Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Bērni kā eksperti Īslīcē vērtē grāmatas

Turpinās skolu brīvlaiks, un dažādas aktivitātes skolēniem rīko bibliotēkas. Bauskas novada Īslīces pagasta Rītausmu bibliotēkas aktīvākie lasītāji un grāmatu vērtētāji tikās piektdien, 27. decembrī, «Bērnu žūrijas 2013» noslēguma pasākumā.

Sanākušos bērnus bibliotēkas vadītāja Aina Pika dēvē par ekspertiem. Viņa uzsver, ka klātesošie nav parasti lasītāji, bet gan cilvēki, kas vērtē citu darbu. «Tas nav nekāds joks,» viņa smaidīdama piebilst.

Uz galda izvietota sarakstā iekļautā lasāmviela. Katram bērnam tiek dota iespēja izteikties, un viņš dalās ar pārdomām, kas radušās pēc grāmatas izstudēšanas. Tiek spriests par saturu, zemtekstiem, attēliem, burtu lielumu un grāmatas izmēriem, valodu un citiem elementiem.

Kad klātesošajiem jāizvēlas trīs labākās grāmatas no katras kategorijas, tas sagādā grūtības. Nereti pārdomas par izlasīto bērniem atšķīrās.

Bibliotekāre Ingrīda Simsone stāsta, ka lielākā daļa bērnu žūrijā iesaistījušies rudenī līdz ar skolas sākumu. Grāmatu lasīšanai atvēlēts laiks līdz janvāra vidum, kad internetā jāiesniedz to izvērtējums. Lasāmās grāmatas iedalītas piecās vecuma grupās: 1. – 2. klase, 3. – 4. klase, 5. – 7. klase, 8. – 12. klase un vecāku žūrija. Katrā grupā ir jāizlasa sešas grāmatas, vienīgi vecākiem – piecas.

Trīs aktīvākie lasītāji – Mārīte Bulle, Lauma Drozdovska un Artjoms Jakimovs – jau paguvuši nodot savus vērtējumus. Par to viņi tiek apbalvoti ar «Grāmatu lasītāju dienasgrāmatu», kurā var uzskaitīt, analizēt un interpretēt izlasītās grāmatas. Kopā Rītausmu bibliotēkā aktīvi žūrijas dalībnieki ir 11 bērni un trīs pieaugušie.

I. Simsone stāsta, ka šī akcija motivē bērnus pievērsties grāmatu lasīšanai. Savukārt A. Pika uzsver, ka tas ir labs veids, kā bērniem atraisīties un iemācīties uzstāties citu cilvēku priekšā, izteikt savu viedokli.

13 gadus vecā Mārīte Bulle, kura paguvusi jau izlasīt visas grāmatas, stāsta, ka bērnu žūrijā iesaistījusies pirmo gadu un noteikti to darīs arī turpmāk, jo tas ir aizraujošs un interesants process. Viņa uz bibliotēku līdzi ņem arī mazo māsasmeitu Nikolu, kurai mēdz lasīt priekšā jaunākiem bērniem paredzētās grāmatas.

A. Pika piebilst, ka bibliotēkā līdzās bērniem var manīt arī viņu vecākus. Tāda ir vietējā Īslīces pagasta iedzīvotāja Oļesja Staņule. Viņa brīvajā laikā kopā ar meitu Viktoriju dodas uz bibliotēku. Šogad viņa iesaistījusies vecāku žūrijā, jo atzīst, ka lasīšana ir radošs brīvā laika pavadīšanas veids.

Lasīšanas veicināšanas programma «Bērnu un jauniešu žūrija» ir Latvijas Nacionālās bibliotēkas izstrādāts un kopš 2009. gada Latvijas Bibliotekāru biedrības īstenots projekts, ko finansiāli atbalsta Valsts kultūrkapitāla fonds. Programmas mērķis ir dažādot un pilnveidot publisko bibliotēku iespējas darbā ar bērniem un jauniešiem un veicināt bibliotēkas pakalpojumu izmantošanu jauno lasītāju vidē.

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas