Bērnudārzu audzinātājām samazinās darba stundu skaitu un atalgojumu 99

Bauskas novada pirmsskolas izglītības iestādē «Pasaulīte» 14. aprīlī notika novada izglītības nodaļas, novada domes un pedagogu arodbiedrības pārstāvju tikšanās ar bērnudārzu audzinātājām un iestāžu vadību par atalgojuma problēmām.
 
Vairāk nekā 40 pirmsskolas izglītības iestāžu «Pasaulīte» un «Zīlīte» pedagogu uzrunāja Bauskas novada izglītības nodaļas vadītāja Māra Bauvare, pašvaldības izpilddirektora vietniece Ineta Ruhocka, ekonomiste Zaiga Kārkliņa, Bauskas novada domes deputāte Inita Nagņibeda un starpnovadu izglītības iestāžu arodorganizācijas vadītāja Māra Graudiņa.

 M. Bauvare iepazīstināja sanākušos ar oficiālo viedokli par iemesliem, kāpēc nepieciešams samazināt darba apjomu pirmsskolās. No stāstītā varēja saprast – izglītības nodaļai bija informācija par to, ka piecus un sešus gadus vecu audzēkņu pirmsskolas izglītības iestādēs 2014. – 2015. mācību gadā būs ievērojami mazāk nekā bija gadu iepriekš. Ņemot vērā naudas piešķiršanas principu «nauda seko skolēnam», bija skaidrs, ka finansējums būs mazāks. Tomēr pastāvējusi cerība, ka naudas pietiks.

Topot Bauskas novada jaunajam 2015. gada budžetam, kļuvis skaidrs, ka līdzekļu tomēr nepietiks. Izglītības nodaļas pārstāvji uzsvēra, ka apskatīti dažādi varianti, līdz nonākuši līdz optimālajam, pēc kura tagad izstrādā atalgojuma tarifikāciju bērnudārzos. Pirmsskolas izglītības iestādes «Pasaulīte» vadītāja Daina Kadiševska pastāstīja, ka audzinātājas par gaidāmajām izmaiņām atalgojumā informētas 16. martā, kas nozīmē, ka no 16. aprīļa saņems atalgojumu pēc jaunās tarifikācijas.

«Saprotu, ka kaut kur ir samazinājies bērnu skaits. Bet par ko mēs esam vainīgas – kā bija grupiņā 25 bērni, tā arī ir. Par ko tiekam sodītas?» neizpratnē bija vairākas audzinātājas, kuras sniegtie paskaidrojumi tā arī neapmierināja.

Ietaupījumu izglītības nodaļa plānojusi, nevis samazinot maksu par likmi, bet gan samazinot darba stundu skaitu. Argumentācija izraisīja bērnudārzu audzinātāju sašutumu.

Vispirms vadība pieķērās dežūrgrupas darbam. Nesen pēc vecāku lūguma panākts, ka audzinātāju darba laiks pagarināts līdz plkst. 19. Savukārt pirmsskolas izglītības iestādes izveidojušas dežūrgrupas – visas audzinātājas nestrādā līdz šim laikam, bet darba stundas esot ieskaitītas. Tagad šīs stundas paņem nost, maksās par šo laiku tikai dežūrgrupas audzinātājai.

Otra joma – audzinātāju kopējais darba laiks. «Audzinātājām jātiekas pusdienas laikā vienu stundu – šādu kārtību pirmsskolas izglītības iestāžu vadītājas bija ieviesušas, mākslīgi pagarinot darba laiku. Novada administrācija, ieklausoties deputātu rosinājumā, rada iespēju pirmsskolas pedagogiem tikties pusstundu laikā, kad bērni guļ, to iekļaujot abu audzinātāju darba laikā,» viedokli pauž M. Bauvare.

 D. Kadiševska pastāstīja, ka situācija nav tik vienkārša. Audzinātājas pusdienlaikā ne tikai tiekas un nodod informāciju cita citai, bet arī kopā pavada laiku dažādos pasākumos – ekskursijās, izzinošos pārgājienos, bērnudārza sarīkojumos, tiekoties ar bērnu vecākiem. «Tas ir reāls darba laiks, nevis pasēdēšana pie kafijas,» uzsvēra audzinātājas.

Ekonomiste Z. Kārkliņa rosināja ieviest sistēmu, kad divarpus dienas strādā viena audzinātāja un divarpus otra. «Ja Ziemassvētku pasākums vai ekskursija iekritīs otras audzinātājas darba laikā, tad es varēšu nenākt?» uz šādu jautājumu atbilde netika sniegta. Plānots darba laiku audzinātājām samazināt no 30 līdz 28,75 stundām.

Neskaidrības bija, par kādu summu atalgojums tiks samazināts. Audzinātāju vidū izskanēja, ka par 40 eiro. Sašutusi bija M. Bauvare: «Izglītības iestāžu vadītājas jau pirms Lieldienām informēju, ka samazinājums tik liels nebūs.» Viņa uzsvēra, ka samazinājums būs mazāks par 20 eiro, bet D. Kadiševska pieļāva, ka tas varētu būt ap 24 eiro. Diskusijās noskaidroja, ka ir vairākas atšķirības šajā jomā starp «Zīlīti» un «Pasaulīti», kas neskaidrības radīja vēl lielākas.

M. Graudiņa akcentēja, ka visvairāk problēmu šis lēmums var sagādāt izglītības iestāžu vadītājām. Lēmumu pieņemot pašvaldība, bet, ja kāds no pedagogiem izlems tiesāties par šo algas samazinājumu, tad jāatbild būšot iestādes vadītājai. Novada domes pārstāvji gan bilda, ka atalgojums Bauskas novadā esot lielāks nekā vidēji valstī un pedagogiem būtu jāpriecājas par tādām atalgojuma likmēm.

«Neredzu jēgu šai sapulcei. Viss jau ir izlemts, algas samazinātas. Kāpēc nākt un kaut ko uzklausīt, ja tāpat bija skaidrs, ka mūsu viedokli vērā neņems?!» tā tikšanos vērtēja bērnudārzu audzinātājas. Savukārt M. Bauvare pēc sapulces atzina, ka daudzas neskaidrības radušās komunikācijas problēmu dēļ, kas veidojas ķēdītē izglītības nodaļa – iestāžu vadītāji – pedagogi.

Jāuzsver, ka drīz atalgojuma sistēmu atkal var iznākt mainīt, jo Izglītības un zinātnes ministrija plāno atteikties no finansējuma modeļa «nauda seko skolēnam». Iespējams, jau septembrī atkal būs pārmaiņas.

Pievieno komentāru

Komentāri 99

qwerty

Nav cilvēku nav variantu, pie lejupejoša iedzīvotāju skaita slimnīcu vaļā vēršot ?

pirms 5 gadiem, 2015.04.17 17:36

Lotta

Nu uz šo brīdi šķiet: Bauskas novadā vispār klibo komunikācija starp cilvēkiem un domi. Dome visu sen izlemj un tad tik pasniedz kā ideju. Pašus uz mēnesi iegrūst bērnu dārzā pastrādāt par to algu- tad laikam sāks domāt kas un kā.....
Visu Bauskā vajag- baseinu, sporta zāli...tikai sāciet domāt, kam tas viss, jo cilvēki vienkārši aizmuks no šitā bardaka....

pirms 5 gadiem, 2015.04.16 15:30

Liene

Problēma nav tikai pilsētas, bet visos Bauskas novada bērnudārzos. Citur samazinās 40-50 eiro. Lūdzu vecākiem saprast, ka mazāk laika varēsim veltīt bērniem un darbam ar jums. Ārpus grafika uz darbu vairs nenākšu, jo ar steigu jāmeklē cits darbs, ko piestrādāt, lai maniem bērniem nav badā jādzīvo

pirms 5 gadiem, 2015.04.16 15:40

bēbis

Bariņš stulbu bābu tikušas pie teikšanas un nu jau raujas arī pie darīšanas. Daudzas neskaidrības un neviena sakarīga atbilde/paskaidrojums !

pirms 5 gadiem, 2015.04.16 16:21

Vilmārs

pilnīgi piekrītu

pirms 5 gadiem, 2015.04.16 17:03

pju

tad kad amēba ar maizes māti dosies pie jums

pirms 5 gadiem, 2015.04.16 19:29

@

Nedomā ne par vienu! Nevajadzīgus baseinus būvēt zin,kā la tagad izdxīvo?Raudiens nāk.Tā ir,ka vecmeitas ir ekonomistes,nezin kā plānot ğimenes budžetu.

pirms 5 gadiem, 2015.04.16 16:29

##

Ne tikai baseinu par n-tajiem miljoniem, bet arī sporta halli (skaidrībai būvēt taisās gan baseinu, gan sporta halli, divas ēkas - vienu pie tirgus, otru stadionā), kur vēl aizies n-tie miljoni, un kurš tad segs būvniecību, nu protams - skolotāji...

pirms 5 gadiem, 2015.04.16 19:33

Cik attapīgi!

Novada domes pārstāvji gan bilda, ka atalgojums Bauskas novadā esot lielāks nekā vidēji valstī un pedagogiem būtu jāpriecājas par tādām atalgojuma likmēm. Tiešām jāpriecājas, ka tik attapīga novada dome, lai varētu skandināt, ka Bauskā maksājot lielas algas vienkārši samazina atmaksājamo stundu skaitu, vienīgi nav redzams, kuri būs tie darbi, kas bērnudārzā vairs nebūs jāveic...

pirms 5 gadiem, 2015.04.16 16:39

Jam

Tas taču visās jomās tā izdarīts ir.Samazina darba stundas un skaitās ,ka alga palielināta,nav jau tā bēda tikai pedagogiem.

pirms 5 gadiem, 2015.04.16 17:02

protams

galvenais ka izpilddirektoram izpilddirektora vietniecei un vēl bariņam pacēla algas pat līdz 300 EUR, bet skolotājiem jau neko nevajag

pirms 5 gadiem, 2015.04.16 19:35

pops

Labam pedagogam nav žēl,ka maksā labu algu,bet vienai otrai sudzītei gan jāpaxomā kā pedagogam jāğērbjas-pliki pupi un vēderi ar pirsingu nabā,tāpat mini 45 gados izskatās gan vulgāri,gan piedauzīgi,vadītājiem jādomā vai šādus vispā atxtāt darbā.

pirms 5 gadiem, 2015.04.16 17:36

inna

Pilnigi piekritu

pirms 5 gadiem, 2015.04.16 18:29

japsis

Tā ģērbjas ne tikai Bauskas novada audzinātājas.

pirms 5 gadiem, 2015.04.16 19:19

120 IPV

Nav jau tikai audzītes b/d paskatieties uz novada dāmām,domā ka kaulainas tad drīkst 46 gados vilk mini,tas nekas,ka krunku vāceles.

pirms 5 gadiem, 2015.04.16 18:46

Liene

Problēma nav tikai pilsētas, bet visos Bauskas novada bērnudārzos. Citur samazinās 40-50 eiro. Lūdzu vecākiem saprast, ka mazāk laika varēsim veltīt bērniem un darbam ar jums. Ārpus grafika uz darbu vairs nenākšu, jo ar steigu jāmeklē cits darbs, ko piestrādāt, lai maniem bērniem nav badā jādzīvo

pirms 5 gadiem, 2015.04.16 19:10

japsis

Ceru ka Ogres novada pašvaldībā,dažus bērnudārzus ar paķidās...

pirms 5 gadiem, 2015.04.16 19:17

''''''''

Visus vajadzētu paķidāt, tāpat savas stundas nenostrādā, tik sūdzās, ka mazas algas,Plkst .18 vairs neviena bērna nu lūdzu tad skaitiet.

pirms 5 gadiem, 2015.04.16 20:26

atziņa

Raiti, paldies ka tik laicīgi parādīji savu patieso seju, jo nākamajās vēlēšanās par tevi vairs nebalsošu, nu paldies par batoniem

pirms 5 gadiem, 2015.04.16 19:41

anita

Es arī gribētu tā, ka pie mana astoņu stundu darbalaika, kas ilgst no 8 līdz 17 ar stundas pārtraukumu es ietu prom no darba jau pulksten 16 bet man maksātu it kā es strādātu līdz 17
jā, tā būtu labi, tas būs tāpat kā tais bērnudārzos!!

pirms 5 gadiem, 2015.04.16 19:42

BNA blondīnei

tev un tev līdzīgām klubiņā alga sakārtota virs 1000eur kuru nenopelni un vēl atliek laika puse dienas klaču sist un kafiju padzert. Lai tava vēlme piepildās! "lielāku virs vidējā" algu kā bernudārzos ! un pastrādāt kādu gadu bērnudārzā tad redzēsi kādu meldiņu vilksi!

pirms 5 gadiem, 2015.04.16 20:05

:(

Nevajaga salīdzināt iepriekšējos gadus un pilsētu ar laukiem. Pilsētā jau sen skolotājas precīzi nostrādā noteiktās stundas,kaut arī bērnus izņemlidz 18.00, bet dežūrgrupas līdz 19.00, bet tājau ir tiekas nezina šo sistēmu nesaprot. Vienmēr tikai uzskata bērnudārza audzinātājam tik viegli, bet to, ka mēs ieliekam pamatu Jūsu bērniem, darbojamies visu dienu ar viņiem nevienam neliekas svarīgi, jo šobrīd nav svarīga kvalitāte, bērna attīstība, bet gan naudas ietaupījums. Jā,350,00 eiro ir pārāk liela alga pēc nodokļu nomaksas , ir šausmīgi liela, vajadzētu gan noņemt, bet darba pienākumus gan aizmirst noņemt. Jādara visu ko ieprieks, bez ierunām.
Deputāti gan sev neaizmirsa pielikt, par šiem novada domes deputātiem tiešām vairs nevēlēšu, jo viņi par saviem novada bērniem, iedzīvotājiem vispār nerūpējas un nedomā. :(

pirms 5 gadiem, 2015.04.16 20:11

to BNA blondīnei

kā tu vari mani tā apvainot virs 1000 eur? man ir stipri virs tūkstots eiro, tas ir 1249.49 EUR uz rokas (amatprsonu samaksa)

pirms 5 gadiem, 2015.04.16 22:24

ada

Audzinātājām darbs sākas septiņos, beidzas divos, tā ka strādājot bez pārtraukuma tās pašas 7 stundas, kas Jums visiem, vien sanāk. Neskaud.

pirms 5 gadiem, 2015.04.18 23:41

Janka

Super, sev arī lai apgriež. Būtu labāk fūrēm likuši maksāt par cauri braukšanu Bauskai un naudas pietiktu visam.

pirms 5 gadiem, 2015.04.16 19:52

boļševiks

4.maija režīms ir sevi izsmēlis un jau tuvākajā laikā sabruks pats no sevis.

pirms 5 gadiem, 2015.04.16 20:34

mamma

Labi ka Kantri festivālam varēja tos 10000 eiro dome piešķirt.

pirms 5 gadiem, 2015.04.16 20:44

Te

Visiem ir jāsrrādā pilna darba diena nevis pagrozās un čau arī bērnudārzā

pirms 5 gadiem, 2015.04.16 21:06

Zinu

Ziniet piegriezies sen jau , ka skolotaaji um bernudarza adzinaataaji suudzas par atalgojumu,esmu straadaajusi arii sajaa nozaree un nekur nav bijis tik labi. Vasara briiva,apmaksaata :) un neesam parstraadaajusaas ,lai ko neteiktu ,saliidzinot ar citaam darba vietaam. Beidziet vienreiz gausties un tieshaam saakiet straadaat...................

pirms 5 gadiem, 2015.04.17 02:00

Zinai

????? kuraa bernudarza tu esi straadaajuse? administraacijas? par to ka neesi parstraadaajusaas tas tiesa

pirms 5 gadiem, 2015.04.17 06:13

to - Zinu

To, ka tu nestrādā b/dārzā tas ir skaidrs kā diena. Pamēģini pastrādā ar 20 un vairāk sešgadniekiem , iemāci viņiem gada laikā tekoši lasīt, rēķināt, rakstīt rakstītiem burtiem un citas ne mazāk svarīgas prasmes! Kā vispār nav kauna,kaut ko tādu rakstīt? Protams, var būt tev ir tāds darbs, kur lielāko dienas daļu relaksējies pie kafijas tases un fantazē!!!! Nolaidieties lielie kungi uz zemes!

pirms 5 gadiem, 2015.04.17 07:14

q

Tad kāpēc vairs nestrādā, ja tur tik labi bija? Tur tik vieni labumi. Bet laikam pārāk aprobežota esi, lai varētu strādāt par pedagogu. Nu žēl man tevis!

pirms 5 gadiem, 2015.04.17 14:41

Mamma

Ārprāts! Esmu pieteikusi bērnu Uz Pasaulīti. Varu iedomāties, kā audzinātājas negribēs nākt uz darbu. Kāda vairs atdeve? Bērni būs cietēji, jo audzinātājas principa dēļ vairs negribēs pielikt pūles bērnu apmācībai. Valsts piespiež ģimenēm doties projām.

pirms 5 gadiem, 2015.04.17 08:59

mammai

Nebaidieties, pūles pieliksim un sirdi arī, tikai to atmaksāto darba stundu būs mazāk, kā nepieciešams. Un tās neapmaksātās mēs vienkārši nebūsim, jo būs jāstrādā vēl kādā citā darbā...

pirms 5 gadiem, 2015.04.17 09:30

es

Mīļā mamma, ar tādām cāļa smadzenēm audzini un māci pati savu bērnu.

pirms 5 gadiem, 2015.04.17 14:30

Inga

Skumji, ka kādam skauž mūsu alga ar augstāko izglītību zem 300 eiro, skumji, ka kādam liekas, ka to pašu mēs neesam pelnījušas.Drīz mums pašām laikam vajadzēs novadam piemaksāt par to lielo laimi strādāt- tā taču ir viena vienīga izprieca- 25 mazuļus audzināt, skolot un lolot....Šādu cinisku attieksmi no priekšniecības neesam piedzīvojušas nekad!

pirms 5 gadiem, 2015.04.17 09:03

Raitis

nu nau, nu nau jau tik traki

pirms 5 gadiem, 2015.04.17 10:38

Piekrītu Ingai

Jā tāda attieksme pret strādājošiem tiešām nav bijusi ne pie vienas vadības.Liela vilšanās Ābelnieka kungā.Pieminekļi ir laba lieta,bet nevajag aizmirst dzīvus cilvēkus.

pirms 5 gadiem, 2015.04.17 19:51

to Piekrītu Ingai

skolotāji, jācer ka pēc diviem gadiem jūs visi atcerēsieties, ka eksponātiem vieta muzejā, nevis novadā un pensionāriem mājās pie TV

pirms 5 gadiem, 2015.04.17 22:19

Vietējās ziņas