Bērzkalnu skeitparka konstrukcijas kļuvušas dzīvībai bīstamas; pašvaldība meneša laikā to sola nojaukt 18

Rampas Bērzkalnu ciema skeitparkā savu laiku nokalpojušas. Konstrukcijas atverēs nu krājas atkritumi, ielāps pie ielāpa, te bleķa, te skaidenes gabala formā, A4 formāta vēstījums, pienaglots pie noskritušās būves, vēsta, ka skeitparku izmantot aizliegts, jo notiek atjaunošanas darbi. Taču realitātē no renovācijas ne vēsts.

Skeitparks Īslīces pagasta Bērzkalnos 2014. gadā izbūvēts ar Eiropas Lauksimniecības fonda lauku attīstībai (ELFLA) simtprocentīgu atbalstu 21 335 eiro apmērā. Toreiz vietējā biedrība «Labums» startēja Bauskas rajona lauku partnerības izsludinātajā konkursā un saņēma akceptu. Biedrības «Labums» vadītāja Anna Urtāne atklāja, ka uzraudzības periods ir beidzies un organizācijai nav līdzekļu, lai skeitparku atjaunotu.

Aptur nojaukšanu
Ar pašvaldību panākta vienošanās par būves nojaukšanu. «Es sapratu, ka nevienam neko nevajag. Kad mēs ar ģimeni vēl dzīvojām Bērzkalnos, atklājās, ka mājas iedzīvotāji paši savu bērnu dēļ nevar ne zāli appļaut apkārt skeitparkam, ne atkritumus savākt,» teic Anna Urtāne, kura ar saimi nu jau pārcēlusies uz dzīvi Jēkabpilī, tālab arī interese par objektu ir mazinājusies.

Pašvaldība jau pagājušā gada augustā bija gatava sākt demontāžas darbus, bet buldozera šķūri apturēja tuvējās mājas iedzīvotājs Sandris Viļumovs, kurš lūdza jaukšanu izbeigt, jo bija gatavs uzņemties skeitparka konstrukciju atjaunošanu. To solījis paveikt rudenī, bet nekādas aktivitātes nesekoja, un aina tur nav mainījusies.

«Bauskas Dzīvei» S. Viļumovs apgalvoja, ka no sava nodoma nav atteicies. Pašlaik, apstākļu spiests, viņš maizi pelna Norvēģijā, bet no savas algas ir gatavs atlicināt līdzekļus, lai skeitparku savestu kārtībā. «Ir nepiedodami ļaut sagraut šādu veidojumu. Iespējams, daļai iedzīvotāju ir šaurs interešu loks, kas aprobežojas ar sēdēšanu uz dīvāna un TV skatīšanos vai lūkošanos citos viedierīču ekrānos, tālab arī nekas neinteresē. Te jaunajai paaudzei tiek piedāvāts aktīvi pavadīt brīvo laiku, tikai vajag finieri, skrūves, darbarokas, lai nodrošinātu piemērotus apstākļus, nevajag arī prāvu naudu,» pārliecināts bērzkalnietis, kuram pašam aug trīs bērni, kas aktīvi izmantojuši skeitparku.

Nav naudas
Īslīces pagasta pārvaldē, kuras redzeslokā skeitparks bija līdz brīdim, kad Bērzkalnus pievienoja pilsētai, šo situāciju ļoti labi pārzina. Pārvaldē Sandrim izlīdzēts ar padomiem, vēstīts arī par Bauskas rajona lauku partnerības izsludināto jauno projektu konkursu, taču viss palicis sarunu līmenī. Arī biedrības «Labums» vadītāja A. Urtāne bērzkalnietim savu organizāciju sacījusies par velti atdot, lai tikai procesu iekustinātu un skeitparku varētu nenorakstīt, taču iniciatīva nav sekojusi. Kālab vārdi nerealizējās darbos, to S. Viļumovs «Bauskas Dzīvei» neatklāja.

Īslīces pagasta pārvaldē apliecināja, ka skeitparku salabot vēl tagad ir iespējams, lielākā vaina esot virsējais klājums. Iekšējās pārsedzes, karkass neesot ļoti bojāti. Ja pieaugušie būtu ieinteresēti, vajadzīgo naudas summu būtu varējuši pa dzīvokļiem savākt, bet te nevienam neko nevajag, vien bērniem ir tā gribēšana. Pieaugušajiem tikai problēmas – liels troksnis, atkritumi, nekārtības. «Tur ir četras piecas daudzdzīvokļu mājas un vēl privātmāju ciemats, kur ir daudz bērnu, taču izrādījās, ka visā Bērzkalnu ciemā vienīgā aktīvā iedzīvotāja bija Anna Urtāne, kurai kaut ko vajadzēja, kura izveidoja bērnu rotaļu laukumu mājas pagalmā un realizēja skeitparka projektu. Pa šo laiku vairāk neviens interesi nav izrādījis,» sacīja Īslīces pagasta pārvaldē.

Cik pārvalde varējusi, tik mēģinājusi tikt galā ar šīs teritorijas apsaimniekošanu. Tika uzliktas metāla mucas, kurās ievietoti miskastes maisi, bet mucas ātri vien pazudušas. Novietoja atkritumu tvertni, tā tika izdemolēta. Kad būve kļuvusi bīstama, tā apvilkta ar brīdinājuma lentēm, taču tās noturējušās vien divas dienas. Lai būtu kārtība šādā objektā, jābūt kādam atbildīgajam, kas kontrolē situāciju, uzskata pārvaldē. Rudenī Bauskas novada dome aicinājusi skeitparku pārņemt pagastam, taču no šādas rīcības Īslīce atteikusies, jo tas būtu vēlāk jānodod pilsētai, bet kādu objektu varēja nodot, ja nav līdzekļu tā sakārtošanai. Arī iepriekš novada domei lūgts atbalsts, bet atbildē saņemts, ka svešā mantā ieguldīt naudu vietvara nav tiesīga. Tagad jau novads pat elementārām lietām līdzekļus nevarot atvēlēt, kur nu vēl skeitparkam. Katru gadu tiek startēts konkursā «Ģimenei draudzīgākā pašvaldība», vēlme jau ir tikt šajā godā, bet, kad jāiegulda sava artava, izturēšanās ir rezervēta, kā šajā gadījumā, – atjaunošanai līdzekļu nav, bet nojaukšanai atrodas.

Dzīvībai bīstams
Bauskas novada domes saimnieciskās nodaļas vadītājs Jānis Feldmanis uzsvēra, ka skeitparka konstrukcijas kļuvušas dzīvībai bīstamas, tāpēc arī pieņemts lēmums tās demontēt. Viņš atzīmēja, ka pašvaldība nevar pārņemt mantu, kura neatrodas uz pašvaldības zemes. Nekustamais īpašums Bērzkalnu ielā 53 Bauskā, kur atrodas skeitparks, nav pašvaldības īpašums, un vietvara to nav iegādājusies.   

Skeitparka demontāžas izmaksas pašvaldībā gan nevarēja precizēt. Tika atzīmēts, ka nākamajā plānošanas periodā paredzēti Eiropas Savienības fondu līdzekļi aktīvās atpūtas infrastruktūras objektu būvniecībai un Bauskas novada pašvaldība noteikti startēšot šajos projektos. Līdztekus tiek uzskaitīts, kas Bauskā pēdējos gados tapis: uzbūvēts peldbaseins, sporta halle, 2. vidusskolas stadions ar vairākiem aktīvās atpūtas elementiem, ko var izmantot visi novada iedzīvotāji. Ir izbūvēti gājēju un velo celiņi uz Rītausmām un Bērzkalniem.


Lai arī brīdinājuma zīme aicina skeitparku neizmantot, brīvlaika siltajās dienās te jauniešu netrūkst. Sastaptais 14 gadu vecais bērzkalnietis Ričards Kuziks un 16 gadu vecais baušķenieks Ņikita Ņikitins skaidro, ka Bērzkalnu skeitparks nožūst ātrāk nekā Bauskas analogs, tālab arī vienmēr tas agrāk tiek izmantots. Puiši atzīst, ka būve ir bīstama, taču brīvo laiku ir vēlme pavadīt aktīvi. Kad skeitparks nav bijis sacaurumots, Ričards te bijis katru brīvu brīdi. Viņš atzīst, ka būtu ļoti nožēlojami šādu būvi nošķūrēt un atdot iekuram. Puiši ir vienisprātis, ka skeitparku ir iespējams atjaunot, vien materiāls jāizvēlas izturīgāks par iepriekšējo.

Jaunieši aizmirsti
«Es šeit sāku savu ekstrēmo sporta veidu karjeru. Lai būtu izaugsme, nepieciešama dažādība – vienu dienu vienā skeitparkā, otru – citā. Pārsvarā izvēlos braukāt ar BMX velosipēdu. Bauskā vecajam skeitparkam nolietojoties, jaunu arī neviens negribēja būvēt, jo visur tas ir traucēklis. Mani vecāki bija tikai par to, lai Bauskā būtu pieejama šāda būve, arī gribētāju nodarboties ar šiem ekstrēmajiem sportiem netrūkst. Tiesa, ar BMX braukā mazāk, jo izmaksas prāvākas, bet ar skūteriem diezgan daudzi sākuši ņemties. Bauskas skeitparkā uz uzstādītajām sešām rampām ietilpība ir maza, notiek drūzmēšanās. Tāpēc labāk, ja ir vismaz divi skeitparki, tad plūsma sadalās. Tas izslēdz arī traumatismu, drošāk braukāt,» stāsta Ņ. Ņikitins.

Jaunieši uzskata, ka pašvaldībai nerūp viņu intereses, drīzāk viņi esot kā gruzis acī, jo velkot paralēles ar nekārtībām, troksni, atkritumiem. «Mēs, kas braukājam, cenšamies rūpēties par šīm vietām. Te atnāk arī dzērāji un pīpmaņi, kas rampas izmanto soliņam un atstāj savus gružus. Tie ir cilvēki, kuriem ar ekstrēmo sportu vispār nav nekādas saistības. 30, 40 gadus veci un vecāki iedzīvotāji te  dzer, smēķē un piespļauda ar saulespuķu sēkliņām. Mēs lūdzam, lai nedara, taču neviens mūsos neklausās. Pie Bauskas skeitparka bija izvietoti tā lietošanas noteikumi – tur bija rakstīts, ka bērni nedrīkst skraidīt bez aizsarglīdzekļiem un pārvietoties bez speciāla transporta, taču jau trešajā dienā tie pazuda. Taču mazuļi bizinē uz nebēdu. Nāk ar vecākiem, prasām, lai vismaz zem riepām nelien, bērnu laukumiņš ir tepat blakus, bet vecāki atteic, ka atvase grib izkustēties un nekur neesot rakstīts, ka to nevar darīt.

Lai uzturētu kārtību, vajadzētu izvietot videonovērošanas kameras. Tad varbūt kāds sāktu domāt par savu rīcību. Mēs, tāpat kā vecāki, uzskatām, ka ideāli būtu, ja teritorija tiktu norobežota, kā tas ir citās pilsētās, un rūpes par apsaimniekošanu uzņemtos pašvaldība.

Bauskas skeitparkā ir labāka kārtība, tur ir konteiners un arī atkritumu tvertne pie soliņiem. Bērzkalnos bija tikai puļķis, uz kura uzkarināts atkritumu maiss, bet otrajā dienā koks bija salauzts un maisu vējš bija aiznesis,» stāsta Ņ. Ņikitins.

Skeitos pie novada domes
Ņikita akcentē, ka daļai Bērzkalnos mītošo bērnu vecāki uz Bausku neļauj braukt, tad nu jādzīvo kā slazdā – ja pieaugušie nedodas līdzi, iemaņas un prasmes jānobremzē. «Vai labāk, ja bērni dzīvo četrās sienās pie datoriem? Tagad jau skola ir pie datora, visi sagūluši gultās, un muskulatūra netiek nodarbināta, viss atrofējas. Vēl trakāk, ja brīvajā laikā 13 un 14 gadus veci pusaudži lieto dažādas tabletes, smēķē zālīti.

Jā, es nodarbojos ar ekstrēmu sporta veidu, un te iespējams gūt traumas, bet labāk es sportoju, attīstu sevi fiziski un morāli, nevis apreibinos. Nav noslēpums, ka daļa Bauskas jaunatnes niekojas ar aizliegtajām vielām, vazājas pa ielām un bēg no policijas. Ja nav piedāvājuma, sanāk jau, ka tikai šiem netikumiem var pakļauties. Daudzi gribējuši kaut ko sākt, bet Bauskā nav, kur izpausties. Bērzkalnos skeitparks ir salauzts. Es braukāju ilgi, esmu pieradis. Ja ģimenes grib, lai bērniem būtu pilnvērtīgs piedāvājums, jāpārceļas uz citu pašvaldību,» domā Ņ. Ņikitins.

Peldbaseins «Covid-19» dēļ slēgts, vasarā arī durvis ciet, alternatīva ir stadions, bet tur arī diezgan bieži uzturoties tādi, kas dzer, pīpē vai lieto narkotikas. Tāpēc uzrunātajiem jauniešiem neesot ne mazākās vēlēšanās uz turieni iet. Puiši apstiprina, ka darīs visu, kas ir viņu spēkos, lai nepieļautu skeitparka likvidēšanu Bērzkalnos. «Ja vienu dienu atnāksim un šeit būs tukša vieta, paņemsim pārvietojamo rampu no Bauskas skeitparka un iesim pie novada domes laukumā atgādināt par savu eksistenci,» sola Bērzkalnu skeitparkā sastaptie jaunieši. 

Pievieno komentāru

Komentāri 18

Dita

Ārprāc... Laikā kad saka, lai tik iedzīvotāji iet laukā un stiprina veselību, šeit tiek darīts pretējais - jauc nost un sēdiet mājās. Ā nu ja, rīko pastaigas ar telefonu rokā lai no ekrāniem nepazūd pat esot ārā. Lūdzu, atjaunojiet šo parku. Troksnis traucē... Tas ir bērnu prieka troksnis, lai tik skeito. Nē, nu kā tā var, ka jauc nost.

pirms 15 dienām, 2021.04.04 07:50

labi, Dita

Nejaucam, ja tu negribi, vai tad labāk lai kāds nositas vai savainojas?

pirms 15 dienām, 2021.04.04 10:18

Tieši tā, jaunatne jau tā tiktāl pielīmējusies pie ekrāniem, ka nost ir grūti dabūt, bet pat lieldienās aicina staigāt ar ierīcēm un savu degungalu nepacelt! Vai tas tomēr nav nožēlojami?

pirms 13 dienām, 2021.04.06 09:06

Taapat

Vispār jau novadam ir konkurss kaut kāds, kur var dabūt līdz 1tūkstotim. Bet nevienam ne kas neinteresē, ja vēl pakaļa jāpakustina... Toties ja, kas notiek, tad katrs par savu pienākumu uzskata komentāros nolikt aktivitāti...

pirms 15 dienām, 2021.04.04 08:41

?

