (sākotnēji – «Lauku Avīze») pamatoti lepojas, ka šī sērija, kas pirms gada ieguva jaunu nosaukumu – «Vakara romāns» – ir iespēja ikvienam talantīgam autoram publicēt savu darbu un iekļūt rakstniecības vidē. A. Rušmanes pirmais romāns «Aleksandrs. Dzīves grāmatzīme» izdots 2015. gadā, konkursā iegūstot debijas balvu.

Viņas otrais darbs «Vienpatnieki» nāca klajā šogad, tas pērn kļuva par romānu konkursa laureātu un novērtēts ar dalītu trešo vietu (pirmā vieta netika piešķirta). Kļuvis zināms, ka autores jaunākais daiļdarbs «Ar kastani kabatā», kam izdevniecība gribot mainīt nosaukumu, šī gada konkursā saņēmis dalītu otro vietu, un pašlaik tas ir rakstnieces lielākais panākums. Grāmata pie lasītājiem dosies nākamā gada rudenī.

Sanākušajiem bija iespēja dzirdēt fragmentus no jau izdotajiem darbiem un arī jaunākā romāna. Autore atklāj, ka pašlaik top turpinājums «Vienpatniekiem»; tā nosaukums būšot «Divatne», un puse jau esot uzrakstīta. Ir iestrādes vēl trim darbiem, taču tie pašlaik atlikti malā.

Beibežu iedzīvotāji, kuri bija lasījuši grāmatu «Vienpatnieki», interesējās, vai romāna galvenie varoņi ir īsti vai izdomāti tēli. Autore atklāja, ka notikumi viņas dzīvē sasaucas ar literārajā darbā atainotajiem notikumiem. Kad, strādājot noliktavā, satuvinājusies ar kolēģi, tagadējo vīru, abi bijuši izteikti vienpatnieki – tādi, kas labi jūtas katrs par sevi un raduši būt vieni. «Kā pieņemt to, ka mīlestība pēkšņi izjauc šo līdzsvaru un ierasto «viss pa plauktiņiem» kārtību? Radās ideja pievērsties šai tēmai un runāt par vienpatniekiem, kam vienatne ir nevis vientulība, no kā cieš, bet tīkams un apzināti izvēlēts ceļš,» pauž rakstniece.

Sarunas par grāmatām un dzīvi izkrāsoja pazīstamas melodijas, ko uz akordeona atskaņoja Gunta Rušmane. Viņa ar mūziku nekad nav aizrāvusies, taču kopš bērnības glabā atmiņas, kā ģimenes godos akordeonu spēlējis vecmammas brālis Jānis Baumanis. Pirms nepilna gada krustmāte piedāvājusi, vai negribot ņemt Jāņonkuļa instrumentu. Gunta bijusi sajūsmā, lai gan mūzikā «esot nulle» un nav pat zinājusi, kā akordeons pareizi jātur. Sēdējusi pie nošu grāmatām, mācījusies. Pats grūtākais bijis panākt, lai saskaņoti darbojas abas rokas – labā ar taustiņu klaviatūru, kreisā – ar pogām.

Gunta Spira, Beibežu bibliotēkas vadītāja, regulāri gādā, lai nelielā ciema ļaudis varētu baudīt dažādus kultūras sarīkojumus, apskatīt izstādes, doties ekskursijās. Vasarā bijis skaists brauciens uz Lietuvu – apmeklēta Rusnes sala, Klaipēda un Šilute. Līdz gada beigām plānoti vēl vairāki notikumi. 5. novembrī būs tematiska pēcpusdiena «Rakstniekam Kārlim Skalbem – 140», bet 30. novembrī ar izrādi viesosies Bauskas novada Jaunsaules amatierteātris. Decembrī plānots sarīkojums Ziemassvētku noskaņās. Pašlaik apskatāma kurmenietes Annas Grundmanes gleznu izstāde. G. Spira teic, ka vietējie aktīvi izmanto katru iespēju, uz bibliotēku nāk gan bērni, gan pieaugušie. Interese ir par grāmatām, bet vislielākā – par periodiskajiem izdevumiem.

«Te bieži notiek sarīkojumi, Gunta organizē arī ekskursijas, braucienus uz teātri. Nekā cita jau mums te nav, tāpēc apmeklētāji ir vienmēr. Arī es ikreiz atnāku, kad ir kāda tikšanās,» pauž vietējā iedzīvotāja Zenta Vēvere.

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas