Bijusī rundāliete no plastmasas pudelēm darina rotas 14

Bijusī rundāliete Madara Jurgelāne plastmasas pudelēm devusi otru dzīvi, pārstrādājot tās auskaros, piespraudēs, rokassprādzēs un citos zīmola «PETit accessories» aksesuāros, ziņo biznesa portāls db.lv.

Madara dzimtā puse ir Rundāle, skolojusies Pilsrundāles vidusskolā, absolvējusi Bauskas Mūzikas skolu. Tagad dzīvo un strādā Rīgā, bet savu biznesa ideju izvēlējusies attīstīt Bauskas biznesa inkubatorā.

Tā viņai radusies pirms aptuveni gada. M. Jurgelāne apmeklējusi kursus projekta vadībā, kuru nobeigumā bija jāizveido projekta pieteikums. Viņa nolēmusi, ka vēlas realizēt kaut ko īstu, lai velti neiztērētu laiku. Madarai jau pasen bijusi doma par atkārtotu lietu izmantošanu un pārstrādi. Ideja gadiem šaudījusies pa galvu, piemēram, kā neizmantotas kaklasaites pārvērst rotās.

«Mājās mēdzam lietot arī gāzētu minerālūdeni, un pudeles sakrājas. Skatījos uz maisu, kas atkal tika nests uz atkritumu kasti, un domāju, kā mēs varētu darīt tā, lai pudeles tur nenonāktu,» stāsta M. Jurgelāne. Tika nolemts, ka no izlietotām plastmasas pudelēm kaut kas jārada. Jo vairāk Madara pētīja šo ideju un ievāca informāciju, jo vairāk viņai tā iepatikās. Kursu noslēgumā viņa nolēma, ka nepieciešams izveidot arī produkta prototipu un pati izveidoja pirmo eksperimentālo auskaru pāri.

Vēlāk viņa iestājās LIAA Bauskas biznesa inkubatorā, kur saņēma palīdzību gan finanšu plānošanā, gan zīmola veidošanā. «Sapratu, ka sanāk skaisti. Tas Latvijā līdz šim nav bijis, un ļoti pieķēros šai idejai. Sāku attīstīt produktu, jau novembrī izveidoju zīmola Facebook lapu un parādīju plašākai auditorijai, ar ko nodarbojos,» atceras M. Jurgelāne. Sākumā rotas tika radītas sev pašai un draugiem. «Auskari kaut kādā ziņā ir mana vājība, jo tie man vienmēr ir patikuši. Savienoju savu aizraušanos ar to, ko es varu darīt,» atzīst M. Jurgelāne. Viņa nekad nav bijusi saistīta ar mākslas nozari, tāpēc aksesuāri izveidoti eksperimentālā veidā – mēģinot, darot un skatoties, kas sanāk.

Zīmola «PETit accessories» aksesuāru radīšanai tiek izmantotas tikai izlietotas pudeles un jaunas bez iemesla netiek pirktas. Sākotnēji tās bija Madaras ģimenes izlietotās pudeles, bet tagad tām pievienojušās arī draugu un paziņu pudeles. Šobrīd plastmasas pudeles tiek vāktas jau no vairākām ģimenēm. Uz jautājumu, vai Madara jau atklājusi, kuras pudeles ir vērtīgākas, viņa atbild: «Sākumā pilnīgi visas mēģināju griezt un kausēt, bet ne visas ir pietiekami paklausīgas, jo citas ir plānākas un tās ir daudz grūtāk mērķtiecīgi saliekt, tām vairāk ir sava pašplūsma. Vieglāk ir strādāt ar tām pudelēm, kuras ir no biezākas plastmasas,» stāsta M. Jurgelāne. No plastmasas pudelēm tiek radītas rokassprādzes, piespraudes un pat gredzeni, taču tiem ir mazāka atsaucība no klientu puses. Visbiežāk PETit accessories darinājumus iegādājas dāmas, kurām patīk atšķirties, kuras nebaidās eksperimentēt.

«Tā tomēr ir plastmasas pudele, un citas ir pārāk konservatīvas, lai kaut ko tādu lietotu. Tās ir dāmas, kuras meklē akcentiņu savā tēlā. Es pat neteiktu, ka pastāv vecuma ierobežojums, tas ir atkarīgs no personības, kā paspilgtināt tēlu,» uzskata M. Jurgelāne. Viņa ar radītajiem darinājumiem piedalījusies dažādos tirdziņos Kalnciema kvartālā, fon Stricka villā, Positivus un iNOVUSS festivālos un pat tirdziņā Londonā. Šobrīd zīmola aksesuāri pieejami arī Etsy veikalā. Lai gan šobrīd 95% uzņēmuma klientu ir latvieši, tomēr aksesuāri aizceļojuši arī uz ASV, Igauniju, Franciju un Horvātiju. M. Jurgelāne atzīst, ka noteikti plāno aksesuārus eksportēt, lai šī ideja nepaliktu tikai šeit, bet aizceļotu arī tālāk. To cenas ir, sākot no 12 līdz 35 eiro.

Pievieno komentāru

Komentāri 14

Arī rundālietis

Es izgatavoju zandales no vecām automašīnu riepām un dziedu.

pirms gada, 2019.10.15 10:26

Zbz

Pārkausē plastmasas pudeles un ierubī ceņņiku sākot no 12 eur. Nē, nu prieks, protams, par idejas autori, ļoti labi iedomājās ieiet tieši super trendīgā nišā, kurā visi eko-bio uc fani ir gatavi maksāt neatbilstošas summas par tādiem niekiem. Jāskatās tikai cik ilgi šis trends noturēsies!

pirms gada, 2019.10.15 10:50

Hari,

Aizsūti viņai ar kurjeru plastmasas puķu pušķi.

pirms gada, 2019.10.15 15:36

Anna

Trako mājā sievietes iztrūkumu zēniem aizstāj zābaks.

pirms gada, 2019.10.15 20:21

panna

nu kur nu zabaks, tajaa tak dzeki var apmaldities!))

pirms gada, 2019.10.15 22:24

šaubos

Dāmas nu gan nevalkā kausētas plastmasas pudeles un vēl par tādu cenu. Un vispār jau tas nav nekas jaunas, internetā jau paraugi bija pirms vairākiem gadiem.

pirms gada, 2019.10.16 19:30

Zbz

Loģiski, ka bija. Bet tu paņem jau esošu ideju, pieliec klāt "HAND MADE FROM RECYCLED PLASTIC BOTTLES" un vualā biznesa plāns gatavs.
Latvietis modernais un stilīgais ir gatavs maksāt nesamērīgu naudu par "hand made" "recycled" un galvenais "made in Latvia".

pirms gada, 2019.10.17 10:58

FB

Vualā biznesa plāns ir tikai uz papīra - dzīvē tu vari tasīt ko un kā un no kā gribi, bet tev ir jāpārdod kā šajā gadījumā vismaz 60-80 gabali katru mēnesi, vismaz un tikai tad tu esi sasniedzis to, ko nopelna iekārtu atslēdznieks Balticovo. Latvijā tas nav iespējams, jo visticamāk šeit tādu produktu nopirks labi ja 5-10 mēnesī katru mēnesi. Un ar ārzemēm ir tā, ka no 100 random produktiem viens aiziet un ir veiksmes stāsts, bet visi pārējie nogulsnējas. Spēja ir ātri saprast- būs vai nebūs, pārējos gadījumos amatniecība ir riskanta profesija.

pirms gada, 2019.10.17 13:23

Jones

cik ilgi var ar to HAND MADE? I want really made good goods

pirms gada, 2019.10.18 10:12

Imeta

Palasīju komentārus un palika bēdīgi...
Latvieši grib lai viņiem maksā adekvāti par nostrādātajām stundām, bet kad cilvēks nāk klajā ar ideju un pie vienu auskaru pāra izgatavošanas pavada vairākas stundas... redz 12 eiro esot par daudz.... hmmm.... skaudība vairo nabadzību enerģētikas pasaulē...tagad saprotu kāpēc daudzi cilvēki ir nabadzīgi! Lai veicās Madarai!

pirms gada, 2019.10.19 10:28

Vietējās ziņas