«Bigas krūze» paliek Bauskā 1

Bauskas kultūras centrā sestdien, 19. janvārī, noritēja Latvijas vidējās paaudzes deju kopu (VPDK) un senioru deju kopu (SDK) konkurss-sadejošana «Bigas krūze 2019». Šogad tā notika piekto gadu pēc kārtas.

Pasākuma rīkotāji uzsver tā galveno mērķi – izcelt un jaunajai dejotāju paaudzei parādīt seno deju pūru, kā arī popularizēt latviešu tautas dejas tradīcijas, atklājot to daudzveidību.

Iepriekšējos gados četros konkursos vienā konkurencē sacentās gan vidējās paaudzes, gan senioru dejotāji. Attīstoties konkursa pieredzei un pieaugot potenciālo dalībnieku skaitam, nolemts mainīt konkursa kārtību, sadalot deju kopas divās grupās. Tas nozīmē, ka vienu gadu sacenšas vidējās paaudzes kolektīvi, otru – senioru. Šogad bija kārta senioriem.

Pasākuma idejas autore un īstenotāja, Bauskas kultūras centra deju kopas «SenBiguļi» vadītāja Santa Zemīte pastāstīja, ka šāds ikgadējs konkurss pašlaik Latvijā ir vienīgais un kļūst arvien populārāks. Ņemot vērā Bauskas kultūras centra zāles apjomu, konkursā parasti piedalās Bauskas kultūras centra deju kopa un vēl desmit vieskolektīvi. Uzstāties ar priekšnesumiem tiek aicināts arī iepriekšējā gada «Bigas krūzes» ieguvējs. S. Zemīte atzīst, ka pēdējos gados gribētāju kļūst vairāk nekā iespējams uzņemt. Ziņa par konkursu tiek nodota visām Latvijas attiecīgas grupas deju kopām. Taču viesu kolektīvu desmitniekā iekļūst tie, kuri pirmie piesakās. Konkursantu sastāvs ik gadu mainās.

Deju kopu sniegumu šoreiz vērtēja horeogrāfs, tautas deju ansambļa «Jaunība» mākslinieciskais vadītājs, pirmās «Bigas krūzes» ieguvējs ar Īslīces deju kopu «Līdums» Arvils Noviks, horeogrāfe, profesore, Latvijas Zinātnes padomes eksperte un Deju svētku virsvadītāja Rita Spalva, horeogrāfe, dejas pedagoģe un Deju svētku virsvadītāja Marga Apsīte.

Par vislabākajiem šī gada konkursā tika atzīta Bauskas kultūras centra senioru deju kopa «SenBiguļi». Vadītāja Santa Zemīte neslēpa milzu prieku, saņemot žūrijas novērtējumu.


UZZIŅAI

Konkursā «Bigas krūze» 19. janvārī piedalījās desmit senioru deju kopas: Svitenes kultūras nama «Šurpu turpu», Aizkraukles pagasta «Aizkrauklis», Dobeles kultūras nama «Dobelnieks», Suntažu kultūras nama «Suncele», Stopiņu novada «Ulenbroks», Baldones novada «Degļi», Ventspils kultūras centra «SenKurzeme», Liepājas Tautas mākslas un kultūras centra «Sidrabvilnis», Ozolnieku tautas nama «Ozolnieki», Bauskas kultūras centra «SenBiguļi».

Konkurss-sadejošana iedibināts, godinot ilggadējo Bauskas tautas deju kolektīvu vadītāju, Bauskas rajona deju kopu virsvadītāju un kultūras darbinieci Birutu Hegenbarti, kurai dejas mīlestība bija mūža garumā. Par savu ieguldījumu apbalvota ar Triju Zvaigžņu ordeņa Zelta goda zīmi. Tā kā ikdienā viņu dejotāji mīļi saukuši par Bigu, tad arī konkurss un tā galvenā balva nosaukti par «Bigas krūzi».

Iepriekšējo konkursu «Bigas krūze» uzvarētāji:
2015. gadā – Īslīces VPDK «Līdums», vadītājs Arvils Noviks;
2016. gadā – Bauskas kultūras centra SDK «SenBiguļi», vadītāja Santa Zemīte;
2017. gadā – VEF Kultūras pils VPDK «Gatve – otrā iespēja», vadītāja Gunta Raipala;
2018. gadā – Jelgavas kultūras nama VPDK «Laipa», vadītāja Mārīte Skrinda.

Pievieno komentāru

Komentāri 1

nolikums

Vai ir lietderīgi vērtēt tās dejas, kuras jau ir vērtētas skatēs, tas liecina tikai par to, ka paši nav spējīgi patstāvīgi neko apgūt. Vēl arī parādīt tikai 2 vai 4 vīrys vērtējamās dejās, tās varēja dejot kā nevērtētās dejas, sava prieka pēc. Kaut kā īsti nebija gandarījuma, koncerts jau skaists, daudzi parādīja savu varēšanu.

pirms gada, 2019.01.21 10:57

Vietējās ziņas