Cūkgaļa kļuvusi ievērojami dārgāka 19

Zemkopības ministrijas dati liecina, ka Latvijā cūkgaļas iepirkuma cena gada laikā pieaugusi par 25,7 procentiem. Arī veikalos cūkgaļa kļuvusi ievērojami dārgāka, un to nevar nepamanīt, lai gan kopumā cenas diemžēl augušas visiem pārtikas produktiem.

Dzintra Lejniece, Latvijas Cūku audzētāju asociācijas vadītāja, situāciju «Bauskas Dzīvei» skaidroja šādi: «Latvijas cūkaudzētāji nestrādā izolēti, cenas šeit ir atkarīgas no svārstībām Eiropas un pasaules cūkgaļas tirgū. Liela nozīme ir Āfrikas cūku mēra (ĀCM) klātbūtnei Ķīnā, kas bija lielākā cūkgaļas patērētāja un ražotāja. Pašlaik viņu cūku ganāmpulks sarucis par 50 procentiem, un ķīnieši importē ļoti daudz gaļas. Tāpēc cenas pirms gadumijas bija «uzskrējušas» vēsturiski nepieredzētos augstumos.

Taču nu jau ir otrā nedēļa, kad cena strauji sarūk, nevis kāpj. Iemesls ir cūkgaļas cenas krišanās Ķīnā. Eksperti jau brīdināja, ka, nesamērīgi augot cūkgaļas cenām, patērētāji pāries uz citiem olbaltumvielu avotiem, vairāk patērēs putnu un liellopu gaļu un zivis. Ir arī daudz citu iemeslu, kas saistīti ar eksporta tirgu paplašināšanu. Lielas pārmaiņas tirgū varētu notikt pēc Amerikas Savienoto Valstu (ASV) un Ķīnas tirdzniecības mierizlīguma parakstīšanas. Eiropas Savienībā (ES) ir visaugstākās cenas cūkgaļai pasaulē, jo tiek ievēroti arī pasaulē augstākie ražošanas standarti, piemēram, labturība, vides prasības, un ES cūkgaļas ražotājiem pasaules tirgū ir grūti konkurēt cenas ziņā ar tādām valstīm kā Brazīlija un ASV.»

Dz. Lejniece atzīst, ka ir grūti pateikt, kā situācija attīstīsies turpmāk. «Latvijā ir jāsaprot – mēs esam tik mazi spēlētāji, ka nemaz neietekmējam cenas. 2017. un 2018. gads Latvijas cūkaudzētājiem bija ļoti smags, atradāmies uz izdzīvošanas robežas, jo bija augsta graudu un ļoti zema gaļas cena. Situācija attīstījās atkarībā no ĀCM uzliesmojumiem pasaulē. 2018. gadā strauju cenu kritumu izraisīja ĀCM Beļģijā un tam sekojošie liegumi eksportēt cūkgaļu. Tagad esam ļoti nobažījušies par Vāciju, kas ir viena no lielākajām cūkgaļas eksportētājām Eiropā, ĀCM Polijā jau nonācis līdz tās robežai. Sliktākajā gadījumā būs tāpat kā ar Beļģiju – tiks aizvērti visi eksporta tirgi, un iekšējā tirgū būs nenormāla gaļas pārprodukcija un cenas kritums. Turklāt Beļģija eksportē tikai piecus procentus, bet Vācija izved 35 procentus saražotā. Labākais scenārijs – notiek sarunas ar Ķīnas Lauksaimniecības ministriju par reģionalizācijas principa akceptēšanu. Tas nozīmē, ka tikai no ĀCM skartā valsts reģiona nevarētu eksportēt produkciju, nevis no valsts kopumā,» ainu ieskicē speciāliste.

Arī patērētājiem cenas nav prognozējamas. Laikā, kad ļoti strauji pazeminājās iepirkuma cena cūkgaļai, veikalos tā nebūt nesamazinājās. Gaļas pārstrādātāji publiskajā telpā vaimanā, ka izejvielām strauji augusi cena, taču Dz. Lejniece retoriski vaicā, kāpēc viņi neuztraucās tad, kad mēs nevarējām izdzīvot, bet viņi tieši tādu pašu cenu turēja saviem produktiem, lēti iepērkot izejvielas. ES cīnās par tā saucamo godīgo tirdzniecības sadalījumu starp ķēdes dalībniekiem, kur ražotājs diemžēl ir atstāts pēdējā vietā.

Lieki piebilst, ka pat visi tie Latvijas cūkaudzētāji kopā, ko pieņemts uzskatīt par lieliem, nevar ietekmēt tirgus cenas, bet sagaidīt korektāku attieksmi no vietējiem pārstrādātājiem gan. Tāpēc jo apbrīnojamāks ir to cūkaudzētāju sīkstums, kam kopjamas, piemēram, 13 sivēnmātes piemājas saimniecībā «Liellauki» Bauskas novada Ceraukstes pagastā. Īpašniece Brigita Koltova apstiprina: «Iepirkuma cenas jau ilgstoši nemainās, bet pieprasījums pēc sivēniem aug strauji, visiem klientiem nesanāk. Gaļai neaudzēju, bet varu tikai salīdzināt pārdodamo sivēnu cenas, kas īsā laikā teju dubultojušās. Taču cilvēki ar mieru pirkt par 55 – 60 eiro. Vai tas viņiem ir izdevīgi? Reti kuram, tomēr priekšroka tiek dota savā kūtiņā nobarotam ruksim, par kuru zināms, ko tas ēdis. Galvenās grūtības – nav, kas strādā laukos. Nemitīgi aug arī lopbarības un mikroelementu cenas, sivēnmātēm-zīdītājām par 40 kilogramu maisu – jau tuvu 20 eiro. Pāri paliek tikai darbaprieks. Mazās saimniecības praktiski ir iznīkušas un nez vai atjaunosies. Vairāk cerību ir lielfermām, kas vieglāk panes tirgus svārstības.»

Alekss Rasmusens, dāņiem piederošās SIA «Gaižēni» vadītājs, kam jau liela pieredze Latvijas cūkkopības nozarē, pastāstīja: «Lielāko daļu realizējam Latvijā, daļēji arī Lietuvā. Pašlaik, ziemas mēnešos, cena par vienu dzīvsvara kilogramu ir 1,42 eiro,  ir bijis arī viens eiro par kilogramu. Taču Eiropas tirgu «sašūpo» tādi notikumi kā ĀCM uzliesmojums, piemēram, Beļģijā, Vācijā, un apstājas eksports uz Ķīnu. Tad iekšējā tirgū rodas pārprodukcija, cenas krīt. Grūtākais, ka nevaram paredzēt, kurā brīdī kas var notikt.»

Pievieno komentāru

Komentāri 19

****

...un tāpēc Kurzemes Gaļsaimnieks tirgo stipri smakojošu sivēnmāšu,kuiļa gaļu...Iepirkāmies divas reizes.Pārdevējām jau nav vērts teikt.viņas jau nav pie vainas..

pirms gada, 2020.01.21 09:46

kotlete

man pietika ar vienu reizi, lai saprastu, ka vairs nekad neiepirkšos Kurzemes Gaļsaimniekā. Labāk retāk un dārgāk, bet kvalitatīvāk...

pirms gada, 2020.01.21 18:13

gaļas štricele

jaa, Kurzemes galsaimnieks, netur vairs savu slavu kaa saakumaa, desas tik leetas bij, maltaa gala garsiga, nu jau var teikt, vini pasi ateedusies, no musu naudinas, nu saak haltureet ar produkcju, bet tas nav godigi. pret pircejiem. ja taa salidzina , vienmeer sakumaa tirgotajiem viss ideals prece super- paiet laiks, viss- saak haltureet. vai tas ir viens no - marketinga trikiem, nezinu, bet parak daudz sakritibu un paraleeļu.

pirms gada, 2020.01.22 17:24

Francijas sviests

izskatās, būs tāpat kā ar reiz " frančiem pietrūkstošo sviestu kruasānu cepšanai", idejas, kas palielināja vietējā sviesta cenu teju trīs reizes, bet kas notika pēc dažiem mēnešiem,Latvijā bija pilna ar lētāku importa sviestu, no kura joprojām ne visi atteikušies, joprojām ignorējot vietējo ražojumu, Un nebūs ilgi jāgaida, līdz Latviju "sasniegs" Poļu un tālāku zemju krietni lētākā cūkgaļa, un liela daļa vietējā tirgus būs zaudēta

pirms gada, 2020.01.21 13:20

plenn

galas cena pacelas, bet lopu audzetajiem, kas galveno darbu izdara, izaudzina to lopinu un nobaro, = tam kapeikas atmet. taa ir bijis visu laiku, un laikam ari nekas nemainisies, skumji.

pirms gada, 2020.01.21 14:01

???

