Codē svin Miķeļdienu 1

Svētdien, 29. septembrī, daudzviet Latvijā, arī Bauskas novada Codes pagastā, tika svinēti Miķeļi – rudens saulgrieži, atvadas no gada auglīgākās daļas. Pasākuma apmeklētājus priecēja dziesmas un dejas, varēja iegādāties dažādus tirgotāju un mājražotāju produktus.

Codes pagasta kultūras pasākumu organizatore Solvita Rotberga sacīja, ka mazliet traucējis lietus. Sanākušie varēja sacensties par garāko ābola mizu un piedalīties spēkavīru konkursā  – noteiktu laiku turēt ābolu grozus. «Prieks, ka visām Codes pagasta amatierkopām bija kāds priekšnesums. Gribētos, lai brīvdabas pasākumu laikā ir patīkamāki laikapstākļi, jo lietus dēļ daudzi iedzīvotāji svētkus neapmeklē,» tā S. Rotberga.

Miķeļdienas svinības Solvita Rotberga Codē organizē kopš 2005. gada. Šogad sarīkojumā piedalījās sieviešu vokālais ansamblis «Mežrozītes», jauktais koris «Mēmele», jauniešu deju kolektīvs «Code», folkloras kopa «Dreņģeri» un amatierteātris «Spēlētprieks». Pasākuma vadītāja apmeklētājiem atgādināja pāris Miķeļdienas ticējumu: «Līdz Miķeļdienai puisim jānoskata jaunā meita un visam, kas aug dārzā, jābūt novāktam.»

Mājražotājai Lindai Jakutāvičai Miķeļdiena saistās ar ražas novākšanu. Viņas ģimenē šos svētkus allaž apvieno ar Lindas mammas dzimšanas dienu un galdā ceļ kartupeļu pankūkas. «Svētki uzņem apgriezienus, kopš pirmā sarīkojuma Codē vērojama liela izaugsme,» stāsta L. Jakutāviča. Viņa, tāpat kā citus gadus, šoreiz tirgoja tēva makšķerētās, eļļā apceptās zivis tomātu mērcē un atzina: «Šādi pasākumi ir ļoti nepieciešami – tirgotāji var izpausties, un jaunā paaudze uzzina, kas šie par svētkiem. Ja mācīsim jauniešiem svinēt Miķeļus, tad tos svinēs arī nākamās paaudzes.»

Jauniešu deju kopas «Code» dalībniece Denisija Šteinberga pastāstīja, ka uz Miķeļdienas svinībām viņa nākusi arī iepriekšējos gadus. D. Šteinberga uzskata, ka šādi sarīkojumi ir ļoti vajadzīgi, lai neaizmirstu paši savas tautas svētkus: «Daudzi Miķeļus vairs nesvin, taču atceras citu tautu svētkus, taču Apjumības ir vieni no nozīmīgākajiem latviešu svētkiem.»

Codes pagasta jaunietim Oļegam Tokaho Miķeļi asociējas ar ģimenes svinībām un svētku mielastu pēc smaga darba. «Šie svētki Codē ir vajadzīgi, jo tad iedzīvotāji var sanākt kopā,» uzskata O. Tokaho. Viņš novērojis, ka daudzi jaunieši labprātāk seko citu tautu paražām, svin Helovīna dienu, lai gan latviešiem tradicionālie ķekatu gājieni ir līdzīgi.

SIA «Dūmiņu vīna darītava» vadītāja, pārtikas tehnoloģe Ieva Dūmiņa zina, ka līdz Miķeļdienai ražai jābūt novāktai, zemei apartai un svētkos jāceļ galdā kaut kas garšīgs no dārza veltēm. I. Dūmiņa Miķeļus svin ģimenes lokā pie lielā svētku galda, ja ir labs laiks – dodas ārpus mājas. «Uz galda lieku pīrādziņus, cepeškrāsnī gatavotus kartupeļus ar mizu un šašliku,» teic I. Dūmiņa, kura jau vairākas reizes piedalījusies Miķeļdienas svinībās Codē. Tirdziņā viņa pārdod pašas gatavoto vīnu. «Esmu «sabadīta» ar vīnu kopš bērnības, jo mana mamma to gatavoja. Vīna darināšana ir mans hobijs, man vienīgajai Latvijā ir 31 veida vīns,» atklāja vīndare, kura Miķeļdienas svinētājiem nākamajam gadam vēlēja labu ražu, kā arī draudzīgas attiecības un prasmi nekļūt lepniem.

Jauktā kora «Mēmele» diriģents Einārs Redbergs pastāstīja, ka šos svētkus viņa ģimenē nesvin, jo neesot neviena Miķeļa. Katru gadu šajā laikā viņš ir Codē kopā ar kori. «Lai gan svinības ir gandrīz ārpus ciemata, te apmeklētāju ir arvien vairāk,» stāsta E. Redbergs.
Ņina Saulīte svētku dalībniekiem un apmeklētājiem bija izcepusi pankūkas. «Rudens saulgriežos cenšamies ievērot tradīcijas un ticējumus, laikus novācam ražu,» stāsta Ņ. Saulīte, kur dienu pirms Miķeļiem uz galda likusi pelēkos zirņus.

Pievieno komentāru

Komentāri 1

Vietējās ziņas