«Biolars» sola sakārtot Zemgalē ar ķīmisko vielu piesārņotās vietas; darbi varētu izmaksāt līdz 400 000 eiro 8

AS "Olaines ķīmiskā rūpnīca "Biolars"" sola sakārtot Zemgalē ar ķīmisko vielu piesārņotās ceļmalas un laukus, un sanācijas darbi varētu izmaksāt līdz 400 000 eiro, šodien preses konferencē Valsts vides dienesta (VVD) Jelgavas reģionālās vides pārvaldē uzzināja aģentūra LETA.

Valsts policija (VP) guvusi apliecinājumu, ka automašīna, kas 24.maijā pieķerta, izlejam ķīmisko vielu Bauskas novadā gar kādu ceļu, izbraukusi no "Biolars" rūpnīcas. Arī uzņēmuma advokāte Viktorija Jarkina to apstiprināja, taču tā neesot bijusi rūpnīcas cisterna, un arī saistību ar pārējām piesārņošanas epizodēm, kopumā 20, uzņēmums noliedz.

VVD ģenerāldirektore Elita Baklāne-Ansberga atklāja, ka atbilstoši likumdošanai piesārņoto vietu sanācija būtu jāveic atkritumu operatoram - šajā gadījumā rūpnīcai. VVD un SIA "VentEko" aplēses liecina, ka sanācijas darbi varētu izmaksāt līdz 400 00 eiro.

Lai arī savu vainu neatzīst, "Biolars" gatavs veikt piesārņoto vietu attīrīšanu, skaidroja uzņēmuma pārstāve. Pašlaik gan grūti prognozēt, kad tas varēt notikt. Jarkina apgalvoja, ka rūpnīcas reputācija pēc notikušā ir smagi cietusi, tāpēc uzņēmums gatavs ieguldīt līdzekļus ceļmalu sakārtošana, lai savu reputāciju atjaunotu.

Baklāne-Ansberga stāstīja, ka piesārņojums konstatēts kopumā 13 000 kvadrātmetru plātībā, lielāka daļa teritorijas ir ceļmalas, bet 1000 kvadrātmetru - lauksaimniecības zemes, kas pieder septiņiem īpašniekiem. Piesārņojums iekļuvis 20 līdz 50 centimetru dziļumā, taču pašlaik tas vairs neizplatās. Arī pēc lietus situācija saindētajās teritorijās neesot mainījusies.

Sanācijas darbi var notikt divos veidos - norokot piesārņoto grunti un aizvedot apglabāšanai, vai arī ar stabilizācijas metodi, ar ķīmiskiem savienojumiem neitralizējot cianīda jonus saturošo vielu un grunti vēlāk izmantojot ceļu būvniecībā. Pašlaik vēl nav zināms, kuru metodi izmatos "Biolars", jo vēl esot jāsagaida zemes paraugu analīžu rezultāti. Līdz 21.jūnijam uzņēmumam jāsniedz VVD paskaidrojums par plānotājiem darbiem.

Lai arī VVD vadītāja uzvēra, ka rūpnīca "Biolars" ir vienīgā Latvijā, kurai ražošanas procesā var rasties līdzīgi atkritumi, rūpnīcas pārstāve to noliedza, uzsverot, ka pierādījumi tam nav gūti. Advokāte arī pauda, ka pret "Biolars" sākta apzināta kampaņa, jo ir sāktas vairākas pārbaudes vienlaikus. Viņa arī kritizēja VVD, jo lielāko daļu informācijas uzņēmums iegūst pastarpināti no medijiem, nevis no paša dienesta, taču rūpnīca esot gatava sniegt informāciju VVD un policijai.

VP Zemgales reģiona pārvaldes Kriminālpolicijas biroja priekšnieks Juris Staļģevics preses konferencē informēja, ka aizturētais transportlīdzekļa vadītājs, kurš neesot "Biolars" darbinieks, joprojām atrodas apcietinājumā. Viņam, atkarībā no piesārņotās grunts analīžu rezultātiem, var draudēt cietumsods līdz desmit gadiem, ja piesārņojums izrādīsies īpaši bīstams.

Citu aizdomās turēto policijai pašlaik nav, taču policija pratinot gan "Biolars", gan citu rūpnīcas atkritumu apsaimniekošanai piesaistīto uzņēmumu darbiniekus. Staļģevics neatklāja, cik daudz juridisko personu lietā varētu būt iesaistīts, tašu skaidroja, ka tādas esot vairākas.

Izmeklēšanu veic īpaši izveidota izmeklētāju grupa, jo lieta esot apjomīga, tiek pētīta rūpnīcas dokumentācija.

Jau vēstīts, ka maija beigās VVD inspektori un policijas darbinieki aizturēja vides piesārņotāju, kurš Zemgalē ceļmalas nolējis ar indīgu šķidrumu. Pēc divu dienu novērošanas VVD Jelgavas reģionālā vides pārvalde kopīgi ar VP darbiniekiem aizturēja vides piesārņotāju, kas no automašīnas ar indīgām ķīmiskām vielām bija nolaistījis ceļmalas Jelgavas un Bauskas novadā vairāku kilometru garumā. Par konstatēto pārkāpumu sākts kriminālprocess un automašīnas šoferis ir apcietināts.

VVD maijā saņēma vairākas sūdzības no iedzīvotājiem par nezināma šķidruma nonākšanu vidē. Veicot pārbaudes, inspektori konstatēja, ka nezināmas izcelsmes šķidrums ar ķīmiskām vielām raksturīgu smaku nonācis vidē Rundāles novada Viesturu pagastā, Bauskas novada Mežotnes pagastā, Ozolnieku novada Salgales pagastā, Jelgavas novada Jaunsvirlaukas un Vircavas pagastos un Tērvetes novada Augstkalnes pagastā. Ar šķidrumu bija nolaistītas autoceļu malas, tai skaitā, vairākās vietās arī autoceļiem pieguļošās teritorijas, skaidroja iestādē.

Pēc VVD speciālistu sākotnējā vērtējuma, izlietais šķidrums satur cianīdjonus un tā izcelsme ir Olaines ķīmiskā rūpnīca "Biolars". Reaģējot uz notikušo, VVD ir izdevis lēmumu - brīdinājumu par "Olaines ķīmiskās rūpnīcas "Biolars"" darbības iespējamo daļēju apturēšanu - porofora ražošanas pārtraukšanu.

Savukārt "Biolars", kura vārdā par šo jautājumu runā Juridiskais departaments, ir centies norobežoties no šī gadījuma. Uzņēmums uzsver, ka kriminālprocesa ietvaros "Biolars" neesot piemērots nekāds procesuālais statuss un uzņēmums aktīvi sadarbojas ar VP taisnības noskaidrošanai.

Pievieno komentāru

Komentāri 8

pensionāre

Lasu un brīnos, kur visiem pasākumiem pirms termiņa jau paredz tik fantastiskus izcenojumus. Vai nauda tik bezvērtīga kļuvusi- pusmiljons šurpu vai turpu.

pirms gada, 2019.06.19 14:27

Gudrā pensionāre

Man gan patīk, ka Biolar indē lauciniekus.

pirms gada, 2019.06.19 15:38

Zaļais

Gala rezultātā pati tak šo indi iespējams šādā vai tādā veidā uzņemsi.Domā ko raksti-iznāk,ka atbalsti terorismu.

pirms gada, 2019.06.19 16:48

gudarjai p

Neviens trakais jau sevi par traku neatzīst , viņš sevi pozicionē kā ļoti GUDRU.

pirms gada, 2019.06.19 17:13

Inde

Skaidrs ka Latvijā daudzi izvairās, lai nebūtu jāmaksā par atkritumu likumīgu iznīcināšanu. Biolar kompānijas darboņi gribēja uzvārīties, atrada pamuļķi, kurš veiks darbu, taču nesanāca kā plānots

pirms gada, 2019.06.20 04:37

Par to klusē,
Vircavā daudz beigtu zaķīšu, ezīšu, kurmīšu ceļmalā pūst.

pirms gada, 2019.06.20 10:04

Authors

Nevajag ***, ka izlaistītājs ir pamuļķis, viņš ir ļoti spēcīgs kriminālās nodarbēs, un runā, ka esot jau atbrīvots...

pirms gada, 2019.06.20 20:09

tīrība - firmai

Reizēm netīru apakšbikšu mazgāšanas līdzekļi sasodīti dārgi, vai ne?

pirms gada, 2019.06.21 07:59

Vietējās ziņas