Deputāti atliek jautājumu par vecāku līdzmaksājumu skolēnu pusdienām 20

Bauskas novada domes finanšu komitejas sēdē deputāti atkal lēma par iespējamo vecāku līdzmaksājumu skolēnu pusdienām izglītības iestādēs. Šoreiz tomēr deputātu vairākums izvēlējās jautājumu atlikt.

Finanšu komitejas sēdē, kas notika 21. novembrī, piedāvātajā lēmumprojektā bija paredzēts, ka 7. – 12. klašu skolēnu vecākiem par pusdienu porciju būs jāpiemaksā 42 centi. Pusdienu kopējā cena ir 1,42 eiro, vienu eiro segtu pašvaldība. Šāds lēmums tiek pamatots ar to, ka šādi, iespējams, izdosies samazināt to pārtikas apjomu, kas paliek neizlietots.

Iespaidojoties no izglītības un zinātnes ministres Ilgas Šuplinskas teiktā, Bauskas novada izglītības nodaļas vadītāja Māra Bauvare pauda viedokli, ka pusdienas skolā ir nevis izglītības, bet gan sociāls jautājums. Svarīga ir brīvpusdienu racionāla izmantošana, lai ēdamais nav jāizmet atkritumos.

Deputāts un ārsts Juris Landorfs iebilda, paužot, ka skolu misija ir rūpēties par to, lai valsts pilsoņi izaug fiziski un garīgi veseli. «Uz sešām, astoņām stundām nododot bērnus izglītības iestādei, šajā laikā viņiem vismaz vienreiz jānodrošina silts ēdiens,» pauda deputāts.
Deputāti uzdeva vairākus precizējošus jautājumus. Uldis Kolužs interesējās, vai šis jautājums ir apspriests ar vecākiem. M. Bauvare atzina, ka plaši tas nav darīts, tikai izlases veidā. Aleksandrs Novickis vēlējās zināt, cik daudz līdzekļu novads šādi plāno ietaupīt. Atbildes uz šo jautājumu nevienam administrācijas pārstāvim nebija. «Tas nav daudz,» piebilda M. Bauvare.

Pārmetumus saņēma arī izglītības iestādes, ka skolotāji maz informē bērnus par veselīgu pusdienu nepieciešamību. Linuta Ģerģe, Bauskas sākumskolas direktore, pārmetumus noraidīja: «Katru otrdienu par to runājam ar skolotājiem, savukārt viņi – ar vecākiem un bērniem.» Direktore pastāstīja, ka personāls fiksē audzēkņus, kuri neēd pusdienas, un uzrunā vecākus par iespēju atteikties no brīvpusdienām. Vecāki tomēr nepiekrīt. Viņi uzskata – būs labi arī tad, ja bērni skolas ēdnīcā paēdīs kaut vienu dienu.

Kritiku izpelnījās sociālā dienesta pārstāvji. Pirms nedēļas izglītības, sporta un kultūras komitejā viņi piedāvāja grozījumus saistošajos noteikumos. Komitejas sēdē deputāti ieteica ierakstīt noteikumus, kādas iedzīvotāju grupas saņems atbalstu pusdienu maksājumiem, ja tādus pieņems. Tagad finanšu komitejā deputāti kritizēja sociālo dienestu, ka grozījumi ierakstīti pirms noteikumu pieņemšanas.
Noslēgumā deputāti vienojās, ka jautājuma pieņemšanu atliks, pirms tam uzdodot administrācijas pārstāvjiem noskaidrot plašāka iedzīvotāju skaita viedokli. Lielākā daļa atzina, ka neatbalstīs līdzmaksājuma ieviešanu, jo ne tik turīgām ģimenēm to būs grūti izpildīt.

Iespējams, ka šāda lēmuma pieņemšanu iespaidoja Bauskas novada iedzīvotāju reakcija. Baušķeniece Solvita Jirgensone informēja, ka nosūtījusi e-pasta vēstules deputātiem ar savām pārdomām par šāda lēmuma nepieciešamību un aicinājusi deputātus atbildēt. Viņa uzskata, ka vecāku līdzmaksājums neatrisinās situāciju: «Pašvaldībā, kurā būvē miljoniem vērtus objektus, nevar izdomāt, ko darīt, lai mazinātu neapēsto porciju skaitu? Man tas šķiet nepareizi.» S. Jirgensone uzskata, ka šajā ziņā jāstrādā ne tikai vecākiem un skolotājiem, arī ēdinātājam jāanalizē, ko audzēkņi ēd mazāk, un tas jāaizstāj ar uzturvērtības ziņā līdzvērtīgu maltīti.
«Mūsdienās ir tikai normāli pielāgoties pieprasījumam. Un pašvaldības uzdevums ir kontrolēt, lai finansējums tiek tērēts atbildīgi,» saka baušķeniece.

Viņa uzskata, ka aktīvāk jāstrādā pedagogiem un skolas vadībai, nepieprasītās porcijas varot izlietot sociāliem mērķiem. «Sociālā dienesta klientu pulks ir liels. Daudzi ar lielāko prieku apēdīs skolēniem neizdalīto ēdienu. Neko nevajadzēs izmest, pašvaldībai un sabiedrībai būs dubults ieguvums,» pauž S. Jirgensone. Viņa pastāstīja, ka atbildes uz jautājumiem saņēmusi no sešiem deputātiem.

Pievieno komentāru

Komentāri 20

Vilis

Ak vai!? Glodene pamodusies! Diez kur tad šī bija pazudusi?

pirms gada, 2019.11.24 15:39

no malas

atnākat un paskataties,cik daudz bērni apēd pusdienās.cŪKAS JAU NEVAJADZĒTU BAROT PAR NODOKĻU MAKSĀTĀJU NAUDU..tAS IR VISĀS SKOLĀS.nAV SAPROTAMS,KO MĀJĀS ĒD BĒRNI,BET SKOLĀ TIEK NESTI PILNI ŠĶĪVJI UZ IZLIEŠANU.tAS NAV NORMĀLI.kATRAS SKOLAS VADĪBAI VAJADZĒTU PASEKOT ŠAI PROBLĒMAI.jJA BĒRNS NEDRIB ĒST,TAD NAV KO ĒDIENU ŅERGĀT.

pirms gada, 2019.11.24 16:58

no iekšas

Ne tur meklē Lielākās "cūkas", kas jau gadiem pašvaldībā barojas par nodokļu maksātāju naudu !

pirms gada, 2019.11.24 17:16

no iekšām

Beidz kviekt kā sivens, kurš netiek pie siles..no kā barojies tu?

pirms gada, 2019.11.24 23:17

nu i nu

Kāds aicinājums, lai atsakās no pusdienām? ja tavs bērns nedēļu neēd un NEATSAKA pusdienas, vajag iedod vecākam rēķinu nevis aicināt atteikties, jo kā reiz arī vecākiem atbildība par nodokļu maksātāju naudas tērēšanu tāpat kā adminsitrācijas vadībai, maigi sakot ir pie dibuā

pirms gada, 2019.11.24 17:36

Ecis

PVD dienests nedod atļauju neapēstās porcijas izbarot cūkām bez ekspertu pārbaudes. Ja bērni neēd, tad varbūt ir kaitīgas E-piedevas?

pirms gada, 2019.11.24 18:19

Es

Dodiet bērniem pelmeņus, cīsiņus, makaronus, 5 minūšu ātrvārāmās sintētiskās zupas no paciņām, frī kartupeļus un šķīvji būs tīri. Atkritumspaiņi būs tukši. Tā , protams, ir ironija, bet, diemžēl, tas ir ēdiens ko vairumā bērni ēd mājās. Līdzko uz šķīvja ir kas jauns, tā neskaras pat klāt un arī pierunāt- tikai pagaršot, izdodas ļoti reti! Neēd svaigos salātus, cits ēd kellogs pārslas ar jogurtu, cits bez jogurta, vienam vajag mērci uz makaroniem , otram nevajag, trešam pienu nedrīkst liet bļodiņā pie ķīseļa, bet krūzītē...Un varētu turpināt vēl un vēl...Tā tiešām ir problēma!

pirms gada, 2019.11.24 18:34

Meitas mamma

Katru otrdienu runājam??? Nezinu ko viņi tur runā, bet ar mani kā ar vecāku par to neviens nerunā. Mans bērns gan vēl mazs un izvēlīgs arī nav, pusdienas ēd un saka, ka lielākoties garšīgas. Kabatas naudu, lai pirktu bulkas, nedodu. Badā nav, jo, atnākot no skolas, uzreiz ledusskapi nevirina. Bet tas, ka daudziem vecākiem gan vajag regulāri atgādināt, ka pusdienas nav par velti un kāds par tām maksā un būtu tikai pieklājīgi 1kārt atteikt, ja bērns slims un 2kārt, ja bērns lielāks izrunāt ar viņu, vai viņš vispār grib ēst tās brīvpusdienas. Nav ko dzīvot ilūzijās un pieteikt brīvpusdienas, ja bērns nemaz nedomā tās ēst. Ak, bet nu jā - tas tak par “velti”, kāpēc gan nepieteikt

pirms gada, 2019.11.24 21:11

Būsim saprotoši

ne jau "cūku barošana" par nodokļu maksātāju naudu, kā te raksta administrācijas štata komentētāja, pēkšņi sāka satraukt Bauskas "varnešus"! Vienkārši iztapīgajiem administrācijas "komjauniešiem" tika dots uzdevums - kur vien var “sakasīt” iztrūkstošos līdzekļus novada auļotāju sapņu būvei - sporta hallei. Tāpēc arī cenšas ko spēj, pat Ruhockas administrācija plāno ietaupīt veselus 537 eiro mēnesī!

pirms gada, 2019.11.25 09:47

M

Ruhockas plānos ir - nocopēt kādu nākošo precēto veci un būt atkal nožēlojamai M - - - - -

pirms gada, 2019.11.25 15:41

Zaļais

Veģetāriešu un vegānu uzturs ir veselīgs un augu valsts pārtikas produkti spēj sniegt cilvēkam visas nepieciešamās uzturvielas.

pirms gada, 2019.11.25 11:13

P

No tā stāv tikai apkakle.

pirms gada, 2019.11.25 12:16

njaa

un smadzenes ar nestradaa.,

pirms gada, 2019.11.25 12:45

eco zemnieks

Cūkas varētu turēt pie skolas šķūnītī, transporta izevumu mazāk.

pirms gada, 2019.11.25 13:20

jautājums varētu būt?

kādēļ Latvijā gan Cibiņi, gan Bluķi paši nav spējīgi samaksāt par savu bērnu ēdināšanu, jo par "brīvu dotais" ļoti bieži ir bezvērtīgs, un kā raksta daži komentētāji"pusdienu nogaršotāji' pat apsmiekla vērts

pirms gada, 2019.11.25 13:23

Viedoklis.

Manuprāt vecākus jāsauc pie atbildības! Viñi nodrošina katru dienu kabatas naudu,lai bērns pusdienas ēstu lielveikalā “Rimi”,piekritīsiet, ka pusdienas laikā jaunieši šo veikalu ir “ieñēmuši” un preču grozu,ko tie izvēlas par veselīgu nebosauksi!Tajā pat laikā no pusdienām skolā nav atteikušies....tā tiek tērēta nodokłu maksātāju nauda nesaimnieciski!

pirms gada, 2019.11.25 14:54

S.

Vai atbildīgās personas ir iepazinušās ar citu pašvaldību pieredzi pusdienu nodrošināšanā?
Latvijā ir arī vismaz viena pašvaldība, kura jau pirms vairākiem gadiem ir izvērtējusi, ka par 1,42 EUR nav iespējams nodrošināt kvalitatīvas pusdienas ne sākumskolā, ne pamatskolā. Starpība starp reālajām izmaksām un valstī noteikto finansējumu sākumskolas skolēniem tiek līdzfinansēta no budžeta līdzekļiem, bet pamatskolas un vidusskolas klasēs daļu finansējuma nodrošina pašvaldība, pārējo vecāki. Rezultātā bērniem ir kvalitatīvāks un garšīgāks ēdiens, pamatskolas klasēs pat ikdienā izvēle starp vairākiem ēdieniem, vecāki un skolēni šo jautājumu uztver nopietni un atbildīgi (jo jāmaksā taču pašiem!), kā arī kopumā pusdienas skolās ēd vairāk nekā puse no visiem skolēniem.
"Pusdienu atteikšanas" jautājums pamatskolā vispār nav aktuāls, jo talonus iegādājas ēdienreizēm, nevis ēdiendatumiem; sākumskolā to nodrošina klases audzinātājs, saņemot kavējumu pieteikumus.

pirms gada, 2019.11.25 14:58

2019.gadā

Zemgalē pamestā mājā atrastas divas "maugļu" meitenes,

bērni apēduši pat tapetes.

pirms gada, 2019.11.25 15:33

:)

Visu izsaka ēdinātājs ANIVA.
Piekrītu S. sacītajam.
Jāpaskatās mazliet plašāk, visu laiku viens un tas pats tiek dots.
Bērnudārzā ēdienkarti jau, pēc pirmā semestra zin no galvas :(

pirms gada, 2019.11.27 00:39

Vietējās ziņas