Bijušajā sulas ražotnē Gailīšu pagastā plāno kompostēt attīrīšanas iekārtu dūņas 6

Inovatīvs risinājums un jaunas darba vietas vai potenciāls jaunu smaku un vides piesārņojuma avots, kā arī neskaidrs bizness – par to, kāds īsti ir piedāvājums veidot Gailīšu pagastā dūņu kompostēšanas laukumu, 27. februārī būs jālemj Bauskas novada domes deputātiem.

Jau 13. februārī vides un attīstības komitejas sēdē deputāti diskutēja par SIA «Green Solution Technology» iesniegumu ar lūgumu atļaut ierīkot notekūdeņu dūņu komposta ražošanas laukumu Gailīšu pagastā, bijušās sulas rūpnīcas teritorijā.

Plānotajā SIA «Green Solution Technology» ražotnē domāts pārstrādāt gadā apmēram 5500 tonnu dūņu, kurām pievienos tikpat lielu apjomu – 5500 tonnu – bioloģisko atkritumu – salmus, skaidas, koku lapas un citus. Uzņēmuma valdes loceklis Andrejs Grikovs skaidro, ka šāds apjoms plānots ar rezervi. Komposta laukumā varētu pārstrādāt Bauskas novada attīrīšanas iekārtu dūņas, kā arī vest dūņas no Jūrmalas.

«Bauska ir ekonomiski stratēģiski izdevīga vieta. Šeit ir salīdzinoši lēti, Jūrmalā ir daudz augstākas īpašumu cenas. Objekts izskatās pievilcīgs – labi ventilējamas telpas, asfaltēts laukums, ieguldīt vajag salīdzinoši nedaudz,» vietas izvēli argumentēja A. Grikovs. Viņš atklāja, ka līdzīgi laukumi darbojas Ādažos un Liepājā.

Uzņēmējs arī pamatoja, kāpēc Jūrmalas pilsēta būtu ar mieru vest dūņas uz komposta laukumu. «Pašlaik ir uzņēmēji, kas aizved dūņas, bet nav pārliecības par to, kur šīs dūņas izmanto,» informēja A. Grikovs. Savukārt iegūto produktu esot plānots piedāvāt apmežotājiem – jau esot zināmi potenciālie sadarbības partneri.

Bauskas novada pārstāvji gan šo ideju uztvēra diezgan negatīvi, galvenokārt iespējamo smaku dēļ. Pavisam nesen ar smakām cīnījās Iecavas ciemā, turpinās neapmierinātība ar digestāta krātuvi Bārbeles pagastā. «Pašvaldības un valsts plānā Bauskas novadā šāda objekta izbūve nav paredzēta. Pusotra kilometra attālumā atrodas cūku ferma. Var veidoties augsta smaku piesārņojuma koncentrācija,» informēja Bauskas novada saimnieciskās nodaļas vadītājs Jānis Feldmanis.

Gailīšu pagasta pārvaldes vadītājs Aleksandrs Gurkovskis deputātiem uzsvēra, ka pie plānotās ražotnes robežas atrodas pārtikas uzņēmums, kas nodarbojas ar saldētu ogu tirgošanu, un abu objektu tuvu klātbūtni nevajadzētu pieļaut. Viņš pauda viedokli, ka nemaz tik labā stāvoklī teritorija nav un blakus atrodas meliorācijas sistēmas, un tālāk ir upe, – ļoti svarīgi būs nodrošināt, lai šķidrais piesārņojums nenonāk vidē.

Savukārt Bauskas novada izpilddirektors Jānis Kalinka atgādināja, ka arī iepriekšējos projektos, kas bija saistīti ar Bauskas novada salmiem, izrādījies, ka par velti neviens salmus nedos un nav pārliecības, ka uzņēmējs spēs savākt sev nepieciešamo izejmateriālu apjomu.

Uzņēmuma pārstāvji gan cer, ka deputāti viedokli mainīs. Viņuprāt, Bauskas novads no tā tikai iegūs. «Tur būs pastāvīgas darba vietas. Teritoriju ar degradēto vidi plānojam apzaļumot, būs kokaudzētava. Tā būs vieta, kur nogādāt Bauskas pilsētas un novada attīrīšanas iekārtu dūņas, kritušās lapas un citus bioloģiskos atkritumus,» pauž A. Grikovs. Uzņēmējs uzskata, ka par smaku problēmu nebūtu jāuztraucas – izmantošot probiotisku līdzekli smaku un to cēloņu novēršanai, kādu jau lietojot SIA «Ādažu ūdens». Tur dzīvojamie nami atrodoties 400 metru attālumā no kompostēšanas laukuma un sūdzību neesot.

Vides un attīstības komitejas sēdē deputāti nobalsoja pret laukuma izveidi. Savukārt «Bauskas Dzīve» ir aizsūtījusi jautājumus ekspertiem, lūdzot atbildes un viedokļus, un drīz varēsim izvērtēt, cik šāds objekts ir nepieciešams mūsu novadam un vai tā izbūve būtu atbalstāma.

Pievieno komentāru

Komentāri 6

Khmm

Tāda sajūta, ka dažs labs negrib ielaist uzņēmēju ar perspektīvu ideju, jo iespējams kādam dažam labam pašam ir intereses uz konkrēto īpašumu?
Smakas arguments ir maigi izsakoties buļļa ekskrementi.
Par tiem salmiem gan jautājums.. bet, ja uzņēmējs ir gatavs investēt mūsu novadā un radīt darba vietas, tad lai tik darbojās.

pirms gada, 2020.02.20 10:09

arī

Piekrītu, ja var , lai ver uzņēmumu. Būs darbavietas. Tik ilgi tur nekas nenotiek, viss nolaists.

pirms gada, 2020.02.20 11:16

aa

Man jautājums, kas ar šo kompostu notiks tālāk???

pirms gada, 2020.02.20 12:20

Nuu

Nu Uzvara ir sūdu bedre,būs vēl lielāka!
Ļaudis protestējam!Nē!
Lai rīko Bauskā!Mēs tā jau no lielzemnieka indes elpojam!Nē! Nē!

pirms gada, 2020.02.20 21:03

Alkāns

Lai tik būvē,-būs darbavietas jaunas!Par smakām:Cūku ferma smird vēl trakāk un teritorija kas ir blakus(tie uzņēmumi par kuriem minēts)ir maigi sakot degradējusi un pēdējo 10 gadu laikā nekas netiek uzlabots un paši viņi gāž atkritumus tur pa stūriem,tā kā viss tur būs saliedēts!

pirms gada, 2020.02.23 21:18

Vietējās ziņas