Codē ieskandina Miķeļdienu

Bauskas novadā pie Codes skolas 27. septembrī notika Miķeļdienas sarīkojums ar tirgu un koncertu «Kā pa kāzām».

Tagad precēties lielākoties pieņemts vasarā. Taču senajiem latviešiem kāzu laiks bija rudens, stāsta folkloras kopas «Dreņģeri» vadītāja Ināra Grēniņa. No pavasara līdz rudenim valdīja nabadzība, bet pēc Miķeļdienas, kad varēja klāt bagātīgu svētku galdu, notika dzīres. Kad lauku darbi bija apdarīti, no Miķeļiem līdz Meteņiem latvieši līksmoja un devās cits pie cita ciemos, tāpēc pasākumā pie Codes skolas vietējie mākslinieki bija sagatavojuši priekšnesumus, kuros apspēlēja precības, mīlestību, došanos čigānos.

Skatītājus priecēja jauniešu deju kopa «Code», folkloras kopa «Dreņģeri», Īslīces amatierteātris «Dadži», vēderdejotājas Irinas Stapkēvičas vadībā, Codes pagasta sieviešu vokālais ansamblis «Mežrozīte» ar jaukto kori «Mēmele».

Tradicionāli Miķeļdienai notika arī tirgošanās. Interesenti varēja iegādāties kūpinātas zivis, medu, vietējā uzņēmuma «Poļu nams» saldumus, brunavietes Ivetas Ļekūnes kāpostus, sieru, dzērvenes un citus labumus.

Codiete Anita Venska savā zemnieku saimniecībā «Rendas» sieru gatavo astoņus gadus. Viņa stāsta, ka līdz šim ir variējusi ar 26 dažādām receptēm. Tirdziņā viņa piedāvāja iegādāties sieru ar ķiplokiem, ķimenēm, kaltētiem tomātiem un ķiplokiem, kā arī sieru ar piecu veidu sēklām. Pircēju izvēli nosaka gaume, pēdējā laikā daudziem tīk neparastas lietas, atklāj saimniece. Pavasarī vīrieši bija iecienījuši sieru ar nātrēm, interese izrādīta arī par melno plūmju un ķiploku salikumu.

Kāpostu pārdevēja Līga Blavaščinaite stāsta, ka codieši visvairāk iecienījuši kāpostus ar šampanieti un persikiem, kā arī tradicionālos. Codiete Solveiga Loča, kas pirms diviem mēnešiem uz mūspusi pārvākusies no Rīgas, tirdziņā piedāvāja iegādāties dzērvenes. Viņa stāsta, ka pasākumam gatavojusies ar ģimeni visu iepriekšējo dienu, Jēkabpils pusē salasot četrus pilnus spaiņus. Lielākā palīdze bijusi četrus gadus vecā meita Eva. Viņa novērojusi, ka cilvēki gatavojas ziemai un krājumiem labprāt iegādājas veselīgās ogas. 

Svētdien Miķeļdiena atzīmēta arī Gailīšu pagasta atpūtas kompleksā «Miķelis». Tur apmeklētāji varēja baudīt dziesmas, dančus, rotaļas, Jaunsaules amatierteātra uzstāšanos ar Jēkaba Jančevska izrādi «Kā bagātā Čāpiņa dēls precējās». Bija arī pašmāju amatnieku un mājražotāju tirdziņš.

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas