Bērzu sulu laiks turpinās 3

Šogad pirmo reizi bērzu sulas Bauzes tirgū Bauskā pircējiem piedāvātas jau pašās februāra beigās. Kļavu sula gan sen jau beigusies, jo šie koki sulojuši janvārī.

Sandra Vitkovska Bauskas novada Codes pagasta piemājas saimniecībā «Pļaviņas» pēdējos piecus gadus saimnieko bioloģiski.
Kā Sandra pati saka – dzīvo meža malā. Savulaik, tikai pateicoties laimīgam gadījumam, no kolhoza atpirktas vectēva mājas, kas bija paredzētas nojaukšanai, vēlāk arī atgūta zeme. Bērnībā vecvecāku mājās pavadītas vasaras, tagad te jau 29 gadus ir Sandras piemājas saimniecība «Pļaviņas».

Saimniecībā ir ap 200 trušu, Sandra audzē rudens avenes, vāc zāļu tējas, bet pavasarī tecina bērzu sulas. Saimniece rēķina, ka ar trim urbumiem pilnīgi pietiekot. Sulas tiek pildītas litra vai 1,5 litru pudelēs un sasaldētas. Pudeles jau laikus iegādātas, saldētavai jābūt atbilstīgi visām Pārtikas un veterinārā dienesta prasībām – to regulāri pārbauda inspektors. Bērzu sulu Sandrai pietiek visiem – pašiem, radiem, draugiem, arī pircējiem. Jauniem kontaktiem sludinājums «Bauskas Dzīvē» lieti noderot.

Cik vien Sandra sevi atceras – mājās vienmēr ir tecinātas bērzu sulas. Vēl viņai no seniem laikiem patīk pierakstīt ikdienas notikumus savā īpašajā notikumu grāmatiņā: kas iestādīts, kas iesēts, kāda raža, kādi darbi izdarīti, kas pa dienu noticis. Te arī gadu garumā starp citiem darbiem un notikumiem var atrast visu par bērzu sulu tecināšanu – kurā gadā kāds pavasaris, kad pirmais urbums, visa bērzu sulu tecināšanas vēsture «Pļaviņās». Šogad pirmais urbums 1. martā, sulas tek labi un ir saldas. 2016. gadā pirmais urbums bijis 10. martā, bet sulu laiks īss, jo koki strauji salapoja. 1995. gada 20. februārī atlidoja cīruļi, 5. martā sākuši tecināt sulas.

Saskaitām ap 30 bērziem mājas apkārtnē, te ir arī S. Vitkovskas vectēva stādītie, tos šogad Sandra saudzē, bet nu jau «Pļaviņās» šiem blakus izauguši arī Sandras dēla Kārļa stādītie bērzi.

Pievieno komentāru

Komentāri 3

lasītājs

Plastmasas pudelēs turēt sulu nav veselīgi

pirms gada, 2020.03.30 15:53

rakstitājs

Baltmaizi ēst arī nav veselīgi, satur tik pat, ja ne vairāk, kancerogēnās vielas kā plastmasas pudeles.

pirms gada, 2020.03.31 14:12

kannika

mes pildam 3l burkās, un pagraba iekšā! karstaja laika, piem, maija lieti noder ko padzerties, vai atkal siena talkas laikā, ista veldze.

pirms gada, 2020.03.30 17:58

Vietējās ziņas