Bet vai pašvaldība uzrunāja? Būtu informācija, varbūt kāda organizācija arī atsauktos.

pirms 14 dienām, 2021.04.04 23:02

0-0

īstais brīdis partijām, kuru programmās ir iekļauts solījums "nodrošināt bērnu aktīvu laika pavadīšanu, būvēt rotaļu laukumus u.t.t.", parādīt, ka programmas nav tikai tukši vārdi. Balsošu par to partiju, kura līdz vēlēšanām atjaunos skeitparku.
Saucam partijas un līderus:
1) Latvijas attīstībai, Ināra Pētersone, solījums: Veidosim mūsdienīgus un drošus bērnu rotaļu, ielu vingrošanas un āra sporta laukumus;
2) VL/TB&LNNK, Aivars Okmanis, solījums: Bērnu labklājībai nodrošināsim ne vien labiekārtotus rotaļu laukumus un modernizētas izglītības iestādes, bet arī brīvpusdienas;
3) LRA, Guntis Kalniņš, solījums Attīstīsim fizisko aktivitāšu laukumus visām iedzīvotāju grupām;
4) LSDSP, Atis Avots, solijums - Sekmēt sporta infrastruktūras attīstību un sakārtošanu visā teritorijā, ieskaitot sporta zāles pie Iecavas un Vecsaules pamatskolām, Skaistkalnes vidusskolas, stadionus un citas sporta būves, lai radītu iespējas sportiskām aktivitātēm. Popularizēt veselīgu dzīvesveidu;
5) Saskaņa, Andris Arcimovičs, solijums - veicināsim bērnu spēļu laukumu ierīkošanu, esošo uzturēšanu;
6) ZZS, Jānis Kovals, solījums - nodrošināt kvalitatīvu brīvā laika pavadīšanu (kultūras, sporta un izklaides iespējas);
7), KPV.LV, Aleksandrs Novickis, solijums - Sporta infrastruktūras objektu būvniecība un rekonstrukcija;
Vienlīdzīga sporta objektu pieejamība visiem novada iedzīvotājiem;
8) jaunvā Vienotība, Dina Romanovska, solījums - Labiekārtosim publisko dzīves telpu (pagalmus, laukumus, bērnu un pieaugušo aktīvas atpūtas vietas u.c.).

pirms 15 dienām, 2021.04.04 10:44

0-1

Balsošu par partiju, kura man uzdāvinās puspuvušu banānu!

pirms 14 dienām, 2021.04.05 00:14

vispār jau

mēs dzīvojam tā saucamajā tirgus ekonomikā, bet domāšanā un rīcībā nekur tālāk par t.s. sociālisma modeli neesam tikuši. Jebkuru izklaidi, tai skatā tādu, kā šis skeitparks normālā rietumu sabiedrībā uztur komersants, kas var būt arī biedrība, domubiedru apvienība, kas arī atbild par šādu būvju uzturēšanu un drošību tajās. Bet šeit redzams sociālisma modelis, pašvaldība uzceļ, un tālāk par to nekāda interese, konkrētā summa "apgūta" un viss. Tiesa, ja jau mēs pašvaldībām maksājam tik lielus nodokļus un uzturam tik daudz štata vienības domē, tad šādā, sociālisma gadījumā, domei būtu jāvar savi novada ļautiņi arī izklaidēt, lai vismaz zinātu, par ko viens otrs tur krēslā sēžot algu saņem

pirms 13 dienām, 2021.04.05 19:29

vispār jau nē

konkrēto skeitparku neuzcēla pašvaldība, bet gan biedrība, kas par to nerūpējās. Pie tam uzcēla pat ne uz pašvaldības zemes.

pirms 13 dienām, 2021.04.06 09:52

Jānis

Vispār jau, vai Tev nebija skaidrs, ka biedrība par to rūpējās, kamēr te uz vietas bija biedrības vadītāja. Pārējiem jau nekādas intereses nebija. Pašvaldība varēja no biedrības pārņemt skeitparku un parūpēties par to. Varēja uzlikt novērošanas kameras, varēja uzraudzīt un kvalitatīvi salabot, lai nebūtu šādi caurumi un ielāpi. Kā lielākā daļa sabiedrības iesēdušās mīkstos zviļņos un ieurbušās ekrānos, tā arī pašvaldībai ērtāk un labāk nelikties ne zinis un tikai, kad sākas bļaušana mīļā miera labad šo traucēkli nošķūrēt un turpināt laiskoties. Šķiet pilsētu mēs veidojam pensionāriem– ne bērniem, ne jauniešiem te nav ko darīt, arī dzīvojamais fonds te nekāds, īrei dzīvokļu vispār nav, īpašumiem cenas uzskrūvē, ko tad te jaunie vispār var pasākt...

pirms 13 dienām, 2021.04.06 10:16

vispār jau jā

runa neiet par tādām "biedrībām" kas valstī rodas kā sēnes pēc lietus, lai izmangotu pašvaldības vai ES fondu līdzekļus, tos "apgūtu", un pēc tam viņu paveiktajam "gailis pakaļ nedziedātu"

pirms 13 dienām, 2021.04.06 13:02

!

Vienkārši nožēlojami, ka pašvaldība nevar pārņemt skeitparku un padomāt par bērnu un jauniešu brīvā laika pavadīšanas iespējām. Neatrodas tūkstoši salabot, bet atrodas nauda nojaukšanai. Vai nav ciniski? Tagad lasu, ka aktīvisti ar pašvaldības projekta atbalstu grib izveidot modernu velo parku. Ak, jā,nevis Bauskā, bet Uzvarā. Interesanti gan, kā tad tie Bauskas bērni uz šo moderno būvi tiks, ja no centra bērnus pat uz Bērzkalniem nelaiž. Protams Uzvarā ir sponsori Uzvara Lauks LRS Mūsa un citi, var šauram lokam arī velo parku veidot, bet Bauskā visu gan jauksim nost, lai ir tukša vieta, klusums un nevienam nav problēmu!

pirms 13 dienām, 2021.04.06 09:04

tuvākajā nākotnē

tieši Tev un Tev līdzīgi domājošiem pašvaldība dibinās amatvienību, vai pat veselu nodaļu, kuras amatpersonas Tev un taviem pēcnācējiem personiski norādīs, kādas krāsas tualetes papīru izvēlēties un ar kuru roku to lietot

pirms 13 dienām, 2021.04.06 16:42

.

Naudu demontāžai atradīs, bet visticamāk par to pašu summu varētu atjaunot, bet naudas nav.

pirms 13 dienām, 2021.04.06 17:35

Persika

Pirmkārt sāksim ar savu bērnu audzināšanu, lai neko nelauž. Otrkārt skeitparka izbūvei vajag izvēlēties cita veida materiālus kas būtu izturīgāki gan pret laika apstākļiem gan nebēdņu rokām.

pirms 12 dienām, 2021.04.07 10:51

Smieklis

Cik pašvaldibu celiņi un iestades telpas bīstamas!!!!!!
Par to galva nesāp .....ko???

pirms 11 dienām, 2021.04.07 22:33

Labi, dita atbilde

Vai tu tur esi bijusi, braukajusi? Es tur zinu kur katrs caurums ir un censos izvairities, man tas sanak bet citiem ne, jus izvelaties pasu sliktako izeju lai pielagotu situaciju savai gribai.

pirms 4 dienām, 2021.04.15 07:54

Ricards

Es dzivoju dazus dzivoklus atpakal, ejot ara ar suni, skeitparks izdemolets, nevis pazudis, bet izdemolets lidz nepazisanai, lielaka rampa apgazta, skeitparks ir uz pusem. Ja kads nav redzejis ka tas izskatas, man instagrama ir video, ig - dzesns.

pirms 4 dienām, 2021.04.15 07:58

Vietējās ziņas