Dace Peņķe: Ir jāizbeidz šīs mokas, skola jāslēdz 41

Mežotnes internātvidusskolā 1. septembrī reģistrēti 39 izglītojamie. Apmeklējot skolu pagājušajā nedēļā, Bauskas novada domes deputāti klasēs saskaitīja 21 audzēkni.

«Piekrītu, pirmdienu rītos, dažreiz piektdienu pēcpusdienās skolēnu skaits mums ir mazāks. Ar šo specifiku rēķināmies, neieplānojot svarīgo mācību priekšmetu stundas šajos laikos. Šie kavētāji galvenokārt ir bērni, kas brauc no tālienes. Ja lielajā vidusskolā kādā dienā nav desmit skolēnu, to pat nepamana skolā, kur nu vēl izglītības nodaļā. Ja mums nav šo desmit skolēnu – statistika ir iespaidīga. Kopš 2009. gada ik pa laikam medijos tiek vēstīts, ka skolu slēgs ciet, likvidēs. No tā esam noguruši mēs, to kā signālu uztver vecāki,» tāds viedoklis ir izglītības iestādes direktorei Dacei Penķei.

Viņa arī pauž nožēlu, ka novada vadība, deputāti, izglītības nodaļas metodiķi šeit nav redzēti ierodamies ar palīdzību, ar idejām, kā attīstīties, kur meklēt izeju šajā situācijā. Ir tikai nemitīga skaitīšana, kalkulēšana un paziņojumi, cik dārga ir šīs iestādes uzturēšana, cik ļoti graujoši mazais skolēnu skaits ietekmē zināšanu līmeni. Nav jaušama ieinteresēta iedziļināšanās, ka šī skola daļai bērnu ir pēdējā iespēja nenoklīst no izglītošanās ceļa.

«Te ir normāla skola, labi baro, ar skolotājiem var iztikt,» savus argumentus uzskaita 5. klases skolnieks Ēriks no Jelgavas. 7. klases audzēkne Andžela «Bauskas Dzīvei» apliecina, ka šeit mācību vielu var apgūt daudz labāk, nekā tas bija iepriekšējā skolā. «Atzīmes te skolotāji nedāvina. Te es visu daudz labāk iemācos, jo skolotāja var man vienai veltīt daudz laika.» «Es gribu pabeigt 9. klasi, lai pēc tam turpinātu mācīties vidusskolā. Tādēļ esmu pret šīs skolas slēgšanu. Te ir mācībām ļoti piemērota vide,» atzīst viens no diviem reāli ikdienā stundās esošajiem 9. klases audzēkņiem Arkādijs.

Bauskas novada izglītības nodaļas vadītāja Māra Bauvare stāsta, ka emocijas un audzēkņu pozitīvais vēstījums ir tikai viena medaļas puse. Ja reāli stundas apmeklē līdz 30 skolēnu, bet darbinieku skaits tuvojas divdesmit, tad ir vēl tāds aspekts kā ekonomiskais.

Līdzīgi spriež arī deputāte, izglītības, kultūras un sporta lietu komitejas priekšsēdētāja Inita Nagņibeda: «Skolotāji un bērni ir situācijas ķīlnieki. Ja skolēnu nav, nevar pastāvēt arī skola. Uzskatu, ka šim jābūt Mežotnes internātvidusskolas pēdējam mācību gadam. Atklāts paliek jautājums, ko darīt ar ēkām. Žēl līdzekļu, kas tajās pēdējos gados ieguldīti.»

Skolas direktore D. Penķe piekrīt šim kategoriskajam lēmumam. Ir jāizbeidz šīs mokas, skola jāslēdz, lai pēc tam šajā vietā atvērtu ko jaunu. Kas tas būs, tas jāizdomā tiem, kam ir vara. Skolas kolektīvs izdarījis visu maksimāli iespējamo. Ir idejas, nākotnes redzējums, kas pausts jau vairākkārt.

Pievieno komentāru

Komentāri 41

Mēs aizklapēsim jūs ciet!

Ruhocka ar Bauvari savu būs panākuši!

pirms 5 gadiem, 2015.09.23 16:37

lillija

Nelēkājiet ,arī tas zars uz ko Jūs abas sēžat ir jau aizzāģēts, viss ir tikai laika jautājums. Un ja godīgi, jūsu darbs ir novērtēts uz 2 ballēm , jo līdz šim jūs tikai esiet marionetes ne tikai Mežotniešiem , bet arī mums.

pirms 5 gadiem, 2015.09.24 10:22

Bijusī skolniece

Izlasot šo rakstu, un rakstu par bēgļiem, liekas ka skolu grib slēgt lai varētu izmitināt bēgļus...
Jo pēc manām domām skolēni un bēgļi vienā ēkā nevar dzīvot...

pirms 5 gadiem, 2015.09.23 16:49

nu protams

ka bauvare ir saskaitījusi, cik tas ir ekonomiski neizdevīgi, ja ņem vērā ka kalkulētāja ruhocka neredzēja, kur palika nauda Bērzos, u.c. ne mazāk "veiksmīgos" projektos, jo tas nav personīgi ekonomiski izdevīgi...

pirms 5 gadiem, 2015.09.23 16:54

bauver

Nu kàda Bauvere?Kàds skolèu skaits skolā?Un pedagogu skaits un algas kā uz 150 skolèniem.Beidzot Daces melus pieķēra IZM.Kauns

pirms 5 gadiem, 2015.09.23 18:25

redzējums

ir izkārtot pirtslāvas biedriem amatus un algas pielikumu!

pirms 5 gadiem, 2015.09.24 07:53

Vēlētāja balss

un ko par šo visu saka Puķuzirnis????????????????????
Tā man tie tavi puķuzirņi neuzdīga.. velti zemi izniekoju.. bet vai tā nav balsu pirkšana naudā graudā????
Tāpat par tevi nebalsoju

pirms 5 gadiem, 2015.09.23 19:32

vālētāja

pelava, tavā drazā puķes neaugs!!!!!

pirms 5 gadiem, 2015.09.25 21:30

Reāls

Cilvēki - apdomājiet taču patieso situāciju! Labāk domājiet un piedāvājiet variantus ēku efektīvai izmantošanai, nevis rejiet skolas direktori un citus cilvēkus. Pirms kādu nozākāt - piedāvājiet ko labāku. Lai Dievs Jums dod, ka jūs varat atļauties paši bērnus izsūtīt skolā, ne visiem dzīvē ir tik labvēlīgi "iegriezies". Internātskolas ir nepieciešamas!!!
vai tiešām labāk ir atjaunoto skolas ēku "uzticēt" bēgļiem?
Pirms sakām vārdus - apdomājam ....

pirms 5 gadiem, 2015.09.23 19:34

būs jau labi

Super- Jauki vārdi no skolēnu puses! Ir kas novērtē!
Suņi rej, bet karavāna iet tālāk.

pirms 5 gadiem, 2015.09.23 20:04

Jānis

Viena meitene tai fotogrāfijā kaut kur Bauskā daudz redzēta.Par audzēkni viņu grūti saukt.Kaut kā gadījās būt skolā.

pirms 5 gadiem, 2015.09.23 20:15

daceace

Beidzot tika pieķerti skolēnu skaita "palielināšanā ", tā ir skolas ikdiena, nevis tikai pirmdienas un piektdienas. Aizbrauciet v;el kādreis, ko tad teiks, kāpēc klasē tik maz bērnu.

pirms 5 gadiem, 2015.09.23 20:43

kolhozniks

skola jasledz,un skolniekiem jaizdala traktori un govis

pirms 5 gadiem, 2015.09.23 21:50

No nomales.

Internātā ir divas ieejas durvis un tāpat - katram stāvam. Bēgļi un skolēni var līdzpastāvēt. Daudzi bērni ir bēgļi no kara. Nost ar rasismu! Latvijai ir laiks uzņemt citas ādas krāsas un ticības cilvēkus. Viņi nāk no kultūras reģiona, sena kultūras reģiona, Latvijas teritorijā tad nebija pat pirmcilvēka ar koka vāli. Vēl- patreizējie komentāri liecina par mežonīgu atpalicību šajā problēmas risinājumā.

pirms 5 gadiem, 2015.09.23 22:38

no centra

Tu tajā laikā dzīvoji un skaidri zini?

pirms 5 gadiem, 2015.09.24 14:10

malēnietim

šādi var domāt cilvēks ar totāli zemu intelektu- publiski paust, ka viņš neko nezin par Baltu tautām, to kultūru un seno dzīvesziņu, kas vēl, starpcitu, ir dzīva!

pirms 5 gadiem, 2015.09.24 14:37

....

Varbut jusu komentars liecina par mezonigu atpalicibu no problemas risinajuma? Jus tacu nezinat katra berna situaciju. Pirmkart ir jadoma par Latvijas berniem un jarisina vinu problemas. Ta demagogija jau ir piegriezusies.

pirms 5 gadiem, 2015.09.26 12:11

e.b.

Jā, protams, visu slēgt un domāt jaunus pielietojumu. Aizslēdz, bet par pielietojuma domāšanu visiem aizmirstas. ..
Kāda tad bija jēga tur nez kādus remontus taisīt?
Zinot tā miesta atsevišķu iedzīvotāju slāni, - būs kur vietējiem dzērājiem piemesties, lai pudeles pacilātu. Tàdu tur netrūkst+ vēl "nabaga bègļi" kaut kad nākotnē= apsveicami! Pilns komplekts!

pirms 5 gadiem, 2015.09.23 23:56

Martins Musajevs

Šī ir katastrofa, šī skola tiešām ir vienīgā skola visā valsts teritorijā kura spēj bērniem no nelabvēlīgām, mazturīgām, daudzbērnu ģimenēm dot pēdējo iespēju izmācīties, izaugt un kļūt par kārtīgiem cilvēkiem, nenonākot cietumos, uz ielas utt. Esmu absolvējis šo skolu un esmu izaudzis tajā, bez šīs skolas un to skolotājiem es domāju ka būtu aiz restotām loga ailēm vai pat dziļākos dīķos :D
Valsts, valdība un to ierēdņi redz ciparus un skaitļus, bet nevēlas redzēt cik daudz ir glābtas bērnu nākotnes un cik liels ieguldījums ir dots to izaugsmei. Mani var oponēt utt, bet es esmu tur dzīvojis un esmu sajutis, sapratis tās bija manas otrās mājas un gaisma uz pareizo ceļu.

Paldies visiem skolotājiem par Jūsu ieguldījumu un siltumu, ko esat devuši Jūs vienmēr būsiet man tuvu sirdij! Lai veicas un nenokariet galvas ;)

pirms 5 gadiem, 2015.09.24 00:44

izglītotā

Nevar būt, ka tā ir vienīgā tāda skola valstī!!!

pirms 5 gadiem, 2015.09.24 10:16

Antons

Kam janotiek,tas notiks... un seit lems tikai ''valdiba'' :D

pirms 5 gadiem, 2015.09.24 08:39

Mārīte

Skan briesmīgi "valdība". Paldies Mežotne, arī mana tu biji un esi., tas nekas ka tik sen atpakaļ.
Kas notiek ar mums ? Ko mēs dalām, ko mēs aplejam otru ar netīrumiem. Un kas vispār ir devis tādas tiesības otru tiesāt, nezinot viņa darbus. Jā es nepazīstu Daci Peņķi, bet dzirdēts ir arī daudz laba par viņas darbiem, tikai žēl ,ka to neredz tā "valdība". kas tikai uzklausa citus un nonievā. pēc visu šo rakstu sērijas varu teikt tikai vienu- jūs Mežotnieki esiet viņiem SKABARGA pakaļā,un lai viņiem nesāktu strutot viņi jūs iznīcinās. Valdībai un tām divām kundzēm jāatceras viens, ka viss sliktais atgriežas.
Paldies manieb bijušajiem skolotājiem un īpaāš sveiciens Jānim Ulnicānam.

pirms 5 gadiem, 2015.09.24 10:33

....

Jā, kad biija Jānis Ulnicāns un Sarmīte direktori, tad bija cita lieta, viņi vismaz domāja par bērniem, lai skola tiktu saglābta, braukāja uz pārrunām pat uz Rīgu, sniedza bērniem iespēju palikt pa sestdienu un svētdienu, lai nav vecākiem jātērē nauda, bērniem priekš autobusa biļetēm, brauca mācīties pat no Valmieras, Tukuma, jo bērni bija drošībā arī brīvdienās, labi tie ir izdevumi, bet skola ir valsts apgādībā nevis pagasta apgādībā, izdevumi būs, bet skolēnu būs daudz vairāk,bet šeit redziet, direktore uzskata darbu par mocībām, nav viegli, izcīnīt var visu.

