Bērni izzina grāmatu ilustrēšanu

Bauskā piektdien, 10. aprīlī, risinājās 14. Grāmatu svētki. Atsevišķa kultūras programma bija sagatavota atbilstīgi bērnu un jauniešu interesēm.

Bauskas sākumskolā 1. un 2. klašu skolēni tikās ar mākslinieci Signi Ērmani-Ļitvinu. Skolā risinājās saruna par tēmu «Vai tu zini, kā top ilustrācijas grāmatām?».

Skolēni stāstīja, ka labprāt lasa, bet esot svarīgi, lai grāmatā būtu zīmējumi, tāpēc S. Ērmane-Ļitvina ar aizrautību atklāja, kā tie top. Zāles priekšā bija eksponētas grāmatas, kuru tapšanā ir piedalījusies māksliniece. Viņa lasīja bērniem dzejoļus un rādīja, kā tos interpretējusi. 

S. Ērmane-Ļitvina ir beigusi Latvijas Mākslas akadēmijas Grafikas nodaļu, kurā specializējusies grāmatu mākslā. Viņa stāsta, ka ir ilustrējusi vairāk nekā 40 grāmatu. Aktīvs darbs sācies, kad 2001. gadā iepazinusies ar dzejnieku Uldi Ausekli. Viņa stāsta, ka abiem izveidojusies laba sadarbība vairāku gadu garumā. «Viņa dzejoļi ir sirsnīgi un humorpilni. Ir interesanti tos ilustrēt,» piebilst S. Ērmane-Ļitvina.

Pirmā grāmata, pie kuras abi strādājuši, bija «Uz Klidziņu ar vienu koka zirdziņu». Atšķirībā no klasiskajām grāmatām, šai nebija taisnstūra malas. «Tas bija interesants uzdevums – ar ilustrācijām aizpildīt lapu, izmantojot katru grāmatas līkumu,» atceras māksliniece. Tajā gadā par zīmējumiem S. Ērmane-Ļitvina ieguva pirmo vietu grāmatniecības konkursā «Skaistākā grāmata 2001». Kopš tā laika tapuši daudzi krāšņi darbi. 

Grāmatu svētku viešņa bērniem stāstīja, ka parasti autors izdevniecībā iesniedz savus dzejoļus, tad tiek lemts par grāmatas iespiešanu, formātu, biezumu utt. Pēc tam dzejoļus iedod izlasīt māksliniecei, lai sagatavotu mazas skices. Vēlāk top grāmatas atvēruma kopskats un noslēgumā zīmējums lielākā formātā ar krāsām. Kad tas gatavs, to ieskenē datorā, papildina ar tekstu. Vienas grāmatas ilustrēšanai nepieciešami vidēji trīs mēneši. Māksliniece stāsta, ka process ir fiziski nogurdinošs, jo tas ir mazkustīgs darbs mājās pie galda un ir speciāli jāplāno laiks fiziskām aktivitātēm. 

Lai zīmējumi izskatītos reālistiski, piemēram, ilustrējot bebru, māksliniece pēta enciklopēdijas, meklē attēlus internetā vai dodas uz dabas muzeju. Attēlojot cilvēkus, pozas un kustības imitē pati vai lūdz to darīt ģimenes locekļiem. Jura Zvirgzdiņa grāmatas «KNORKE! jeb Tobiass un Fufū meklē Mocartu» darbība risinās Austrijā, tāpēc zīmējumus «dzīvus» palīdzēja radīt atmiņas no reiz piedzīvota ceļojuma Austrijā. Visvairāk māksliniecei patīk strādāt akvareļtehnikā, bet ir tapušas arī grāmatas, kas skicētas ar parasto zīmuli, eļļas un pasteļu krītiņiem.  

Grāmatu svētku programmā māksliniece rīta pusē Bauskas bērnu bibliotēkā bērnudārza «Pasaulīte» audzēkņiem vadīja radošo darbnīcu «Zīmējam un krāsojam». Turpat pusdienlaikā notika tikšanās ar bērnu rakstnieci Vitu Štelmaheri. Savukārt Bauskas pilsētas pamatskolā un Codes bibliotēkā bērni varēja iepazīties ar grāmatas «Bize vētras acī» autori Evu Mārtužu.

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas