Deputāti atbalsta Bauskas vecpilsētas saglabāšanas komisijas izveidi 42

Bauskas novada domes deputāti domes sēdē nobalsoja par Bauskas vecpilsētas un novada kultūrvēsturiskā mantojuma saglabāšanas un attīstības komisijas izveidošanu, apstiprinot arī iepriekš pieteikto sastāvu.

Jau apstiprinātās komisijas sastāvs: Ieva Bronko-Pastore, Raitis Ābelnieks, Dainis Bruģis, Jānis Feldmanis, Ina Līne, Laura Lūse, Dace Putna, Mārīte Putniņa, Māris Skanis, Egija Stapkēviča un Ilze Tijone. Komisijas darbību kontrolēs sociālo, izglītības, kultūras un sporta komiteja.

Šoreiz domes sēdes laikā deputātus uzrunāja Egija Stapkēviča, viņa atklāja, ka Latvijā vairāk nekā 20 pilsētās ir vecpilsētu teritorijas, kuras kā kultūras un vēstures mantojumu vajadzētu saglabāt jaunajām paaudzēm, bet veiksmes stāstu pagaidām esot ļoti maz.
Kā labāko piemēru pieminēja Kuldīgu, kur stiprina vecpilsētas teritoriju kā pilsētas centru. Lēmumos dome ievēro principu sakārtot vecās ēkas. Eksistē atsevišķa komisija, kuras pamatsastāvā ir trīs speciālisti, kas dažādās sarunu grupās iesaista vēl piecpadsmit personas, kas ir komisijas sastāvā.

Pēdējā laika piemērs ir Valka, kur iedzīvotāju skaits strauji sarūk, pametot īpašumus. Tāpēc sākta pilsētas piemērošana mazākam iedzīvotāju skaitam – vērienīga centrālā skvēra un gājēju ielas izbūve, ēku pārbūve, palielinot pilsētas centra pievilcību. Izvēlējās 24 ēkas – svarīgākās rekonstruēja, pārējās nojauca, lai mazinātu depresīvu noskaņojumu.

Cēsīs savukārt pašvaldība cenšas piesaistīt vecpilsētai jaunus cilvēkus un veicina uzņēmējdarbību šajā teritorijā. Sadzīvo vienviet vēsturiskais un mūsdienīgais. E. Stapkēviča arī ieteica attīstīt ideju par ēku pagaidu izmantošanu – kad īpašnieki, kas pašlaik ēkas nepārdod, dod iespēju par mazu maksu vai vienkārši uzturēšanas darbiem apmesties ēkās biedrībām vai uzņēmējiem, kam nepieciešamas mazbudžeta telpas. «Tas ceļ īpašumam fizisko un sociālo vērtību, iedzīvina apkaimi,» uzsvēra E. Stapkēviča.

«Šie stāsti ir neliela daļa no tā, ko var darīt. Jāmeklē kompleksi risinājumi, kas vērsti uz sociālo, fizisko un uzņēmējdarbības vidi. Tas jādara kopējiem spēkiem ar pašvaldību. Labprāt konsultēsim kā privātos, tā publiskos attīstības projektus. Varēsim uzskatīt, ka mūsu sadarbība ir veiksmīga tikai tad, kad, pielāgojot pilsētas telpu, spēsim saglabāt arī kultūras mantojumu – pilsētas identitāti. Protams, ka pašvaldība ir daudz laba darba izdarījusi, bet aicinu šos jautājumus pacelt citā, augstākā līmenī. Ticēsim, ka kopā mums izdosies labāk,» runu noslēdza E. Stapkēviča. Komisijas locekle Ina Līne pauda, ka tagad būs iespēja iesaistīties projektēšanas procesos, iegūt dokumentāciju, norādīt uz nepilnībām un palīdzēt pašvaldībai.
Opozīcija tomēr turpināja iebilst par Raita Ābelnieka un domes administrācijas darbinieku iekļaušanu komisijā, paužot, ka līdz šim paveiktais darbs neesot bijis efektīvs un atbildīgs pret vecpilsētas teritoriju.

Lielākie iebildumi šoreiz gan bija tieši pret komisijas nolikuma juridiskajām problēmām, par ko norādīja Aivija Kursīte no Latvijas Reģionu apvienības saraksta. «Tāda izjūta, ka šis nolikums ir daļēji lipināts kopā no citiem nolikumiem,» konstatēto aprakstīja A. Kursīte. Deputāti tomēr diskusijās lēma, ka atrastās problēmas neietekmēs komisijas darbu un nolikumu pēc izmaiņām var apstiprināt nākamajā domes sēdē. Reizē A. Kursīte aicināja padomāt komisijā ne tikai par mākslas speciālistiem, bet arī personām, kas varētu piesaistīt finansējumu, bet komisijas sastāvu deputāti mainīt nevēlējās.

«Sen bija jāizveido šāda komisija un jāļauj sākt strādāt. Nav jāapvaino speciālisti, kas ir tik daudz darījuši. Ir jādod iespēja, un ir jāstrādā,» komentēja Valdis Veips no Zaļo un zemnieku partijas. «Ideja ir absolūti bez savtīgiem nolūkiem,» uzsvēra Inita Nagņibeda no Jaunās konservatīvās partijas.

Noslēgumā 13 deputāti atbalstīja lēmumprojektu. Neatbalstīja Latvijas Reģionu apvienības pārstāvji Aleksandrs Novickis, Helvija Greiere un Aivija Kursīte.

Pievieno komentāru

Komentāri 42

glabātājs

Ķeksis pievilkts. Ko tālāk, laikam, tā arī nezina neviens.

pirms mēneša, 2020.12.02 16:14

Mja

Liekas bezjēdzīga komisija, izlasot censoņus kas viņā iekļauti. Viss ķeksitim, bet tad jau pec laika redzēsim....

pirms mēneša, 2020.12.02 19:16

Vecpilsētas iedzīvotāja

Sākas process ķeksim un algas saņemšanas process. varbūt tomēr kaut ko dariet tukšu runāšana un vēl solīšana šķūnīšu un ielu remonts un viss pārejais...... Kaut reizi beidziet runāt par skaisto vecpilsētu, Jūs paskatieties kā mēs paši sakopjam sētas un mājas, protams kas vēl notiec kaut kam.... pastaigājiet un paskatieties arī mazās ielas ne tikai Rīgas un Kalēju ielu......

pirms mēneša, 2020.12.02 20:58

Iedzīvotājai

Kurā skolā jūs, kundzīt, rakstīt mācījāties? Zālītē?

pirms mēneša, 2020.12.02 22:52

iedzīvotāja

varēji jau paskatīties uz savu intelektu, kas sevis aizstāvībai atradis vien pareizrakstības kļūdas, diez kurā palīgskolā vai pašvaldībā tas trenēts?

pirms mēneša, 2020.12.03 10:40

Ja jau vēlaties turpināt

Ar savu intelektu kaut kā pagaidām tieku galā, bet jūs, kundzīt, varbūt varat mēģināt vēlreiz uzrakstīt, ko īsti iepriekš vēlējāties pavēstīt. Tikai šoreiz tā, lai arī citi šīs jūsu atklāsmes spēj saprast.

pirms mēneša, 2020.12.03 11:05

tad jau

tas tavs intelekta līmenis ir kā saka- "ņe dļa sredņih umov"

pirms mēneša, 2020.12.03 14:36

jautājums

Bet vai tad tajā vecpilsētā tās mājas lielākoties nav privātīpašums? Kāpēc īpašnieki paši nevar tās mājas sakopt un uzturēt, kāpēc jāiegulda pašvaldības nauda? Un vēl, cien. vecpilsētas iedzīvotāja,-jūsu rakstīto tā arī nesapratu, ko tad īsti gribējāt pateikt.