Ne tikai cūkgaļa palikusi ievērojami dārgāka.Dārgāks ievērojami ir palicis arī ūdens,ko satur,ja tā var saukt cūkgaļa.

pirms gada, 2020.01.21 17:13

?,??,

A kāpēc 15 km no Elejas, Jonišķī, cūkgaļa maksā tikpat cik pirms gada ? Tāpēc ka lietuvieši nav tādi maitu lijas kā latvieši

pirms gada, 2020.01.21 18:59

????

Aicinu visus braukt uz Jonišķi tepat aiz Elejas, kur ir lielisks veikals NORFA. cūkgaļa tur maksā kā agrāk un garša ir lieliska, pat brīnos, ka kā mājās barotām cūkām. Fakučke LV vaikaliem, nejauki LV lielveikali un veikali

pirms gada, 2020.01.21 19:03

TĪNA

Es biezi ieperkos BIRZOS-NORFĀ- varu teikt loti labs veikals ,daudziem produktiem atlaides,maltā gala -super

pirms gada, 2020.01.21 20:06

Lāde

Tu degvielu zodz no darba devēja, ja tev iepirkties biržos ir nereāli lēti, kad es nopēku degvielu, notērēju laiku rezultātā neko neesmu ieguvis???

pirms gada, 2020.01.21 22:39

lādei & CO

Ja vēl kāds ir tik neaptēsts tad jāpaskaidro ka arī degviela Lietuvā lētāka un brauciens uz turieni pēc pārtikas ir vēl vairāk lēts.
Es braucu uz Norfu Pasvalī kur gaļa "bez ūdens" maksā divas reizes lētāk kā Bauzes tirgū, ar mūsu veikaliem vispār nav ko salīdzināt. Un ko te vispār viens, otrs var muldēt, salīdziniet cenas, kvalitāti, servisu Lietuvā, Polijā, pat bagātajā Vācijā ar Latvijas izcenojumiem. Taisni jābrīnās kā te vēl kāds kaut ko nopērk no vietējiem andelmaņiem -"patriotiem" . Ja Lietuva un Polija aizvērs savus veikalus lidošu reizi mēnesī uz Vāciju, vienalga lētāk sanāks, par kvalitāti vispār var nerunāt.

pirms gada, 2020.01.22 11:22

pandora

tiesi ta - piekritu ladei! gaidam Rail Balticu drizak, un ta visi varesim laist uz fatarlandu pec paikas. un lai tik pamegina mums neuztaisit pieturu Bauskā! ti-dakti-dak,ti-dak- sapņu vilcieniņš brauc!

pirms gada, 2020.01.22 13:04

Lāde, paklau!

Es arī iepērku pārtiku leišos. Un degvielu pieleju pilnu bāku. Dīzelītis sestdien bija par 1.10 eiro. Man šķiet, ka baigi ok cena, ņemot vērā to, ka pārtika iepirkta pāris nedēļām par labām cenām.

pirms gada, 2020.01.22 11:55

SAHS

PACELA ALGAS TIEM KAS PIE VALDIBAS SILES,TA UZREIZ CUKGALA DARGAKA.

pirms gada, 2020.01.22 17:55

Karīna

Kā tad, viņi tikai no cūkgaļas pārtiek, neko citu neēd.

pirms gada, 2020.01.23 09:12

es

Aicinu visus boikotēt latvijas rijīgos veikalniekus un pēc pārtikas laist uz Jonišķa Norfu. 15 min no Elejas un Norfa klat

pirms gada, 2020.01.25 22:12

mūsu

ģimene arī iepērkas Pasvalī Norfā. Zaļie zirnīši burciņa 680 g 0.99 eiro centi/Lietuvas ražojums/
siļķe garšīga eļļā 1 kg 2.79, un mazais iepakojums 3 filejas 1.24. Bauskā Kaijas ražotās 2 ar pus filejas 1.79. Nerunājot jau par visu pārējo dārdzību Bauskā un visā Latvijā. Ja mēs iepirkāmies uz 48 eiro un vēl
degvielu pielējām bāku, Latvijā būtu pāri 100 sanācis.

pirms gada, 2020.01.31 16:18

...

Vakar Panevežos dd 1.07eur/l(emsi), pāri ielai nestē 1,12eur/lit. 95bedža 1,17eur

pirms gada, 2020.02.01 12:57

no malas

arī Lietuvā gaļa krietni dārgāka,kā bija

pirms gada, 2020.02.07 15:35

Vietējās ziņas