pirms 5 gadiem, 2015.09.24 18:05

vecāki

Ja direktorei ir tāda nostāja, nav brīnums, ka skola nespēs pastāvēt.

pirms 5 gadiem, 2015.09.24 09:41

pusvecāks

beidziet *irst skolas direktore ir cīnījusies un cīnījusies, ieguldījusi adrbu, bet ruhockas pakalpīte bauvare ir tikai izplatījusi presē paziņojums, ka skolu slēgs un te ir rezultāts- neviens negrib laist savu bērnu skolā, kuru pēc pāris mēnešiem slēgs, zinot ka bērnam ir problēmas ar iejušanos jaunā skolā, visi tik gudri!

pirms 5 gadiem, 2015.09.24 11:43

????

Kāpēc tad šīs idejas nav realizētas??? Diemžēl nākotnes redzējums nav redzams, arī skolēni nav piesaistīti, šaubos, kad pa vasaru, vismaz augusta mēnesī kaut kas tāds bija darīts, jo rezultāts nav redzams, cik zināms, kad bija Anita direktores vietniece, viņa sazvanīja daudzus pagastus un piedāvāja iespēju mācīties, žēl kad šāds iznākums, cik zinu tagad bērniem nav iespēja iebraukt svētdienās, it īpaši šajā situācijā skolēnu skaits nepieaugs, jo nav izdevīgi braukāt, atļautu palikt pa sestd. svētd. tad būtu rezultāts, jo ir tādas ģimenes, kas ir izbraukušas strādāt vai nu uz ārzemēm, vai arī ģimenes, kurām nav tādi līdzekļi. lai laistu bērnus parastā skolā, kur katru dienu jābraukā, jo nav kopmītnes. Varētu daudz ko piebilst, bet nav tā vērts, viss ir atkarīgs no skolas vadības, ja tā gribētu, lai ir skolēni, tad atrastu risinājumu.

pirms 5 gadiem, 2015.09.24 11:01

:(

Tiešām skumji dzirdēt, ka skolu grib slēgt.
Pati esmu bijusī audzēkne un skola mani ieveda pareizajās sliedēs. Pirms tam vispār nemācījos un bastoju skolu. Tur visi pieņēma visus, jo puslīdz visi bijām vienādi. Un ieguvu draugus ar kuriem sazinos vēl šodien.
Skolotāju vispār bija lieliski un saprotoši. Klases audzinātāji super.

pirms 5 gadiem, 2015.09.24 11:19

mamma

Piekrītu, ka mokas ar skolu ir jāizbeidz. Skola atrodas nomalē. Jaunieši vēlās tusēties centrā. Lielāka nepieciešamība būtu pēc kāda internāta vienā no pilsētas skolām, kur bērni varētu palikt visu nedēļu un, ja nepieciešams, arī sestdienu un svētdienu. Tas būtu ieguvums visiem. Var jau runāt par skolēnu autobusiem, taču ne vienmēr tas bērns grib celties rīta agrumā un iet tos divus vai vairāk kilometrus līdz ceļa galam kur piestāj autobuss. Ļoti labs piemērs ir Iecavas internātpamatskola.

pirms 5 gadiem, 2015.09.24 13:17

lūk

arī risinājums, bauskas pamatskolu pārtaisam par internātskolu

pirms 5 gadiem, 2015.09.24 14:06

te

Visa vaina ir tajà,ka nav skolènu.Paşvaldība skolai ir palīdzējusi jau ar to vien ,ka pusmiljonu ieguldījusi infrastruktūrā...skolai,kurai nav bèrnu un kurai nav perspektīves,tās ir šausmas.Kā nav kauna direktorei melot.Arī skolas uzturēšanu apmaksāja novads,jo tik mazam bērnu skaitam,taču nav finansējuma.Direktore būtu jāsauc pie atbildības par nepatiesu skolēnu skaitu un naudas izšķērdēšanu.Uz katru bērnu 2 darbinieki.Kaut kas traks?

pirms 5 gadiem, 2015.09.24 15:22

???

Kurā novada skolā tev mācīja šādu matemātiku, ka sarēķināji uz katru bērnu 2 darbiniekus?

pirms 5 gadiem, 2015.09.25 11:35

Vietējās ziņas