pirms mēneša, 2020.12.04 14:31

atbilde

bet tev jau visu laiku stāsta, ka vecpilsētas nami ir privātīpašums, un diez vai jādibina komisija, lai pie šiem privātīpašumiem "piekārtu rozītes"

pirms mēneša, 2020.12.04 18:03

to jautājums

Labs jautājums, bet vai ir arī atbilde? Vecpilsētas mājas padomju laikā lielākoties bija nacionalizētas un tika brūķētas kā komunālie dzīvokļi. Tad arī viņas strauji pietuvojās graustu stāvoklim. Arī tagad vecpilsētā dzīvo ne tie turīgākie cilvēki, taču ļaut sabrukt šai pilsētas daļai noteikti nedrīkst. Kā to izdarīt tā, lai vairāk iesaistītos paši iedzīvotāji un pašvaldības tēriņi būtu saprāta robežās - atbildi uz šo jautājumu izmisīgi meklē arī citur, turklāt, ne tikai Latvijā.

pirms mēneša, 2020.12.04 22:54

atbilde varētu būt

laikam deputātiem ir tāda domāšana, ja tas neskar mani, tad kaut ūdens plūdi, bet darīsim tā kā mums labāk. Rīgas ielas bieži applūst, nu tad Bauskas domnieki, iesakiet viņiem savu pieredzi, ielas līmeni paaugstināt līdz pirmā stāva logiem, pieberot grunti, un problēmu ar ūdeni uz ielām nebūs, tikai nami būs tādi, kā rakstam pievienotajā redzamais fotogrāfijā. Diemžēl, rēķinoties ar domes paveikto vecpilsētas galveno ielu uzlabošanā, daudziem namiem varam teikt ardievas, tiem nekas vairs palīdzēt nevar. Par savām kļūdām un pašpārliecinātu stulbumu ir jāmaksā, un redzams, dārgi jāmaksā

pirms mēneša, 2020.12.05 12:48

Ja viss būtu tik vienkārši

Runājot par citiem, no mūsu lūpām viegli raisās tādi vārdi kā "stulbums", "idiots", "nejēga" u.tml. Par sevi parasti tā nesaka, kaut iemesla reizēm netrūkst. Ielu līmenis Bauskā, kā jebkurā senā pilsētā, ir "audzis" pakāpeniski, vairāku gadsimtu gaitā, un šodienas ielu projektiem var pārmest tikai to, ka to realizētājiem neienāca prātā gadsimtiem krāto pazemināt, nevis turpināt "audzēt". Skumjākais, ka šie projekti, tiešām, skaņoti Valsts Kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijā, kur par šo problēmu kādam noteikti vajadzēja aizdomāties. Lai kā arī nebūtu, tā ir pagātne. Ko tagad? Nedarīt vecpilsētas labā neko? Tas jums liekas ideāls plāns?

pirms mēneša, 2020.12.05 16:56

tiešām nav vienkārši

jo komisijas sastāvā ir biedrene, kura ieņem augstu amatu būvvaldē un bez viņas paraksta Rīgas ielas rekonstrukcijas projekts, kas paredzēja ielas līmeņa ievērojamu paaugstināšanu, nevarētu tikt realizēts. Redzot, kas darās Rīgas ielā, man bija saruna ar šo kundzi tieši par šo problēmu, kurā es minēju arī par sekām šāda veida rekonstrukcijai, ko tā nodarīs ielai piegulošajiem namiem. Kundze uzklausīja, bet bez komentāriem, pēc sejas izteiksmes varēja spriest, ka viņa vispār nesaprot par ko es runāju un kādēl esmu pie viņas pieteicies uz pieņemšanu un to visu stāstu. Diemžēl tādas tas lietas un ar vienu vien "speciālistu" domē.

pirms mēneša, 2020.12.05 17:16

pa vienkāršo

"ielu līmenis audzis gadsimtiem" diez, kā pēc tavas saprašanas tas "aug"? Cik ir to gadsimtus pārdzīvojušo māju? Kopš vecpilsētas ielas ir bruģētas, līmenis vēlāk, padomju laikā ir "audzis" vienu reizi par dažiem centimetriem, tās asfaltējot? Pārējais pieaugums, dažviet pat metra vērtē, ir uzaudzēts tieši laikā kad paši esam saimnieki, tikai jājautā kādi?

pirms mēneša, 2020.12.06 17:41

Par to augšanu

iesaku pastudēt tēmu mazliet nopietnāk, pirms izpaust savu viszzinību. Ielu līmenis paaugstinās pakāpeniski, "augot" ar tām uzvestajiem dubļiem, uz ielām izgāzto drazu un, īpaši, tās labojot, papildus uzbērto materiālu dēļ. Process ir lēns un īstermiņā it kā nemanāms, taču ar katru remontu ielas līmenis tiek pacelts. Šim līmenim parasti pielāgojas arī piegulošās teritorijas un izbrauktuves, kas ar laiku arī rada lielas problēmas ielas līmeni pazemināt sākotnējā augstumā.

pirms mēneša, 2020.12.06 20:40

studentam

diez, tavuprāt Bauskā ir dzīvojuši vieni šmuļi, kuri nav ielāgojuši nokopt aiz sevis uz ielas bruģa atstātos zirgābolus? Tavuprāt, iedzīvotāji savus īpašumus respektīvi namus paši ir bendējuši, to sienām pat līdz pirmā stāva logu līmenim pieberot grunti, jo puspagrabā omulīgāka dzīvošana. tavuprāt arī tiem Zaļajā, Salātu, un citās nesen "restaurētajās" ielās, kuru līmenis paaugstināts tuvu metram, arī mājai līdz logu līmenim jāpieber grunts, jo dome uzskata, ka ielu līmenis paaugstināts sakrājušos drazu un mēslu dēļ uz brauktuvē,.... Domādams neizdomāsi

pirms mēneša, 2020.12.07 10:20

Par ķeksi

Ir jādod biedriem iespēja piepelnīties un absolūti bez savtīgiem nolūkiem! Bet jautrākais ir par ko tad auļotāju banda nobalsoja? Par komisiju vai nolikumu? par nolikumu, kuru administrācijas roklaižas pēc balsojuma pielabos kā vajadzēs?

pirms mēneša, 2020.12.02 22:14

izskatās

pareizāk būtu teikt - domes koalīcijai, gudriniekiem, atraduši veidu kā finansiāli pabalstīt savējos, pie reizes, varbūt, kāds kādu domu ievirzīs tukšajos domes sēdētāju pauros

pirms mēneša, 2020.12.03 14:49

Vēsturniece

Tā kā lasu tikai komentārus, man kā vēsturniecei viss ir skaidrs. 1) Izveidota nekam nevajadzīga, pilnīgi bezjēdzīga komisija. 2) Censoņi komisijā savākti nepareizie (cik noprotams, slinķi un m...ķi). 3) Vēl viena liga - komisijas locekļi visi tādi patrūcīgi gadījušies. Tagad droši vien badīgi blenž novada kases virzienā cerībā beidzot tikt uz zaļa zara. Nu, posts un negals, ne komisija! Vienīgais, kas šajā nejēdzībā atstāj man kaut šauru cerību stariņu, ir trīs pašas gaišākās galvas, kuras atrada sevī spēku nobalsot pret.
Kā vienmēr. Pret visu un da jebko. Lūk, konsekvences paraugstunda! Lūk, gara gaisma! Lūk, rūpes par Nāciju! Lepojos ar jums, biedri! Tak ģeržatj!

pirms mēneša, 2020.12.02 22:49

Vēsturniecei

Es aicinu precizēt, kuru tieši no šiem komisijā iekļautajiem cilvēkiem Jūs, cienītā, saucat par muļķi un sliņķi - “Jau apstiprinātās komisijas sastāvs: Ieva Bronko-Pastore, Raitis Ābelnieks, Dainis Bruģis, Jānis Feldmanis, Ina Līne, Laura Lūse, Dace Putna, Mārīte Putniņa, Māris Skanis, Egija Stapkēviča un Ilze Tijone.” Kaunējusies būtu! Pfff, vēsturniece...

pirms mēneša, 2020.12.03 06:32

Smaida

Laba parodija. Žēl, ka daudzi nesaprata smalko ironiju par visa noliedzējiem. :)

pirms mēneša, 2020.12.03 09:07

to vēsturniecei

jā, komisijā ievēlētās personības visai kolorītas, vien jājautā, kur tas bija tad, kad izstrādāja un realizēja Rīgas ielas rekonstrukcijas projektu, kura rezultātā ielas līmenis tika paaugstināts par vairākiem desmitiem centimetru? Kā rezultātā redzams, kas tagad notiek ar ielas malā esošajām ēkām, un tas vislabāk redzams ar ielas malā esošās bijušās Lodinga alus fabrikas ēkām. Māc šaubas par šo speciālistu varēšanu

pirms mēneša, 2020.12.03 10:31

Vēsturniecei (par naudu patriotei)

Gara gaisma nedzisīs un Nācija drosībā! Tauta no pateicības steigs laimē diet! Ar Tak ģeržatj! vēsturisko sudraba naktspodu, gabiloniem, monumentālo blēdi Murzu un partijas desu tirgotavu muzejā!

pirms mēneša, 2020.12.03 10:48

vēstures spirāle

neatlaidīgi, ar ciešu tvērienu nāk 17. gads, kad veidoja vienu komisiju pēc otras līdz nonāca pie "Ārkārtas komisijas", bet, ko līdz šim darīja šie biedri, kā arī citi novada domē sēdošie, saņemdami ne tās mazākās amatalgas?

pirms mēneša, 2020.12.03 10:16

Tā vien šķiet,

ka daži ar nestabilu nervu sistēmu apveltīti lokālpolitikas dižgari te drīz vien būs izsplāvuši visu savu žulti.
Saudzējiet, taču, biedri, savu veselību un pietaupiet to vērtīgo šķidrumu nākošajām sēdēm un nākošajām vēlēšanām!

pirms mēneša, 2020.12.03 10:55

bez šķietamības

redzams, komisijas sastāvs ir kā vecmeitas, kas dos padomus bērnu audzināšanā deputātiem un amatpersonām domē, kas jau gadiem par atalgojumu nodarbojas ar vecpilsētas "problēmu" risināšanu, bet nekad tālāk par tukšu muldēšanu nav tikuši un darbi ir bijuši vien ātrākai veco namu sagrūšanas un neapdzīvojamības veicināšanai

pirms mēneša, 2020.12.03 14:42

xxx

Tak, paklusē, vienreiz, slimiķi!

pirms mēneša, 2020.12.03 15:31

heirēka!

var iesaukties domnieki, atraduši veidu kā risināt "vecpilsētas problēmu". Redzams pēc "pilnvaroto" skaita, šoreiz neņems ar prātu bet ar masu, diez cik šiem mīlulīšiem tiks atvēlēts no domes budžeta, lai izveidotu ko līdzīgu Parlamentārās izmeklēšanas komisijai. Arī nosaukumu varētu ieteikt- Vecpilsētas izmeklēšanas komisija. Bet, ko gan jaunu šī komisija varētu ieteikt, ja pamatā pašu domnieku stulbums un naudas trūkums vecpilsētas namu īpašniekiem. Nu nav viņiem to miljonu kā domei, lai nojauktu kā Rātsnamu un uzceltu pilnīgi no jauna, plaģiātu. Nevar dome ieguldīt privātīpašumā, vienīgi paaugstināt NĪN, lai situāciju īpašniekiem vēl vairāk sarežģītu, jo diez vai šiem graustiem pircējs atrastos, ja nu vienīgi pati dome

pirms mēneša, 2020.12.03 19:04

Sanitār!

