Bibliotekāres aizrauj brīvā stila ideja 4

Bauskas bērnu bibliotēkā 6. aprīlī notika Vecumnieku, Bauskas, Rundāles novada, Valmieras un Ogres bibliotēku pārstāvju un Gētes institūta speciālistu seminārs par inovatīvām metodēm bibliotēkās. Semināra temats bija «Bibliotēka jauniešiem. Free Style» (brīvais stils), informē Sarmīte Freimane, Bauskas bērnu bibliotēkas vadītāja. Brīvā stila bibliotēku jomā līdere ir Vācija. Par šajā valstī gūto pieredzi semināra dalībniekus informēja Valmieras un Ogres kolēģes un Gētes institūta lektores. Jaunās metodes nolūks ir lasīšanas un citu intelektuālu darbību veicināšana jauniešiem līdz 26 gadu vecumam, kuri nelasa un neapmeklē publiskās bibliotēkas, jo tajās iedibināto sistēmu uzskata par personīgās brīvības ierobežojumu.  Tādēļ Vācijas pilsētās tiek dibināti «Free Style» centri, kur ir grāmatas, elektroniskie saziņas līdzekļi, spēļu konsoles, audio un video sistēmas, DVD ierakstu kolekcijas. Interjeru noformēšanā tiek izmantots grafiti, japāņu stilā zīmēti komiksi jeb mangas. Šos centrus, kas ir jauniešu tikšanās vieta, vada bibliotekāri, ļaujot apmeklētājiem brīvi darboties, vienlaikus arī netieši izraisot interesi par lasīšanu. Rundāles novada Bērsteles bibliotēkas vadītāja Inta Mihailova semināru uzskata par iedvesmojošu: «Man bija ļoti, ļoti interesanti. Reti kad, klausoties lektoru stāstījumu, var izjust absolūtu klātbūtnes efektu. Biju tā pārņemta, ka šķita - pati staigāju pa Drēzdenes un Diseldorfas «Free Style» centriem. Vai šis modelis varētu būt efektīvs arī Latvijā? Domāju, ka pilsētās noteikti. Nodibināt šādu centru, piemēram, Bērstelē nevarētu, jo ciema jaunieši mācās vidusskolā un jau ir iesaistīti dažādās nodarbēs. Laukos vispār ir ļoti maz jaunu cilvēku. Toties Bauskā metodes ieviešana, manuprāt, attaisnotos, nerunājot par lielām pilsētām. Semināra idejas mani tā aizrāva, ka papildinformāciju meklēju internetā un sūtu portālu adreses kolēģēm, kuras seminārā nepiedalījās.»

Pievieno komentāru

Komentāri 4

eu

litai:
nosākuma jāsakārto pašam sevi un, šķiet, ka tas Jums nudien nepieciešams.
Vismaz bibliotekāres meklē veidus, ka mudināt bērnu un jauniešus lasīt, iegūt jaunas zināšanas. Un lasīšanas starp citu ir pamatnosacījums ikvienai izglītībai!
Un, starp citu, no ķengāšanās arī nav nekāda "tolka" (runājot Jūsu vārdiem)

pirms 9 gadiem, 2011.04.08 14:19

lita

Vācijājau tā varētu būt, taču ne jau Latvijā, kāda tā ir tagad.
Ja valstī, cilvēkos nav sakārtotības, tad bibliotekāru ņemšanās ap grāmatu lasīšanu ir garām.
procesu jau var veikt, taču nākāda PVN no tā nebūs.
Mūsu valstī vispār kopumā ir tā - visi it kā ņemas ar kaut ko (lasa, raksta, pierāda...), taču tolka nav. NAV PIENESUMA TĀDA, KAS VALSTI ATTĪSTĪTU.
Bibliotekāres aizsitīs savu laiku un viss.

pirms 9 gadiem, 2011.04.08 08:19

Papa

Bauskas novada bibliotēkas vienas no advancētākajām. Ļoti laba ideja, kaut nu atrastu līdzekļus tehnikas iegādei.

pirms 9 gadiem, 2011.04.07 20:29

Saturīgi, ja nav par ko rakstīt. Katrs teikums ie citāts.

pirms 9 gadiem, 2011.04.07 19:44

Vietējās ziņas