Dāviņu izstāde atklāj paaudzēs lolotas prasmes 1

Bauskas novada Dāviņu pagasta rokdarbnieču pulciņš «Sudraba pavedieni» pirmdien, 30. martā, atklāja savu pirmo izstādi, portālu informē pagasta bibliotekāre Anna Moiseičenko.

Pulciņš darbojas vien no pērnā gada rudens. Darbi izstādei darināti tikai šogad. Interesenti tos varēs apskatīt līdz 17. aprīlim.
Kopā apmeklētājus priecē apmēram 25 rokdarbnieču veikums, stāsta A. Moiseičenko. Tie ir cimdi, zeķes, džemperi, vestes, šalles, cepures, gleznas, skaistuma dekori un daudz kas cits.

«Sudraba pavedieni» dalībnieces tiekas ceturtdienu pēcpusdienās bibliotēkas telpās, sniedz cita citai padomus, dalās pieredzē un rāda no paaudzes paaudzēs apgūtos rakstus. Idejas var smelties arī bibliotēkā pieejamajā grāmatu un žurnālu kolekcijā. Bibliotekāre atklāj, ka tā regulāri tiek papildināta.

Vietējā rokdarbniece Sandra Rozenfelde uz nodarbību reiz bija atnesusi 1959. gada grāmatu «Izšuvumi, adījumi un auduma raksti», ko saņēmusi mantojumā no vecmāmiņas. Bibliotekāre stāsta, ka grāmata ir unikāla. Viņa priecājas, ka pašlaik grāmatnīcās tā ir pieejama jaunākā eksemplārā.

S. Rozenfelde atklāj, ka ar rokdarbiem nodarbojas jau kopš 15 gadu vecuma. Visas prasmes apguvusi no vecmāmiņas. Izstādei viņa sarūpējusi cimdus, zeķes, cepumus un atnesusi arī vecmāmiņas tamborēto lakatu, ko saņēmusi dāvanā pirms 30 gadiem.

Rokdarbnieču pulciņa jaunākajai dalībniecei Līgai Tauriņai ir 28 gadi, un viņa Dāviņos dzīvo vien no augusta. Līga stāsta, ka pulciņā iesaistījās, jo brīvajā laikā gribēja iemācīties adīt un tamborēt. Izstādē apskatāmas arī viņas pirmās adītās zeķes ar musturu. Tās tapa divu nedēļu laikā. No jaunapgūtajām prasmēm iegūst arī tuvie – vecmāmiņa dāvanā saņēmusi adītas zeķes. Bibliotekāre A. Moiseičenko piebilst, ka pulciņā aicinātas darboties arī jaunietes. Līdz šim reizi mēnesī vai divos bibliotēkā jau notiek radošās darbnīcas jauniešiem.

Izsmalcinātu kolekciju ar kvīlinga, kas ir no papīra vai auduma josliņām smalka mustura radīšanas tehnika, metodi kartītēm piedāvāja Mārīte Pučeka. Viņa stāsta, ka adījumi un tamborējumi nav viņas kaislība, bet ar floristiku viņa hobija līmenī nodarbojas vairāk nekā 30 gadus. Pēc vecākās meitas Diānas ieteikuma Rīgā pusgadu zināšanas guvusi praktiskos kursos. Pēc tam mēģinājusi arī pērļošanu, bet pašlaik aizrāvusies ar kvīlinga tehniku. Pirmā kartīte darināta znotam Dailim 35 gadu jubilejā, tā rezultātā laikietilpīgais un smalkais process iepaticies. M. Pučeka ļauj vecām mantām pārdzimt jaunā veidolā. Tā viņa, piemēram, ar mežģīnēm uzlabojusi galda lampas, svečtura un spilvenu vizuālo izskatu.

Rokdarbnieces pieredzi gūst ne tikai cita no citas, bet arī savās ģimenēs. Ierasts, ka padomus sniedz vecmāmiņas, bet pensionārei Gaļinai Severbrajai jaunākās rokdarbu tendences, piemēram, kvīlinga tehnikā no auduma lentītēm darināt gleznu, palīdzēja apgūt mazmeita Olga. Savukārt meita Natālija sniegusi padomus dekoru veidošanā no kreppapīra. Dāviņu bibliotēkā ir atrodami arī G. Severbrajas kreppapīra krokusi.

Izstādē apskatāmi daži arī citu pagastu rokdarbnieču darbi, piemēram, baušķenieces Aijas Maskales sauso ziedu kompozīcijas, kas tapušas no kaltētām lapām. S. Rozenfelde atklāj, ka nākotnē Dāviņos labprāt piedalītos radošās darbnīcās, kur pieredzi var gūt no citām prasmīgām māksliniecēm, piemēram, zīda apgleznošanā.

Pavasarī rokdarbnieces pievērsīsies lauku darbiem, bet Dāviņu pagasta iedzīvotājas ir apņēmības pilnas turpināt iesākto tradīciju arī rudenī. Daļu no darbiem varēs iegādāties arī Bauskā, Bauzes tirgū.

Pievieno komentāru

Komentāri 1

cepums

Izstādei viņa sarūpējusi cimdus, zeķes, cepumus.......

pirms 5 gadiem, 2015.04.01 18:58

Vietējās ziņas