Nu, iešpricē taču beidzot Sašiņam kaut ko nomierinošu!

pirms mēneša, 2020.12.03 19:08

skat!

domes dunduks ar savu diagnozi arī klāt

pirms mēneša, 2020.12.04 10:11

sanitār!

dunduks atkal klāt, nu jau pie vecpilsētas 'vainām" vainojams Sašiņš

pirms mēneša, 2020.12.07 14:25

Guntis

Kāds prieks!!! Cik daudz mums gaišu, kompetentu, labestīgu cilvēku!!!

pirms mēneša, 2020.12.04 18:03

Jā,

tieši labestīgums šajos komentāros tā vien plūst pāri malām... Vai tikai netuvojas Ziemassvētki?

pirms mēneša, 2020.12.04 22:57

atvainojiet, bet tomēr

Kad pēc 90.g.sāka atdot bijušos īpašumus, visi prasīja atpakaļ savu mantu, pat tie,kas ārzemēs, ar saukli- tas ir mans, tad vai ar galvu tie īpašnieki domāja , taču nē.Varēja taču tos graustus nepieprasīt atpakaļ, bet nē, bija lieli plāni, ka nu tik būs pircēji un bizness ies, bet tur taču liela nauda jāiegulda.Nu esam tur, kur esam. Arī biznesam vecpilsēta nav piemērota, jūs taču paši redziet, kā izput visi veikaliņi un bodītes , un kafejnīcas aiz pieprasījuma trūkuma. Ar varu piespiest mīlēt nevar.

pirms mēneša, 2020.12.05 13:11

RIMI

Ja arī uz priekšu neko nedarīs, vecpilsētas drīz nebūs vispār, un tā teritorija būs piemērota tikai kazu ganīšanai, bet tam, ka izput mazie veikaliņi, ir cits iemesls, un arī to jūs labi zinat.

pirms mēneša, 2020.12.06 09:42

atvainojiet, atvainojiet

bet, dome ar šīm mājām tiktu galā, ja pati ar savu amatpersonu rīcību tieši pēdējās desmitgadēs ir šos namus novedusi līdz tādam stāvoklim. Tos namus, ko vēl var saglābt, uz vienas rokas pirkstiem var saskaitīt, pārējos vienkārši jānojauc un beigta balle

pirms mēneša, 2020.12.06 17:32

Beigtā balle

Cik vienkārši - nav cilvēka (piedodiet, nama), nav problēmas. Kur gan tas jau dzirdēts?

pirms mēneša, 2020.12.06 20:31

to atvainojiet, atvainojiet

Labi, nu atjaunos tos graustus, bet ko ar tiem tālāk darīs? Lai ko varētu darīt, graustu īpašniekiem no šī sava īpašuma jāatsakās un jānodod pašvaldībai. Ne jau nu pašvaldībai tie gruveši būtu jāatpērk!!!!!! Vai kādam ir normāls plāns, ko ar to visu darīt?

pirms mēneša, 2020.12.06 22:52

atvainojiet, atvainojiet

tavuprāt, pašvaldībai ir plāns, ko ar šim graustiem darīt, pēc to atdošanas pašvaldībai? Varētu būt kas līdzīgas ar rātsnamu, katra nama atjaunošanai pa pāris miljoniem nodokļu maksātāju naudas un pēc atjaunošanas darbs pārvaldniekam un simti tūkstošu no budžeta katru gadu ik katra šī "restaurētā" nama uzturēšanai.

pirms mēneša, 2020.12.07 10:27

bāc

Galvenā komisijas locekle Ieva, kura VECPILSĒTAS teritorijā SAVĀ privātmāja ielika PLASTMASAS LOGUS!!!!!
Kam tāda komisija???????

pirms mēneša, 2020.12.06 23:05

nu nu

«Ideja ir absolūti bez savtīgiem nolūkiem,» uzsvēra Inita Nagņibeda no Jaunās konservatīvās partijas
Nu šis citāts no vecdeputātu puses ir vissmieklīgākais. Un avīze ar ļoti centusies diskusiju attainot ar biezu kosmētikas kārtu.....

pirms mēneša, 2020.12.08 14:32

Vietējās ziņas